Jaké jsou výhody nábytku z masívu dubu, buku, borovice, smrku nebo palisandru?

Nábytek z masívu je opět jednou z možností, jak při zařizování bytu či domu udávat určitý trend, respektive se řídit určitým stylem. Každý nábytek a jeho zpracování je něčím specifické. Masivní nábytek však obzvlášť.

Komoda z masivního dřeva

Při volbě zařízení do interiéru je důležitá funkčnost, design a s tím spojené i materiály, které používáte. Masív je mimořádně oblíbeným přírodním materiálem. Co je to masívní dřevo? Jaký nábytek z masívu do interiéru vybrat? Z jakého dřeva masív je? Toto a ještě víc se dozvíte v následujícím článku.

Nábytek z masívu

Masív nebo masívní dřevo je u nábytku zárukou 100% přírodního dřeva. Nábytek vyrobený z masívu je jednoduše kus nábytku, který neobsahuje žádné jiné materiály. V rámci designu se kombinuje maximálně se sklem nebo kovem. Jde kvalitní a odolné dřeviny. Nejznámějšími jsou dřeviny jako palisandr, akácie, mango nebo domácí dřeviny smrk, borovice, olše, dub a také buk. Každá z těchto dřevin má svoje kvalitativní parametry.

Nábytek z masívu se vyznačuje mnohými pozitivními vlastnostmi, které si ještě popíšeme blíže. Z hlediska designu jde o trvanlivý a nadčasový materiál. Masív je trendy i po mnoha, mnoha letech. Díky široké škále nabízených dřevin s výraznou přírodní strukturou nabízí možnost variability. Je možné tak masív sladit s dalším zařízením vašeho domu či bytu. Pravdou je, že masív není levnou záležitostí. Nábytek z masívu stojí často stovky až tisíce eur. Pochopitelně nejdražší jsou exotické dřeviny. Nemluvě o tom, že často je nutné si daný kus nábytku nechat vyrobit na míru. Nejčastěji z masívu v interiéru vidíme masívní skříně, masívní jídelní stoly nebo konferenční stolky, postele nebo různé skříňky, vitríny nebo obývací stěny.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie manželské postele

Masív a jeho silné stránky

Dřevo je vždy zaručeným trendem a jeho výběrem nikdy nic nepokazíte. Nadčasovost je proto jednou z výhod, kterou nabízí právě masív. Nábytek tohoto druhu však s sebou přináší ještě mnohem víc. Přirozená vůně dřeva je vskutku unikátní. Klasický nábytek ze dřeva má časem problém se štěpením a praskáním. Masívní dřevo se necháva vysušit a až následně se opracovává. Masív se tedy neštěpí. Velkým plusem je vysoká odolnost vůči tlaku i tahu. Dřevo se ošetřuje klasickým lakem na dřevo nebo impregnuje včelím voskem. Zároveň masívní dřevo tlumí vibrace. Občas je proto možné narazit i na interiérové dveře z masívu.

Také má masívní dřevo velmi dlouhou životnost. Stále tu mluvíme o 100% ekologickém produktu. Toto dřevo má nádherný a mohutný vzhled, který celý prostor zútulní. Dřevo nabízí unikátní vnitřní strukturu a masívní nábytek je tak vždy jedinečným kouskem ve vašem bytě nebo domě. Kusy nábytku z masívu perfektně zakomponujte do celého interiéru. Masívní nábytek do obýváku, ložnice, kanceláře, dětského pokoje nebo jídelny. Místo si najde opravdu všude.

Přirozená nedokonalost

Přirozenost je rozhodně to nejhezčí. Masívu tuto vlastnost nelze upřít. Nic však není dokonalé a nábytek z masívního dřeva má také svoje nedokonalé stránky. U bledších dřevin dochází k tzv. žloutnutí dřeva. Jde o přirozený proces ztrácení pigmentu. Částečně sa dá tomu předejít bělením materiálu při výrobě, ale časem i tak dřevo přirozeně bledne. Další možností je samozřejmě lak na dřevo. Ten dodá lesk a dřevo je tak o něco živější. Je to však přirozená vlastnost, která dělá dřevo dřevem.

Manželská postel z masivu

Tou nejméně pozitivní stránkou nábytku z masívního dřeva je jeho cena. Cena však odpovídá složitějšímu technologickému zpracování, jakož i kvalitě výsledného produktu. Ruční práce a často až řemeslná činnost vytváří něco speciálního, a proto je cena značně vyšší než v případě nábytku z běžně zpracovaného dřeva.

Masív z palisandru

Palisandr je mohutný a vysoký strom, jehož dřevo je velmi tvrdé a odolné. Tyto stromy rostou v oblastech Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Pochází tedy z teplých oblastí, což zvyšuje jeho odolnost. Jeho doménou je estetická vnitřní struktura, která ho činí unikátním. Palisandr je však proti ostatním dřevinám známý svojí vysokou hmotností. Způsobené je to hustou strukturou. Výhodou však je, že je jen malá pravděpodobnost prasknutí nebo štěpení. Jde o jednu z nejluxusnějších a nejhezčích dřevin pro tento účel. Počítat je proto nutné i s vysokou cenou.

Vybíráme z katalogu

Kreativní mango

Mango je typické exotické ovoce. To ví určitě každý. V tomto případě se však jdeme bavit o dřevu tohoto stromu. Mango dorůstá do výšky až 30 metrů. Dřevo je velmi tvrdé, ale v porovnání s ostatními exotickými dřevinami je měkčí. Jeho zpracování je proto o něco náročnější než v případě tvrdších dřevin.

Nábytek z masivního dřeva mango

Má trochu netypickou světlohnědou barvu. I když záleží i na věku stromu. Starší mangové dřevo je pro změnu tmavé, někdy se odstín barvy slévá do oranžových tónů.

Dubové dřevo

V našich končinách velmi dostupný nábytek z masívu je často právě z dubu. Postele či konferenční stolky z masívu se vyznačují vysokou odolností a dlouhou trvanlivostí. Dubové dřevo se dobře opracovává a jde o oblíbené dřevo řezbářů. Dřevo má různou strukturu, což ho dělá zajímavým. Dobře odoláva i změně teplot. Dubový masív působí velmi přirozeně a luxusně.

Akácie poutá pozornost

Akácie je tropickou dřevinou. Pochází z Asie nebo Jižní Ameriky. Jde o dřevinu nižšího vzrůstu, která se využívá kromě výroby nábytku také na výrobu nosných konstrukcí. Jde o mimořádně odolnou a trvanlivou dřevinu. Přibýváním věku na ní nejsou vidět téměř žádné znaky žlounutí či stárnutí. Akácie se často kombinuje i s jiným dřevem. Často se využívá především na výrobu terasového nábytku. Ten je však třeba pravidelně ošetřovat.

Vybíráme z katalogu

Bukový masív

Bukové dřevo se dá lehce tvarovat a ohýbat. Nábytek z bukového masívu je velmi oblíbeným a ideálním do každé místnosti v bytě nebo domě. Jde o středně tvrdou dřevinu. Její povrch je velmi odolný. Masívní kusy nábytku z buku jsou tak skvělé i do dětského pokoje. Je třeba však poznamenat, že bukové dřevo přes póry vstřebává vlhkost.

Jídelní židle z masivního bukového dřeva

Proto není ideální na místa, kde je vystavené vyšší vlhkosti vzduchu. Má tendenci potom nabobtnat. Menší nevýhodou je, že buk nemá nijak výraznou vůni.

Olše a třešeň

Olše je cenově poměrně dostupným druhem dřeviny. Jde o listnatý strom, jehož dřevo je velmi trvanlivé. Zároveň však masív z olše je používaný spíše na menší doplňky v interiéru. Poličky nebo malé stolky. Není totiž tak odolná vůči mechanickému poškození. Má ale nádhernou jantarovou barvu.

