Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home?

Smartphony, smart TV, smart domácí spotřebiče – snad do každého výrobku spotřební elektroniky se dnes výrobci snaží dostat inteligentní funkce. Určitě jste už slyšeli i o inteligentních, resp. smart domácnostech.

Smart home

V posledních letech tyto systémy dost zlevnily a rozhodně nejsou pro mnohé luxusem. V tomto článku se podíváme, které činnosti vám smart domácnost zjednoduší, zda můžete systém nainstalovat svépomocí i do existujícího domu či bytu a jaká je nabídka těchto systémů v Česku.

Oblíbené produkty

Smart domácnost – co to vlastně je?

Pod tímto názvem si představte ucelený systém, který přináší do vašeho obydlí funkce zlepšující komfort a bezpečnost bydlení a také funkce, které napomáhají šetření energií. Srdcem je centrální jednotka, která dostává informace ze senzorů rozmístěných na přesně určených místech bytu či domu a která ovládá tzv. akční členy – např. elektronické zámky, zapínání zásuvek, motorky žaluzií či rolet apod.

Centrální jednotka bývá nejčastěji zabudovaná v elektrickém rozvaděči uvnitř obydlí, případně může být umístěná i někde na stěně – obvykle je to nedaleko vchodových dveří. Tato jednotka komunikuje také s externími ovládacími jednotkami, které jsou tvořené displejem a klávesnicí (případně dotykovým displejem).

Ovládání smart home

Ovládací jednotka může být jedna, případně jich může být více na různých místech domu (nejčastěji na každém poschodí jedna). U jednodušších a levnějších řešení bývá centrální jednotka a displej součástí jediného zařízení, případně je celá ovládací jednotka nahrazená aplikací pro smartphone, resp. tablet. Umožní vám tedy ovládání domu přes mobil či internet.

S čím vám pomůže inteligentní ovládání domu

Úspora energií

Věděli jste například, že při každém zvýšení teploty o 1 °C během topné sezóny stoupají vaše náklady až o 6 %? I to je důvod, proč ponechat regulaci vytápění na inteligentní systém. Ten může ovládat např. termostatické hlavice na radiátorech nebo klidně i topný kotel. Také pomůže v zimě vyhřát obydlí slunečními paprsky tím, že po vašem odchodu do práce zdvihne žaluzie či rolety. V létě vám zase ušetří náklady na chlazení tím, že je po vašem odchodu spustí dolů a celý dům zatemní. Také pomůže s automatickým zapínáním a vypínáním osvětlení, např. večer okolo domu, případně všude tam, kde by zapomenuté rozsvícené světlo znamenalo plýtvání elektřinou.

Komfort

Ráno vás systém automaticky probudí vytažením žaluzií nebo rolet. Osvětlení v místnostech můžete ovládat přes smartphone, takže pokud jste zapomněli vypnout světlo v kuchyni v přízemí a ležíte v ložnici na poschodí, nebudete muset scházet dolů.

Ovládání smart home přes smartphone

Pokud jste zapomněli při odchodu z domu vypnout nějaký spotřebič, můžete to také udělat dodatečně prostřednictvím aplikace. Některé systémy dokážou ovládat i barevné osvětlení a systém ozvučení, čímž vytvoří správnou náladu pro konkrétní situaci.

Bezpečnost

Inteligentní domácnost pohlídá váš dům a prostřednictvím detektoru kouře vám oznámí případný vznik požáru. Přetekla vám pračka, myčka nádobí či praskla přívodní hadice k nim? O tom vás informuje senzor úniku vody, přičemž ty lepší systémy dokážou přívod vody odstavit pomocí elektromagnetického ventilu a tím zabránit větším škodám. To samé platí i v případě úniku plynu. Selhání topného kotle nebo krbu zase může odhalit detektor zvýšené koncentrace oxidu uhelnatého nebo uhličitého v místnosti. Situaci dokáže řešit okamžitým otevřením oken, případně spuštěním vzduchotechniky v domě.

Smart domácnost také dokáže částečně nahradit i alarm a zaznamenávat pohyb kolem domu, ať už pomocí kamerového systému, nebo detektorů pohybu. Díky ovládání elektromagnetických zámků na dálku už nebudete muset zamykat a odemykat bránu a také budete přesně vědět, kdy který člen rodiny přišel domů, případně odešel.

Musím tahat nové kabely?

Ještě donedávna byly všechny senzory a jednotky systémů inteligentních domácností připojené pomocí kabelů. Moderním trendem jsou však bezdrátové prvky napájené bateriemi. Baterie je sice potřebné měnit, avšak u většiny senzorů to není častější než jednou za rok. Každopádně, pokud plánujete elektroinstalaci do novostavby, je lepší myslet i na prvky smart domácnosti. Připojení kabely je totiž o něco spolehlivější a komfortnější než to bezdrátové.

Je to bezpečné?

Komunikace centrální jednotky se senzory i s vnějším světem (smartphone, tablet) probíhá pomocí zašifrovaného přenosu, do kterého není možné jednoduše proniknout. Nemůže se tedy stát, že by např. váš soused nebo nějaký kolemjdoucí s průměrnými znalostmi v oblasti IT úmyslně zhasínal světla nebo vypínal topení ve vašem domě.

