WD-40 – recenze, zkušenosti, cena, složení a použití v domácnosti

WD-40 je snad nejznámější penetrační olej na světě. Ví o něm dokonce i Wikipedie, využití si najde jak v dílně, tak v každé domácnosti či zahradě, a je užitečným pomocníkem při mnoha DIY tricích.

WD-40 penetrační olej recenze

Podívali jsme se na něj blíže a prozradíme vám, na co všechno ho můžete v domácnosti použít.

WD-40 je dostupný v různých velikostech

Co je WD-40

WD-40 je zkratka odvozená od slov „Water Displacement 40th formula“, které můžeme volně přeložit jako výtlak vody – 40ty vzorec. Tato slovíčka hovoří doslovně o tom, že WD-40 je čtyřicátým pokusem při vytváření tohoto produktu. Vytěsnění vody je zároveň jeho hlavním úkolem. Podobně jako jiné oleje vytěsňuje vodu, díky čemuž má skutečně všestranné použití, ke kterému se dostaneme níže.

Historie WD-40

Není zvykem věnovat velkou pozornost historii těchto výrobků, vznik WD-40 je však natolik zajímavý, že by byla škoda ho nepřipomenout. Produkt začala v roce 1953 vyrábět a používat kalifornská společnost Rocket Chemical Company, která se později přejmenovala, příznačně, na WD-40. Jeho vyvinutí spolu s vynálezcem jsou také opředené tajemstvími. Podle informací samotného výrobce tohoto produktu je jeho vynálezcem chemik a tehdejší prezident společnosti Norm Larsen. Podle historiků zase Iver Norman Lawson, který WD-40 údajně „vymyslel“ doma, po pracovní době, a následně prodal za 500 dolarů společnosti Rocket Chemical.

Složení WD-40

Do dnešního dne nikdo nezná přesné složení spreje WD-40, které je považované za přísně střežené obchodní tajemství. Výrobce však ujišťuje, že ve spreji nenajdete žádné karcinogeny, teratogeny (látky způsobující vrozené poruchy), mutageny (látky způsobující mutace genů), těžké kovy, silikony, kyseliny, rybí olej a takzvané Substance of Very High Concern, tedy nebezpečné látky, které vzbuzují všeobecné obavy. WD-40 zároveň nebyl nikdy patentovaný.

Složení a použití penetračního oleje WD-40

Praktické informace o WD-40

 • Jak ho používat: WD-40 dostanete ve formě spreje, konzistencí jde však o olej. Jeho použití je skutečně jednoduché. Přesný postup a množství závisí na tom, na co přesně ho použijete.
 • Kde koupit WD-40: Dostanete ho v železářství, prodejnách s domácími potřebami nebo bicykly, někdy se objeví i na pultech drogerií nebo v papírnictvích, v nabídce ho mají většinou i benzínové pumpy a klasické supermarkety. WD-40 si můžete koupit také přímo na webových stránkách výrobce a v mnohých dalších internetových obchodech.
 • Záruka: Jde o přípravek s dlouhou trvanlivostí. Samotný sprej se v podstatě nemá jak zkazit. Pokud však v garáži najdete deset let staré balení, je možné, že ho z něho nebudete mít jak dostat. Takže dokud fungují všechny mechanické prvky spreje, můžete ho bez obav používat.
 • Bezpečnost: Při použití přípravku WD-40 buďte opatrní. V žádném případě nesmí přijít do kontaktu s očima a jinými sliznicemi, jeho konzumace je zakázaná také. Při kontaktu s pokožkou (záměrném i nezáměrném) si vždy dané místo důkladně umyjte čistou vodou.
 • WD-40 cena: 200 ml balení WD-40 stojí cca 2–3 eura, 400 ml kolem 4 eur.

Použití WD-40

WD-40 byl původně vynalezený a používaný jako ochrana vnějšího obalu rakety Atlas. Svoje místo si našel i v leteckém průmyslu, a to jako přípravek na údržbu spojů nebo turbín. Ke společnostem, které ho používaly, patří i známé United a Delta. Je tedy víc než jasné, že nejde o žádný „obyčejný sprej“. Na pulty prodejen, kde si ho mohli koupit i „obyčejní lidé“, se dostal v roce 1961, no a od té doby je pro mnohé nenahraditelným pomocníkem.

