Úprava a zazimování trávníku na podzim

Ať už chceme, nebo ne, paprsky letního slunce nás už nebudou zahřívat do nekonečna. Podzimní a tedy chladnější období však neovlivní jen hladinu rtuti v teploměrech a naše pocity. Stejně jako se před zimou staráte o vaše rostlinky ve skalce nebo zahrádce, nesmíte zapomínat ani na trávník.

Manuální úprava trávníku

Péče o trávník na podzim je klíčová. Trávník před zimou totiž potřebuje adekvátní péči, především pokud chceme, aby si zachoval chtěnou kvalitu.

Provzdušnění trávníku na podzim, jeho hnojení, kosení, vertikulace, zazimování trávníku a dosévání. Všechno to jsou podstatné kroky, které trávník potřebuje, aby zelený koberec přežil kruté podmínky zimy. Všechno nutné si vysvětlíme a ukážeme si, jak se postarat o trávník během podzimního období, aby zimu přečkal ve správné kondici.

Nezapomínejte kosit

Pokud se o svůj zelený koberec staráte precizně, víte, že při výšce 6–10 cm by mělo dojít ke zkrácení na přibližně 3–5 cm. V tomto případě je tedy třeba začít kosit. Na podzim trávníku rozhodně neublížíte pravidelným kosením, mějte však na paměti, že poslední kosení vyžaduje, aby pokosená stébla na trávníku nesetrvala. Pokud se tak nestane, rozklad trávy může způsobit tvoření plísní, nebo dokonce hnití kořenového systému.

Poslední kosení se provádí v závislosti na regionu, obvykle koncem října či začátkem listopadu. Nahromaděnou trávu z kosení je dobré kompostovat.

Listí je třeba shrabávat

Debaty o tom, že listí listnatých stromů tvoří přirozenou, organickou ochranu pro váš trávník, jsou zcela zbytečné. Cokoliv trávník přikrývá a zvlášť v období, kdy je světla méně, odebírá mu vzduch a tím způsobuje odumírání stébel trávy. Listy je tak nutné pravidelně shrabávat a například kompostovat.

Hrabání listí z trávníku

Kdy použít vertikulátor?

Kdo se o svůj trávník poctivě stará, tento pojem a samotná činnost pro něj nebudou nic nového. Zazimování trávníku a vertikulace jednoduše patří k sobě. Provzdušnění trávníku na podzim je vhodné provádět buď koncem léta, nebo na začátku podzimu, aby měl trávník dostatek prostoru pro nové živiny. Vertikulsce by měla probíhat vždy po pokosení trávníku. V případě vysoké trávy je vertikulace neúčinná. Stejně tak je vertikulace vhodnou činností, kterou provedete například i po zimě. Starší trávník toto provzdušnění může radikálně oživit.

Vertikulátor – je lepší elektrický, nebo benzínový? Poradíme vám v našem článku Jak vybrat vertikulátor!

Doporučením je však, že vertikulaci není třeba přehánět. Samotné provzdušňování trávníkua je dostačující provádět maximálně 3x do roka. V období podzimu tedy stačí vertikulovat jen jednou. Provádět provzdušňování můžete za pomoci hrablí nebo jednodušeji za pomoci vertikulátoru, čímž si ušetříte nervy i čas.

 

Podzim a dosévání trávníku

Podzim je pro dosévání trávy jako stvořený. Právě podzimní období je fází roku, kdy můžeme trávníku zajistit adekvátní regeneraci. Klidně můžeme navázat na předcházející krok. Vertikulace trávníku na podzim je za námi a následné dosévání je dalším ideálním krokem. Dosévání je vhodné dělat způsobem, kdy semeno (podle druhu) zkombinujete s jemným pískem, případně hnojivem. Písek zajistí, že půdu obohatí a spolu s hnojivem se lépe rozloží do struktur starého trávníku.

Dosévání trávníku travním semenem

Po dosévání dbejte na to, abyste trávník zavlažovali, ale zároveň ho nezatěžovali a hlavně neválcovali. Tento krok je vhodný v jarním období.

Hnojení je základem

Příprava trávníku na podzim a zimu není účinná, pokud zapomenete na opravdu takto důležitý krok. Správně. Hnojení. Nejen závlaha, provzdušňování nebo dosévání. Všechny tyto procesy jsou ovlivněné právě díky schopnosti trávníku čerpat z půdy potřebné živiny. Díky správnému hnojení získáte svěží barvu nebo zdravý a hustý trávnik. Zkušený zahrádkář pozná, co jeho trávníku chybí, a tak se může zaměřit na konkrétní živiny, které jeho trávník vyžaduje.

Pokud však chcete zabezpečit komplexní hnojení, obchodníci vám dají na výběr. Skvělou možností je krystalické hnojivo 3v1, Expert, které je vodou rozpustné a je zaměřené na výživu trávníku i jeho kořenového systému. Hnojivo se aplikuje na čerstvě zalitý trávník. Krystalky se postupně rozpouštějí, a tak se živiny uvolňují postupně. Hnojení trávníku je dobré provádět v začátcích podzimního období, abychom trávník obohatili před zimou. Následně můžeme hnojení zopakovat i na začátku jara.

Hnojit můžete i 5x do roka, podle stavu vašeho travnatého koberce. Doporučeným hnojivem na zazimování je také Floria trávníkové hnojivo, které obsahuje vysoký podíl draslíku a v zimním období tak zvyšuje jeho odolnost.

Kompost nic nezkazí

Kromě přihnojování zakoupeným hnojivem rozhodně pomůže, když trávě dodáme také organické hnojivo, které v období podzimu po posledním kosení rovnoměrně rozhrabeme, a tak zabezpečíme trávě přístup k novým živinám. V období podzimu není problém s hromaděním organického odpadu, takže samotné kompostování není nic složitého. Pokosená tráva, listí, větvičky a občasná zálivka.

Kompostoviště by mělo být umístěné na volném prostranství bez tvrdého podkladu, aby k němu měly přístup žížaly. Po pár týdnech nebo měsících je kompost připravený a klidně můžete přihnojovat například spolu s jemným pískem.

Trávník nezatěžujte

V poslední fázi, kdy váš trávnik prošel všemi procesy, ho zbytečně nezatěžujte. Všechny procesy, jako hnojení, vertikulace nebo dosévání, si vyžadují určitý čas. Proto omezte pohyb na trávníku a stejně tak i jeho zalévání. V podzimním období trávník drží vlhkosti víc a není třeba ho zbytečně zalévat. Stejně tak se zatěžováním myslí například parkování aut nebo sportovní aktivity. Trávník potřebuje oddech a regeneraci.Publikováno dne: 10.05.2018
Hodnocení článku:
(89.2%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat garážová vrata? Sekční, posuvná, rolovací nebo dvojkřídlová Jak vybrat garážová vrata? Sekční, posuvná, rolovací nebo dvojkřídlová

Funkčnost, spolehlivost a bezpečnost. Tři nejpodstatnější požadavky. Výběr tedy dobře zvažte. Máte totiž na výběr. Věříme, že i tyto rady vám pomohou se při výběru rozhodnout.

Praktické rady, jak zařídit moderní a funkční kuchyni Praktické rady, jak zařídit moderní a funkční kuchyni

Pokud má kuchyně vyzařovat na nás pozitivní energii, tak je nutné se postarat o to, aby byla zařízená podle našich představ a hlavně bez chyb. My vám s tím rádi pomůžeme!

Jak zařídit domácí posilovnu levně a prakticky Jak zařídit domácí posilovnu levně a prakticky

Domácí posilovna je řešením, které vás zbaví jakýchkoliv výmluv. Poradíme vám, jak si svoji domácí posilovnu vybavit tak, aby splnila váš účel a zároveň nezruinovala váš rozpočet.


Přidat komentář