Výměna elektrických rozvodů v bytě, domě, bytovém domě. Jaká je cena, je třeba povolení?

Výměna elektroinstalace není povinná, nikdo vám nepoví její přesnou záruku, ale i přesto ji budete muset jednoho dne zrekonstruovat nebo kompletně vyměnit. S elektřinou nejsou žerty, proto tuto oblast nepodceňujte.

Výměna elektroinstalace v domě

Poradíme vám, kdy je ten správný čas na její výměnu, na co všechno se připravit, kolik vás to bude stát a proč vlastně přemýšlet nad novou elektroinstalací.

Kdy je třeba měnit elektřinu v bytě a domě  

Ať už bydlíte v rodinném domě, nebo v bytě, přesná záruka elektrických rozvodů neexistuje. Někdo vám řekne, že je je potřebné vyměnit nejpozději po 25 letech, někdo za hraniční věk považuje 30 let, jiní zase tvrdí, že 50letá elektroinstalace může fungovat bez nejmenších problémů.

Jak se tedy rozhodnout? Určitě ne na základě vašeho pocitu nebo rad samozvaných „odborníků“. Prvním varovným signálem jsou časté problémy s elektřinou (jiskření v zásuvkách, „vyhazování“ pojistek atd.). Výměna nebo minimálně rekonstrukce je potřebná i v případě, když hodláte přesedlat na používání elektrického sporáku nebo topení, k čemuž se však dostaneme později.

Důležitým faktorem je také uvedený věk elektrických rozvodů. Pokud jste si koupili byt nebo dům, který má více než 25 let, nebo v něm takto dlouho žijete, měli byste si určitě nechat udělat profesionální revizi elektroinstalace. Na jejím základě budete přesně vědět, na čem jste. Revize je na místě i v případě, kdy máte některé z uvedených problémů. Nakdy může jít, zjednodušeně řečeno, jen o jeden špatně zapojený kabel, jindy o vážný problém, který si vyžaduje větší pozornost.  

Proč je potřebná výměna elektroinstalace

První otázku, „kdy vyměnit elektroinstalaci?“, máme za sebou, ještě je nutné vyřešit otázku druhou, a to, „proč ju vyměňovat?“ Důvodů je hned několik. Elektrické rozvody v paneláku, ale i ve starých rodinných domech dnes už nesplňují aktuální bezpečnostní normy. Norma elektrických rozvodů není důležitá jen pro majitele komerčních budov nebo pojišťovny, ale stejně tak i pro vás, protože souvisí s bezpečností a také vaším pohodlím. Nebudeme rozebírat jednotlivé vyhlášky, předpisy a nařízení. Ty by pro mnohé z vás byly absolutně nesrozumitelné. Na otázku, „proč vyměňovat elektroinstalaci?“, si raději odpovíme lidskou řečí.

Důvody pro výměnu elektrické instalace

Zastaralé hliníkové vodiče

Dobu 25 roků uvádíme z důvodu, že před tímto časem byly při elektroinstalaci používané i hliníkové vodiče, které byly výhodné po finanční stránce. Hliník možná vnímáte jako odolný a trvanlivý materiál, což však v případě elektřiny neplatí. Hliník prochází procesem takzvané sublimace, v překladu časem se doslova ztrácí a zmenšuje svůj objem. V důsledku toho se postupně uvolňují spoje na elektroinstalaci, což se projevuje například jiskřením v zásuvkách. Pozor, jiskření není nevinnou záležitostí. Jednoho dne může velmi lehce vyústit v požár.

Podle aktuální platné bezpečnostní a technické normy je používání hliníku u elektrických rozvodů vysloveně zakázané. Hliník je nahrazený mědí a jinými odolnějšími materiály, které nesublimují, proto můžeme dnešní elektroinstalaci označit za bezpečnější a také trvanlivější.

TIP: Při výběru materiálů a jednotlivých komponentů se určitě nevyplatí šetřit. Tuto úlohy byste měli navíc svěřit do rukou profesionálů.

Současný příkon bytu (domácnosti)

Aktuální normy myslí i na další faktor, a to na odběr elektřiny, resp. na takzvaný současný příkon bytu. Ten se za poslední desetiletí zvýšil enormně. Zatímco elektroinstalace, kterou používali naši prarodiče, musela „utáhnout“ televizor, pračku a světla, ta dnešní toho musí zvládnout mnohem víc. Na elektřinu „funguje“ drtivá část našich domácností, nemluvě o těch, kde je i elektrické topení, sporák, klimatizace a další spotřebiče, které skutečně „nežerou“ málo elektřiny.

Současný příkon bytu hovoří o tom, jaké množství elektrické energie můžete využívat současně v jednom okamžiku. Když je elektroinstalace nadimenzovaná správně, při překročení tohoto limitu (např. při zapnutí rychlovarné konvice, pračky a mikrovlnky najednou) vám, laicky řečeno, „vypadnou“ pojistky – jističe odpojí příslušný elektrický obvod. Pokud by však nebyla nadimenzovaná tak, jak má být, příslušný elektrický proud by „šel“ dál, což může skončit požárem a jinými katastrofami.

Správné nadimenzování elektroinstalace

V závislosti na tom, jaký je současný příkon vašeho bytu, si musíte zvolit i správný stupeň elektrifikace. Ta je rozdělená do 3 kategorií:

 • A: bytové jednotky s elektrickými zásuvkami a osvětlením
 • B: bytové jednotky s elektrickým ohřevem vody a elektrickými spotřebiči určenými na vaření
 • C: bytové jednotky s elektrickým vytápěním

TIP: Při výměně elektroinstalace nezapomeňte na správnou přepěťovou ochranu a dimenzování elektroinstalace, jsou to nejdůležitější ochranné prvky.

Hlavní přívod elektřiny

V případě, že ve vaší domácnosti elektřina postupně nahrazuje plyn, musíte myslet i na hlavní přívod. Jedna fáze je postačující jen v tom případě, když elektřinou svítíte a používáte klasické domácí spotřebiče (jedna fáze někdy neutáhne ani to). Když budete „na elektřinu“ i vařit nebo topit, potřebujete využívat fáze 3. V rodinném domě tato „předělávka“ není problémem, resp. je výjimečné, aby i skutečně starý rodinný dům fungoval jen na jednu fázi. V bytovém domě se třífázové rozvodné skříně většinou nacházejí na chodbách nebo ve sklepě. Pokud se na ně budete chtít připojit, musíte postupovat takto:

 1. Požádejte elektrárnu o změnu připojení
 2. Vyřiďte si povolení od bytového družstva a také od všech sousedů, a to písemnou formou s podpisy
 3. Posledním krokem je revizní zpráva o nové elektroinstalaci ve vašem bytě
 4. Po zvládnutí všech kroků vám elektřikáři přijdou zapojit 3 fáze

Umístění elektroměrů

Podle aktuálních technických a bezpečnostních norem jste při výměně, ale i rekonstrukci elektrických rozvodů povinní elektroměrový rozvaděč umístit tak, aby se nacházel na veřejně přístupném místě. Při výměně elektrických rozvodů v domě musíte tedy počítat s mírně zvýšenými náklady na předělávku přípojky nebo hlavního domovního vedení. Nemějte strach, nejde o žádné závratné sumy. Při výměně elektrických rozvodů v paneláku se elektroměr většinou umísťuje na společnou chodbu, což by se nemělo výrazně odrazit na celkových finančních nákladech.

Elektroměr musí být umístěn na veřejně přístupném místě

Výměna versus rekonstrukce elektroinstalace

Velmi častým dilematem lidí, kteří potřebují „dát dohromady“ elektroinstalaci, je to, zda je potřebné skutečně vyměnit všechny kabely i s rozvodnou skříňkou a zásuvkami. Nutné to není, ale rozumné ano. Počítejte s tím, že jak při přestavbě, tak při kompletní výměně elektrických rozvodů bude nutné sekání stěn a jejich následné omítání. Byt či dům budete mít tedy rozbouraný tak jako tak. Samozřejmě, kompletní výměna elektrických rozvodů vás bude stát o něco víc.

Na druhé straně, když všechno uděláte najednou, budete mít pokoj na dlouhou dobu, minimálně na dalších 20 až 25 let. Představte si situaci, že při předělávce elektřiny ve starém domě po roce zjistíte, že je potřebné se opětovně „probourat“ k jednomu jedinému kabelu. To určitě nepotěší. Při zavedení kompletně nové elektroinstalace si můžete navíc nechat natáhnout i úplně nové rozvody, což vám nejednou podstatně ulehčí život. Přece jen, neustálé přepínání elektrospotřebičů v zásuvkách nebo prodlužovačky roztahané po celém bytě určitě nemůžeme označit za praktické.

Pokud by vám celkovou výměnu elektroinstalace nedovoloval váš rozpočet, je rozumné s těmito pracemi počkat. Samozřejmě najdou se i případy, když je výměna aspoň určité části elektrických rozvodů nezbytná ihned. Pamatujte, že na prvním místě by měly být vždy rozvody vedoucí do elektrických zásuvek. Ty vedoucí ke světlům mají zpravidla o něco delší životnost.

Výhody současné elektroinstalace

Vyšší míra bezpečnosti a delší životnost, to jsou první dvě výhody elektroinstalace, kterou si necháte udělat v současnosti. Tady se však všechno teprve začíná. Jednou z věcí, na které se dnes při realizaci elektrických rozvodů klade extrémní důraz, je dodržování tzv. elektroinstalačních zón. To znamená, že kabely nejsou vedené nahoře – dole - vlevo – vpravo, jednoduše tak, jak to mistrovi v dané chvíli vyhovovalo, ale podle přesných pravidel. Říkáte si, že je to drobnost? Každý, komu se při zatloukání hřebíku do stěny podařilo „trefit“ elektrický kabel, vám řekne opak.

Výměna elektrických rozvodů má své výhody

Dnes navíc můžete sáhnout také po moderní elektroinstalaci, která vám ušetří mnoho energie a nejednou i financí. Hovoříme o elektrických rozvodech, které je možné ovládat například přes aplikaci ve smartphonu a jsou kompatibilní se smart spotřebiči.

Výměna elektroinstalace: na co se připravit a jak dlouho trvá 

Výměna, ale i rekonstrukce elektroinstalace, trvá zpravidla týden až dva. Práce nezahrnuje jen samotnou výměnu kabelů, jističů či zásuvek, ale také demontáž staré elektroinstalace a následné úpravy celého bytu nebo domu.

 • Demontáž elektroinstalace zahrnuje odstranění všech starých kabelů, zásuvek a jiných komponent. Připravte se i na bourací práce, sekání stěn a vyřezávání na místech, kam přijdou nové kabely, jističe, skříňky či zásuvky.
 • Druhou fází je instalace nových elektrických prvků. Ta většinou trvá cca týden, je to však individuální. Proto si dopředu zjistěte, s jak dlouhou dobou máte počítat.

TIP: Chcete-li si ušetřit nervy, čas, energii i peníze, je dobré výměnu elektroinstalace spojit s jinou, rozsáhlejší, rekonstrukcí celého příbytku.

Na co nezapomenout před výměnou elektrických rozvodů

Protože výměna elektroinstalace nebude trvat den ani dva, ale minimálně týden, je rozumné dopředu zvážit náhradní bydlení, a to hlavně v případě panelákových bytů. Mnozí, kteří tuto rekonstrukci absolvovali, vám potvrdí, že bydlet v rozbouraném bytě bez elektřiny není žádná sranda. V paneláku určitě nezapomeňte ani na svoje sousedy. Práce, hlavně ty bourací, by měly probíhat během pracovních dní, a určite ne ve večerních hodinách. Oznámení na vchodových dveřích nebo v poštovních schránkách je také jakousi nepsanou povinností.

Výměna elektrických rozvodů v bytě – povolení: kdy je potřebné?

Při výměně elektrických rozvodů v bytě v panelákovém domě povolení od stavebního úřadu nepotřebujete vždy. Rozhodujícím faktorem je, co přesně a jak budete vyměňovat. Nutnost stavebního povolení a ohlášení je stejná jako při jakékoliv jiné rekonstrukci. Vaše povinnosti by se daly shrnout takto:  

 • Při výměně a úpravě elektroinstalace bez změny její trasy jste povinní stavebnímu úřadu podat pouze ohlášení.
 • Ohláška je potřebná také v případě úpravy nebo výměny elektroinstalace, při které dojde ke změně její trasy, avšak nepovede skrz nosné příčky.
 • Stavební povolení si musíte vyřídit jen tehdy, když při výměně nebo úpravě elektroinstalace budete měnit její trasu s tím, že budete zároveň zasahovat do nosných příček.

