Parní praní – výhody, nevýhody, zkušenosti, diskuze. Parní pračky nabízí Bosch, AEG, Electrolux i Beko

Funkce parního praní už v dnešní době není ojedinělá. Mnohokrát se vyskytuje na dražších spotřebičích, které si lidé koupí, ale o funkci ani nevědí. Parní praní lze využít jako způsob šetrnějšího praní prádla, které vytáhne špínu i z hloubky vláken.

Výhody parního praní

Parní praní má více výhod a dnes už na trhu lze dostat parní pračky nejen značky LG, která s nimi začala, ale také Bosch, AEG nebo Beko. Je si z čeho vybírat, proto se pojďme podívat na to, zda se do parní pračky vyplatí investovat, v čem spočívají její výhody a pro koho je vlastně vhodná.

Oblíbené pračky s parním programem


Jak funguje parní praní

Pokud o parním praní slyšíte poprvé, může být těžké představit si, jak toto zařízení funguje. Ve skutečnosti jde o pračku, která je vzhledem úplně stejná jako běžná pračka, a praní párou na ní je možné nastavit jako doplňkovou funkci. Když se tedy chystáte prát, zvolíte si program, například praní bavlny, a v rámci funkcí zvolíte parní praní. Zatímco běžná pračka napustí do bubnu vodu a začne praní, parní funkce zahřeje vodu tak, aby z ní vznikla pára, která uvolní textilní vlákna, díky čemuž se prací prostředek dostane i ke skvrnám a nečistotám uvnitř vlákna.

V praxi to znamená to, že v první fázi cyklu, během předpírky, nateče do bubnu voda a spolu s párou mají za úkol prádlo dobře namočit. Když je tato fáze ukončená, do pračky se vpustí prací prášek, resp. prací gel, přičemž pračka zvýší teplotu, aby vznikl dostatek páry. Pára pomáhá uvolnit vlákna textilií, a tak se prací prostředek dostane všude, kam potřebuje. Je to důležité hlavně proto, že tímto způsobem je možné zbavit se nejen odolných skvrn, ale hlavně většiny alergenů, což ocení alergici, maminky s dětmi, lidé s citlivou pokožkou i senioři, kteří už také mají citlivější pokožku.

Praní se stává účinnější také díky závěrečnému cyklu, když je v pračce větší koncentrace páry a ta díky vyšší teplotě dokáže prádlo sterilizovat. Běžná pračka tedy ukončí cyklus odstředěním vody, ale při rychlém točení se bubnu se jemné prádlo poškozuje a zároveň se i pořádně krčí, což přidává práci při žehlení. Parní pračka díky páře minimalizuje pokrčené prádlo, které je nejlepší vytáhnout z bubnu hned po vyprání, aby ke krčení nedocházelo.

Výhody parního praní

 • Spotřebuje méně vody – Oproti běžné pračce, která pere výhradně za pomoci vody, spotřebuje parní pračka méně vody, protože z ní vytváří páru. Z hlediska spotřeby vody tak jednoznačně vyhrává parní pračka.
 • Zjemňuje prádlo i bez aviváže – Na zjemnění prádla při běžném praní přidáváme aviváž. Při parním praní se tento krok vynechává, protože teplo páry textilní vlákna otevírá, čímž je prádlo měkčí a příjemnější na dotek.
 • Minimalizuje krčení – Díky účinku páry je krčení prádla minimální, což ulehčí následné žehlení. Je však důležité po vyprání vytáhnout prádlo z pračky co nejdříve, jinak se pokrčenému prádlu nevyhnete.
 • Je šetrnejší k prádlu – Pro dokonalé odstranění skvrn je v běžné pračce potřebné prát při vysokých teplotách, hlavně pokud se chcete zbavit i bakterií a alergenů. Parní pračka pere prádlo už při teplotě 40 °C a zároveň je při odstřeďování tolik v bubnu neotáčí, takže k textiliím je šetrnější.
 • Lépe odstraňuje skvrny – Při běžném praní je problematické odstraňování odolných skvrn a různých skrytých dkvrn. Při parním praní dochází k uvolňování vláken textilií, a tak se prací prostředek dostane všude a dokáže skvrny lépe uvolnit.
 • Sterilizuje prádlo – V posledním cyklu dokáže horká pára zázraky. Zbavuje až 99 % bakterií, mikroorganismů a choroboplodných zárodků, což je skvělé, když perete prádlo například pro děti.
 • Zbavuje se alergenů – Díky účinné sterilizaci a schopnosti zbavit prádlo bakterií a alergenů jsou parní pračky výbornou volbou pro lidi trpící alergií, ale i těch s citlivou pokožkou.
 • Eliminuje zápach – Zápach je někdy zažraný hluboko v tkaninách a právě vodní pára ho dokáže účinně uvolnit. Můžete se setkat i s parní sušičkou s funkcí odstranění zápachu, která dokáže eliminovat dokonce i cigaretový kouř už za 20 minut, a to jen za pomoci páry.
 • Buben dokáže pračka sama vyčistit – Skvělou funkcí parní pračky je její samočisticí schopnost. Dá se totiž nastavit na program samočištění, tehdy se v pračce nenachází žádné oblečení, ale horká pára vyčistí různé usazeniny a nečistoty zevnitř pračky.

Parní pračka – programy

Nevýhody parního praní

 • Stojí víc oproti ostatním – I když levnější modely praček s parní funkcíu najdete už od 7 500 Kč, kvalitnější parní pračky vás vyjdou na přibližně 12 000 Kč. Parní pračka totiž musí být schopná vygenerovat dostatečné množství páry, což u levnějších modelů tak být nemusí.
 • Prací cyklus může trvat déle a vyjít dráž – Ve většině případů je praní parní pračkou energeticky úspornější. Při navolení některých déle trvajících programů vás to však může stát víc. Během praní musí pračka ohřát vodu na 100 °C, aby vznikla horká pára, což může prodloužit délku pracího cyklu a v konečném důsledku i účet za elektřinu.

Kdy je vhodné pouvažovat nad parním praním?

Parní praní je vhodné skutečně pro každého. Ne každý si však za tuto pračku chce připlatit. Kdo by nad koupí parní pračky měl pouvažovat, jsou alergici a lidé s citlivou pokožkou, protože toto praní dokáže eliminovat jejich problém v rámci prádla. Ze stejného důvodu se tato pračka hodí do domácností s dětmi a seniory, kteří mají citlivější pokožku, a mohou tak využít praní bez potřeby aviváže, ale se stejným zjemňujícím účinkem a sterilizací navíc. U dětí je zároveň běžné, že se domů vrátí s ušpiněným oblečením od bláta, trávy, jídla a nápojů nebo barev, a tyto skvrny zvládne parní pračka účinněji.

Skvrny a nečistoty, případně zápach na oblečení jsou běžné i v domácnostech s domácími mazlíčky, kterým se toto praní může také hodit. Parní praní určitě ocení i lidé s autoimunitními onemocněními a oslabenou imunitou, protože takto se zbaví různých bakterií a virů zachycených na oblečení. No a v neposlední řadě se toto zařízení hodí všem těm, kteří chtějí prát šetrněji, ale účinně, bez zbytečného mechanického namáhání prádla, bez aviváže a s výborným výsledkem bez pokrčení a zápachů.

Výběr parní pračky se v zásadě neliší od výběru klasické zrpředu nebo shora plněné pračky. Nejdůležitější je v tomto případě parní program a jeho účinnost. Čeho všeho je třeba si všímat?

Vyhraďte si na ni dostatečný rozpočet

Protože mít parní pračku je in, šetří energii a sterilizuje prádlo, mnohé levnější modely se prodávají s označením parní pračka. Tyto modely přitom často nemají dostatečnou schopnost vygenerovat páru na celý prací cyklus, proto jejich parní funkce slouží spíše na osvěžení prádla a zbavení zápachu. Když chcete skutečně účinnou parní pračku, je potřebné počítat s rozpočtem od 500 eur víc.

Ověřte si vhodnost pro vaše prádlo

Před praním je vhodné ověřit si symboly na štítku oblečení, které vás usměrní, jakým způsobem je vhodné dané oblečení prát, sušit či žehlit. V případě, že máte velkou část oblečení označenou symbolem překříženého kruhu – tedy nevhodné do sušičky – myslete na to, že toto oblečení v parní pračce nevyperete, resp. ho můžete vyprat na jiné než parní funkci. Jde například o vlněné svetry nebo delikátní prádlo, které by se vlivem horké páry mohlo srazit.

Buben pračky s parní funkcí

Zjistěte si, zda je skutečně vhodná pro alergiky

Asi nejdůvěryhodnějším způsobem, jakým může značka prokázat, že daný model parní pračky je vhodný pro alergiky, je prokázáním AAFA nebo podobné certifikace. AAFA certifikáty získávají produkty, které jsou vhodné pro astmatiky a alergiky (AAFA = Asthma and Allergy Friendly). V rámci praček to znamená, že praním snižují objem alergenů a jiných dráždivých látek, dosahují určitou teplotu při praní nebo ničí roztoče.

Zamyslete se, zda vám nepostačí parní sušička

Někteří lidé sahají po parní pračce proto, že by chtěli prádlo provonět, odstranit z něho zápachy (např. z cigaret, od domácích mazlíčků) a osvěžit oblečení krátce před tím, než si ho dají na sebe. V tom případě může postačit sušička s parní funkcí. Ta dokáže za několik minut prádlo napařit, zjemnit látku, osvěžit textilie a hlavně je zbavit nepříjemného zápachu bez toho, aby se muselo smočit. Takto nebudete muset čekat hodiny, než oblečení uschne, ale po parním cyklu ho budete moci dát po pár minutách rovnou na sebe.

Zkontrolujte si další parametry jako u běžné pračky

Protože parní praní je jen jednou z funkcí pračky, nezapomeňte si zkontrolovat také další parametry.

 • Rozměry pračky – Vejde se vám do bytu? Velikostí se parní pračky moc neliší, ale pro ty s menšími prostorovými možnostmi existují i slim pračky, které vyperou méně oblečení.
 • Plnění – Většina parních praček je plněná zepředu, což nemusí každému vyhovovat.
 • Objem bubnu – Kapacita prádla je nejčastěji 8, 9 až 10 kg, přičemž u slim praček je to asi 6,5 kg. Pokud máte menší domácnost, nesahejte po příliš velkém bubnu (šetřete energie), ale pokud máte více členů domácnosti nebo perete hodně, zkuste se podívat i po větších bubnech (je možné najít i pračky s kapacitou 17 kg).
 • Síla odstředění – Čím vyšší je odstředění, tím je prádlo po vyprání sušší, ale také krčivější. V případě parních praček bývá odstředění variabilní, podle vybraného programu.
 • Hlučnost – Měří se v dB, při praní bývá hlučnost nižší (50 dB) než při odstřeďování (až 80 dB). Parní pračky se hlučností od ostatních moc neliší.
 • Energetická třída – Parní pračky bývají energeticky velmi šetrné, třída A+++ je úplně běžná.
 • Programy – Ověřte si nejen množství programů a funkcí, ale podívejte se i na konkrétní programy, zda vyhovují vašim požadavkům, zda jde o programy, které budete používat, nebo je tam mnoho programů, které nepotřebujete.
 • Funkce a vybavení navíc – Například dětská pojistka, funkce proti přetečení (Aqua Stop), ovládání přes WiFi/mobilní aplikaci, rychlé praní (Turbo Wash, Speed Perfect apod.) či odložený start.

Oblíbené pračky s parním programem


Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.Publikováno dne: 30.01.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(88.4%)

V této kategorii najdete i:

Společné partnerské nebo oddělené matrace? Plusy a mínusy obou možnostíSpolečné partnerské nebo oddělené matrace? Plusy a mínusy obou možností

Kopit partnerskou matraci, nebo jsou lepší volbou oddělené matrace? Každá z těchto možností má svoje plusy i mínusy.

Jak odhlučnit byt v panelákuJak odhlučnit byt v paneláku

Tímto nepříjemným a velmi obtěžujícím problémem trpí většina z nás, kdo žijeme v panelácích. Přečtěte si několik rad, díky kterým se vaše bydlení výrazně zlepší.

Nejlepší tablety do myčky nádobí – test, využití, vyzkoušejte Jar, Somat nebo SanytolNejlepší tablety do myčky nádobí – test, využití, vyzkoušejte Jar, Somat nebo Sanytol

Tablety do myčky nádobí nemají jen čistit, ale také uvolňovat zbytky jídla, odmašťovat a leštit. Co by měly kvalitní tablety či kapsle do myčky nádobí splňovat a podle čeho se při koupi...