Výběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičů

Hlučnost je při výběru spotřebiče často přehlíženým parametrem, jehož význam si uvědomujeme až při dlouhodobém používání. Například při krátkém vysávání nebo používání kuchyňských robotů hluk nevadí, ale zapnutá klimatizace, lednička nebo pračka v noci dokáže narušit spánek nejednomu člověku.

Kuchyňské spotřebiče

V článku se proto podíváme, jak vybírat spotřebiče podle úrovně hluku, jaké hlasitosti jsou při dlouhodobém používání zdraví neškodné a jak hlučnost zařízení snížit jednoduchými triky.

Hlasitost a decibely

Hlasitost zvuků se udává v decibelech (dB). Decibely jsou logaritmickou jednotkou a počítání s nimi je složitější, postačí však, když si zapamatujete, že nárůst hlasitosti o 10 dB znamená, že budete slyšet subjektivně dvojnásobnou hlasitost.

Lidské ucho navíc nevnímá stejně hlasitost nízkých, středních a vysokých tónů. Proto se může stát, že např. hluboký zvuk digestoře s hlasitostí 60 dB se vám bude zdát tišší než tyčový mixér s hlasitostí 56 dB.

  • Poznámka: Některé texty uvádějí, že pro dvojnásobnou hlasitost stačí nárůst o 3 dB, to však není pravda, protože v tomto případě jde o dvojnásobný akustický výkon a ne o subjektivně vnímanou hlasitost.

Přibližné hodnoty hluku v dB podle druhu spotřebiče

Uvedená tabulka se týká moderních spotřebičů a hodnoty v ní uvedené jsou pouze orientační.

Hlučnost v dB Spotřebič Ekvivalentní činnost
39–50  lednička, myčka nádobí tichá ulice, běžné zvukové pozadí
51 pračka během praní tichý rozhovor, slabý déšť
55  televizor, tyčový mixér
hlasitý rozhovor

60 digestoř
60–80 vysávač


společenská událost, potlesk v sále,
silná reprodukovaná hudba

70–75 pračka při odstřeďování, rychlovarná konvice
90 vlak projíždějící kolem
110 diskotéka
130 práh bolesti

Jak vidíte z tabulky a také znáte z praxe, mezi nejhlučnější domácí spotřebiče patří vysavače, pračky během odstřeďování nebo rychlovarné konvice.

Příčiny zvýšené hlučnosti spotřebičů

Zdrojů hluku je několik. Prvním jsou rotační části, t. j. zejména elektromotory, převodové mechanismy a ložiska. Nejnovějším trendem jsou bezuhlíkové motory, které jsou tišší, ale zároveň vyžadují složitější elektronickou regulaci. Najdete je tedy zejména ve stacionárních spotřebičích jako pračky či myčky nádobí.

Domácí spotřebiče

Dalším zdrojem je proudění vzduchu, jehož hluk se přidává k hluku z rotačních částí např. u vysavačů, digestoří, ale také klimatizací nebo ventilátorů. Tyto zdroje hluku se snaží výrobci omezit vylepšením geometrie lopatek turbín nebo ventilátorů v uvedených spotřebičích.

Třetím významným zdrojem hluku jsou pístové kompresory, které jsou součástí ledniček, mrazniček, klimatizací, tepelných čerpadel a dražších modelů sušiček prádla s integrovaným tepelným čerpadlem. Tyto se výrobci snaží ztišit použitím tzv. invertorových kompresorů, které mají plynule regulovatelné otáčky podle aktuální potřeby. Novinkou je také technologie tzv. lineárních kompresorů bez rotačních částí, které jsou také tišší a ve svých spotřebičích se na ně spoléhá např. výrobce LG.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie odvlhčovače vzduchu

Energetický štítek napoví

Určitě jste si všimli, že každý nový spotřebič je opatřený tzv. energetickým štítkem. Kromě energetické účinnosti však na tyto štítky začali výrobci přidávat další informace, kromě jiného také úroveň produkovaného hluku v dB.

Výrobci se při měření hluku řídí příslušnými evropskými technickými normami (EN), resp. slovenskými STN, které jsou však také postupně přebírané z evropských. Přesto se tyto laboratorní hodnoty mohou při domácím používání subjektivně lišit. Vliv na to mají už uvedené vlastnosti lidského ucha a také okolní prostředí.

Zvýšený hluk působí na zdraví

Nadměrný hluk má negativní účinky na fyzické i psychické zdraví člověka. Při krátkodobém vystavení zvuku s hlasitostí 130 dB vám hrozí poškození sluchu. Dlouhodobé vystavení hlukům s hlasitostí 70 dB a víc může způsobit únavu, ztrátu pozornosti a celkové snížení výkonnosti, ale dokonce i vysoký krevní tlak, zvýšení rizika infarktu, snížení imunity organismu, chronickou únavu a nespavost.

Měřič decibelů

Maximální přípustné hodnoty hluku stanoví vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 549/2007 Z. z., v níž najdete údaje jako povolená hladina hluku v bytě nebo povolený hluk v obytné zóně. Kontroly a usměrnění v této oblasti provádí Úřad veřejného zdravotnictví SR. Stanovená norma hluku v bytě je podle uvedené vyhlášky max. 40 dB přes den a 30 dB v noci. Nemusíte se však obávat, že by vás soused „udal“ kvůli používání hlučnějšího spotřebiče v rozumné míře. Betonové či cihlové stěny totiž zadrží značnou část hluku a odrazí ho zpět do místnosti. V uvedené vyhlášce najdete i údaj, kolik decibelů je povolených v blízkosti cest, železnic apod.

Tipy, jak snížit hlučnost spotřebičů

Všeobecné tipy: Dávejte si pozor na materiály v okolí spotřebičů. Holé ploché stěny z betonu nebo cihel sice zabrání zvuku, aby pronikl ven z místnosti, zároveň ho však odrazí a tím i zesílí. Dobrým pohlcovačem zvuku je dřevo, členitý povrch tvořený obývací stěnou nebo jiným nábytkem a také závěsy, záclony, koberce a jiné textilie. V tomto ohledu mají jednoznačně navrch vestavěné spotřebiče umístěné v dřevěných skříňkách kuchyňské linky, jejichž provoz je vždy tišší než těch volně stojících.

Vysavače: Ujistěte se, že vysavač nemá plný sáček, případně zanesené filtry. Zvýšenou hlučnost může mít na svědomí také přetížený motor, což může mít příčinu např. v ucpané hadici, trubici či výstupu vzduchu. Pokud patříte k šikovnějším domácím kutilům a máte starší vysavač, můžete se ho také pokusit rozebrat a vyměnit ložiska za nová. Předtím si však ověřte, zda jsou náhradní ložiska dostupná.

Digestoř: Hlučnost může způsobovat nedokonalé připojení odsávacího potrubí vzduchu do stoupačkové šachty, případně překážky v něm (pokud vzduch naráží na ostré hrany, vznikají turbulence).

Ostatní spotřebiče: U stacionárních spotřebičů jako ledničky, mrazničky, sušičky, pračky nebo myčky nádobí se přesvědčete, že stojí pevně na zemi všemi čtyřmi nohami – většinou bývají nastavitelné, pokud nejsou, podložte je vhodným předmětem. U menších spotřebičů mohou být příčinou opotřebované uhlíky na elektromotoru, ložiska nebo převody. Mnohé z těchto součástí jsou však dostupné jako náhradní díly. Pokud tedy nechcete hned kupovat nový spotřebič, můžete vyhledat vhodný servis elektrospotřebičů, kde vám tyto díly prodají, případně i vymění.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.Publikováno dne: 09.01.2020
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!

Ultrazvukové čističky jsou velmi šikovná zařízení, která slouží na čištění široké škály různorodých předmětů. Tento produkt však ještě není mezi lidmi velmi rozšířený, a proto jsme se...

Jak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybratJak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybrat

Zažili jste už situaci, když jste z důvodu výpadku elektrického proudu ztratili několikahodinovou práci provedenou na počítači? V těchto případech vás může zachránit automatický záložní...

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...