Toulitka – rozmnožování, zalévání a hnojení

Toulitka (chvostokvět) je rostlina, která pochází z oblasti tropických pralesů Severní a Jižní Ameriky. V této oblasti je jich rozšířených téměř 500 druhů. V pokojových podmínkách se však nejčastěji vyskytují hybridy, které jsou známé pro svůj bohatý růst a výrazné okvětí. 

kvetení antúrie

Izbová antúria - červená

V zahradnictví nejčastěji dostanete toulitku Scherzerovu nebo toulitku culturum. Nájdeme je v červené, růžové, žluté a v některých případech i zelené barvě.

Kvalitní hnojiva pro celkovou výživu toulitky

Umístění toulitky

Toulitku můžeme pěstovat v teplé místnosti v blízkosti oken, ale určitě ne na přímém slunečním světle. Vyhovují jim místa světlá, mírně osvětlená i polostín. Pokud na rostlinu dopadá světlo z oken, která jsou obrácená na jih, je nejlepší rostlinu stínit, protože intenzivní sluneční světlo v letním období jí může způsobovat popálení listů. V zimních měsících by měla být teplota v místnosti minimálne 20 až 23 °C, ale je přijatelná i teplota okolo 16–18 °C, která podpoří kvetení toulitky.

Půda pro pěstování

Toulitce nejlépe vyhovuje lehká až středně těžká zemina, vzdušná, kterou můžeme obohatit o dubovou kůru, substrát z bukového listí nebo vláknité rašeliny. Do substrátu můžeme přidat i kousky dřevěného uhlí, které zabrání případné hnilobě kořenů.

 

červená antúria

Antúria - kvitnutie v plnej kráse

Zalévání

Pro úspěšné pěstování je důležité mít zeminu, v níž máme zasazenou rostlinu, neustále vlhkou, ale je třeba si dávat pozor na to, aby nebyla přemokřená. Je dobré toulitku zalévat odstátou vodou, minimálne jednou týdně. Pokud by však byla půda příliš suchá, můžeme zalévat i vícekrát, je však třeba při tom zvýšit pozornost a všímat si kořínků rostliny. Přílišným množstvím vody můžeme způsobit jejich uhnití.

 

Kropení rostliny

Protože toulitka pochází z oblastí tropických pralesů, je zvyklá na vysokou vzdušnou vlhkost, proto je vhodné ji aspoň jednou týdně kropit. Vyhněte se při tom však květům! Můžete na nich způsobit nepěkné skvrny, které určitě nepotěší žádného zahrádkáře.

Rozmnožování, přesazování a hnojení

Rozmnožování toulitky je vcelku náročný proces. Můžeme na to použít její řízky, ale pokud si troufáme, můžeme toulitku rozmnožovat i ze semen.

Zvolíme si na to toulitku, která právě nekvete. Nejdříve ji vybereme z květináče a opatrně roztrhneme na několik částí. Zasadíme je samostatně do květináčů s půdou přizpůsobenou pro růst toulitek. První dva týdny ji nezaléváme, pouze jemně rosíme listy, jejich zakořenění trvá 3–4 týdny.

Rostlinu přesazujeme jednou za dva roky, když kořeny přerostou květináč, do propustného a vzdušného substrátu, nejlépe v období od března do srpna.

Vhodné je rostlinu přihnojit jednou či dvakrát za měsíc (březen až říjen) v podobě plně tekutého hnojiva.

Nemoci toulitky

Rostliny jsou velmi odolné proti chorobám, ale náchylné na nesprávnou péči při pěstování. Projevuje se to hnědými, uschlými listy či žlutými skvrnami na listech. Může to být způsobené průvanem, přelitím rostliny nebo tím, že jsme rostlinu umístili na přímé slunce.

V případě napadení toulitek mšicemi používáme přípravek Primor, který by je měl vyhubit. Ze škůdců je nejčastějším návštěvníkem vlnatka, při jejímž zničení se řídíme domácí radou. Potřeme listy hadrem navlhčenýmv alkoholu, což vlnatku zneškodní.

choroba antúrie - žluté listy

Žlté listy antúrie vďaka zlej starostlivosti

Rada při problémovém kvetení

Že nás toulitka nepotěší svými květy, je častokrát způsobené špatnou teplotou v místnosti. Potřebuje ideální teplotu a podmínky, které jsme už v článku vzpomenuli. Dalším problémem bývá i zanedbání hnojení, či hnojení v zimě, které se nedoporučuje. Pokud všechno dodržíte, toulitka zakvete i vícekrát ročně.

Kvalitní hnojiva pro celkovou výživu toulitky

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 04.02.2018
Hodnocení článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování