Slackline – co to je? Cena výbavy je nízká. Vhodné i pro děti

Určitě jste už viděli aspoň na fotkách či na videu „akrobaty“, kteří chodili po laně nataženém ve výšce. Této zábavě, nebo pokud chcete sportu, se říká slackline. Má několik disciplín a může ho zkusit každý, kdo si chce zlepšit koordinaci a posílit malé svalové skupiny, které tělu pomáhají udržovat rovnováhu.

Slackline - chození po popruhu

V článku vám poradíme, jaké vybavení na slackline byste si měli vybrat.

Oblíbené produkty

Co je slackline a jaké jsou jeho disciplíny

Původ této zábavy můžeme hledat u lezců v USA, kteří si krátili čas chozením po řetězech na parkovištích.

Základem slackline je speciální popruh, pevně natažený mezi dvěma body. Na rozdíl od běžného lezení po provazu však není popruh úplně napnutý – intenzita napnutí záleží na jeho délce. Po slackline popruhu se nemusí jen chodit, součástí jsou i různé akrobatické triky.

Popruh pro sklackline je natažený nízko nad zemí – typicky do 1 m, aby byla tato činnost bezpečná a minimalizovalo se riziko zranění (neplatí pro disciplínu highline).

Chození po popruhu - slackline

Kategorie slackline

  • Lowline – Používá se krátký popruh do 15 m délky. Díky malé délce popruh příliš nepruží a je vhodný i pro začátečníky. Můžete na něm provádět různé triky jako sedy, skoky, či dokonce salta.
  • Longline – Provádí se na dlouhých popruzích, na kterých použití byste měli mít už určité zkušenosti s udržováním rovnováhy a také vyšší obratnost.
  • Waterline – U tohoto typu jsou popruhy natažené nízko nad vodou (nejčastěji bazén). Voda do velké míry ztlumí váš případný pád, takže můžete bez obav zkoušet nejrůznější salta a jiné akrobatické kousky, případně skoky do vody.
  • Highline – Popruhy jsou při highline natažené vysoko nad zemí, takže do hry vstupuje i jistá dávka nervozity a stresu. Highline je vhodná pouze pro nejzkušeenější lezce.

Popruhy pro slackline

Běžně se vyrábějí v délkách 15, 20, 25 a 30 m. Délka napnutí však může být i kratší – minimum pro každý popruh je 1 m. Delší popruh pruží víc a bude se vám na něm balancovat hůře, je proto vhodný pro zkušenější lidí.

Na druhé straně může být pro vás výhodné koupit o něco delší popruh a upnout ho na kratší délku. Se zlepšujícími se schopnostmi ho potom můžete postupně prodlužovat.

Důležitým prvkem je také barva popruhu – je vhodné zvolit výrazný barevný odstín, aby byl popruh dostatečně viditelný pro kolemjdoucí.

Cvičení na slackline v parku

Šířky popruhů na slackline

  • 1,9–2 cm – Používá se na dlouhé až velmi dlouhé popruhy.
  • 1,9–2,5 cm – Vhodné na chůzi po laně.
  • 2,5 cm – Může se použít na dlouhé i kratší popruhy.
  • 2,5–5 cm – Hodí se na krátké popruhy při provádění triků.
  • 3,5 cm – Univerzální šířka na popruhy pro chůzi i triky.
  • 5 cm – Ideální šířka na triky.

Kotvení popruhu

Velkou výhodou slackline je, že většinu disciplín můžete vyzkoušet kdekoliv, kde máte dva pevné opěrné body, na které můžete popruhy upevnit. Těmito body mohou být klidně i stromy, dětské prolézačky či různé hrazdy na vnějším street workoutovém cvičišti.

Na upevnění a napnutí kratšího popruhu vám postačí jednoduché karabiny. Dlouhé popruhy se napínají s pomocí průmyslových ráčnových napínačů a ty nejdelší potřebují složitější systém kladek nebo navijáků.

Pro kotvení kolem stromů nebo sloupů jsou vhodné kotvicí smyčky, pro kotvení kolem betonových bloků, skal nebo uzlům za škárou se hodí systém SpanSet.

Při napínání je důležité, aby se popruhy neodíraly – pro tento účel slouží speciální ochranné návleky (např. Treeguard, Tree wear nebo Slack guard), v nouzi vám vystačí i kousek koberce nebo kartonu. Pro disciplínu highline jsou nezbytností i jisticí lana.

Upevňování Slackline o strom

Pokud nemáte v okolí žádný masivní strom nebo pevný kotvicí bod, můžete na kotvení využít speciální zápustné šrouby do země, případně kotvicí sadu Slackframe, která obsahuje dva zápustné šrouby a dva speciání rámy s nastavitelnou výškou popruhu. Tento systém však můžete použít pouze v měkké zemi, tedy na trávníku nebo v hlíně.

Řešením pro slackline na jakémkoliv povrchu, ať už venku, nebo uvnitř, je tzv. Slack rack, což je ocelový rám se slackline popruhem. Ten jednoduše rozložíte a položíte na zem, přičemž získáte slackline popruh 30 cm nad zemí s délkou 2 m, resp. po přidání prodlužovacího dílu až 3 m. Jeho nevýhodou je však cena, která atakuje hranici 400 eur.

Bezpečnost na slackline

Při každém sportu hrozí zranění a pády při slackline nejsou výjimkou. V první řadě byste měli vždy číst uživatelský návod přibalený k slackline popruhům, resp. sadě.

Při kotvení se ujistěte, že opěrné body jsou skutečně pevné. Běžná nosnost slackline popruhů je sice 200 kg, avšak při balancování a různých tricích je na opěrné body kladený velmi silný nápor. Volte tedy spíše hrubší stromy, případně pevné konstrukční celky, které na vás nemohou spadnout – např. hrazdy, dětské prolézačky apod. – určitě ne lampy pouličního osvětlení či dopravní značky.

Slackline byste měli natáhnout nad měkký povrch jako např. trávník, hlína nebo písek. Na chodníku, cestě nebo parkovišti s asfaltem nebo zámkovou dlažbou jsou pády tvrdší a riziko zranění se výrazně zvyšuje.

Trénování slackline u jezera nad měkkým povrchem

Slackline (kromě highline a waterline) nikdy nekotvěte výše než 1 m, pokud budou popruh využívat děti, berte při kotvicí výšce do úvahy jejich výšku a věk. Také nepouštějte na popruhy nad vodou děti, které neumí dobře plavat, při pádu do vody by mohly zpanikařit.

Nezapomínejte také, že highline popruhy jsou vhodné jen pro ty nejzkušenější a vyžadují velkou dávku obratnosti, ale také klidu a rozvahy.

Značky a ceny

Na Slovensku jsou dostupné slackline popruhy a sady značek InSPORTline, Gibbon, Singing rock či Equilibrium. I kvůli bezpečnosti a spolehlivosti byste měli sáhnout právě po těchto osvědčených značkách a ne nějakých no-name čínských napodobeninách.

Co se týká cen, nejlevnější sady na slackline s 15m popruhy koupíte za cenu těsně pod 40 eur, 25m sady seženete za cenu cca 60 eur a víc. Samozřejmě, ceny závisí také na šířce a druhu popruhů.

Oblíbené produkty

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 20.03.2020
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?

Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl...