Vánoční betlém jako symbol Vánoc. Populární jsou vyřezávané dřevěné i betlémy s osvětlením

Příprava na vánoční svátky má různé podoby. Spočívá převážně ve zdobení vánočního stromku, pečení, ve slavnostním prostírání a obdarovávání. V mnohých rodinách je však neodmyslitelnou součástí Vánoc také betlém. Co symbolizuje? Jaká je jeho historie? Jaké typy materiálů se používají na jeho výrobu?

Dřevěný vyřezávaný betlém do obýváku

Věrné zobrazení narození Ježíše Krista existovalo samostatně nebo jako kulisa vánočních liturgických her. Dítě ležící v jeslích mezi dvěma zvířaty bylo jeho hlavní součástí. Až později bylo doplněné o další postavy. Na jejich počtu a celkovém provedení v podstatě nezáleží – neníe důležité, jakou má betlém hodnotu, ale jaké hodnoty skrývá...

Krásné vánoční betlémy

Historie betlému

Přestože historie narození Ježíše Krista má kořeny v dávné minulosti, typický vánoční betlém má svůj původ ve 13. století. Za jeho zakladatele je považovaný sv. František z Assisi, který v roce 1223 zinscenoval narození Pána v jeskyni u dědiny Greccio v italské Umbrii.

Na tomto místě sloužil půlnoční vánoční svatou mši, které se zúčastnila šlechta, ale také vesničané ze širokého okolí. Výjev Božího narození vytvořil s přítomností živého dítěte, Marie, Josefa, osla a vola. Napodobením situace popsané v Biblii se zasloužil o vznik tradice živých betlémů.

Lesní jeskyně, jednoduché jesličky vystlané slámou a zvířata poukazovaly na to, že Ježíšovo narození provázela chudoba. Avšak atmosféra okamžiku zapůsobila na přítomné natolik, že podle „Františkova vzoru“ napodobovali betlémskou slavnost i v dalších letech. Tento moment znamenal zakořenění živých i umělých betlémů v Itálii. K uměleckým skvostům druhých jmenovaných patří nepochybně historický betlém v Bazilice Santa Maria Maggiore v Římě nebo betlém na Náměstí sv. Petra.

Betlém na Slovensku

Betlémský zvyk se postupně rozšířil do všech zemí. Na našem území se tak stalo ještě ve 13. století. Zasloužily se o to i gotické křídlové oltáře s reliéfním zobrazením Ježíše Krista a tří králů. V 15. a 16. století rozšířili stavění kostelních betlémů jezuité a františkáni. Běžně měly podobu životní velikosti. Protože postavičky do betléma postupně přibývaly – tři králové, andělé, pastýři, zvířata – jejich rozměry se časem zmenšovaly.

Větší dřevěný betlém s figurkami

Přítomnost jesliček v chrámech se stala v 17. a 18. století téměř prestižní záležitostí. Právě pro jejich honosnost vydal Josef II. nařízení, týkající se zákazu jejich dalšího stavění z důvodu vysoké nákladnosti, kterou označil za nedůstojnou církve. Paradoxně právě tato josefínská reforma znamenala největší rozmach lidových betlémů. Lidé si je ve zjednodušené podobě začali vyrábět doma. Nový rozkvět zaznamenali po roce 1989.

Dřevěné betlémy

I přesun z církevního prostředí do toho domácího způsobil, že betlém byl ústředním symbolem Vánoc až do období rozšíření tradice vánočních stromků. Během svátků měl ve „společenském pokoji“ vyhrazené místo, na kterém setrval až do Hromnic. Sošky do betléma měly často i podobu pastýřů, řemeslníků, muzikantů nebo postaviček v kroji.

U nás převládaly, a i dnes se těší oblibě, především vyřezávané betlémy. Za nejkrásnější jsou považované ty středoslovenské. Zásluhu na tom má zejména řezbářská škola na území Štiavnických Baní (v minulosti Piarg). Vznikalo však také množství jednoduchých zobrazení biblického příběhu, tzv. přenosné betlémy. Využití našly při koledách.

