Jaký ventilátor do koupelny a WC? S doběhem a klapkou

Toalety a koupelny jsou obvykle těmi nejmenšími místnostmi snad v každé domácnosti. Zároveň jsou i místy, kde se obvykle udržuje relativně dost vlhkosti a různých zápachů, jejichž intenzita je kvůli několika metrům čtverečním plochy o to víc citelná.

WC ventilátor na odsávání pachů

Ne každá koupelna je však vybavená větracím okénkem, mnohým to jejich dispoziční řešení ani neumožňuje. V těchto případech představuje instalace ventilace ten nejúčinnější možný způsob, jak WC nebo koupelnu zbavit vlhkosti, zápachu a opět v nich nastolit určitou míru komfortu.

Oblíbené produkty

Jak se dá větrat?

Existuje vícero způsobů větrání. V mnohých případech nejideálnější je přirozené větrání, tedy výměna vzduchu „pomocí“ špár nebo otevřených oken. Tento typ větrání se však nedá realizovat vždy a na každém místě, někdy se na věc prostě musí jít jinak – nuceným větráním prostřednictvím větracích jednotek a ventilátorů. Kromě typů rozlišujeme také způsoby větrání:

 • Přetlakové větrání přivádí vzduch z okolního prostředí do místnosti pomocí ventilátoru. V místnosti tak vzniká přetlak, díky kterému je přebytečný vzduch vytlačovaný z místnosti.
 • Podtlakové větrání je přesným opakem přetlakového větrání. Jedná se o odsávání vzduchu z místnosti (ventilátor) a jeho nahrazování vzduchem čerstvým (nasávací otvory), což je nejekonomičtější, a tedy i nejpoužívanější způsob větrání.
 • Rovnotlakého větrání docílíme použitím obou uvedených metod najednou. Pokud je podtlakové větrání považované za nejekonomičtější, tak to rovnotlaké se označuje za nejúčinnější. Rovnotlaké větrání zabezpečuje přívodní a odsávací ventilátor, jejichž výkon nemusí být stejný (dochází tak k mírnému podtlaku, respektive přetlaku).

Ventilátor na odsávání zápachu do WC

Ventilátor a jeho parametry

Ať už větráte místnost bez oken jakkoliv, u žádného z uvedených způsobů se bez ventilátoru neobejdete. Základním parametrem výběru ventilátoru by měl být vzduchový výkon, tedy objem vzduchu (m3/h), který ventilátor dokáže vyměnit. Dobré je ale sledovat také elektrický výkon zařízení nebo úroveň jeho hlučnosti. Ta se udává v decibelech a měří se ve vzdálenosti tří metrů od zdroje.

Pro lepší představu a porovnání míry hlučnosti přidáváme následující tabulku:

 • 10 bB – šustění listí na stromech při slabém vánku
 • 20 dB – bezvětří, volná příroda
 • 30 dB – tichá místnost, ložnice
 • 40 dB – běžný hluk
 • 50 dB – mírný déšť, hluk, ticho puštěného televizoru
 • 60 dB – hluk myčky nádobí, hlasitější rozhovor
 • 70 dB – hluk způsobený puštěnou pračkou
 • 80 dB – hluk vysavače, křik
 • 90 dB – jedoucí vlak, nákladní auto
 • 100 dB – zvuk řetězové pily
 • 110 dB – rockový koncert, sbíječka
 • 130 dB – start tryskového letadla, práh bolesti, hrozí poškození sluchu

Důležité je také krytí

Zvláštní kategorií pro ventilační systémy je tzv. krytí, respektive stupeň ochrany krytem. Určuje ho norma EN 60 529, která hovoří o úrovni ochrany spotřebiče vůči vniknutí cizího tělesa lebo kapalin. Krytí se vyjadřuje IP kódem s dvojčíslem – první číslo udává stupeň ochrany před vniknutím cizího předmětu, druhé udává stupeň ochrany před vniknutím vody.

Charakteristika pro první číslo

Stupeň   
ochrany  

Ochrana
před nebezpečným
dotykem

Ochrana
před vniknutím
cizích předmětů

IP 0x

bez ochrany

bez ochrany

IP 1x

hřbetem ruky (> 50 mm)

velkých (≥ 50 mm)

IP 2x

prstem (> 12 mm, délka 80 mm)

malých (≥ 12,5 mm)

IP 3x

nástrojem (> 2,5 mm)

drobných (≥ 2.5 mm)

IP 4x

nástrojem, drátem (> 1 mm)

velmi drobných (≥ 1 mm)

IP 5x

jakoukoliv pomůckou

prachem

IP 6x

jakoukoliv pomůckou

prachotěsné

Krytí ventilátoru a stupeň ochrany před vniknutím cizích těles

Charakteristika pro druhé číslo

IP

STUPEŇ OCHRANY

IP x0

Bez ochrany

IP x1

Svisle padající kapky vody

IP x2

Šikmo padající kapky

IP x3

Kropení vodou (déšť)

IP x4

proti stříkající vodě

IP x5

voda proudící tryskem

IP x6

voda proudící intenzivním tryskem

IP x7

dočasné ponoření

IP x8

trvalé ponoření

Z uvedeného je tedy zřejmé, že maximální stupeň krytí poskytují spotřebiče s hodnotou IP 68, což však u ventilátorů do koupelen a WC není vídané a ani nutné.

Typy ventilátorů

Z hlediska typologie a podmínek jsou na trhu k dispozici tři druhy ventilátorů:

 • Axiální: zprostředkovávají přímý výfuk přes krátké potrubí nebo stěnu (hovoříme o okenních nebo stěnových ventilátorech).
 • Radiální: napájejí se na vzduchotechnické potrubí větších délek a s vyšším statickým tlakem (hovoříme o potrubních, případně nástěnných ventilátorech s výfukem do potrubí).
 • Potrubní: tyto ventilátory se dají zabudovat prakticky kdekoliv do potrubí. Jsou vhodné i na centrální větrání více místností. U tohoto typu ventilátorů se rozhodujte i podle frekvence jeho používání – pokud to bude jen občas, postačí ventilátor s kluznými ložisky, pokud víc než 8 hodin každý dem, je lepší využít ventilátor s kuličkovými ložisky. V případě, že je ventilátor napojený na větrací šachtu ještě s jiným nebo více ventilátory, je nutné využít zpětnou klapku, která brání návratu pachů a nežádoucího vzduchu zpět do místnosti.

Ovládání

I způsob ovládání ventilátoru je jedním z parametrů, na základě kterých se můžete při koupi rozhodovat. Starou známou klasikou je ovládání tahem – šňůrkou nebo nástěnným vypínačem.

Ovládání ventilátoru v koupelně

Ventilační zařízení vyšší řady nabízejí i pokročilejší způsoby ovládání, například podle vlhkosti, kdy si uživatel nastaví požadované parametry, na základě kterých potom snímač vlhkosti v zařízení vyhodnotí situaci v místnosti a ventilátor po překročení stanovené hranice spustí a při dosažení požadované úrovně vlhkosti zase zastaví. Některá zařízení umožňují i nastavitelný časový doběh ventilace nebo plynulou regulaci otáček.

Vysvětlivky zkratek

Při výběru ventilátoru do koupelny nebo WC se pravděpodobně setkáte s různými zkratkami, které specifikují určitý typ ventilátoru. Které jsou ty nejčastější a co znamenají?

 • PIR – ventilátor zapíná pohybový senzor
 • T – ventilátor s nastavitelným časovým doběhem
 • HCS – přítomný snímač vlhkosti
 • A – ventilátor s automatickou žaluzií
 • LL – ventilátor s kuličkovými ložisky

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 11.01.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.