Vhodné oblečení na zahradu – gumové holínky, montérky, rukavice nebo klobouk

Mnoho lidí chodí na zahradu relaxovat, načerpat nové síly, být trochu v přírodě, utéct z města a sem tam i něco udělat. Okopat zeleninu, obrat ovoce, pokosit a po vší té práci si lehnout na lehátko a otevřít chlazený nápoj. Skvělé, že? Ale na všechnu tu práci musíte mít vhodné vybavení v podobě rýče, smetáku, lopaty, sekačky, kolečka a nejen to... Povinnou součástí vaší zahradní výbavy by měl být i ochranný pracovní oděv.

Jak vybrat vhodné oblečení do zahrady?

Víte, čím vším byste se měli vybavit, když plánujete vstoupit na zahradu, případně do dílny?

Jak si vybrat vhodné oblečení?

Začněme pěkně postupně a tím je, jak si vybrat vhodné oblečení. Když jdete do dílny nebo natírat plot, nevybavíte se přilbou, ale rukavicemi a rouškou. To, co si na sebe dáte, tedy závisí na tom, co plánujete dělat. Nevyhazujte peníze za morovou masku, pokud nepracujete s postřiky, ale jen hnojíte půdu pomocí dávkovače, a nekupujte ani boty s ocelovou špicí, pokud nepracujete na stavbě a staveništi. Kupte a noste to, co ve skutečnosti opravdu využijete, a to nejen jednou do roka, ale vždy, když vstoupíte do dílny nebo na zahradu, kterou tak milujete. Univerzálním a nejideálnějším řešením jsou montérky.

Stylové montérky

Bojíte se dát si na sebe montérky? Montérky, ačkoliv je to staré označení pracovního oděvu, už dávno nejsou to, co bývaly. Nemusí na vás vypadat hrozně. Kupte si montérky, které jsou stylové a které, když si je už jednou oblečete, nebudete chtít sundat. Vyrábějí se v různých velikostech, od pánských až po dětské. Jsou v různých barevných provedeních, nejen v nudné moderní nebo zelené, ale také v sytě růžové nebo v „barbie“ růžové. Při výběru nemyslete jen na to, jak krásné a image montérky jsou, ale i z jakého materiálu jsou. Vysoce odolné jsou montérky v kombinaci polyestru a bavlny. Během léta je zase lepší zvolit bavlněné montérky, které propouštějí vzduch, díky čemuž vám v nich nebude moc teplo.

Vhodné montérky do záhrady v rôznych farbách a prevedeniach nájdete v ✅ e-shope dobrytextil.sk.

Oděv na zahradu podle počasí

Pokud je venku 30 stupňů a vy se chystáte řezat dřevo nebo trhat plevel, nemusíte si hned obléct ochranný plášť nebo větrovku, která by vás v zimě zahřála. V létě při vysokých teplotách, hlavně když pracujete na slunci, zvolte určitě dlouhý oděv, který splňuje ochrannou funkci a i tu pohodlnou. Dlouhý oděv zabrání kontaktu pokožky s jedovatým plevelem a zároveň, přestože je venku horko, dobře propouští vzduch a odvádí pot. Možná se vám to v létě zdá jako nemožné, ale s tímto oděvem budete chránění i před štípajícím hmyzem a otravnými mouchami, které přitahuje chuť vašeho slaného potu.

Vhodný oděv do zahrady – montérky

Když je venku zima, určitě si pod pracovní oděv z hrubšího materiálu, který vám sahá až po zadek, oblečte termoprádlo, především když plánujete venku pobýt delší dobu, např. při kácení dřeva.

Prší, prší jen se leje

Co se oblečení týká, je dobré myslet na rychlé změny počasí, hlavně během léta, kdy vás kdykoliv může zastihnout bouřka. Buďte proto připravení a nenechte se zmást slunečným počasím a oblohou bez jediného mráčku. Určitě si přibalte pršiplášť nebo oděv z nepromokavého materiálu, který by měl mít i kapuci. Pokud tomu tak není, svoji výbavu doplňte čepicí nebo kloboukem z nepromokavého materiálu. Vhodnou obuví jsou pořádné zahradní gumáky.

Výhody dlouhého oblečení

Přestože se vyrábějí i letní montérky, přece jen dejte přednost koupi dlouhého pracovního oděvu před krátkým, i když probíhá letní sezóna. Dlouhé oblečení je univerzálním oděvem, protože jeho nošení má také důležité opodstatnění v létě i v v zimě. S dlouhým oděvem:

 • vám nehrozí spálení od slunce,
 • jste chránění před drobnými poraněními = škrábance, odřeniny,
 • vám nehrozí poštípání od komárů a dalšího hmyzu,
 • vás neškádlí plevel a na vaši pokožku nesedají mouchy,
 • mají klíšťata ztížený přístup k vaší pokožce,
 • se může repelent bezpečně aplikovat na oděv a ne přímo na pokožku, což může vést k alergickým reakcím,
 • je výskyt alergických reakcí na kůži mnohem nižší než s krátkým oblečením,
 • se vaše tělo méně potí, když je tedy oděv z vhodného materiálu,
 • jste chránění před chladem a deštěm...

Vyrábajú sa aj pracovné nohavice, ktoré majú vystužené kolená, tzv. nákolenníky. Väčšinou sú to klasické montérky, ktoré majú na mieste kolien vrecká, do ktorých sa nákolenníky vsúvajú. Ak takéto nohavice neviete nájsť, potom si môžete pomôcť polystyrénovou podložkou, ktorú si pri práci podložíte pod kolená, aby vás neboleli. Alebo si nasaďte klasické chrániče kolien, ktoré používajú vaše deti pri korčuľovaní sa.

Rukavice jsou povinností

Ochrana rukou, ale tím pádem i pokožky, je základem při každé práci, a to ať pracujete v interiéru a luxujete domácnost, nebo jste venku na zahradě. Nejsou však rukavice jako rukavice. Na různé druhy prací potřebujete i různé rukavice, tedy když jdete na zahradu, rukavice, se kterými se v zimě koulujete, vám budou v tomto případě nanic.

Zelené zahradní rukavice

Znamená to, že:

 • Při vytrhávání drobného plevele na zahrádce vám postačí bezešvé rukavice, které vám zajistí dostatečný cit na to, abyste mohli efektivně vytrhávat plevel a zkrášlovat vaši skalku. Tyto rukavice můžete použít i při přesazování, chrání vás před malými rankami a zašpiněním nehtů.
 • Když plánujete okopávat, kosit nebo sekat dřevo, potom si nasaďte rukavice s protiskluzovou ochranou. S těmito rukavicemi bude riziko nebezpečí menší.
 • Na náročnější práce, např. při převážení nebo při překládání těžkého materiálu, se vybavte už pořádnými rukavicemi, které mají několikavrstvovou ochranu, nejlépe a s výztuží na místě, kde se nacházejí bříška.
 • Při svářování jsou to rukavice, které jsou z nehořlavého materiálu a odolné vůči odlétajícím pilinám, tzv. svářečské rukavice.
 • Když se chystáte pracovat s mokrým materiálem, potom zvolte latexové rukavice z PVC, které vám nepromoknou a jednoduše je očistíte opláchnutím ve vodě. U chemikálií dbejte na to, aby gumové rukavice sahaly až do výšky loktů.
 • Při vymýcení trnitých rostlin budou vaše ruce chránit celokožené rukavice s vnitřní podšívkou. V nich vám však při práci s plevelem bude zbytečně teplo a rostlinky budou klouzat, proto je už na zahrádce při okopávání vyměňte za bezešvé rukavice.

Vhodná obuv

Součástí správného zahradního oděvu jsou vhodné boty. Na zahradu, ale také do dílny potřebujete speciální obuv, ne tenisky a už vůbec ne žabky nebo šlapky. V dílně vám kdykoliv může spadnout ostrý předmět nebo nějaké těžké nářadí. Obuv by měla mít:

 • vyztuženou nebo kovovou špici, která chrání vaši nohu před pádem těžkých předmětů;
 • vyztuženou podrážku, která brání průniku předmětu do spodní části chodidla;
 • protiskluzovou podrážku;
 • zvýšenou odolnost, což zajistí pevný materiál, nejlépe odolná kůže.

I na zahradě si dejte pevnější obuv, klidně i tu, kterou jsme doporučili do dílny, protože můžete uklouznout na blátě, zakopnout o větší hroudu země a zlomit si tak prst na noze, vyvrtnout kotník či stoupnout na zapomenutý hřebík. Nemluvě o tom, že pokud nosíte na zahradu žabky, jedovaté byliny se vám otírají o nohy. Vhodná obuv vás chrání před poraněními i před špínou.

Maličkosti, na kterých záleží

Při koupi oděvu, ať už do dílny, nebo na zahradu, myslete na to, že u sebe budete muset mít několik pomůcek, jako jsou např. rukavice, hygienické sáčky, metr, brousek na broušení motyky a rýče, tužku, papír apod. Proto je nezbytné, aby váš oděv disponoval i úložným prostorem v podobě kapes. Ideální jsou montérky s kapsami nebo pracovní kombinéza, kterou můžete doplnit kapsičkou na nářadí. Ještě praktičtější než kapsy, z nichž vám může kdykoliv něco vypadnout, je opasek na nářadí.

Zelené montérky do zahrady

Vhodná velikost oděvu

Nejen materiál, ale i to, aby vám oděv a další pomůcky seděly dobře, je důležité. Rukavice, které vám budou velké a neustále vám budou sklouzávat, vám znemožní práci a budou vás znervózňovat. Podobně je to i s ochrannými brýlemi. Součástí pracovního oděvu, které vám ideálně nesedí, nepřinesou chtěný užitek.

Co se týká oděvu, nekupujte montérky, které sotva oblečete, nebo takové, které jsou vám akorát. Myslete na to, že oděv budete nosit i během léta, kdy je teplo a parno, proto by měl být volnější, ne však příliš velký, jednoduše takový, abyste se v něm cítili pohodlně. Nakonec, základem pracovního oděvu je cítit se v něm bezpečně, ale i pohodlně. Maximální možné pohodlí vám zajistí soustředění se na práci a o to lepší pracovní výsledek.

Co potřebujete při práci s křovinořezem a sekačkou?

Při kosení jsou dlouhé kalhoty podmínkou bezpečnosti. Nespekulujte a určitě si je oblečte, i když je venku horké letní počasí. I malinká tříska, odlétlý kamínek nebo uvolněná struna ze strunové sekačky vám může způsobit nepěkné zdravotní problémy. Další povinnou výbavou při kosení je dlouhé tričko, které má stejný účel jako dlouhé kalhoty.

Ochranné brýle

Nezapomeňte si chránit oči ochrannými brýlemiNemít brýle při kosení je velmi nebezpečné, hlavně u křovinořezu.

Ochranné brýle do zahrady

Rukavice

Při kosení si nasaďte i rukavice s protiskluzovou ochranou, které brání klouzání rukou z řídítek na sekačce, což se často stává během léta nebo při dlouhém kosení. Když použijete rukavice s výplní na místě bříšek, potom budete i bez mozolů.

Pracovní oděv při práci s řetězovou pilou

Stejně jako při kosení i při práci s motorovou pilou jsou důležité různé bezpečnostní prvky. Nejenže budete potřebovat dlouhý oděv, ale oděv s ochranou proti proříznutí – kalhoty, bunda, rukavice a pevná obuv. Nezapomeňte na bezpečnostní brýle nebo štít z odolného plexiskla, které chrání vaše oči a tvář před odlétajícími třískami. Protože řezání je hlučnou záležitostí, ochraňte váš sluch bezpečnostními protihlukovými sluchátky. Pokud je nemáte, dejte si aspoň špunty do uší.

Krátké shrnutí

Jdete dnes na zahradu? Pokud ano, rovnou si tam vezměte:

 • Klobouk nebo kšiltovku, vybavení, které vás ochrání před sluncem. Pokud pracujete v náročných podmínkách, určitě se vybavte nárazuvzdornou kšiltovkou.
 • Respirátor nebo rouška, které vás ochrání před toxickými látkami, hlavně při stříkání vinic a plevele, kdy byste měli mít na nose a ústech respirátor s nejvyšší možnou ochranou. Tyto respirátory mají označení FFP3 a nepropustí ani lechtivé vůně a alergeny z okolních rostlin, např. pyl. Respirátor ochrání vaši sliznici i při natírání plotu barvou nebo při sváření. Takový, který je určený na jedno použití, nepoužívejte vícekrát, protože jeho účinek bude opačný.
 • Rukavice, které vás chrání před ekzémem a před dalšími dermatologickými problémy a zraněními, ale i před nemocemi, které je možné chytit přes bakterie v půdě, např. toxoplazmosu, která se přenáší přes kočičí trus.
 • Dlouhý oděv, který je vzdušný a ochrání vás před sluncem, před odlétlým materiálem, před štípanci, úpalem, před jedovatými rostlinami i před zimou.
 • Brýle, když budete kosit, stříkat nebo natírat plot. Ochrání vás před výpary z pesticidů, před silným větrem a smítky z větru, před úletem různých úlomků.
 • Repelent

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 13.07.2022
Hodnocení článku:
(92%)

V této kategorii najdete i:

Jak správně pěstovat cviklu/červenou řepu – sázení, zalévání, hnojení, sběrJak správně pěstovat cviklu/červenou řepu – sázení, zalévání, hnojení, sběr

Jak si červenou řepu vypěstovat doma od semínka až po dozrálé kořeny? Cvikla je bezproblémová na pěstování, takže to zvládne kdokoliv.

Oleandr pěstování, rozmnožování, stříhání, choroby, přezimování. Jaké hnojivo a zeminu?Oleandr pěstování, rozmnožování, stříhání, choroby, přezimování. Jaké hnojivo a zeminu?

Oleandry jsou známé svými pestrobarevnými květy více barevných variací a exotickým vzhledem. Chcete si doma vypěstovat oleandr? Prozradíme vám, jaké podmínky mu vyhovují.

Postup, jak založit skalku na rovině a ve svahu: návrh a nápady do skalky. Jsou vhodné dřeviny a bylinky?Postup, jak založit skalku na rovině a ve svahu: návrh a nápady do skalky. Jsou vhodné dřeviny a bylinky?

Skalky jsou oblíbené nejen ve veřejných zahradách a parcích, ale stále víc se objevují i běžně na dvorech. Mohou být rozmanité vzhledem, výběrem rostlin i velikostí.