Test Magazín – vrtačky. Která je nejlepší vrtačka podle testu?

Koupě vrtačky nemusí být tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Vrtačky jsou univerzální zařízení, která mohou provádět vícero činností a jsou využitelná doma, v dílně i na zahradě.

Kvalitní vrtačky

Tržní nabídka je široká a v obchodech natrefíte na pestré spektrum modelů. Zorientujte se v nich podle výsledku v testu.

Pořadí výsledku testu

Vrtačka jako univerzální nástroj

Relace RTVS Test magazín se ve spolupráci s časopisem dTest zaměřila na síťové vrtačky. Různorodost modelů způsobila, že i ve výsledcích docházelo k velkým rozdílem. Pokud bychom totiž hledali vrtačku, která si dobře poradí s měkkými i tvrdými povrchy, asi bychom ji nenašli.

Další rozdíl si můžeme uvést na příkladu akumulátorových vrtaček a klasických vrtaček s kabelem. Prvně jmenová skupina je vhodná spíše na šroubování a vrtání do měkkých povrchů, zatímco vrtačky s kabelem jsou ideální na vrtání do tvrdých povrchů.

Testované parametry

Výsledky uveřejněné v časopisu dTest byly zesumarizované na základě jednotlivých zkoušek, které měly na výsledku určitý procentní podíl.

    • Vrtání - 50 %
    • Ovládání - 20 %
    • Zátěžový test - 20 %
    • Vybavenost - 5 %
    • Návod na použití - 5 %

Z čeho sestávaly testy?

Síťové příklepové vrtačky se zapnutým příklepem si svoje schopnosti otestovaly na žule a betonu, při vypnutém příklepu byla použitá ocelová deska. U "aku šroubováků", tedy akumulátorových vrtaček, na scénu přišel vápenec, dřevo a kov.

Akumulátorové vrtačky

Šroubování se testovalo na dřevě a kovu. U akumulátorových vrtaček je jeden z podstatných faktorů i výdrž baterie, která byla také podrobená testování.

Nejlepší výrobky

Nejlepší baterií se může pyšnit model Makita DDF484RTJ. Kromě toho má i velmi slušný výkon, 2 rychlosti a kvalitní elektrický motor. Dobře si vedla i při šroubování do dřeva i kovu. Nevýhodou může být vyšší váha vyšší cena.

Nejlepší síťovou vrtačkou s jednou rychlostí se stala Bosch Professional GSB 16 RE. Se zapnutým příklepem si bez problémů poradí s tvrdými materiály. S vypnutým příklepem zase dosáhnete přesnější a jemnější vrtání. Práce s ní je usnadněná díky delšímu kabelu. Negativem může být fakt, že není příliš vhodná na šroubování, což však platí i u ostatních příklepových vrtaček.

Nejhorší výrobky

Zklamáním je produkt Einhell TC-CD 18-2 Li, který se hodí na měkké materiály a menší šrouby. Nevýhodou je jeho slabá výdrž motoru, který selhal ani ne ve třetině testu. Stejně neuspokojivé výsledky dosáhly také Bosch PSR 14,4 LI a PowerPlus POW X044 Li. Zde bylo špatné hodnocení zapříčiněné nízkou rychlostí a výkonem.

Vrtačka Metabo

Dostatečnou známku z řady "příklepovek" obdržely PowerPlus POW X028 a Bosch AdvancedImpact 900. Důvodem je hlavně životnost, respektive selhání v zátěžových testech.

Důležité faktory a parametry

Problémem u příklepových vrtaček je to, že mají jen jednu rychlost, vyšší otáčky a nižší krouticí moment. Z tohoto důvodu se nehodí na šroubování. U dvourychlostních modelů je šroubování možné, ale kvůli vyšší hmotnosti není praktické. Chybí také okamžitá brzda motoru, takže po uvolnění spínače se pod vlivem setrvačnosti stále dotáčí.

Vrtačka Bosch

Důležitá a velmi praktická je automatická aretace vřetene. Ta umožňuje výměnů bitů a vrtáků pohodlně jednou rukou. Na použití větších bitů je dobré, když je maximální průměr svíracích čelistí 13 milimetrů. Práci ulehčuje i ruční nastavování otáček, čímž regulujete rychlost vrtání, které je tak přesnější. Ideální délka kabelu je aspoň 3 metry a je dobré, když je pogumovaný.

Výběr vrtáku závisí především na tvrdosti materiálu, do kterého se chystáte vrtat. Do tvrdých materiálů se hodí kvalitní kobaltové vrtáky.

Celkové výsledky

Následující výsledky se vztahují na dvourychlostní síťové příklepové vrtačky:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 16.06.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test magazín – Nejlepší kontaktní grily na trhuTest magazín – Nejlepší kontaktní grily na trhu

Kontaktní gril nahrazuje klasický gril, když už počasí nepřeje klasické grilovačce na zahradě. To, jak kvalitní tyto produkty jsou a co nabízejí, nám odhalila relace Test magazín....

Test magazín – vestavěné elektrické troubyTest magazín – vestavěné elektrické trouby

Koupě vestavěné elektrické trouby by měla být v první řadě investicí do budoucna. Jen některé modely však vynikají mimořádnou kvalitou. V našem článku vám představíme ty nejlepší!

Test Magazín – Toaletní papír ve spotřebitelském testuTest Magazín – Toaletní papír ve spotřebitelském testu

V dnešním článku si posvítíme na to, jak se jednotlivým typům toaletního papíru dařilo v testování relace RTVS Test magazín.