Manželská postel z masívu, s úložným prostorem, s matrací a roštem? Víme, jak vybrat

Výběru manželské postele je potřebné věnovat dostatek pozornosti. Nejen proto, že se musíte shodnout na jednom typu, matracích či výšce. Postel dostane pod váhou dvou těl zabrat o něco víc, no a při nesprávném výběru se to může odrazit na vašem pohodlí i zdraví.

Jak vybrat manželskou postel?

Prozradíme vám, na co se zaměřit a jak postupovat při výběru manželské postele.

Manželské postele z masívu, čalúnené či postele boxspring nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

Jaké druhy postelí máte na výběr?  

Před tím, než se podíváme na jednotlivé parametry, je dobré uvést, jaké typy postelí známe. Tedy kromě těch klasických. Každá z nich má svoje plusy i mínusy, hlavní je však to, aby vyhovovala vašim požadavkům.

 • BoxSpring postele: Jde o postel, která nemá samostatnou konstrukci a rošt, na který položíte matraci. Je doslova „v jednom kuse“. Na jejím základě se nachází hrubá matrace a na ní většinou ještě jedna tenčí, doplňková. Dražší modely mohou mít i úložný prostor. Tyto postele jsou přirozeně vyšší a těžší, velmi pohodlné, ale i dražší.
 • Poschoďová postel: Je výborným řešením do malých bytů s dostatečně vysokými stropy. Dnes bez problémů dostanete i manželské poschoďové postele. Jednoznačnou nevýhodou tohoto řešení je nutnost neustálého vylézání a slézání a také horší stabilita postele.
 • Válenda: Rošt a matrace bývají spojené, pod nimi se nachází úložný prostor. Výjimkou není ani boční čelo. Tyto postele jsou také praktickým řešením do menších bytů, jejich mínusem je poměrně náročná údržba a nižší životnost, protože na nich není možné měnit matraci.
 • Rozkládací postel: Další dobré řešení do malých bytů. Na kvalitní rozkládací posteli se vám nemusí spát vůbec špatně, časem však musíte počítat s opotřebováním celého mechanismu i samotné matrace, kterou není možné vyměnit.
 • Nafukovací postel: Toto řešení uvádíme jen pro úplnost informací. Nafukovací postel je vysloveně provizorium. Pokud si kupujete „normální“ postel na dlouhé roky, „nafukovačka“ není vhodná. Její výhodou je skladnost, nevýhodou omezená životnost a samozřejmě i dost zásadní nepohodlí.

Výběr postele podle materiálu  

Materiál, z něhož je vyrobená konstrukce postele, působí hlavně na vaše pohodlí. Určité rozdíly se však najdou i z pohledu toho, zda si vybíráte postel pro jednu nebo dvě osoby. Na výběr máte postele z dřevotřísky, masívní, kovové a čalouněné postele.

Masívní postele

Jsou drahým, ale velmi dobrým řešením. Mají dlouhou životnost, jsou dostatečně těžké, takže se nemusíte obávat, že s vámi bude postel „běhat“ po celé místnosti, a dřevo je v neposlední řadě i velmi zdravým materiálem. Na výběr máte měkké nebo tvrdé dřevoSmrk a borovice patří ke dřevu měkkému, které se vyznačuje přirozeně kratší životností a náchylností na mechanické poškození (např. škrábance).

Postele z buku nebo dubu jsou neporovnatelně dražší, ale i kvalitnější. Zjednodušeně řečeno, s největší pravděpodobností je budou dědit i vaše pravnoučata. U masívních postelí musíte počítat s mírně náročnější údržbou a rizikem jejich napadení červotočem.

Postele z dřevotřísky

Dřevotříska je nejlevnější alternativou. U manželských postelí jde o vhodný materiál, protože je dostatečně těžký a má postačující nosnost. Tyto postele se opotřebují spíše z jakéhosi estetického hlediska, protože se snáze poškrábou a jejich povrchová vrstva také není nejodolnější.

Dřevěná manželská postel

Kovové postele

Kovové postele mají, logicky, nejdelší životnost, jsou v podstatě nezničitelné a nenáročné na údržbu. Mínusem je vyšší cena a také pohodlí. V zimě jsou tyto postele atudené, když na ně v létě přímo svítí slunce, můžete se o kov doslova spálit. U kovových konstrukcí na manželských postelích si dobře všimněte jejich váhy.

Tenoučké a lehké nemusí dvěma lidem vyhovovat právě proto, že nedokážou „stát na jednom místě“, a jsou navíc i velmi nestabilní. Výška bočnice na manželské kovové posteli by měla být minimálně 10 cm, tlouštka nesmí být menší než 1,5–2 cm. Všechny kovové postele mají velmi vysokou nosnost. Dražší, avšak stabilnější a celkově kvalitnější alternativou jsou kované manželské postele.

Čalouněné postele

To, jestli budete postel využívat dva nebo o samotě, je z hlediska čalounění nepodstatné. Proto si jen v krátkosti shrneme hlavní plusy a mínusy těchto postelí. V první řadě je potřebné odlišit jednotlivé druhy čalounění:

 • Čalouněné postele mají čalouněný jen rám, matrace je samostatná – dá se vyměnit
 • Celočalouněné postele jsou spojené s matrací – není ji možné vyměnit
 • Postele s čalouněným čelem

Čalouněné postele jsou dražší a náročnější na údržbu. Rozhodující je i konkrétní materiál. Koženka, ekokůže, kůža nebo syntetické hladké materiály jsou jednodušší na údržbu. Klasická hrubá látka v sobě zachytává množství prachu a je velmi těžko udržovatelná, zároveň není dobrou volbou pro alergiky. Čalouněné postele jsou většinou podstatně těžší. Z tohlto pohledu je tedy jako pár oceníte.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie manželské postele

Výběr správné velikosti postele

Při výběru velikosti postele platí jednoduché pravidlo. Člověk by měl mít min. 20 cm volného prostoru nad hlavou i pod nohama a 30 cm z každé strany. Manželská postel, která vám poskytne dostatečné pohodlí, by tedy neměla být menší než 180 x 200 cm. Na výběr máte i menší rozměry: 140 x 200 cm nebo 160 x 200 cm, které však mohou teoreticky vyhovovat jen „malým lidem“. Ke klasickým rozměrům patří i postele 200 x 200 cm.

TIP: Ak by ste uvažovali nad posteľou na mieru, počítajte aj so zvýšenými nákladmi na výrobu matraca.

Jak vybrat správnou výšku postele

Tento parametr není důležitý z hlediska toho, jestli v posteli spí jeden nebo dva lidé, z hlediska pohodlí a také zdraví však ano. Klasická výška postelí se pohybuje mezi 30–40 cm. Minimum je 25 cm, a to hlavně kvůli hygieně. kdybyste spali blíž u podlahy, dostaly by zabrat hlavně vaše plíce. 25 cm je totiž hranice, do které se v průměru víří prach a jiné nečistoty. Nízké postele jsou nepohodlné i kvůli chladu, ktorý „leze“ od země.

Lidé, kteří mají problémy se vstáváním, by se měli poohlédnout po vyšších variantách, cca 60 cm. Spánek na vyšší posteli je všeobecně považovaný za zdravější, protože se nacházíte dál od „zaprášené“ podlahy.

POZOR: Nezapomeňte počítať i s výškou matrace, která může postel výrazně „nadzvednout“. Vstávání z metrové výšky už nemůžeme označit za pohodlné.  

Výběr vhodného roštu

Rošt mnoho lidí nepokládá za moc podstatný parametr při výběru postele, opak je však pravdou. Kvalitní rošt v první řadě zajišťuje správné proudění vzduchu kolem vašeho těla, což zabraňuje nadměrnému pocení a celkově nepohodlnému spánku, a má vliv i na správné rozložení vaší váhy. Je důležitý také z hlediska údržby matrace. Nekvalitní rošt zvyšuje její opotřebování. Správné proudění vzduchu zase předchází vzniku plísní a množení patogenů uvnitř matrace. Při výběru roštu do manželské postele se zaměřte hlavně na jeho nosnost, ale i další parametry.

Dřevěná manželská postel s úložným prostorem

Materiál roštů

 • Lamelové rošty: Mají velmi dobrou průdušnost a odpružení, proto je možné je použít i pod tenčí matrace všech typů. U dražších kousků si můžete nastavit jejich tuhost v jednotlivých částech postele. Mínusem je vyšší cena.
 • Laťkové rošty: Jsou vhodné pod pevnější matrace (pružinové, taštičkové), naopak nejsou dobrou volbou u příliš tenkých matrací. Většinou mají nižší nosnost a horší odpružení. Výhodou je nižší cena a vysoká průdušnost.

Polohovatelné versus pevné rošty

 • Polohovatelné rošty: Na výběr máte mechanicky nebo elektricky nastavitelné rošty. Některé je možné nastavit jen v oblasti hlavy, jiné i ve střední a spodní části. Nejsou nezbytností, ale zároveň velmi praktickým doplňkem. Polohovatelné rošty ocení hlavně ti, kteří před spaním rádi čtou, ale i lidé s problémy s páteří. Na manželskou postel byste si měli vybírat rošt, který je možné polohovat odděleně. Pozor, polohovatelné rošty není možné použít se všemi typy matrací.
 • Pevné rošty: Jsou nesrovnatelně levnější, jsou o něco pevnější a mají vyšší nosnost. Z určitého hlediska je můžeme označit za trvánlivější, neboť nedochází k jejich mechanickému poškození.

POZOR: Čím tenčí matraci budete používat, tím pevnější a kvalitnější rošt potřebujete. Hrubší matrace jsou méně pohyblivé a navíc dokážou i samy správně rozložit váhu vašeho těla.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie rošty

Výběr matrace na manželskou postel

První pravidlo zní: „Kupujte pouze jednu matraci vcelku“. Manželská postel složená ze dvou jednolůžkových matrací je extrémně nepohodlná. Stačí se převalit a budete ležet v mezeře, nemluvě o problematickém tulení a o drobcích, vlasech a jiné špíně, která se dostane mezi matrace.

