Tiffany lampy a lustry do interiéru

Potřebujete nové svítidlo do vaší domácnosti? Vsaďte na jistotu a kupte si Tiffanyho lampu nebo lustr, elegantní svítidlo, které se hodí do každé místnosti. 

Tiffany lampa v ložnici

Během dne udělá tato lampa z prostoru elegantní místnost a v noci při rozsvícení zahalí místnost do klidné roušky tajemství a vás přivede do příjemného spánku.

Atraktivní Tiffany svítidla

Co jsou Tiffany lampy a lustry (Tiffany sklo)?

Tiffany lampy jsou svítidla, která jsou vyrobená podle techniky Tiffany, z ručně opracovaného barevného skla. Jde o tzv. techniku vitráže, která se uskutečňuje tak, že se horké sklo vystaví různým výparům a oxidům kovů v určité posloupnosti, což ho zabarví do různých barev. Následně se ručně opracuje, aby barevná sklíčka přesně seděla a zapadla do jednotlivých částí lampy, jedno vedle druhého.

Návrhářem a původním výrobcem je podnikatel a umělec Louis Comfort Tiffany, který se stal otcem a vynálezcem techniky Tiffany. Pocházel z New Yorku a jeho originály, přímo z jeho dílny, najdete ještě i dnes po celém světě. 

Jak vznikly?

Tiffany svítidla se vyrábějí od roku 1885 a svoji tradici si zachovala až dodnes. Jsou vyrobená na základě návrhů Louise Comfort Tiffanyho, syna Charlesa Lewise Tiffanyho, který v roce 1837 založil prestižní firmu v New Yorku s názvem Tiffany & Co. Šlo o klenotnickou firmu, v níž se prodávaly luxusní šperky, o čemž svědčí i klientela obchodu. Nakupovala v ní samotná anglická královna, prezidenti a mnozí další vlivní lidé.

V 18 letech začal mladý Louis studovat umění a často cestoval. Poznával umění různých zemí, až ho nakonec oslovilo sklo a mozaiky, což jako 24letý začal také studovat. Se sklem hodně experimentoval, až přišel se svým tzv. "duhovým sklem" (barevným sklem). Využíval ho hlavně na zhotovení oken, váz a dekorací.

Co jsou to Tiffany lampy a jak se vyrábějí?

Přibližně v té době spolupracovala společnost Tiffany s Thomasem Edisonem (vynálezce žárovky) na osvětlení prvního kina. Edisonův nový vynález (žárovka s vlákny) probudil u Tiffanyho jiskru a vnukl mu úžasný nápad. Vyrobit svoje barevná okna v miniaturní podobě jako stínítko pro žárovku z vlákna, která osvětluje barevné "duhové" sklo. Tímto způsobem se narodila Tiffanyho lampa. Už v období (přibližně rok 1902) zásoboval Tiffany lampami Bílý dům, ve kterém je dodnes najdete.

Z čeho jsou?

Dekorační lampy Tiffany jsou vyrobené z barevného skla, které je ručně opracované a speciálně upravené. Celkový dojem lampy vzniká posázením plochy barevnými úlomky skla do obrazců tak, aby přesně seděly, jedno vedle druhého. Tato technika se nazývá také vitráž. Jde o výtvarně vyhotovenou mozaikovou výplň skleněných tabulí. Setkáváme se s ní běžně, např. na oknech kostolů. Tiffany však není vitráž v pravém slova smyslu. U Tiffanyho se nepoužívá olověný profil, jako u vitráže, ale měděná fólie, která z jedné strany obsahuje extrémně silné lepidlo, na které se přilepují barevná skla.  

Výroba Tiffany svítidel je poměrně náročná

Sklíčka mohou být čirá, opalovaná, poloopalovaná a s různým povrchem. Mimochodem, u techniky Tiffany musí být každé sklo přesně oboušené speciální bruskou na sklo s hlavou s diamantovým prachem. To všechno jsou faktory, které umožňují technice Tiffany vytvářet i prostorové objekty, jako jsou lampy.

Kam se hodí Tiffanyho lampy?

Tyto jedinečné lampy a lustry jsou jedinečné nejen proto, že jejich světlo proniká skrz barevnou mozaikovou strukturu, ale i tím, že každému prostoru dodají útulnost a šarm. Nejvíc se hodí do interiéru, který je zařízený v rustikálním stylu, ale v místnosti moderního designu budou výjimečně vynikat. Při výběru vhodného místa pro Tiffanyho svítidlo mějte na paměti, že jde o výrazný prvek, který místnost nejen osvětlí, ale zdokonalí ji.

Tiffany lampa v obývacím pokoji v rustikálním stylu

Do obývací místnosti v minimalistickém stylu zvolte výraznou lampu. Do jídelny nad jídelní stůl se bude krásně vyjímat masívní lustr, a protože ve večerních hodinách vás jeho jemně pronikající světlo uklidní a navodí vám ospalost, neváhejte Tiffanyho lampu umístit i do ložnice.

Jak rozeznat originál od napodobeniny?

Buďte opatrní při koupi tohoto svítidla. Pokud si potrpíte na luxus a toužíte po originálu Tiffanyho lampy, nespleťte si ho s imitací. Ta na první pohled vypadá jako originál, ale při bližší analýze zjistíte, že to tak není. První základní indicií, zda jde o originál, nebo ne, je cena. Tiffanyho lampy se pohybují od 100 € výše, některé stojí dokonce i 2000 €.

Jak rozeznat originál Tiffany lampu od napodobeniny?

Dalším poznávacím symbolem originality je  vyleštěná základna z mosazi, ozdobená mnohými barevnými sklíčky, která jsou různé velikosti a tvaru. Co je však důležité, u originálu jsou barevná sklíčka opreavdu ze skla. U imitací se používají plastová/umělá sklíčka, resp. barevný plast.

Originál poznáte také podle toho, že barevné sklo je precizně vyřezané tak, aby byly všechny kusy dokonale uložené, těsně vedle sebe. Napodobenina má sklíčka sletovaná nevkusně, spoje působí primitivně a sklíčka jsou pokládaná nedbale (jedno trčí, jedno je nakřivo, jedno se odlepí...).

Kolik stojí Tiffanyho lampa?

Protože jde opravdu o jedinečný skvost, náročnou ruční práci výrobců a dlouholetou historii lamp. Za originální kusy Tiffanyho lamp zaplatíte v některých případech i pořádně "mastnou sumu". Tak, např. za stolní a stojací lampu zaplatíte zhruba 6000 Kč a výš, za masívní stropní svítidlo až 30 000 Kč a víc. Ačkoli je to dost, uznejte, že jeho koupí budete patřit mezi lidi, kteří se mohou pyšnit skutečným šperkem Tiffanyho lampy. Na závěr malá zajímavost, v současnosti se prodejní cena původního originálu Tiffanyho lampy pohybuje kolem 2 milionů amerických dolarů.

Atraktivní Tiffany svítidla


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 04.12.2020
Hodnocení článku:
(91.6%)

V této kategorii najdete i:

Fasáda na dům – jaké máme možnosti?Fasáda na dům – jaké máme možnosti?

Budete překvapení, z jakých rozličných materiálů se dnes vyrábějí fasády a které jsou ty naj. Všechno podstatné se dozvíte v našem článku. Čtěte dál.

Ekologické organické vinylové podlahy bez PVCEkologické organické vinylové podlahy bez PVC

Napadlo vás někdy, že vaše migréna může být spojená právě s podlahou? Vyměňte proto podlahy s obsahem PVC (polyvinylchloridem) za ekologickou a zdravotně nezávadnou variantu.

10 nejlepších ekologických dárků k Vánocům!10 nejlepších ekologických dárků k Vánocům!

Je už zažitým zvykem obdarovat na Vánoce rodinné příslušníky, přátele a zkrátka lidi, na kterých nám záleží. V tomto článku vám proto přinášíme několik eko tipů na dárky.