Jak vybrat vybavení na lukostřelbu?

Co si představíte pod pojmem sport? Většina z nás si představí buď cvičení ve fitku, kde se pořádně zapotíte, případně nějaký běh, možná jízda na kole. Někteří si zase představí kolektivní sporty jako fotbal, basketbal či tenis. A co taková lukostřelba? Vždyť i ta je přece sportem. Možná byste nevěřili, ale pořádně se přitom zapotíte a bolest svalů na rukách můžete mít i týden. Takže když nepreferujete skupinové sporty a neláká vás ani pocení se ve fitness centru, tak může být pro vás lukostřelba skvělou volbou. Příjemně si při ní vyčistíte hlavu a můžete si vybrat, zda chcete střílet jen doma, nebo vás láká naučit se správnou techniku na hodinách s trenérem.

Správné vybavení pro lukostřelbu

Co by měl váš „starter pack“ na lukostřelbu obsahovat? Je jasné, že potřebujete luk a šípy. No i v tomto případě máte z čeho vybírat. V dnešním článku si řekneme něco z teorie, takže jaké jsou druhy luků a co by vám mohlo vyhovovat nejvíc. No a potom si rozdělíme vybavení i podle věkové kategorie. Také vám povíme něco o základech lukostřelby, pokud byste se jí chtěli věnovat čistě jen doma a spíše jen jako nějaký relax.

Oblíbené luky na lukostřelbu


Podle čeho vybavení vybírat

Když se rozhodnete opatřit si vybavení na lukostřelbu, měli byste poznaz parametry a detaily, podle kterých se jednotlivé modely odlišují a jejich obvyklé hodnoty. Mezi nejdůležitější faktory, které by měl znát každý začátečník, patří délka a síla nátahu. Předtím než si luk vyberete, je důležité udělat si test zraku, takže to, zda se vám lépe míří pravým nebo levým okem. Zajděte osobně do jedné z prodejen, kde luky prodávají, i když si ho potom koupíte přes internet. Tam si vyzkoušejte s lukem mířit. Také vyzkoušejte úchop, kterou rukou se vám luk dobře drží a kterou natahujete tětivu. Podle tohoto testu si vyberete luk LH nebo RH. LH je Left handed, neboli lukostřelec drží luk v pravé ruce a tětivu tahá levou rukou. Right handed je naopak lukostřelec, který drží luk v levé ruce a tětivu tahá pravou rukou.

Dále je důležitá délka luku. V tomto případě nejvíc pohoří nezkušení lukostřelci, protože si často vybírají luky s nesprávnými hodnotami. Abyste si mohli vybrat správné rozměry luku, potřebujete znát délku vašeho nátahu. Opět, můžete si to vyzkoušet v prodejně luků, ale dá se to udělat i s tím „imaginárním“. Stačí, když vystrčíte před sebe pěst, ve které si představíte luk. Druhou rukou pomyslně natáhnete tětivu až k lícní kosti. Délka nátahu je vzdálenost od pěsti k lícní kosti. Pokud jste nižšího vzrůstu (do 165 cm), tak si vyberte luk do délky 64“, pokud jste vyšší, tak vám budou pasovat luky nad 66“.

Délka nátahu a délka luku

Posledním z parametrů, podle kterých luk vybrat, je síla nátahu. Ta je ovlivněná silou v rukách dané osoby. Když s lukostřelbou teprve začínáte nebo víte, že moc síly v rukách nemáte, tak se doporučují luky se sílou 26 lbs. Pokud jste začátečník, ale v rukách nějakou tu sílu máte, vybírat si můžete z kategorie luků se sílou do 34 lbs. Většinou do té prví kategorie spadají ženy a do druhé muži. Nejlepší je luk si vyzkoušet, protože pokud by byl pro vás příliš silný, tak nebudete vládnout a při více opakováních už nebude vaše střelba tak přesná.

Typy luků

Luky se dělí hlavně podle toho, na co je chcete použít. Také jsou tu klasičtější varianty luků nebo profesionální luky s přesnějším zamířením. Na většinu z těchto luků si můžete dokoupit další příslušenství, například střelecké oko nebo ramena. Typy luků jsou následovné:

1. Kladkový luk

Určený je už spíše pro zkušenější lukostřelce, ale také se na něm můžete naučit střílet, pokud se tomu potom chcete věnovat profesionálně. Má excentrickou kladku a jeho nátah je nejtěžší v první fázi. V konečné fázi se díky kladce chová jako slabší luk. Díky tomu můžete s ním lépe namířit a také ho v dané poloze déle udržet.

2. Longbow

Jeden z nejpopulárnějších modelů luků. Tento dlouhý tvar luku se odrazí v klidnějším výstřelu. Na trhu můžete najít více provedení s příslušenstvím navíc i bez. Co se týká materiálu, tak se nejčastěji vyrábějí ze dřeva a laminátu, někdy i z karbonu. Zajímavostí je, že u nás i v Česku jsou značky, které tyto luky vyrábějí ručně a ve skutečně vysoké kvalitě.

Střelba z longbow luku

3. Tradiční a moderní recuve

Moderní recuve je jeden z těch luků, na který můžete přimontovat další různé doplňky. Luk bývá vybavený střeleckým okem a je velmi oblíbený i díky manipulaci s rameny, která se dají demontovat. Tato vlastnost se dá ocenit při přenášení luku nebo když chcete regulovat sílu luku. Tento typ luků najdete i v tradičním provedení, takže jednodílné a vyrobené ze dřeva spolu s laminátem. Oba z těchto modelů jsou ideální pro začátečníky.

4. Jezdecký luk

Jde o krátký model luku, který se v minulosti používal při střílení a lovení z koně. I kvůli tomu je kratší, aby střílení s ním bylo pohodlnější. Tento typ má více podkategorií; luky turecké, mongolské či indické. Jezdecké luky v poslední době oslavují svůj návrat a stávají se stále více oblíbenější.

5. Dětské luky

Luk a šípy pro děti nemusí být jen hračkou, ale seriózním sportovním náčiním. Když chcete, aby vaše dítě začalo chodit na lukostřelbu, měli byste mu vybrat kvalitní luk se správnými parametry. Dětské luky, stejně jako i ty pro dospělé můžete vybírat z více kategorií. Co se týká šípů, tak jsou stejně ostré jako všechny, proto byste je neměli nechat dětem na hraní.

Co ještě kromě luku potřebujete?

Základem k luku jsou i šípy, kterých nikdy není dost. Sem tam některý odletí k sousedům, některé se polámou, jiné zase ztratíte při střelbě v lese. Když už se tedy ke koupi luků dostanete, obstarejte si jich co nejvíc. I u šípů jsou různé parametry, podle kterých se rozlišují, ale ke většině luků jsou i speciálně určené šípy. Podle toho si je dokážete i dokupovat. Dále potřebujete terč. Vybrat si můžete ze slaměných nebo pěnových. O tom, jak si vyrobit terč doma, budeme psát dál. Na trhu jsou i speciální terčové vaky z pevné tkaniny a výztuže.

Luk a šípy

Aby bylo přenášení luku o něco jednodušší, tak se vám hodí speciálně uzpůsobená taška. Jednou z částí luku, která se nejvíc namáhá a může se rychle poškodit, je tětiva. Abyste se vyhnuli tomu, že se vám roztrhne a vy nebudete mít náhradní, je dobré dokoupit si náhradní tětivy do zásoby. Klidně postačí jedna až dvě.

Které terče si můžete vyrobit doma?

Pokud nechodíte na speciální hodiny lukostřelby a ani nechodíváte na střelnice, tak si můžete vybrat z více variant. Jako první jsou levné papírové terče, které si můžete buď koupit, případně se dají i vytisknout doma na tiskárně. Potom je stačí připevnit na polystyrenovú kostku nebo dřevěnou desku. Umístěte je do dostatečné vzdálenosti a tak, aby za nimi byl jen volný prostor. Další z možností je slaměný terč, který si můžete koupit, ale opět si ho můžete vyrobit i doma. Návody na výrobu najdete na vícerých internetových stránkách.

Správné držení luku

Na to, abyste stříleli přesně a správně, je nutné poznat teorii ohledně postoje při střílení z luku a samozřejmě chce to trénink. Pokud už máte všechno vybavení, které je na lukostřelbu potřebné a váš terč je připravený na správném místě, můžete přejít k této části. Základem je pevný postoj. Tělo držte ve vzpřímeném postoji a ujistěte se, že se nenakláníte dopředu ani dozadu. Ramena udržujte v jedné rovině se zbytkem těla a podle toho, kterou stranou střílíte, tak se k ní natočte bokem. Tětivu uchopte silnější rukou a dvěma, případně třemi prsty. Šíp uchopte mezi ukazovákem a prostředníkem, netlačte na něj, ale jen jemně si ho přidržujte.

Postoj při lukostřelbě

Ruku napněte ve výšce ramena až k bradě, případně k lícní kosti. Loket nevytlačujte příliš a opět by měl být v jedné rovině. Abyste měli lepší stabilitu při míření, tak si šíp opřete o hřbet ruky, kterou držíte luk. Jak ještě víc zvýšíte přesnost střelby? Využijte sílu kotvicích bodů. Když natáhnete luk, přitáhněte ruku k tváři vždy na stejné místo. To je kotvicí bod a každý střelec si bude muset najít ten vlastní. Při výstřelu byste se měli snažit zamířit na co nejmenší bod na terči. Před výstřelem se pořádně nadechněte a během výstřelu zadržte dech.

Lukostřelba a děti

Chtěli byste, aby se vaše děti začaly věnovat nějakému sportu? Proč nezvolit lukostřelbu? Dokáže být pro děti velmi prospěšná. Hlavne pro ty, které mají problém se soustředit a nedokážou u ničeho vydržet. Lukostřelba je prospěšná pro správnou koncentraci a přirozené uklidnění se. Střelba na cíl dokáže v dětech probudit sebevědomí a pocit úspěchu. Co se týká zdravotního hlediska, tak tento sport pomáhá správnému držení těla, posílení zádových svalů a svalů na rukách.

Kdy je dobré s lukostřelbou začít? V první řadě je třeba zvážit individuální dispozice dítěte. To, co může platit pro nějaké 7leté dítě, nemusí platit pro jiné, 11leté. Pokud bychom si povídali o těch prvních aktivitách a kroužcích v životě dítěte, tak s lukostřelbou může začít už ve 4. roce života. Výbava pro dětského lukostřelce by měla být dostatečně odolná, takže volte materiály, jakými jsou ratan, případně umělá hmota vyztužená karbonem. V začátcích není třeba do luku investovat nějaké velké peníze, dobré je počkat si, až to dítě začne bavit a bude chtít tento sport provádět i nadále.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 14.09.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90%)

V této kategorii najdete i:

Jak vybrat lyžáky? I laciné sjezdové boty mají dobré recenzeJak vybrat lyžáky? I laciné sjezdové boty mají dobré recenze

Máme lyže, můžeme jít lyžovat. Ale zřejmě budete překvapení, že jednoduché to tak není. K lyžím nepochybně patří lyžáky. V našem článku vám poradíme, jak si je vybrat.

Jak vybrat správné lyže? Při koupi se zaměřte na tyto parametryJak vybrat správné lyže? Při koupi se zaměřte na tyto parametry

Potřebujete kvalitní lyže? Ideální období na koupi lyží vlastně neexistuje, pozdě je jen tehdy, když už jste na svahu a nezůstává vám nic jiného než jít do půjčovny a lyže si za poplatek...

Nejlepší fitness náramky – recenze, test. Xiaomi, Samsung, Garmin, nebo Huawei?Nejlepší fitness náramky – recenze, test. Xiaomi, Samsung, Garmin, nebo Huawei?

Uvažujete nad fitness náramkem? Představíme vám základní funkce každého dobrého fitness náramku a to, na co je třeba se při výběru zaměřit.