Třešeň je luxusní napodobeninou mahagonu. Červenohnědá barva, nádherná ovocná vůně a matový lesk dělají z třešně velmi žádaný artikl. Práce s třešňovým dřevem je jednoduchá, ale opět se z něho nevyrábějí obrovské kusy nábytku jako v případě buku či dubu.

Smrk a borovice

Tyto jehličnaté dřeviny jsou také cenově dostupnější než výše vzpomínané exotické dřeviny. Smrkové dřevo má krásnou strukturu a nádhernou živicovou vůni lesa. Dřevo je mírně měkčí. Není tedy tak odolné. Bonusem však může být fakt, že se snadněji zpracovává a dřevěné stoly z masívu, konkrétně ze smrku, vypadají opravdu skvěle, mohutně a přitom jsou mnohem lehčí.

Dětská postel ze smrkového dřeva

Borovice nabízí unikátní dřevokresbu, která se i časem mění. Konkrétně její barva. Čerstvý masív z borovice je bledý a časem získavá medovou až hnědavou barvu. Dřevo je ještě měkčí než smrk, proto není až tak odolné. Výhodou proti ostatním dřevinám je nižší cena.

Péče o masívní dřevo

Důležité je dřevo ošetřit už na začátku. To je práce řezbáře, stolaře nebo řemeslníka. Masívní nábytek vydrží desítky let. Je však potřebné se o něj starat a pravidelně ho zbavovat prachu a drobných nečistot jemným hadrem, který nepoškrábe povrch nábytku.

Péče o nábytek z masivního dřeva

Hodně záleží na druhu dřeva, ale každý kus nábytku je dobré po několika letech osmirkovat a obnovit impregnační vrstvu ochranným lakem. Dřevu prodlouží život a dodá přirozený lesk.

Kvalitní masív pracuje celé roky, ale neměl by začít praskat nebo měnit svůj tvar. Když se tak stane, znamená to, že dřevo bylo před zpracováním příliš čerstvé. Nejčastěji se to stává lokálním dřevinám jako buk, dub, smrk či borovice.

Pozor je třeba dávat i na vlhkost. Ta žádnému dřevu nedělá dobře. Může způsobit vznik plísní či hniloby. Pokud je však dřevo pravidelně udržované a je umístěné ve správných podmínkách, vydrží i staletí.

Interiér z masívu

Není to jen o nábytku. Masívní dřevo se v interiéru využívá i na jiné doplňky. Masív je velmi odolný a vděčný materiál. Jeho perfektní izolační vlastnosti jsou přepokladem pro kvalitní odhlučnění. Dveře z masívního dřeva jsou proto velmi oblíbené a moderní. Dveře se však vyrábějí lepením pásů dřeva, aby neměnily svůj tvar, nekroutily se a byly mnohem pevnější.

Druhým častým prvkem je zábradlí z masívu. Krásně opracované dřevěné zábradlí je vskutku úžasným prvkem interiéru. Vzpomenout můžeme i samotné schody nebo podlahu. Masívní dřevo použité i v rámci surových úprav interiéru je perfektním designovým prvkem.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 28.07.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak vybrat dětskou postýlkuJak vybrat dětskou postýlku

Děťátko v postýlce stráví mnoho času, proto je vhodné vybrat správnou postýlku pro jeho další vývoj. My vám pomůžeme vybrat krásnou, ale zejména praktickou dětskou postýlku.

Servírovací stolek – příruční stolek na kolečkáchServírovací stolek – příruční stolek na kolečkách

Příruční stolek na kolečkách poslouží v kuchyni na odkládání ingrediencí nebo židlí jako vlastní minibar. Je skvělým a designovým doplňkem. Jaké využijte mají servírovací stolky?

Jaké využití má komoda v koupelně?Jaké využití má komoda v koupelně?

Při zařizování koupelny se nemusíte držet celkového vybavení vašeho příbytku. Klidně si vyberte nábytek, který vám nejvíc imponuje. Jak vybrat komodu do koupelny? Poradíme vám.