Jaké vybavení na tenis? Rakety, trička, obuv, kraťasy a doplňky

Bílý sport, hra elegánů a zejména aktivita, kterou si zamilujete. Přesně tou hrou je tenis, který se zařazuje mezi nejpopulárnější sporty. Ať už s ním začínáte, nebo se řadíte mezi dlouholeté tenisové nadšence, je zde pár věcí, které byste měli vědět, když kupujete tenisové vybavení.

Dítě s tenisovou raketou se učí hrát tenis

Co všechno potřebujete na pěstování tenisového koníčka a na co si dávat při výběru pozor? Podívejte se na naše tipy a budete připravení jako profesionálové.

Bez rakety to nepůjde

Nejzákladnější věcí, kterou si každý okamžitě vybaví při slovu tenis, je bezpochyby tenisová raketa. Bez ní to na kurtě nepůjde. Všeobecně se tenisové rakety dělí podle různých parametrů na začátečnické, rakety pro pokročilé, profesionální a dětské. Typ rakety je třeba si vždy přizpůsobit úrovni tenisových zručností. Výběru rakety je třeba věnovat maximální pozornost, protože pokud si zvolíte špatnou, nebude se vám hrát komfortně a zbytečně si pokazíte zábavu.

Tenisové rakety pro začátečníky

Pokud s tenisem teprve začínáte, vybírejte si lehké rakety s velkým průměrem vyrobené z tuhého materiálu. Začátečnická raketa by neměla překročit hmotnost 260 g. Velký průměr poskytuje větší plochu na úder, takže máte vyšší šanci trefit míček. Tvrdý materiál zase zajistí lepší přesnost úderů, se kterou mají začátečníci problémy. Když si nejste jistí tím, zda se budete tenisu věnovat dlouhodobě, můžete zvolit levnější loňské modely. Tyto levné tenisové rakety jsou kvalitní a jejich koupě nezatíží peněženku.

Tenisová raketa

Tenisové rakety pro pokročilé

Pokročilejší hráči, kteří už lépe ovládají techniku úderů, mohou hrát s raketami s váhou od 260 do 300 g, které umožňují větší sílu úderů. Protože se předpokládá častější hraní s vyšší razancí, materiál rakety by měl být středně tuhý. Pokud přemýšlíte nad otázkou proč, tak je to kvůli šetření těla. Měkčí materiál lépe absorbuje sílu přijímaného i hraného úderu, čímž si šetříte ramenní klouby a svaly. Hlava rakety by měla být menší než u začátečnických raket.

Dětské tenisové rakety

Výběr rakety pro dítě záleží na pokročilosti a výšce dítěte. Pro tuhost a velikost hlavy rakety platí stejná pravidla jako pro dospělé začátečíky a pokročilé. Dětské rakety se však dělí ještě podle tlouštky držadla rakety a celkové délky rakety. Platí zásada, že je dítě nižší, tím kratší raketu a tenčí madlo bude na hraní potřebovat.

Nepodceňujte výplet 

Pro rekreační hraní vám úplně postačí rakety, které se už prodávají vypletené. Výplet je dostatečně kvalitní na to, abyste si komfortně zahráli. Tenisoví nadšenci a zejména profesionálové si však vždy kupují samostatný rám a vyplétání řeší zvlášť. Najít ideální výplety na tenisové rakety může trvat měsíce. Pokud neplánujete sáhnout po špičkové raketě z nejlepších materiálů, je zbytečné dávat vyplétat běžnou raketu speciálními výplety. Při hře byste vůbec nepostřehli rozdíl a zbytečně vyhodíte peníze navíc.

Výplet tenisové rakety

Při hraní je také důležité vědět, kde přesně na výpletu se nachází sweetspot. Když se trefíte při úderu do tohoto místa, je velká šance, že úder bude namířený přesně. Začátečnické rakety mají větší sweetspot než ty, které jsou určené pro pokročilé nebo profesionály. Čím je sweetspot menší, tím lépe musíte ovládat techniku úderu, protože raketa vám neodpustí nepřesnosti. Začátečník by se tak s raketou pro pokročilé natrápil.

Funkční oblečení a pohodlné tenisky

Při tenisu se pořádně naběháte a zpotíte. Proto je třeba koupit takové oblečení na tenis, které vás udrží v suchu a pohodlí. Dámy mohou sáhnout po sukýnkách a pro pány jsou běžným standardem kraťasy. Speciální sukně a kraťasy na tenis jsou většinou vybavené hlubokými kapsami, do kterých si mezi jednotlivými podáními můžete odložit míčky. U triček dbejte zejména na to, aby dobře odváděla pot.

Oblečení vhodné na tenis

S teniskami je to o něco složitější. Prodávají se speciální modely určené výhradně pro jednotlivé povrchy. Těmi jsou antuka, tvrdý povrch a tráva. Pokud pravidelně hráváte na konrétním typu povrchu, určitě sáhněte po speciálních tenisových teniskách. Pokud povrchy střídáte, nejste si jistí, kde budete hrávat nejčastěji nebo nemáte chuť kupovat několik tenisek najednou, existují také univerzální modely. Na rekreační hraní úplně postačí.

Tenisové doplňky

Oblečení a rakety už máte zmáknuté. Ale to není všechno. Když hraní myslíte vážně, ještě je tu pár tenisových doplňků, které se mohou hodit. Asi nechcete nosit věci na kurt jen tak v ruce, že? Super pomůckou je taška na tenis, do které sbalíte rakety, oblečení, míčky, tenisky i občerstvení. Značkové tašky nejsou nejlevnější, ale vydrží roky. Pokud se vám zdá být taška příliš velká a nemáte ji kam uložit, bohatě postačí i ruksak na tenis.

Nezbytností, bez které si moc nezahrajete, jsou samozřejmě tenisové míčky. Prodávají se univerzální míčky určené pro všechny povrchy, ale také specializované kusy na antuku, trávu či tvrdý povrch. Kvalitní značky, které určitě nezklamou, jsou Wilson, Dunlop nebo Head. Při častém hraní míčky poměrně rychle zničíte, ale žádný strach. Nejsou drahé. Jedno balení kvalitnější značky stojí kolem 10 eur. Seženete je v tubových baleních, kde jsou obvykle 3 až 4 ks.

Tenisová raketa s míčkem

Během teplých a slunných dní při hře určitě oceníte potítka. Navlečou se na ruku a v pauzách si nimi utřete tvář. Jsou super pomůckou, protože díky nim nemusíte běhat po každém delším gamu k lavičce pro ručník a zdržovat se. V létě se hodí také kšiltovka nebo šilt. Jak jste si už jistě všimli, tenis se nikdy nehraje ve slunečních brýlích. Při náhodném nárazu míčku do tváře hrozí úrazy. Pokrývky hlavy se šiltem jsou mnohem bezpečnější a slouží jako ochrana před sluncem. Vytvoří clonu, takže budete bez problémů vidět a zároveň se chráníte před úpalem.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.Publikováno dne: 06.05.2020
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?

Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl...