Uhlíkové filtry na vodu do kuchyně? Na změkčení vody a odchlorování

Voda z vodovodního kohoutka má přívlastek čistá, je dezinfikovaná pomocí chloru a tím pádem je považovaná za zdravou a pro tělo neškodnou. To je zčásti pravda, ale bohatý tržní sortiment nám nabízí alternativy, které umožňují vylepšit i čistou vodu. Jednou z nich jsou uhlíkové filtry na vodu.

Uhlíkové filtry na vodu

Díky jejich vysoké účinnosti filtrace se stále víc dostávají i do běžných domácností. Proto jsme si pro vás připravili průvodce, ve kterém se o uhlíkových filtrech dozvíte všechno, co potřebujete.

Kdy je voda skutečně kvalitní?

V souvislosti s čistou pitnou vodou se objevují i polemiky o tom, zda je voda z vodovodu opravdu dobře filtrovaná a pokud ne, tak jaké jsou jiné možnosti. Tady se dostáváme k vlastním zdrojům – studním na zahradě nebo na dvoře. Ve své podstatě se nedá kategorizovat, která varianta je lepší – všechno záleží na filtru.

V první řadě je nutné podrobit vodu rozboru a na základě výsledků zvolit optimální filtr pro vaše potřeby. Voda může být například tvrdá, čímž způsobuje vodní kámen. V jiných případech může být voda "přechlorovaná" nebo se v ní nacházejí různé bakterie, viry nebo jiné škodliviny. Právě v těchto případech je skvělou volbou aktivní uhlí, které dokáže zlikvidovat škodlivé látky a k tomu je voda díky němu chutnější.

Co je to aktivní uhlí?

Aktivní uhlí je filtrační složka, která se vyrábí z různých látek - uhlí, kokosové a jiné ořechy, dřevo nebo lignit. Právě díky účinnosti se tento filtr používá napříč různými odvětvími včetně domácího filtrování vody ve vodovodních kohoutcích. Aktivní uhlí svojí strukturou připomíná pískové filtry, obsahuje malé granule uhlíku a právě ty dodávají vynikající absorpční a čistící vlastnosti.

Vodní filtr

Využití uhlíkových filtrů

Uhlíkový filtr nebo aktivní uhlí je v podstatě přírodní produkt, jehož hlavní úlohou je čistit a zlepšovat kvalitu vody. V domácnostech se používá zejména proto, aby z vody odstraňoval přebytečný chlor a různé chlorové sloučeniny, které se ve vodě mohou vytvořit. Díky tomu je voda zdravější, a dokonce i chutnější.

Není to jen chlor a jeho sloučeniny, které mohou být ve vodě škodlivé. Také jsou to i fenoly, oxid uhličitý nebo těžké kovy. Když se do vody dostane například olovo, tak vám klidně může způsobit chronickou otravu, která se projevuje bolestmi hlavy, žaludečními křečemi, poškozením ledvin, a dokonce i výkyvy nálad či depresí. Všem těmto problémům můžete předejít právě spolehlivým filtrováním vodním aktivním uhlím.

V ojedinělých případech se může stát, že se do vody kromě kovů dostanou například pesticidy. I v těchto případech dokáže uhlík na sebe navázat škodlivé látky, čímž se plynule přesouváme ke způsobu fungování tohoto filtru.

Jak fungují uhlíkové filtry?

Princip fungování je poměrně jednoduchý. Všechno vychází z toho, že aktivní uhlí je skutečně účinné a už malá množství uhlíku dokážou vyčistit velmi slušný objem vody. Když voda protéká filtrem, tak všechny škodlivé látky a kontaminanty se navážou na molekuly uhlíku. Právě proto si uhlíkové filtry vyžadují pravidelnou péči.

Pravidelná údržba a výměna

Jak jsme právě uvedli, tak uhlík ve filtrační vložce nebo náplni na sebe navazuje všechny škodlivé látky. Z toho nám logicky vyplývá, že časem se tato součást "opotřebuje", resp. znečistí a nepracuje tak účinně. No a když filtr nefunguje, tak se vám do vody opět mohou dostat škodlivé látky.

Špinavý vodní filtr

Aktivní uhlí byste měli vyměňovat přibližně jednou za půl roku používání. Není to absolutní pravidlo a někdy dokáže být filtr plně funkční i celý rok, ale delším používáním se riziko průniku škodlivin, pochopitelně, zvyšuje.

Výhody uhlíkových filtrů

Uhlíkové filtry mají množství výhod, začneme těmi praktickými. Co vás potěší hned na úvod, je skutečnost, že uhlíkové filtry jsou poměrně dobře cenově dostupné. Dalším praktickým kladem je, že jejich montáž/instalaci zvládnete bez větších problémů i svépomocí.

Mezi další výhody patří to, že uhlíkové filtry umožňují vysoký a konstantní tlak vody a také nízké tlakové ztráty. Systémy s uhlíkovou filtrací jsou obvykle spolehlivé, pokud nekupujete velmi levné varianty, a díky odkalovacímu ventilu jsou schopné rychle a jednoduše vyplachovat.

Pokud preferujete pohodlnost a nedělá vám problém trošku si připlatit, tak vám určitě doporučíme modely, které nemají filtrační vložku, ale uhlíkovou náplň – tady můžete velmi jednoduše měnit. Pro zjednodušení manipulace do pozornosti dáváme také těsnicí O-kroužky. Díky nim můžete filtr jednoduše rozebrat a připojit ho jednoduše rukou bez použití nástrojů.

Uhlíkové vodní filtry

Cena uhlíkových filtrů

Vyzvedali jsme to, že cena uhlíkových filtrů je poměrně nízká, což platí, ale v závislosti na kvalitě najdete i modely, které stojí dokonce 800 eur – to jsou už však absolutní extrémy. Nejnižší ceny začínají přibližně na hladině 20 eur, ale doporučujeme, abyste se těmto levným alternativám vyhnuli. Přece jen, když chcete mít opravdu čistou vodu, tak se vyplatí aspoň trošku si připlatit.

Kvalitní uhlíkové filtry, které jsou účinné a dlouho vám vydrží, stojí aspoň těch 100 eur a výš. Může se vám to zdát hodně, ale jde o vstupní investici, která je nejvyšší. Následně už jen měníte uhlíkové vložky/náplně, které stojí kolem 10 eur.

Závěrečné rady

Na závěr vám ještě doporučujeme, abyste pro maximální účinnost uhlíkového filtru pouštěli vodu jen slabším nebo středním proudem. Tímto způsobem bude voda ve větším kontaktu s částicemi aktivního uhlí a tím pádem bude lépe přefiltrovaná. Na balení si vždy přečtěte, s jakými látkami si daný filtr dokáže poradit. Filtr nevystavujte slunečnímu záření.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 17.06.2020
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.