Nejlepší cyklobatoh? Recenze a test chválí Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklobatohy budou díky svojí konstrukci a užitečným vlastnostem vašimi dobrými společníky nejen při jízdě na kole, ale také při jiných sportovních činnostech jako např. při bruslení nebo pěší turistice.

Cyklistické vybavení - kolo, helma, batoh

V článku vám poradíme, jaký batoh na bicykl si vybrat a čeho si při výběru všímat.

Oblíbené cyklistické batohy

Konstrukce a objem cyklobatohů

Od běžných batohů se liší především svojí konstrukcí. Cyklobatohy jsou v zadní části prohnuté směrem od zad a opatřené výztuží. S vašimi zády přichází do kontaktu pouze speciální síťka, která zajistí proudění vzduchu mezi zády a batohem – díky tomu se méně zpotíte. Navíc prohnutý tvar kopíruje prohnutí zad při jízdě na kole, takže vás cyklobatoh nebude tlačit tak, jak by vás tlačil jiný běžný batoh.

Cyklobatohy se vyrábějí v mnoha velikostech. Velikosti se vyjadřují objemem v litrech, příslušný objem byste měli volit podle využití batohu – zda ho chcete pouze jako nouzový odkládací prostor na každodenní sportování, nebo na delší cyklotúry a výlety.

Batohy s objemem do 3 l poskytují většinou jen prostor na hydrovak, případně láhev a jednu dvě přihrádky na klíče, peněženku a drobné předměty. Vyskytují se i ve formě ledvinek. Jejich výhodou je, že vám nebudou překážet v pohybu tak jako větší batohy.

Do batohů s objemem do 7 l vecpete kromě nápojů i nepromokavou větrovku nebo tenkou mikinu.

Výlet na kole s batohem na zádech

Batohy do 12 l vám už poskytnou dostatek úložného místa na celodenní výlety. Kromě vaku na vodu v nich najdete také kapsy na oblečení, na jídlo a na náhradní díly či skládací nářadí.

Batohy do 20 l už pojmou více kusů oblečení, jídlo a nápoje, takže vám vystačí i na vícedenní výlety.

Napijte se kdykoliv bez zastavení

Velkou výhodou cyklobatohů jsou tzv. hydrovaky, resp. vaky na vodu (v angličtině se nazývají také camelback). Jsou to speciální zásobníky z potravinářsky nezávadného pružného materiálu, které můžete naplnit vodou, iontovým nápojem, případně jinou oblíbenou tekutinou. Z hydrovaku vede skrz otvor v batohu ven hadička se speciálním náústkem. Ten obsahuje ventil, který propustí tekutinu jen po stlačení zuby nebo rty – nemusíte se tak bát, že by vám obsah hydrovaku vytekl.

Cyklistický batoh s pitným vakem vám umožní napít se kdykoliv během jízdy na kole, resp. turistiky bez zastavení a zdlouhavého vybírání věcí z batohu a jejich následného ukládání zpět.

Hydrovak může být v batohu zabudovaný nebo si ho můžete dokoupit zvlášť – batoh by však měl být vybavený otvorem na hadičku na pití, jinak ji budete muset vyvést ven skrz hlavní otvor uzavíraný zipem.

Velkou výhodou zabudovaných hydrovaků však je, že jejich tvar a objem jsou přizpůsobené konkrétnímu modelu batohu tak, aby v něm zabíraly co nejméně místa. Cyklobatoh s rezervoárem na vodu je také zpravidla opatřený úchyty na hadičku na ramenních popruzích, díky kterým budete mít nápoj vždy po ruce, ale hadička vám nebude při pohybu překážet.

Cyklista s batohem

Samozřejmostí je, že zabudovaný hydrovak můžete z batohu vyndat, abyste ho mohli vyčistit. Právě z tohoto důvodu by měl být opatřený co největším napouštěcím otvorem.

Pitný režim můžete na kole vyřešit také klasickou lahví v držáku na rámu kola. Na slunci se však nápoje v ní rychle ohřejí, což je zejména v létě dost nepříjemné.

Popruhy jsou důležitým prvkem komfortu

Měli by být co nejširší – tenké ramenní popruhy totiž vyvíjejí na ramena větší tlak a při dlouhých výletech vás mohou tlačit nebo řezat. Lepší batohy mají na popruzích hrubé a příjemně měkké polstrování, díky čemuž jsou vhodné i na celodenní nošení.

Dobrý batoh by měl mít popruhy nastavitelné, aby se s ním dobře cítil sportovec s jakoukoliv tělesnou výškou. Modely s větším objemem bývají vybavené také hrudním a bederním pásem, které se obepnou kolem těchto částí těla a zajistí tak potřebnou stabilitu i plnému a těžkému batohu. Bederní a hrudní pás mohou být také polstrované pro komfortnější nošení.

Cyklo batoh s širokými popruhy

Další funkce a výbava cyklobatohů

  • Úchyty na příslušenství – Dobrý batoh jich má co nejvíc. Využijete je například na přichycení přilby při pohybu mimo bicykl, případně na přichycení reflexních pásek nebo světel. Mohou být ve formě textilního či plastového poutka nebo suchého zipu.
  • Reflexní prvky – Díky batohu s těmito prvky nebudete muset nosit přídavné reflexní pásky na ruce nebo na noze a zajistíte si dobrou viditelnost ze strany ostatních účastníků silničního provozu. Nespoléhejte se však pouze na pasívní reflexní prvky, nejvyšší bezpečnost vám zajistí aktivní osvětlení kola vzadu i vepředu.
  • Ochranná pláštěnka – Je nepremokavá a slouží na ochranu batohu před deštěm. Bývá ukrytá ve speciální kapse ve spodní části cyklobatohu. K batohům bez pláštěnky ji můžete dokoupit zvlášť.
  • Kapsa na brýle – Speciální úložný prostor s jemným polstrováním, který ochrání vaše dioptrické či sluneční brýle před poškozením.
  • Kapsy na nářadí a součástky – Mnoho malých kapes vám pomůže ukrýt skládací nářadí, náhradní duše, lepicí sady nebo nejrůznější náhradní součátky na bicykl a jiné drobné předměty.

Jakou značku si vybrat

V nabídce e-shopů najdete nepřeberné množství značek, mezi populární však patří cyklobatohy Cube, přičemž dobrou kvalitu provedení nabízí také cyklobatoh Deuter nebo cyklobatoh Kellys.

Oblíbené cyklistické batohy

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 01.05.2020
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaciJakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaci

Pokud jste pocítili někdy touhu měřit svoje výkony při jízdě na kole, určitě vás jako první napadlo sáhnout po klasickém tachometru. Podívejte se, jak vybrat tachometr na bicykl a jaké...

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?