Důležitá otázka je také to, zda kupovat matraci spolu s postelí nebo ji dokoupit samostatně. První řešení je výhodné z hlediska financí. Za postel s matrací většinou zaplatíte méně než za oba tyto komponenty kupované samostatně. Na druhé straně musíte počítat s nižší kvalitou matrace (neplatí to u skutečně drahých postelí). Druhá možnost bude dražší, matraci si však můžete vybrat přesně podle vašich požadavků.

Tlouštka matrace

Matrace můžeme rozdělit do dvou větších skupin, a to na nízké a vysoké. Nízké matrace mají tlouštku od 7 do cca 27 cm. U manželské postele je minimem druhá uvedená tlouštka, protože když tenčí matraci zatížíte váhou dvou těl, nebude to velmi pohodlné. Vysoké matrace mají nad 30 cm. Patří k extrémně pohodlným, ale i dražším.

Typ matrace

Při výběru matrace se orientujte hlavně podle toho, na čem se spí pohodlně vám, a nezapomeňte ani na vaši páteř i zbytek pohybového aparátu. Všeobecně, nejen při výběru matrací do manželské postele, byste měli spát na tvrdším a pevnějším povrchu.

Vhodný matraci na manželskou postel

Pěnové matrace

 • Polyuretanová pěna nebo slangově molitan je nejlevnější alternativou. Bohužel i nejméně kvalitní.
 • PUR pěna se opotřebuje nesmírně rychle, vzniknou na ní proležená místa, má nízkou hustotu – je měkká, tedy i nezdravá pro vaši páteř.
 • Když je jeden z partnerů těžší (což asi je), doslova toho druhého stáhne s sebou níže.
 • Pěnové matrace mají velmi špatnou průdušnost, proto jsou absolutně nevhodné pro alergiky. Nedokážou odvádět teplo, v důsledku čehož se člověk při spánku víc potí.

Matrace z paměťové nebo studené pěny

 • Tyto matrace můžeme zařadit mezi ortopedické.
 • Jde o velmi dobrou volbu do manželské i nemanželské postele.
 • Mají dostatečně vysokou hustotu, tedy i pevnost, jsou průdušné a odvádějí teplo směrem od těla.
 • Při spánku na nich se páteř nachází v přirozené anatomické poloze a jsou dobrou volbou i pro lidi trpící alergiemi.
 • Studená nebo HR pěna je ekvivalentem k pěně paměťové. Rozdíl spočívá ve způsobu jejího zpracování, při kterém není využívané teplo. Díky tomu nedochází k vedlejší produkci formaldehydu.

Pružinové a taštičkové matrace

 • Jsou vysloveně vhodné pro lidi, kteří trpí problémy s páteří.
 • Plusem je jejich pevnost, tvrdost, výborná průdušnost a dlouhá životnost.
 • Menší komplikace můžete zažít při jejich převozu, matraci totiž není možné zkroutit ani jinak ohnout.
 • Taštičkové matrace mají totožné vlastnosti. Pružiny v nich však nejsou spojené, ale zabalené do samostatných látkových taštiček. Tato vlastnost je velkým plusem pro páteř. Když si na nich lehnete, „nepropadne“ sa celé vaše tělo, ale zůstane v přirozené anatomické poloze.
 • Oba typy matrací jsou vysloveně vhodné pro lidi s vyšší tělesnou hmotností.

Latexové matrace

 • I tyto matrace jsou do manželské postele ideální.
 • Nevýhodu je vyšší cena a nesorovnatelně vyšší váha.
 • Latex může být čistě syntetický nebo kombinovaný s přírodním. V obou případech jde o přirozeně antibakteriální a pevný materiál, který si svůj tvar zachová dlouhé roky.
 • Diskutabilní je průdušnost těchto matrací. Latex na jedné straně „dýchá“ celkem dobře, pokud je však v matraci natlačený až příliš, tuto vlastnost může ztratit.

Matrace s kokosovou deskou, sendvičové a zónové matrace

 • Kokosová deska se většinou nachází ve středu matrace, přičemž je z obou stran obklopená jiným materiálem. V tomto případě se tedy zaměřte hlavně na něj, samotné kokosové vlákno je nepochybně dobrou volbou. Je průdušné, pevné a antialergické. Pozor, kokosovou desku nesmíte při přenášení ohnout, protože ztratí všechny vlastnosti.
 • Sendvičové matrace jsou „slepené“ z více částí a materiálů. Neexistuje důvod, proč byste je nemohli používat v manželské posteli. Opět je důležité zhodnotit kvalitativní vlastnosti jednotlivých vrstev.
 • Zónové matrace jsou vhodné také, počítejte však s podstatně vyšší cenou. Při výběru si musíte navíc vybrat zónování, které bude vyhovovat oběma z vás, což nemusí být nejjednodušší. Nevhodné zónování přitom může někdy nadělat víc škody než užitku.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 18.10.2021
Hodnocení článku:
(90.4%)