Podle čeho a jak vybírat firmu na výměnu elektroinstalace

To, zda budete s vaší novou elektřinou spokojení, ovlivňuje především výběr firmy. Strýc elektrikář, který se tomuto řemeslu věnuje jako hobby už desítky let, vám sice ušetří nemalé finanční náklady, na druhé straně vám je však může i zvýšit. Nekvalitně provedená elektrikářská práce je v první řadě nebezpečná, v řadě druhé se může stát, že budete muset všechny kabely měnit opětovně a za všechno ještě jednou i platit. Domácí mistři vám také nemůžou dát „kulaté razítko“, tedy oficiální revizní zprávu. Tu budete potřebovat jak při uzavírání pojistky, tak i v případě, pokud by došlo k pojistné události. Bez ní můžete na peníze zapomenout.

Výměna elektrických rozvodů

Při výběru firmy se orientujte hlavně na základě doporučení lidí, ktoré znáte, a nějaký ten průzkum diskusních fór na internetu také není na škodu. Cena je samozřejmě důležitá také. Podezřele levné služby nejsou dobrým znamením. Naopak, přemrštěné ceny také nehovoří o kvalitě. Dobrým řešením je vypracování nabídek na míru u více firem, na základě kterých budete mít lepší přehled.

Dá se realizovat výměna elektrických rozvodů svépomocí?

Svépomocná výměna elektrických rozvodů je nerozumná stejně jako využití služeb „strýce odvedle“. A to hlavně tehdy, když elektřině nerozumíte vůbec. V tomto případě se určitě do těchto činností nepouštějte sami. Na internetu dnes sice najdete stovky návodů a rad, vsadit na ně vaše zdraví a podstatnou část finančního rozpočtu však asi není nejrozumnější.

Na druhé straně tu máme takové mijstry, kteří elektřině skutečně rozumějí. Pokud máte v tomto oboru skončenou školu nebo dlouholeté praktické zkušenosti, rozhodnutí risknout to je samozřejmě jen na vás. Mnozí lidé si elektroinstalaci vymění nebo opraví sami a následně osloví známého, který jim vystaví oficiální revizní zprávu. Toto řešení je však skutečně jen na vašem svědomí a zodpovědnosti.

Cena elektroinstalace

Přesnou cenu elektroinstalace zjistíte jen na vyžádání u dané firmy. Závisí totiž na mnoha faktorech, jako je její typ, na rozměrech bytu a, samozřejmě, i kvalitě použitého materiálu. Potom tu máme i ceníky jednotlivých firem či elektrikářů. Například při výměně elektrických rozvodů v bytě s rozlohou kolem 70 m2 by vás materiál i spolu s prací (bez omítání) měly stát cca 30 000 Kč, což je však skutečně jen základní orientační suma.

Dále se musíte rozhodnout, zda necháte nákup materiálu na firmě, nebo ho zrealizujete sami. První možnost může být dražší, je však jistější. Výměna elektroinstalace, při které nebudete „tahat“ žádné nové kabely či vysekávat nové zásuvky do stěny, je všeobecně levnější než ta, při které se rozhodnete pro nové prvky. Další rozdíl v ceně udělá i typ elektroinstalace. Ta moderní vás bude stát víc, na druhé straně vám může ušetřit finanční náklady v budoucnosti.

TIP: Některé elektroinstalační firmy nabízejí v rámci svých služeb i omítnutí stěn po realizaci prací. Tento úkol však můžete zvládnout i sami a levněji nebo jej svěřit do rukou šikovného zedníka.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 08.03.2021
Hodnocení článku:
(88%)

V této kategorii najdete i:

Kam umístit postel: Podle světových stran, pod okno či podle feng šuej?Kam umístit postel: Podle světových stran, pod okno či podle feng šuej?

Nespí se vám dobře? Důvodem může být nesprávné umístění vaší postele. Ať už se rozhodnete orientovat podle Feng shui, Vastu shastra nebo čistě pragmatických řešení, nejdůležitější je váš...

Péče o šicí stroj – mazání a čištěníPéče o šicí stroj – mazání a čištění

Pravidelně udržovaný šicí stroj, s nímž zacházíte správně, vám vydrží plně funkční dlouhé roky. Péče o tyto mašinky přitom není vůbec náročná ani nákladná.

Co patří a nepatří do kompostu – pravidla kompostování v bytě a na zahraděCo patří a nepatří do kompostu – pravidla kompostování v bytě a na zahradě

Protože v kompostéru dochází k různým chemickým procesům, jsou určitá pravidla, která bychom měli při něm dodržovat. Nejdůležitějším parametrem je to, co do kompostu dáváte.