Vařiče vajec – recenze, test, návod na použití. Oblíbené jsou značky Delimano a Sencor

Čeká vás návštěva a vy potřebujete uvařit větší množství vajec na chlebíčky, do nátěrky nebo salátu? Příprava pokrmů pro hosty je beztak časově náročná, tak proč si práci neulehčit a namísto čekání a hlídání sporáku nepoužít vařič vajec?

Jak vybrat vařič vajec

Vařič vajec nebo také vajíčkovar patří k moderním kuchyňským přístrojům, s nimiž vám vaření půjde snadněji.

Oblíbené vařiče vajec

Co je vařič vajec

Vajíčkovar je skvělým pomocníkem v domácnosti, který využijete nejen na větší vaření pro návštěvy. Vařená vajíčka jsou totiž častou součástí stravy sportovců a lidí, kteří se chtějí stravovat zdravěji, protože jsou výborným zdrojem bílkovin. Proto si nejednou lidé na redukční dietě i ti, kteří chtějí nabírat svaly, dopřejí ke snídani právě vajíčka. Jejich vaření na sporáku umí být otravné – musíte dávat pozor, aby vám nepopraskala, a pečlivě si hlídat čas, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Co je tedy vařič vajec? Je to přístroj, který vám toto všechno usnadní.

Jde o přístroj nevelkých rozměrů s většinou oválným tvarem. Skládá se ze dvou částí – spodní miska představuje vařič. Nachází se v ní držák na vajíčka, do kterého se vejce poskládají, a prostor na vodu, která postupně vyvře a vajíčka uvaří. Přístroj v podstatě funguje na podobném principu jako parní přístroje. Spodní ohřívací mísa je většinou vyrobená z nerezavějící oceli nebo jiného odolného materiálu, který dlouho vydrží a zároveň se dobře čistí.

V horní části vařiče se nachází oválný kryt. Ten je často z odolného průsvitného plastu, který vám dá přehled o tom, jak vaření pokračuje. Ve spodní části z vnější strany vařiče se nachází i spínač, kterým u některých modelů lze nastavit i teplotu, resp. způsob vaření. Vedle spínače je většinou LED kontrolka, která informuje o stavu vaření, a modely s více funkcemi jsou vybavené i zvukovou signalizací, která vás upozorní na ukončení vaření.

Jak funguje vajíčkovar

Některé kvalitnější modely nabízejí možnost využití vajíčkovaru také na paření zeleniny, a to právě proto, že tento přístroj funguje na podobném principu jako parní hrnec. Vajíčka se totiž uloží do držáku a do spodní části přístroje se naleje voda. Ta po vyvření vytvoří vodní páru, ve které se vajíčka uvaří. Pára vytváří teplotu 100 °C, což je ideální teplota na vaření vajec. Pára se zároveň kondenzuje na povrchu vařiče, kde se přeměňuje na vodu. Ta se po chvíli nasbírá a spadne opět do spodní mísy, kde se proces přeměny na páru zopakuje. I proto vám na přípravu vajíček stačí méně vody než při jejich klasické přípravě v hrnci, kde by musela být ve vodě úplně ponořená.

Černý vařič vajec na 7 vajíček

Jak si vybrat vařič vajec

Při výběru vařiče vajec je potřebné zohlednit více parametrů, nejen design nebo oblíbenou značku, jakými jsou v prípadě vajíčkovarů Delimano, Sencor, Clatronic či Steba. Tyto značky získávají pozitivní recenze a v uživatelských testech se umísťují na předních příčkách, ale vždy je potřebné zohlednit individuální parametry, abyste neplatili za množství funkcí, které nebudete využívat, resp. abyste získali všechno, co při vaření potřebujete. Pojďme se tedy podívat na ty nejdůležitější parametry.

Příkon

Příkon rozhoduje o tom, jak výkonný je vařič a jak dlouho vaření potrvá. Vajíčkovary mívají příkon kolemo 300 W, přičemž slabší příkon způsobí, že se proces vaření prodlouží. Čím víc vajec je možné ve vařiči vařit, tím vyšší by měl být příkon. Proto když hledáte vajíčkovar pro 7-8 vajec, sáhněte po přístroji s aspoň 360–400W příkonem.

Počet vajec

Většina vajíčkovarů dokáže uvařit 6–7 vajec najednou, ale jsou i modely s menší kapacitou. Výběr je jen na vás – pokud přístroj kupujete kvůli přípravě snídaní pro 1–2 osoby, postačí vám menší kapacita do 4 vajec, když vaříte pro celou rodinu, sáhněte po vařiči pro 7–8 vajec. Když chcete vařit střídavě, jednou menší počet, jednou větší, kupte si přístroj s větší kapacitou, ale ujistěte se, že není nutné vařit v něm vždy maximální počet vajec.