Typy betlémů

V současnosti má betlém několik podob a může být zhotovený z různých materiálů, od čehož se odvíjí i cena (od „drobných“ až po stovky eur). Oblíbený je zejména betlém ze dřeva, keramiky či perníkového těsta. V nabídce prodejců najdete také jesličky ze šustí, krajky, vosku, drátu, skla, sádry, stejně jako vyšívaný betlém, s hudbou, osvětlením, betlém-svícen nebo skládací papírový betlém. Výrobci mysleli i na nejmenší. Dětský dřevěný betlém ve více provedeních je toho důkazem.  

Pokud máte chuť tvořit a zároveň se vaše ruce pyšní šikovností, můžete se pustit i do vlastní výroby. Například takový vánoční betlém z papíru může zaměstnat i mladší členy rodiny. Na jeho jednodušší verzi si vystačíte s deskou nebo kartónem, na který nalepíte postavičky. Sada figurek do betléma se dá koupit, ale můžete si ji také vytisknout z internetu.

Proč vlastnit betlém?

Zpoetizování vánočního výjevu představují i moderní betlémy. I když mají pro mnohé pouze podobu vánoční dekorace, stále v sobě nesou hloubku, na což se v dnešní hektické a technologiemi přeplněné době často zapomíná. Nejde o to, zda mají postavičky v jesličkách historický nádech nebo minimalistickou podobu. Kupovat betlém za účelem doplňku ke stromečku je povrchní.

Pravým důvodem pro jeho přítomnost je ta skutečná symbolika Vánoc, která sahá daleko do historie. Ta, která má v lidech probudit pocity lásky, soudržnosti, naděje, pokory i klidu. Ta, která dokáže všechen stres, problémy a všechny ty nepříjemnosti, které jednoduše jednou za čas zkříží cestu každému z nás, přesunout na vedlejší kolej. Ta, která říká, že obdarování může mít jiný než pouze materiální význam...

Betlémy, které stojí za to vidět

  • Betlém v Domě Božího milosrdenství v Rajecké Lesné – autor Jozef Pekara vytvořil řezbářské umělecké dílo dlouhé 8,5 m, široké 2,5 m a vysoké 3 m. Vznikalo 15 roků a zachytává kulturní památky z regionů celého Slovenska. Jeho součástí je 300 postaviček, z nichž je cca polovina pohyblivá. Výjimečnost jesliček spočívá také v propojení Kristova narození se životem slovenského lidu, jeho tradicemi či zábavou.
  • Banskoštiavnický betlém – nachází se na Radničním náměstí v Banské Štiavnici. Jde o dřevořezbu Ing. Arch. Petra Chovana, která je dlouhá až 21 m. Obsahuje více než 800 postaviček, přičemž polovina z nich se pohybuje. V tomto díle je zobrazená i historie města, kultura, stavby, řemesla apod.
  • Betlém v Košicích v Kostele sv. Karla Bartolomějského – jde o jesličky, které jsou součástí největšího vyřezávaného svatého růžence na Slovensku. Vytvořil ho František Estočin z lipového dřeva. Obsahuje 180 různých figurek a měří 4 x 3 m.
  • Betlém v Terchové v kostele sv. Cyrila a Metoda – znázorňuje výjevy z Kristova narození, ale také řemesla typická pro tento region. Tentokrát se nepotěší jen oči, ale také uši – jde o vánoční betlém s hudbou.
  • Betlém v Novém Městě nad Váhom na Náměstí Slobody – tvoří ho dřevěné vyřezávané postavy v nadživotní velikosti, v počtu více než 30 kusů. V tomto směru má přívlastek největší na Slovensku.
  • Pohyblivý betlém s figurkami a osvětlením najdete i v Kostele Nejsvětější Trojice v Bratislavě.

Krásné dřevěné betlémy

Zobrazit produkty v kategorií:


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 17.12.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?