Test Magazín – Toaletní papír ve spotřebitelském testu

Používáte ho každý den a život bez něj by byl asi velmi náročný. V dnešním článku si posvítíme na to, jak se jednotlivým výrobkům dařilo v testování relace RTVS Test magazín.

Nejkvalitnější toaletní papír podle testu

Zesumarizujeme si výsledky a vy se následně můžete rozhodnout, který toaletní papír nejlépe odpovídá vašemu ideálu. 

Slova na úvod...

Historie toaletního papíru sahá až do 14. století, takže na současnou podobu se tento záchodový "parťák" vyvíjel velmi slušnou dobu. Podle průzkumů se toaletní papír objevuje v našich nákupních košících v průměru třináctkrát ročně. Ceny tohoto produktu jsou nastavené tak, že větší balení po více kusech toaletního papíru jsou finančně výhodnější a tím pádem je po nich i větší poptávka.

Časopis dTest ve svých testováních sledoval následující parametry. V závorkách je uvedený procentní podíl na celkovém výsledku.

  • Praktické zkoušky (30 %)
  • Pevnost (23,33 %)
  • Absorpce (23,33 %)
  • Rozpustnost (23,33 %)

Počet útržků

Tento údaj nebývá vždy zobrazený na balení toaletního papíru a v zásadě se jedná o dost proměnlivé číslo. Co nám testy prozradily?

  • U 33 % testovaných papírů měl jeden kotouček 200 útržků.
  • U 25 % testovaných papírů měl jeden kotouček 150 útržků.
  • U 10 % testovaných papírů měl jeden kotouček 160 útržků.
  • U 5 % testovaných papírů měl jeden kotouček 180 útržků.
  • U ostatních testovaných papírů se počet útržků na jeden kotouček pohyboval v rozmezí 132-225.

Toaletní papír

Kromě těchto údajů bylo zjištěno, že počet útržků u jednotlivých kotoučků v rámci jednoho balení se může lišit. Co se týká délky jednoho útržku, tak nejmenší útržky má výrobek Big Soft - 10,8 centimetru. Nejdelší útržek měl 12,8 centimetru. Šířka útržků se pohybovala v rozmezí od 9 do 10 centimetrů.

Délka

Ani délka nebývá vždy napsaná na obalu a opět i ta může být mezi jednotlivými výrobky dost rozdílná. 7 testovaných modelů bylo delších než 20 metrů. Nejkratší toaletní papír byl opět Big Soft – 16,5 metru. Největší délku dosáhly oba produkty od drogerie DM. Jejich délka přesahovala hranici 25 metrů. Ostatní toaletní papíry se pohybovaly v rozmezí od 20 do 25 metrů.

Pevnost

U pevnosti je důležitá hlavně jednoduchá manipulace a odolnost v tahu za sucha. Právě tato činnost se testovala hned několikrát. Testy probíhaly tak, že opačné konce jednoho útržku byly od sebe tažené a hodnota, při které došlo k trhlině, byla zapsaná. V drtivé většině dostaly papíry známku dobrou nebo velmi dobrou.

Pevný toaletní papír

Nejhůře si vedl opět Big Soft, který dostal jen dostatečnou známku. Na jeho úroveň se dostal také papír Deluxe Delicate Care, kde síla na odtržení jednoho útržku byla podobná síle, která by mohla vytvořit poškození či trhlinu na papíru – to v překladu znamená, že používání tohoto papíru může být dost nepraktické.

Schopnost absorpce a rozpustnost

Tato vlastnost je spojená s univerzálností toaletního papieru. Ten totiž nemusíme využívat jen na onu činnost, ale používáme ho například i na utírání rozlitých tekutin, čištění brýlí, smrkání nebo balení křehkých věcí. Testování nasávání probíhalo tak, že se měřil čas, za který se papír ponořil v nádrži s vodou. Následně se odvážila voda, kterou papír nasál.

Výběr toaletního papíru

Výsledné číslo bylo podílem hmotnosti suchého a mokrého odkapaného papíru. V laboratořích se také zkomala rozpustnost ve vodě – čím vyšší, tím lepší, protože tím pádem papír nezůstává v záchodě a postačí mu jedno spláchnutí.

Praktické testy

No a samozřejmě vitálním prvkem celého výzkumu bylo, aby byly papíry vyzkoušené i "na ostro". Toho se ujala skupinka dobrovolníků, která hodnotila nasledující prvky:

  • Hebkost
  • Příjemnost na dotyk
  • Vzhled
  • Odolnost proti přetržení
  • Schopnost sání
  • Soudržnost vrstev
  • Trhání v místě perforace
  • Odtržení prvního ústřižku

Údaje testovacího vzorku byly následně připojené k hodnotám, které toaletní papíry záskaly v laboratorních podmínkách a na jejich základě se vypočítalo celkové skóre.

Délka

Ani délka nebývá vždy napsaná na obalu a opět i ta může být mezi jednotlivými výrobky dost rozdílná. 7 testovaných modelů bylo delších než 20 metrů. Nejkratší toaletní papír byl opět Big Soft – 16,5 metru. Největší délky dosáhly oba produkty od drogerie DM. Jejich délka přesahovala hranici 25 metrů. Ostatní toaletní papíry se pohybovaly v rozmezí od 20 do 25 metrů.

Pevnost

U pevnosti je důležitá hlavně jednoduchá manipulace a odolnost v tahu za sucha. Právě tato činnost se testovala hned několikrát. Testy probíhaly tak, že opačné konce jednoho útržku byly od sebe tažené a hodnota, při které došlo k trhlině, byla zapsaná. V drtivé většině dostaly papíry známku dobrou nebo velmi dobrou.

Nejhůře si vedl opěť Big Soft, který dostal jen dostatečnou známku. Na jeho úroveň se dostal i papír Deluxe Delicate Care, kde síla na odtržení jednoho útržku byla podobná síle, která by mohla vytvořit poškození nebo trhlinu na papíru – to v překladu znamená, že používání tohoto papíru může být dost nepraktické.

Schopnost absorpce a rozpustnost

Tato vlastnost je spojená s univerzálností toaletního papíru. Ten totiž nemusíme využívat jen na onu činnost, ale používáme ho například i na utírání rozlitých tekutin, čištění brýlí, smrkání nebo balení křehkých věcí.

Toaletní papír

Testování nasávání probíhalo tak, že se měřil čas, za který se papír ponořil v nádrži s vodou. Následně se odvážila voda, kterou papír nasál. Výsledné číslo bylo podílem hmotnosti suchého a mokrého odkapaného papíru. V laboratořích se také zkoumala rozpustnost ve vodě – čím vyšší, tím lepší, protože tím pádem papír nezůstává v záchodě a postačí mu jedno spláchnutí.

Praktické testy

No a samozřejmě vitálním prvkem celého výzkumu bylo, aby byly papíry odzkoušené i "na ostro". Toho se ujala skupinka dobrovolníků, která hodnotila nasledovné prvky:

  • Hebkost
  • Příjemnost na dotyk
  • Vzhled
  • Odolnost proti přetržení
  • Schopnost sání
  • Soudržnost vrstev
  • Trhání v místě perforace
  • Odtržení prvního ústřižku

Údaje testovacího vzorku byly následně připojené k hodnotám, kterých toaletní papíry dosáhly v laboratorních podmínkách, a na jejich základě se vypočítalo celkové skóre.

Finální pořadí toaletních papírů

 1. Zewa Deluxe Delicate Care: 80 % – velmi dobré
 2. Tesco Soft Luxury White: 79 % – dobré
 3. Big Soft Luna: 78 % – dobré
 4. Billa Toaletní papír: 76 % – dobré
 5. DM Sanft & Sicher a Toilettenpapier Classic: 72 % – dobré
 6. Harmony Soft: 69 % – dobré

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 22.05.2019
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test magazín – Nejlepší kontaktní grily na trhu Test magazín – Nejlepší kontaktní grily na trhu

Kontaktní gril nahrazuje klasický gril, když už počasí nepřeje klasické grilovačce na zahradě. To, jak kvalitní tyto produkty jsou a co nabízejí, nám odhalila relace Test magazín....

Test magazín – vestavěné elektrické trouby Test magazín – vestavěné elektrické trouby

Koupě vestavěné elektrické trouby by měla být v první řadě investicí do budoucna. Jen některé modely však vynikají mimořádnou kvalitou. V našem článku vám představíme ty nejlepší!

Test Magazín – vrtačky. Která je nejlepší vrtačka podle testu? Test Magazín – vrtačky. Která je nejlepší vrtačka podle testu?

 Vrtačky jsou univerzální zařízení, která mohou provádět víceré činnosti a kdykoliv. Test poradí, které jsou ty nejlepší.