Materiál

Vařiče vajec bývají vyrobené z nerezavějící oceli, přičemž vrchní kryt je z plastu nebo ze skla. Vařiče nemívají velkou variaci materiálů, proto při výběru spíše zkontrolujte, jestli jde o kvalitní plast, který vám po několika použitích nezmění barvu nebo nezačne páchnout, a zda jde skutečně o nerezavějící ocel, která je jinak velmi odolný a snadno udržitelný materiál.

Cena

Cena vařičů vajec začíná dost nízko – už u 10 eur. Za kvalitnější modely však nemusíte vyhazovat desítky eur, vysoko hodnocené jsou vařiče už za 15 eur, proto je cenové rozpětí 15–25 eur ideální. Dražší modely sahají až do výšky 40 a víc eur, přičemž většinou nabízejí víc funkcí nebo zajímavý design.

Nerezový vařič vajec s plastovým krytem

Design

Design vařiče vajíček je většinou oválný, ale jsou i hranaté modely. Vajíčkovar by měl být co nejkompaktnější, aby na uvaření stačilo malé množství vody. Existují i modely, ve kterých je možné vařit i zeleninu na páře nebo rýži. Tyto modely bývají větší, s větší plochou pro zeleninu a další jídla. Pokud však budete přístroj primárně využívat na přípravu vajíček, doporučujeme sáhnout po kompaktnějších modelech, které nezaberou mnoho místa a budou se dát jednoduše skladovat.

Doplňkové funkce

  • Širší využití: Jsou vařiče, které nabízejí možnost uvařit vajíčka na vícero způsobů. Dokážou připravit smaženici, omeletu nebo volská oka. Zároveň v nich můžete napařit zeleninu, uvařit rýži nebo sterilizovat dětské dudlíky.
  • Bezpečnostní prvky: Velmi důležitou funkcíu je ochrana před přehřátím přístroje, kdy se v případě přehřívání vařič automaticky vypne. Bezpečnostním prvkem jsou také rukojeti z izolujících materiálů, díky kterým se nespálíte, nebo protiskluzová vrstva na nožičkách.
  • Upozornění na ukončení vaření: Ukončení vaření vařiče nejčastěji signalizují zvukovým signálem nebo blikající LED kontrolkou. Některé modely mají malý displej, na kterém se odpočítává čas, díky čemuž budete mít lepší přehled. Asi nejvyhledávanější funkcí je automatické vypnutí po dovaření, protože přístroj si lidé kupují hlavně proto, aby vajíčka při vaření nemuseli sledovat.  

Jak uvařit vejce ve vajíčkovaru

S vajíčkovarem je vaření vajec jednoduchý proces. Vajíčka naskládejte do držáku – nezapomeňte dodržet minimálně požadované množství podle typu vajíčkovaru. Do misky následně nalijte vodu podle návodu – množství vody udává každý přístroj individuálně a závisí na počtu vajec, ale také způsobu přípravy – naměkko, středně uvařená či natvrdo. Přístroj je určitě vybavený také odměrkou na vodu, kterou toto množství odměříte.

Dalším krokem je připíhnutí vajec hrotem, který se často nachází na spodní straně odměrky. Vajíčka se propichují ve vrchní části, aby z nich při vaření unikala pára a skořápka tak nepopraskala. Vajíčka zakryjte vrchním krytem a spínačem zapněte přístroj. Když je to nutné, vyberte vhodný program nebo teplotu. Kvalitnější modely se po ukončení vaření vypnou samy, jiné vás na to upozorní zapnutím LED světélka či zvukovou signalizací.

Po dokončení vaření odkryjte víko a vajíčka vyndejte. Nejlépe uděláte, když je hned ponoříte do studené vody. Chladnější vajíčka se nejen budou lépe loupat, ale hlavně když je vaříte naměkko, ochlazením zastavíte proces vaření a ujistíte se, že vám nevznikne vejce natvrdo. Pokud si vajíčka připravujete den nebo několik dní předem, doporučuje se uskladnit je v ledničce i se skořápkou – vydrží tak déle čerstvá.

Čištění a údržba

Údržba a čištění vařiče vajec je často individuální záležitost – záleží na vášem modelu, z jakého materiálu je vyrobený, jaké části jsou odnímatelné a podobně. Před čištěním se vždy ujistěte, že je vařič odpojený od sítě. Pokud jste vařič nedávno používali, před čištěním ho nejdříve nechte úplně vychladnout. Vrchní část – kryt, a držák na vajíčka se většinou dají odnímat, proto je jejich čištění jednoduché. Vždy se přesvědčte, zda je vhodné je vkládat do myčky nádobí a v opačném případě je umyjte ručně.

Spodní část – vařič, se nejčastěji umývá běžným čisticím prostředkem na nádobí, který je potřebné pořádně opláchnout a utřít do sucha. Vždy si však ověřte, které části jsou na umývání vhodné a do kterých by se voda neměla dostat. Protože ve vařiči se časem bude ukládat vodní kámen, čas od času je možné ho odstranit octem, který stačí do misky nalít a nechat působit.

Nejlepší vařiče na vajíčka

Starší modely, které se už neprodávají

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.Publikováno dne: 29.11.2021
Hodnocení článku:
(89.6%)