Toulitka – rozmnožování, zalévání a hnojení

Toulitka (chvostokvět) je rostlina, která pochází z oblasti tropických pralesů Severní a Jižní Ameriky. V této oblasti je jich rozšířených téměř 500 druhů. V pokojových podmínkách se však nejčastěji vyskytují hybridy, které jsou známé pro svůj bohatý růst a výrazné okvětí. 

kvetení antúrie
Pokojová toulitka – červená

V zahradnictví nejčastěji dostanete toulitku Scherzerovu nebo toulitku culturum. Nájdeme je v červené, růžové, žluté a v některých případech i zelené barvě.

Kvalitní hnojiva pro celkovou výživu toulitky


Umístění toulitky

Toulitku můžete pěstovat v teplé místnosti v blízkosti oken, ale určitě ne na přímém slunečním světle. Vyhovují jim místa světlá, mírně osvětlená i polostín. Pokud na rostlinu dopadá světlo z oken, která jsou obrácená na jih, je nejlepší rostlinu stínit, protože intenzivní sluneční světlo v letním období jí může způsobovat popálení listů. V zimních měsících by měla být teplota v místnosti minimálne 20 až 23 °C, ale je přijatelná i teplota okolo 16 až 18 °C, která podpoří kvetení toulitky.

Rostlina vysloveně nesnáší místa v blízkosti tepelného zdroje, u nichž je vzduch přirozeně sušší. Proto, pokud ji budete pěstovat na parapetní desce, byste si měli vybrat takovou, která není přímo nad radiátorem. Podobně nevhodné jsou i místa, kde jsou toulitky vystaveny přímému průvanu.

Půda pro pěstování

Toulitce nejlépe vyhovuje lehká až středně těžká zemina, vzdušná, kterou můžete obohatit o dubovou kůru, substrát z bukového listí nebo vláknité rašeliny. Do substrátu můžeme přidat i kousky dřevěného uhlí, které zabrání případné hnilobě kořenů.

červená antúria
Anthurium – kvetení v plné kráse

Toulitky jsou blízké příbuzné orchidejí. Stejně jako ony patří k epyfitickým rostlinám, které v podstatě nemají vlastní kořenový systém, ale vegetují na jiných rostlinách či površích. Neznamená to, že na nich parazitují. Vodu a živiny získávají přes vzdušné kořeny nebo výhonky. Anthurium se proto dá pěstovat také ve stejném substrátu jako orchideje. Při použití klasického substrátu (respektive rašeliny) pro pokojové rostliny, byste ho měli v poměru 1 : 1 promíchat se zmíněnými materiály, popřípadě pískem nebo keramzitem.

Anthurium má v oblibě kyselejší půdy. Ideálně s pH od 5,5 do 6,5. Jelikož rostlina potřebuje přesazování jen jednou za 2 roky, je dobré pH substrátu upravovat průběžně. To můžete udělat pomocí občasného použití kávové sedliny, kterou rozsypete na vrch zeminy v květináči.

Zalévání

Pro úspěšné pěstování je důležité mít zeminu, v níž máte zasazenou rostlinu, neustále vlhkou, ale je třeba si dávat pozor na to, aby nebyla přemokřená. Je dobré toulitku zalévat odstátou vodou, minimálne jednou týdně. Pokud by však byla půda příliš suchá, můžete zalévat i vícekrát, je však třeba při tom zvýšit pozornost a všímat si kořínků rostliny. Přílišným množstvím vody můžete způsobit jejich uhnití.

Dejte si pozor, aby květináč s toulitkou nestál přímo ve vodě. Po zalití rostliny chvilku počkejte a přebytečnou vodu z misky slijte. Pokud patříte k pohodlnějším pěstitelům, do misky pod květináčem poklaďte několik plochých kamenů, a květináč položte na nich. Kořeny toulitky tak nebudou v přímém kontaktu s přebytečnou vodou.

Kropení rostliny

Protože toulitka pochází z oblastí tropických pralesů, je zvyklá na vysokou vzdušnou vlhkost, proto je vhodné ji aspoň jednou týdně kropit. Vyhněte se při tom však květům! Můžete na nich způsobit nepěkné skvrny, které určitě nepotěší žádného zahrádkáře.

Zalévání červené antúrie
Zalévání červené anthurie

Rozmnožování, přesazování a hnojení

Rozmnožování toulitky je vcelku náročný proces. Můžete na to použít její řízky, ale pokud si troufáte, můžete toulitku rozmnožovat i ze semen.