Jaký systém si vybrat

V zásadě existuje více druhů inteligentních systémů. Prvním jsou ty komplexní s množstvím senzorů a akčních prvků (které ovládají např. žaluzie, světla apod.). Jejich instalace a nastavení je komplikované a vyžaduje zásah odborné firmy, resp. technika.

Smart domácnost

Další kategorií jsou jednoúčelové sady, které mají na starosti ovládání pouze některé části domu (např. osvětlení). Nainstalujete a nastavíte je jednoduše, avšak většinu z nich není možné dále rozšiřovat.

Zlatou střední cestou jsou komplexní balíky obsahující více druhů bezdrátových senzorů a centrální jednotku. Většina z těchto systémů podporuje otevřené komunikační protokoly, takže jsou kompatibilní i se senzory a akčními členy z jiných systémů. Je tedy možné je dále rozšiřovat a jejich instalaci zvládnete i vlastními silami. Někteří výrobci svépomocnou instalaci nedovolují a neposkytují k ní ani potřebnou dokumentaci.

Co nabízí slovenský trh

    • Magenta Smart home – Balík pro inteligentní domácnost od telekomunikačního operátora Telekom. Všechny prvky jsou bezdrátové a základní balík obsahuje centrální jednotku a detektor otevření dveří. Ovládání je řešené aplikací. Největší výhodou je možnost zvolit si mezi zakoupením nebo pronájmem všech prvků. Cena základního balíku je 180 eur při zakoupení, 10,99 eura měsíčně při pronájmu bez závazku a 8,99 eura měsíčně při pronájmu s 24měsíčníu závazkem. Další prvky si můžete dokoupit nebo také pronajmout, přičemž cena se pohybuje v rozpětí od 1,99 eura za senzory nebo inteligentní vypínač až po 5 či 8 eur za ostatní prvky.
    • ZEON Smart domov – Smart home řešení od společnosti Západoslovenská energetika. Dostupných je několik balíků (pro úsporu energií, bezpečnost, zábavu nebo kompletní balík), přičemž srdcem systému je centrální jednotka. Systém je také možné rozšiřovat o přídavné senzory a akční členy, které si můžete, stejně jako balíky, zakoupit i na splátky. Cena jednotlivých prvků je přitom nižší než u služby Magenta Smart home od Telekomu.
    • Loxone – Rakouská firma, která vyrábí svůj vlastní komplexní systém inteligentní domácnosti. Výhodou je, že je možné ho konfigurovat flexibilně, od několika základních senzorů až po komplexní systémy ovládající několikaposchoďové domy či budovy. Loxone nabízí drátovou i bezdrátovou variantu systému, přičemž ta druhá zvládne nainstalovat technicky zdatnější člověk i svépomocí díky dobře dostupné dokumentaci v českém jazyce.

Bezpečnostní systém smart home

  • Inels – Značka inteligentních systémů od českého výrobce Elko EP, který má bohaté zkušenosti s produkcí elektroinstalačních součástek. Systém Inels je dostupný v drátové i bezdrátové verzi a umožňuje ovládání osvětlení, topení, zásuvek, kamerového systému atd. Ovládání je dostupné přes dotykový ovládací panel nebo aplikaci. Hlavní výhodou systému je rozšířitelnost, ale instalace svépomocí není možná
  • Jablotron – Tato česká značka je už dlouhé roky pojmem ve světě elektronických zabezpečovacích systémů (alarmů). Kromě nich však nabízí možnost rozšířit tyto systémy i o funkce inteligentní domácnosti, které poskytují např. ovládání vytápění, zavlažování, žaluzií, garážové brány, elektronických zámků dveří apod. Po této značce sáhněte, pokud chcete, aby byl kromě inteligentních prvků součástí vaší domácnosti skutečně propracovaný bezpečnostní systém a nevadí vám vyšší cena. Kromě alarmu je v nabídce také jednoduchá jednotka umožňující ovládání topení, osvětlení nebo spotřebičů prostřednictvím SMS či aplikace.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 21.09.2019
Hodnocení článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké terasy u domu, chaty, bungalovu? Dřevěné i kryté hliníkovéJaké terasy u domu, chaty, bungalovu? Dřevěné i kryté hliníkové

Terasy u rodinných domů poskytují jedinečné místo na odpočinek, které je využívané minimálně 4 měsíce v roce. Pokud ji ještě nemáte, poradíme vám, kde, jak a z čeho ji postavit.

Praní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třebaPraní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třeba

Sháníte do svojí domácnosti přikrývky nebo polštáře, které byste mohli používat celoročně, které jsou hypoalergenní a zároveň vyrobené z přírodních materiálů? Vsaďte na ovčí rouno....

Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?

Obklady do koupelny musí být. Nejlépe od podlahy až po strop. Lesklé, nebo matné? To je otázka. Každému vyhovují jiné. Podívejte se s námi, jaký je mezi nimi rozdíl.