Trávníkový koberec – zakořenění, ošetřování, cena

Zahrada s hustým a rovnoměrným travnatým porostem je snem nejednoho majitele domu. Jednoduchým řešením, jak bez setí a čekání na růst trávy získáte trávník svých snů, je vsadit na travnaté koberce. Jsou husté, vypadají esteticky a výsledný efekt je v podstatě okamžitý.

Pokládání trávníkového koberce

Na to, aby vaše koupě a práce nevyšly nazmar, je potřebné dodržet přesné postupy při přípravě půdy, kladení koberce i zalévání a péči o trávník.  

Trávníkový koberec vs. setý trávník

Při zakládání trávníku bývá častým dilematem volba mezi kobercovým a setým trávníkem. Oba mají svoje pro a proti, ale v obou případech si můžete poradit svépomocně. Z časového hlediska je oba druhy trávníků vhodné zakládat v podobném období – nejideálnější je jaro (duben), rizikové je léto, kdy vysoké teploty a sluneční paprsky mohou způsobit vysychání trávy, a vhodný je i brzký podzim. Z cenového hlediska je nákup semen a jejich výsev mnohem levnější než koupě trávníkových koberců. Rozdíl je však ve výsledném efektu – zatímco u kobercového trávníku je výsledek okamžitý, při setí si pár týdnů počkáte.

Když se podíváme na náročnost práce, v této kategorii rozhodně vyhrává setý trávník, jehož výsev i s přípravou půdy zvládne každý. Pokud se i stane, že některá semínka nevyklíčí nebo některá místa vynecháte, můžete je jednoduše doplnit a trávník zahustit. Pokládání trávníkového koberce je už o něco těžší a vyžaduje si plánování, ale i to se dá zvládnout. Je třeba však před pokládáním pečlivě rozpočítat množství materiálu, aby se nestalo, že některá míesta zůstanou prázdná. Ta by se zakrývala už hůře. Příprava půdy před výsevem nebo pokládáním koberce je v obou případech stejná.

Z hlediska kvality trávníku či odolnosti vyhrávají seté trávníky. Vysadit si můžete více druhů trav, tráva vyroste přímo na místě, díky čemuž je silnější, odolnější. Při kladení koberce se může stát, že tráva špatně zakoření a koberec začne vysychat. První měsíc po vysetí trávníku setý trávník bude vyžadovat víc pozornosti, pravidelné zalévání a možná i hlídání semínek před ptactvem. V případě kobercového trávníku jsou rizikové první 2–3 týdny, dokud tráva nezakoření. Potřebuje pravidelnou závlahu, ale nejde o tolik péče jako u setého trávníku. Další z aspektů, který budete muset zvážit, je potřeba pokládání po zakoupení materiálu. Když vám dodají kobercový trávník, musíte ho položit do 24 hodin, jinak by vysychal. U semínek je můžete zasít kdykoliv, tedy teoreticky si můžete počkat na lepší počasí a podobně.

Trávníkový koberec vs. umělý trávník

Při koupi trávníku se často zvažuje také umělý trávník, který má také svoje výhody a nevýhody. Zjevnou výhodou je údržba, kterou umělý trávník prakticky nepotřebuje. Po tom, když ho položíte, ho nepotřebujete zalévat, hnojit ani sekat, tedy odpadnou vám náklady za hnojiva, vodu nebo starost o vzniklý biologický odpad. Také při samotném pokládání má umělý trávnik navrch. S jeho uložením nemusíte spěchat, můžete s ním víc pracovat a manipulovat. Po položení je tento trávník okamžitě vhodný pro používání, nemusíte to 2 týdně pečlivě zavlažovat ani se bát na něj vstoupit jako u kobercového trávníku.

V čem má však navrch reálná tráva, je její rozmanitost a přirozenost – umělý trávník také uměle působí, často je to jednolitá plocha ve stejném zeleném odstínu. Umělý trávník nepřispívá ani životnímu prostředí – je třeba se zamyslet nad jeho recyklací potom, když doslouží, ale zároveň na rozdíl od skutečné trávy a rostlin nemá kořeny, nezadržuje v půdě vodu a může tak docházet k posuvu půdy. Z finančního hlediska jde o něco dražší záležitost než trávníkový koberec, ale je třeba vzít do úvahy, že vydrží roky bez potřeby zavlažování, koupě sekačky a dalších nákladů.

Srolovaný trávníkový koberec

K pozitivům umělého trávníku patří i jeho odolnost, zvládne mnohem náročnější povětrnostní podmínky, zacházení nebo např. i moč domácích zvířat, která živý trávník vypálí. Je třeba však podotknout, že umělý trávník není nutné pokládat na celou plochu zahrady, ale je vhodný spíše jako doplněk v kombinaci se živým trávníkem. Umělý trávník je možné položit na místa za dům, resp. do hlubokého stínu, kde jsou podmínky pro růst živé trávy náročné, nebo i na místa, která jsou vybetonovaná.

Postup při pokládání trávníkového koberce

Kladení trávníkového koberce si může každý vyřešit i svépomocí, avšak je důležité znát pracovní postupy a nevynechat při práci žádný krok. Zanedbání postupu by určitě mělo negativní vliv na kvalitu a vzhled výsledného trávníku.

  1. Příprava před koupí materiálu – Příprava kladení spočívá v první řadě ve změření si pozemku a plochy, na kterou se travnatý koberec rozloží. Danou plochu si můžete i s rozměry zakreslit a propočítat, kolik balení koberců budete potřebovat. Při práci se stane, že kvůli rohům, nepravidelným tvarům či jiným elementům na zahradě budete muset koberec ořezat a tyto odřezky vám způsobí ztráty materiálu. Proto se odporučuje koupit si vždy o 2–3 balení koberců víc.
  2. Příprava pozemku – Plocha, na kterou chcete nový trávník položit, potřebuje v první řadě přípravu. Ta spočívá v odstranění starého trávníku, plevele a jakýchkoliv kořínků z půdy. Zbavte se i kamínků a jiných tvrdých částí a půdu důkladně překypřete. Když je půda kyprá, snažte se rozbít větší hrudky, případně další kořínky, které se mohly objevit. Do půdy se doporučuje zapracovat kompost nebo hnojivo na podporu růstu trávy. Po zapracování už stačí jen hrabičkami půdu zarovnat, aby byl povrch rovnoměrný a zarovnaný.
  3. Před položením koberce – Předtím, než na plochu položíte nový koberec, se zamyslete, zda nepotřebujete udělat další úpravy. Během přípravy půdy se mnozí pustí i do instalace automatické závlahy, protože ta nejlépe udrží trávník rovnoměrně hydratovaný. Vhodné je aplikovat i postřik proti plevelu, díky čemuž se plevele nadobro zbavíte. Oblíbeným doplňkem je i síť proti krtkům, která se rozkládá na už připravený povrch před kladením trávy. Síť zabrání řádění těchto nepříjemných návštěvníků, ale také dalších hlodavců, proto když vám to rozpočet dovolí, určitě investujte i do ní.
  4. Rozložení koberce – Když vám trávníkový koberec dovezou, je důležité položit ho co nrejdříve – na tom závisí úspěšnost zakořenění trávy. Proto je potřebné mít už povrch zahlazený a připravený na kladení trávy. Rolky poroznášejte po pozemku a začněte je rozvíjet. Ukládejte je tak, aby se spoje prolínaly, tedy netvořily kříže. Tímto způsobem budou mezery co nejmenší. Strany koberců přitlačte co nejblíže k sobě, aby nevznikl žádný prázdný prostor. Tip: Při kladení můžete použít desku, na kterú budete stoupat, abyste si neporušili terén.
  5. Válcování trávníku – Nová tráva musí být ke spodní zemině co nejlépe přitisknutá. Jen tak se tráva zakoření a uchytí k zemi. Na to je vhodné použít válec, kterým trávu přitlačíte rovnoměrně a pravidelně. Před válcováním je vhodné vysypat spoje trávníku trávníkovým pískem, díky čemžu se při válcování jednotlivé části pěkně spojí a uzavřou a nevytvoří tak žádná prázdná místa.
  6. Zavlažování – Po položení trávníku je potřebné začít ho důkladně a pravidelně zavlažovat. Právě zde přijde vhod automatická závlaha, protože po položení koberců byste na trávu neměli 2 týdny stoupat. Trávník je nejlepší zavlažovat 3x denně, hlavně ráno a večer, ale vyhněte se zalévání během poledních veder. Hlavně v létě si dejte pozor na to, aby vám tráva při slunečním záření nevyschla.

Péče a údržba

Po položení koberce péče teprve začíná. Důležitá je hlavně už vzpomenutá závlaha. Ta se nesmí v prvních 2 týdnech zanedbat a je potřebné zavlažovat poctivě 3x denně, ale pokud sázíte v chladnějším období, může stačit 2x denně. Trávu sledujte a závlahu přizpůsobte individuálním potřebám. Po zbytek roku obvykle stačí závlaha jednou denně, přičemž v letních měsících je potřebné závlahu zvýšit a v zimě naopak snížit.

Pokud se tak rozhodnete, trávník můžete v průběhu roku i přihnojit hnojivem vhodným pro váš druh půdy. Hnojit se vyplatí na jaře, když tráva opět začíná růst a potřebuje živiny pro zdravý růst, ale hnojit je možné i na podzim, když končí vegetační období. Určitý způsob hnojení představuje i kosení mulčováním, kdy trávník také získavá množství potřebných živin.

Péče o trávníkový koberec

K údržbě neodmyslitelně patří i už uvedené kosení. Jeho frekvence závisí jen a jen na vašich preferencích, tedy jak vysokou trávu chcete na zahradě mít. Obvykle se kosí jednou za 3 až 4 týdny ale když chcete krátký upravený trávník, kosit můžete už jednou týdně. Kosit můžete sekačkou, která trávu posbírá, ale pokud kosíte pravidelně a často, menší kousky trávy můžete nechat na trávníku. Ty se rozloží a zapracují do půdy, čímž ji obohatí o živiny. Koste vždy za sucha a před kosením zkontrolujte trávník, zda se na něm nenacházejí kamínky, kořínky, hole, hračky dětí či domácich mazlíčků a podobně.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie průmyslové vysavače

Kdy je vhodné položit trávníkový koberec

Trávníkový koberec nelze položit kdykoliv během roku. Zima je, z pochopitelných důvodů, období úplně nevhodné, protože zem je zmrzlá a tráva by nevyrostla. Vhodnějším obdobím je jaro, kdy se vysazují i jiné rostliny a plodiny. Březen může být ještě chladný a mohou se vyskytovat noční mrazy, proto si s výsadbou počkejte do dubna. Tehdy jsou teploty i podmínky pro růst ideální.

Trávník by se neměl pokládat v létě, protože teploty v tomto období bývají příliš vysoké, což by mohlo vést ke spálení trávy. Trávník by také vyžadoval mnohem víc závlahy, což by vás mohlo vyjít pořádně draho, přičemž není vyloučené, že by v tom horku tráva nevyschla. Příznivým obdobím na položení trávníku je i podzim, resp. brzký podzim, kdy letní horka pominou, ale teploty jsou ještě stále příznivé. Pokud se rozhodnete pro podzim, práci neodkládejte příliš pozdě na listopad, kdy už mohou přijít noční mrazy.

Časté chyby při pokládání trávníku

Při kladení trávníku se vyhněte častým chybám, za které mnohokrát může netrpělivost i neznalost.

  • Výběr materiálu – Tak jako u všeho ani v případě trávníku se nevyplatí šetřit na kvalitě materiálu. Podezřele levné trávníkové koberce mohou mít narušené kořenové soustavy nebo být složené z méně odolných trav. Před zakoupením materiálu si podrobně projděte popis materiálu a nejlépe i recenze jiných uživatelů. Nikdy nezapomeňte ani na rezervu, teda 2–3 baly trávy navíc.
  • Nedostatečná příprava – Pro nejlepší výsledek je potřebné rozložit trávníkový koberec rovnou po převzetí materiálu. Takto zajistíte, že tráva nezačne vysychat. Proto si koupi a donášku zboží předem naplánujte a zesynchronizujte s přípravou pozemku i počasím, aby vás při kladení koberce nic nezaskočilo. Stejně tak to platí i pro ignorování vhodnosti ročních období – když je léto, nespěchejte s kladením trávníku, jinak se může stát, že vám koberce vyschnou a pro vás to budou vyhozené peníze i námaha.
  • Nepřipravená půda – Kamenem úrazu bývá nedostatečně připravená půda. Dostatek času je třeba věnovat každému kroku, od důkladného odstranění starého trávníku a plevele, přes dostatečné prokypření půdy, rozdrobení hrudek, odstranění kamínků, až po rovnoměrné zarovnání půdy hrabičkami. Následkem zanedbání bývá prorůstání plevele, nerovnoměrně vypadající trávník i vysušená místa, která špatně zakořenila.
  • Málo závlahy – V prvních 2–3 týdnech je intenzívní závlaha klíčová. Pokud budete zalévat jen sporadicky a nerovnoměrně, některé části trávníku se nemusí zakořenit a mohou vyschnout, jiné se promočí a zežloutnou a vám zůstane nerovnoměrně vypadající flekatý trávník. Pro nejlepší výsledek je potřebné vsadit na automatickou závlahu s časovačem, která se postará o rovnoměrně zavlažený trávník.

Cena

Cena trávníkového koberce se obvykle pohybuje kolem 100 Kč/m2, přičemž koberce v prémiové kvalitě obvykle stojí víc. Když hledáte koberec i s položením, ceny jsou obvykle vyšší, přičemž se každý úkon počítá zvlášť na m2. Při položení trávníku může cenu navýšit odstranění starého trávníku, odstranění plevele či položení síťky proti krtkům. Cena koberce závisí na více dalších faktorech, např. druhu a hustotě trávy či tlouštce balu. U levnějších koberců si zkontrolujte hlavně tlouštku a kvalitu kořínků trávy – ne vždy může jít o dostatečně dobře zakořeněnou trávu, která se potom zčásti neujme. Výška ceny se může pohybovat i v závislosti na množství – čím víc balů koupíte, tím je cena za m2 nižší.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 09.05.2022
Hodnocení článku:
(92.4%)