Biomasa jako zdroj energie – výhody a nevýhody topení biomasou

Biomasa možná zní záhadně a složitě, ale v praxi jde o velmi jednoduchý a všestranný zdroj energie. Využíval se po staletí – na vytápění se často používalo dřevo, rostlinné zbytky, a dokonce i živočišný odpad.

Topení biomasou – výhody

Dnes se biomasa opět dostává do popředí, a to díky své uhlíkové neutralitě, čímž výrazně konkuruje tradičním fosilním palivům.

Co je biomasa

Biomasa je zdroj obnovitelné organické energie, která pochází z rostlinných a živočišných zdrojů. Dá sa využít na výrobu elektřiny, pohonných paliv nebo tepla. Jde tedy o jakýkoliv biologický materiál nebo odpad, který obsahuje uhlík, vodík a další složky, které jsou schopné produkovat energii. Ta je zachycená uvnitř biomasy, protože rostliny a stromy absorbují sluneční energii prostřednictvím fotosyntézy. Díky tomu je možné energii dále přeměňovat a použít na produkci nové energie nebo materiálů. Biomasa se dá využít přímo na spalování a produkci tepla, ale dá se různými technikami přetvořit i do kapalného nebo plynného skupenství, čímž je možné ji využít jako paliva.

Zdroje biomasy

Biomasa má množství zdrojů a podob, o kterých mnozí ani nevědí. Využít se totiž dá hodně surovin a materiálů, například tyto:

 • dřevo – palivové dřevo, brikety, pelety, piliny, štěpka a odpady ze zpracování dřeva,
 • zemědělské plodiny – pšenice, obilniny, kukuřice, sója, cukrová třtina a odpadové materiály ze zpracování plodin ako listy, stonky, kořeny a plevy,
 • tuky – rostlinné oleje a živočišné tuky,
 • odpad ze zpracovaných potravin – tekuté odpady ze zpracování piva, alkoholu, olejů, tuhé odpady ze zpracování obilnin a cereálních tyčinek, ze zeleniny a mražených potravin,
 • organické materiály z komunálního odpadu – oblečení a textilie z bavlny a vlny, papír, lepenka,
 • živočišný odpad – hnůj a splašky z chovu dobytka, ale také lidský odpad z městských oblastí na výrobu bioplynu z metanu.

Biomasa na topení

Biomasa má tedy opravdu široké využití a různé podoby, ale pojďme se blíže podívat na topení. Pro účel vytápění se používá především dřevo, ale také nedřevnaté rostlinné materiály. Při spalování biomasy sice vzniká oxid uhličitý, ale v nesrovnatelně menším množství než u fosilních paliv. Proto jde o alternativu, o kterou bychom se měli začít víc zajímat. Biomasou totiž lze vytopit dům i ohřát vodu v kotli.

Formy biomasy na kúrenie

Formy biomasy na topení

Při vytápění dřevem se můžete setkat s jeho 3 nejčastěji se objevujícími formami – briketami, peletami a palivovým dřevem (štěpkou). Každá forma má svoje výhody i nevýhody.

 • Brikety – Brikety se vyrábějí zpracováním dřevního odpadu, jako jsou piliny a hobliny, které jsou vysušené a stlačené průmyslovým lisem do svého tvaru. Protože se vyrábějí z odpadového materiálu, jsou ekologičtější než štěpka. A protože mají větší hustotu, tak také déle hoří než štěpka a jejich vlhkost se pohybuje na úrovni 7–8 % (takže hoření je čistší).
 • Pelety – Pelety jsou v mnohém podobné briketám – vyrábějí se také z odpadových částí dřeva a jsou lisované do podoby malých granulek. Rozdíl je v podstatě jen ve velikosti, neboť pelety jsou menší. Pelety mají také nízkou vlhkost a čistěji hoří. Výhodou pelet a briket oproti štěpce je i jejich menší velikost, a tedy lepší skladnost.
 • Palivové dřevo – Hlavní předností štěpky oproti ostatním formám je její cena. Náklady na nákup palivového dřeva jsou mnohem nižší, protože neprochází průmyslovým zpracováním. Dřevo však shoří rychleji a při skladování vám zabere víc místa. Vyšší bývá i vlhkost štěpky, která může být až 50 % a tehdy je hoření méně čisté.

Při výběru kotle na biomasu se setkáte s kotly na pelety nebo brikety a kotly na palivové dřevo. Výhodou pelet a briket je to, že tyto kotle mívají automatické plnění a po naplnění zásobníku budou palivo doplňovat podle potřeby bez vašeho zásahu. Kotle na štípané palivové dřevo však vyžadují ruční doplnění paliva.

Výhody topení biomasou

 • Nižší náklady – Provozní náklady topení biomasou jsou nižší než při topení plynem. Za nějakou dobu se vám vrátí i počáteční investice do kotle na biomasu. Náklady jsou nižší i z hlediska výroby.
 • Uhlíkově neutrální topení - Topení biomasou vyprodukuje tolik oxidu uhličitého, kolik ho rostlina během svého života přemění na kyslík. Proto jde o uhlíkově neutrální proces, který je k životnímu prostředí mnohem šetrnější.
 • Obnovitelný zdroj energie – Na rozdíl od fosilních paliv biomasa patří k obnovitelným zdrojům energie, protože organické materiály neustále vznikají produkcíu rostlinných a živočišných výrobků.
 • Nižší závislost na fosilních palivech – Tento bod je důležitý především z hlediska globálního oteplování, ale potěší i pro nárůst cen za plyn a energie v posledním období.
 • Státní dotace – Čas od času je možné využít i státní dotaci, díky které se dá získat příspěvek na koupi kotle na biomasu.

Nevýhody topení biomasou

 • Potřeba prostoru – Na uskladnění biomasy budete potřebovat prostor, což při běžném topení plynem neřešíte. Pokud však bydlíte v běžném rodinném domě, neměl by to být problém.
 • Vysoká nákupní cena – Koupě kotle na biomasu není levná záležitost. Samotný kotel vás může vyjít na 2 000, 4 000 i víc eur. K tomu připočítejte náklady na instalaci a nákup paliva.
 • Víc péče – Topení bude vyžadovat víc péče, a to nejen při doplňování paliva, ale i čištění kotle a uklízení popela jednou týdně.
 • Riziko úniku škodlivin – Při spalování dřeva vzniká popel, prach, NOx a jiné odpady, které mohou unikat. Proto je důležité se vždy obrátit na odborníka, pokud jde o instalaci i kontrolu kotle.

Kúrenie biomasou – výhody a nevýhody

Pro koho je topení biomasou vhodné

Vytápění biomasou přece jen není pro každého – ne každá domácnost má na to možnosti. Koupě kotle na biomasu se vyplatí především tehdy, když jste majitelem rodinného domu mebo průmyslové budovy a zvažujete změnu způsobu vytápění z vytápění plynem nebo uhlím. Při výměně kotle je potřebné zvážit, jaký rozpočet máte a kolik si můžete dovolit do kotle investovat. Návratnost počáteční investice bývá kolem 3 let, proto se v začítcích je třeba spolehnout na svoje úspory.

Investice do kotle na biomasu je výhodná pro každého, kdo se chce méně spoléhat na fosilní paliva a chce snížit svoje roční náklady na vytápění a ohřev vody. Snižování výdajů na energie je o to účinnější, když svůj příbytek zateplíte, čímž zabráníte úniku tepla v zimě. A v neposlední řadě je tento způsob topení výhodný pro ty, kterým záleží na snižování své uhlíkové stopy a nezatěžování životního prostředí.

Co zvážit při přechodu na vytápění biomasou?

Biomasa vám přinese skutečně mnoho výhod a kromě vaší peněženky vám poděkuje i životní prostředí. Ale předtím, než se pustíte do výměny kotle, zvažte následovné:

 • Máte dostatek místa pro palivo? Ať už budete spalovat pelety, brikety, nebo štěpku, je potřebné je někde skladovat. Čím víc prostoru máte, tím lépe. Prostor by však měl být suchý, aby nedošlo k navlhčení paliva, takže se vyhněte vlhkým sklepům a vnějším prostorám bez přístřešku.
 • Máte palivo odkud koupit? Nejlepší je palivo kupovat od lokálního dodavatele, protože pokud chcete zanechat co nejmenší uhlíkovou stopu, nemá smysl palivo dovážet z velkých dálek. Navíc čím méně prostoru na uskladnění máte, tím častěji se na nákup vydáte. Proto se podívejte, z jakých dodavatelů máte na výběr.
 • Máte možnost napojení na komín? Kotel vyžaduje také kouřovod, kterým bude odvádět kouř ze spáleného dřeva. Máte možnost připojit kotel na už existující komín?

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 27.11.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.6%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.