Údržba vody ve vířivce. Jaká je dostupná chemie na trhu?

Vířivky jsou velmi příjemným místem na relax a oddech, obzvlášť v letních měsících a teplých dnech, když je takříkajíc k nevydržení.

Čištění vody ve vířivce

Péče o vodu a celkově o vířivku je však velmi důležitá, a proto jsme si připravili pro vás několik bodů, kterými je potřebné se řídit, pokud máte vířivku a chcete si ji udržet čistou a zdravou.

Jaké chemické přípravky najdeme na trhu?

Možností je skutečně mnoho, ale pokud si to máme nějak shrnout, tak můžeme vytvořit dvě kategorie přípravků do vířivek. Jsou to chlorové bezchlorové. O tomto „sporu“ mezi těmito dvěma volbami jste už určitě minimálně okrajově slyšeli. Pokud ne, tak se ho pokusíme „rozlousknout“ právě v našem článku.

Mnoho přípravků obsahuje chlor, brom nebo aktivní kyslík a i když jsou opravdu účinné, tak mají mnoho negativních vedlejších účinků. Naopak, bezchlorové prostředky jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí a hlavně přiznivější pro zdraví všech, kteří vířivku využívají.

Chlorová chemie do vířivek

Začněme tou „horší“, respektive méně zdravou variantou. Nenechte se odradit, chlor stále patří mezi nejčastěji používané prostředky na dezinfekci vody. Co pod pojmem dezinfekce vůbec rozumíme? Všeobecně hovoříme o zbavení se bakterií, které mají teplou vodu skutečně v oblibě a také je důležité eliminovat různé jiné nečistoty. V čem však spočívá problém chloru?

Patálie nastávají, když přijde na dávkování. Pokud si sečteme negativní účinky chloru, tak je jich požehnaně – je nepříjemný vůči sliznici a pokožce, dráždí dýchací cesty a ve spojení s organickými látkami jako pot a moč vytváří nebezpečné karcinogenní látky a je také nebezpečný pro těhotné ženy. Když si tedy spojíme tyto vlastnosti s předávkováním, tak pochopíme, že k problémům může dojít velmi jednoduše.

Chlorová tableta do vířivky

Proto je potřebné dávat si pozor hlavně při menších objemech vody s vysokou teplotou. Co se týká dezinfekčních účinků, tak ty se snižují zvyšováním hodnoty pH. Pokud je voda zásaditá, hodnota pH je tedy nad 7,5, tak účinky klesají. Při hodnotě 8 a víc se pro stejnou účinnost musí použít až trojnásobné množství.

Dezinfekční prostředky se dají koupit ve formě tablet – tedy chromové tablety, bromové a tablety aktivního kyslíku. Všechny tři jsou v něčem odlišné. Některé se rozpouštějí rychle, některé pomaleji. Chlor je charakteristický svým zápachem, brom ho má mnohem nižší. Aktivní kyslík je zase přirozenější a šetrnější k vlasům a pokožce. Při výběru si proto neváhejte přečíst a porovnat vlastnosti, případně se poradit s prodejcem.

Bezchlorová chemie do vířivek

Bezchlorové prostředky představují chlorové chemii hlavního konkurenta a hlavně zdravější alternativu. Samozřejmě, chlor má silné dezinfekční účinky, ale i bezchlorové produkty dokážou být účinné. Jejich největší výhodou je ale fakt, že jsou mnohem přijatelnější pro lidi s citlivou pokožkou, alergiky nebo děti. Co tedy tyto bezchlorové produkty nabízejí?

Asi nejsilnější na trhu je oxid chloričitý, respektive chlornan sodný, který se rozštěpí na sodík a už uvedený oxid chloričitý. Nenechte se však zmást – i když má v názvu chlor, tak ho v podstatě vůbec neobsahuje. Jak je to možné? Ve sloučenině ClO2 působí chlor jen jako jakýsi nosič kyslíků. U nečistot a bakterií se kyslík odpojí a špínu oxiduje. Chlor se spojí se zbylým sodíkem, čímž vznikne neškodná sůl. Možná to zní složitě, ale jednoduše mluvíme o tom, že chlór je v tomto prostředku úplně neškodný.

A před čím vás bezchlorové přípravky ochrání? Prakticky před vším. Bakterie, mikroorganismy, plísně, řasy, fenoly a celá řada organických sloučenin.

Bezchlorová chemie do vířivky

Chlorové versus bezchlorové prostředky

Právě jsme si definovali obě dvě kategorie a můžeme se přesunout na přímé srovnání jednotlivých atributů a vlastností, které nám tato chemie nabízí. Asi nejdůežitější věci jsou účinnost a zápach. Hledáme přece něco, co bude skutečně účinné, ale zároveň to nebude zapáchat. Tady na plné čáře vyhrávají bezchlorové prostředky. Neprodukují téměř žádný zápach a jsou účinné v celém spektru pH hodnot. Kromě toho má chlor i silnější baktericidní a virucidní vlastnosti.

Už několikrát v celém článku byla vzpomenutá také škodlivost a nebude žádným překvapením, když řekneme, že chlor produkuje karcinogenní látky, je dráždivý vůči sliznici a pokožce, jak už bylo několikrát uvedeno. Velkým faktorem je i teplota. Ta totiž oplivňuje celkový poměr látek ve vodě. Chlor se při teplotách nad 30 °C rychle vypařuje kvůli velké reaktivitě. Bezchlorové prostředky jsou mnohem přizpůsobivější a stabilitu si udržují v širokém intervalu od 30 °C až po 45 °C.

Jaké parametry vody sledovat?

Došli jsme tedy k tomu, že chlor má množství negativních vedlejších účinků, ale i přesto se jedná o slušný dezinfekční prostředek vody ve vířivkách, o čemž svědčí i jeho prodej na trhu. Pokud se rozhodnete do něho investovat, tak bude důležité, abyste poctivě sledovali teplotu, pH vody a dávkování.

Ph vody ve vířivce a dávkování chemie

Bezchlorové varianty mají však mnohem víc kladných vlastností – jsou méně škodlivé a hlavne stejně, ba i víc účinné.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 05.03.2019
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace? Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace?

Kvalitní spánek je základem, který ovlivňuje naše zdraví, proto není jedno, jak se vyspíme. Zajímá vás, jak zjistit, že vaší staré matraci zvoní umíráček? Kdy je třeba vyměnit starou...

Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší? Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší?

Krbová kamna se v mnohých domácnostech stávají i designovým a interiérovým doplňkem. Jak si vybrat ta nejlepší a na co dávat pozor?

Údržba pákových a automatických kávovarů. Důležité je nejen čištění, ale i odvápňování Údržba pákových a automatických kávovarů. Důležité je nejen čištění, ale i odvápňování

Koupili jste si pákový nebo automatický espresso kávovar, vaříte si na něm kávu a chutná vám. Chuť kávy však ovlivňuje kromě jiného také čistota útrob stroje a kvalita vody. Poradíme...