Zvolte si na to toulitku, která právě nekvete. Nejdříve ji vyberte z květináče a opatrně roztrhnte na několik částí. Zasaďte je samostatně do květináčů s půdou přizpůsobenou pro růst toulitek. První dva týdny ji nezaléváte, pouze jemně rosíte listy, jejich zakořenění trvá 3–4 týdny.

Rostlinu přesazujte jednou za dva roky, když kořeny přerostou květináč, do propustného a vzdušného substrátu, nejlépe v období od března do srpna. Vhodné je rostlinu přihnojit jednou či dvakrát za měsíc (březen až říjen) v podobě plně tekutého hnojiva.

Vhodné jsou kompletní hnojiva rozpustné ve vodě, s nižším obsahem dusíku a draslíku a s o něco vyšším množstvím fosforu. Ideální poměr je 1 : 1 : 2. Hnojiva zvyknou způsobovat hromadění škodlivých solí v půdě. Důležitý je proto i postup hnojení. Den nebo dva poté, co rostlinu pohnojíte, byste měli její kořenový systém i se substrátem propláchnout čistou vodou. Květináč položte do vany nebo umyvadla a mírným proudem vody namáčejte substrát, dokud ze spodních otvorů květináče nezačne voda vytékat. Toulitku nechte důkladně okapat, potom ji vraťte na její původní místo.

Jak získat semena toulitky

Rozmnožit Anthurium ze semen, to je výzva pro skutečně odvážné pěstitele. Hned první překážkou je koupě osiva. U nás ho nenajdete v žádných online obchodech, v kamenných prodejnách je to možné, ale jen s velmi malou pravděpodobností. Ani v zahraničních e-shopech není toto zboží obvyklý. Na semena narazíte například na Etsy, eBay-i nebo Amazone.

Pokud přemýšlíte nad tím, že si posbíráte semínka z vaší kvetoucí toulitky, na 99,9% to nebude možné. Květy toulitek jsou sice oboupohlavní, avšak samčí a samičí pyl dozrává v jiném čase. Rostlina rozkvete, ale není schopna opylení, proto nemá semena. Na to, aby je vytvořila, byste museli pěstovat dvě odrůdy s rozdílným časem zrání pylu, který byste navíc museli z rostliny na rostlinu přenášet vlastnoručně.

Pěstování toulitky v květináči

Pokud by se vám i toto všechno povedlo, semena, respektive plody, dozrávají 6 – 7 měsíců. Pak je třeba je ještě správně očistit od lepkavé dužiny. Tento proces probíhá opakovaným vymýváním plodů pod tekoucí vodou. Očištěné semena se musí nakonec nechat důkladně usušit.

Rozmnožování toulitky ze semen – jak na to

Řekněme, že jste všechno zvládli, nebo se vám podařilo sehnat kvalitní semena Anturie. V tom případě se můžete pustit do další nelehké úkoly, tedy do samotného pěstování. Pro tento účel je nejlepší použít vermikulit, který předem namočíte. Semena do něj jemně zatlačte, a to asi 1 cm od sebe. Nádobu je třeba zakrýt igelitovým sáčkem a položit na místo se stálou teplotou kolem 21 °C.

Vyseté semena musíte pravidelně kontrolovat. Pokud povrch vermikulitu začne vysychat, zvlhčete ho pomocí rozprašovače. Pokud by byl příliš vlhký, sáček alespoň jednou za den odkryjte a semena nechte "vyvětrat", jinak začnou hnít. Ve chvíli, kdy se nad povrchem substrátu objeví malé rostlinky, lze je přesadit do samostatných nádob. Půda, zálivka a další péče je stejná jako u dospělých rostlinách. Připravte se na to, že mladé rostlinky rostou minimálně 4 roky.

Jak pěstovat Anthurium na zahradě

V našich klimatických podmínkách je možné Anthurium v ​​zahradě pěstovat jen během léta. Na rozdíl od jiných pokojových rostlin si však její "vykládání" do exteriéru vyžaduje trochu více pozornosti.

Pěstování toulitky v zahradě

  • Na zahradu nebo na balkon můžete toulitky vyložit až tehdy, když se denní teploty budou trvale držet nad 21 °C. V noci nesmí klesnout pod 15 °C.
  • Rostlinám vyberte místo dobře chráněné před větrem a přímým slunečním úpalem. Vhodné jsou stanoviska při zdech domu, které se přes den nahřejí, díky čemuž budou toulitky ohřívat v průběhu noci.
  • Přibližně koncem května začněte rostlinu vykládat na poloslunné místo, a to asi na 3-4 hodiny denně. V následujících 3 týdnech tuto dobu pomalu prodlužujte, čímž ji postupně otužíte.
  • V exteriéru mohou toulitky zůstat nejpozději do první poloviny srpna nebo do doby, než budou denní teploty trvale nad 21 °C, a ty noční nebudou klesat pod 15 °C.

Nemoci toulitky

Rostliny jsou velmi odolné proti chorobám, ale náchylné na nesprávnou péči při pěstování. Projevuje se to hnědými, uschlými listy či žlutými skvrnami na listech. Může to být způsobené průvanem, přelitím rostliny nebo tím, že jste rostlinu umístili na přímé slunce.

V případě napadení toulitek mšicemi použijte přípravek Primor, který by je měl vyhubit. Ze škůdců je nejčastějším návštěvníkem vlnatka, při jejímž zničení se řiďte domácí radou. Potřete listy hadrem navlhčeným v alkoholu, což vlnatku zneškodní.

choroba antúrie - žluté listy
Žluté listy toulitky kvůli špatné péči

Dalším problémem, se kterým se pěstitelé těchto rostlin setkávají poměrně běžně, jsou květiny vybledlé, většinou až zelené barvy. Takto se vám toulitka snaží říct, že jí nevyhovují dané podmínky. Nejčastěji jde o nadměrné hnojení dusíkatými hnojivy, nesprávnou teplotu nebo zalévání.

Přehnojení těmto rostlinám způsobuje obecně poměrně velké problémy. Pokud si všimnete hnědé okraje listů nebo zcela uhnilé listy, je téměř na 100% jisté, že jste toulitku přehnojili. Jako rychlá záchrana pomůže její vyjmutí z květináče, propláchnutí kořenů a prosazení do nového substrátu.

Dalším častým problémem je hniloba kořenů nebo listů, která je zapříčiněna častým a nadměrným zaléváním. Pokud si tento problém všimnete příliš pozdě, když bude napadena celá rostlina, je rozumnější ji vyměnit za novou. Hnilobou se totiž mohou nakazit ostatní pokojové rostliny.

Rada při problémovém kvetení

Že nás toulitka nepotěší svými květy, je častokrát způsobené špatnou teplotou v místnosti. Potřebuje ideální teplotu a podmínky, které jsme už v článku vzpomenuli. Dalším problémem bývá i zanedbání hnojení, či hnojení v zimě, které se nedoporučuje. Pokud všechno dodržíte, toulitka zakvete i vícekrát ročně.

Kvetení toulitky podpoříte nejlépe hnojivem s vyšším obsahem fosforu. Ani s ním to však není dobré přehánět. Ideální množství je ¼ z plné doporučené dávky pro jiné pokojové rostliny. Naopak, hnojiva bohaté na dusík podpoří růst listů, v některých případech až do takové míry, že rostlina nebude schopná rozkvést.

Kvalitní hnojiva pro celkovou výživu toulitky

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 04.02.2018
Hodnocení článku:
(86.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak zazimovat tahavé balkonové jahody v květináči a jahody na záhonuJak zazimovat tahavé balkonové jahody v květináči a jahody na záhonu

Zimování se týká jak jahod v květináči, tak těch na záhonu nebo na balkonu. V článku vám proto prozradíme, kdy je vhodné jahody zazimovat a jak na to.

Jak vypěstovat bonsaj ze semen, kdy přesadit? Stříhání, tvarování, zálivkaJak vypěstovat bonsaj ze semen, kdy přesadit? Stříhání, tvarování, zálivka

Plánujete si bonsaj koupit, nebo vypěstovat ze semen? Naučíme vás, jak ji je třeba zalévat, upravovat a co všechno potřebuje.

Vhodné oblečení na zahradu – gumové holínky, montérky, rukavice nebo kloboukVhodné oblečení na zahradu – gumové holínky, montérky, rukavice nebo klobouk

Povinnou součástí vaší zahradní výbavy by měl být i ochranný pracovní oděv. Víte, čím vším byste se měli vybavit, když plánujete vstoupit na zahradu, případně do dílny?