Penetrační olej WD-40 recenze a zkušenosti

WD-40 slouží jako:

 • Penetrační prostředek a mazadlo: Jednou z vlastností WD-40 spreje je jeho schopnost uvolňovat vazby kovu se rzí. Stejně tak dokáže „odlepit“ námrazu nebo lepidlo. Využijete ho tedy v případech, jako je zaseknutá kladka, zip, nářadí či přimrzlé kliky na autě. Prostě všechno, co od sebe nedokážete oddělit nebo „tím“ pohnout, WD-40 úspěšně zprovozní.
 • Ochrana před korozí: Můžete ho použít také jako preventivní ochranu před vznikem koroze, a to na různých místech (např. uvedené kladky, ošetřování automobilu nebo zahradního nářadí). Dokáže však ochránit i jiné povrchy, samozřejmě ne před korozí, ale například před poškrábáním, vlhkostí nebo námrazou.
 • Odstraňovač skvrn: Ano, zní to zvláštně, ale WD-40 je nápomocný i v tomto směru. Nečistotu či mastnotu neodstraňuje přímo, pomůže však tomu, aby z daných předmětů „šla jednodušeji“, protože ji dokáže rozpustit. Jako čistič ho využijete např. ui zahradního nářadí, automobilu, bicyklů, pracovních desek, oblečení, nábytku či skleněných površích.
 • Sušič: WD-40 je vytěsňovač vody, je tedy logické, že vodu odpuzuje. Tímto způsobem je využívaný nejčastěji u navlhlých či vysloveně mokrých elektrických systémech (kabely, spoje atd.). Jeho použití zásadně urychlí proces schnutí.

WD-40 jako čistič

Schopnost rozpouštět nečistoty, a to i ty skutečně odolné, využijete v nespočetných případech. Toto jsou některé z nich, pamatujte však, že fantazii se meze nekladou, proto můžete s WD-40 klidně experimentovat do sytosti.

S WD-40 vyčistíte:

 • Auto a všechny jeho části, například i skutečně špinavé SPZtky
 • Zaschlé jídlo (i to zkažené) v ledničce a mrazničce
 • Gril, krb, grilovací nářadí a všechno, co je zanesené odolnou mastnotou
 • Vodní kámen z toalety, kachlčků, umyvadla nebo vany
 • Šmouuhy od podrážek na dlaždicích + cokoliv odolného z dlaždic a jakékoliv jiné šmouhy
 • Okna a jiné skleněné povrchy (nábytek, dveře, okna na autě atd.)
 • Mýdlové skvrny a zaschlé kapky vody ze skla
 • Zahradní nářadí – i to rezavé
 • Elektrické kabely
 • Textil

WD-40 si poradí i se silným lepidlem, které zůstalo na vašich rukách nebo na jakýchkoliv předmětech. Když při zavařování používáte sklíčka z majonézy či horčice, „neodlepitelné“ etikety můžete odstranit také použitím tohoto přípravku. Je stejně účinný i při odstraňování zaschlého betonu, a to z jakéhokoliv materiálu.

Různé balení penetračního oleje WD-40

TIP: WD-40 vám pomůže i s odstraněním menších škrábanců z kovu, například z vašeho auta či kola.

WD-40 na odstranění odolných skvrn z textilu

Sprej můžete použít i při odstraňování odolných skvrn z jakéhokoliv textilu. Nemějte strach, WD-40 nezanechává na látce žádné skvrny. Samozřejmě po jeho aplikaci musíte daný kousek vyprat. Je také dobré, když ho před odstraňováním skvrn vyzkoušíte nanést na maličký kousek látky, některé jemnější materiály s ním totiž nemusí reagovat nejlépe.

 1. WD-40 naneste na houbičku nebo hadřík
 2. Špinavé místo jí pořádně otřete a chvilku počkejte (pokud skvrna nezmizí, vezměte čistou houbu nebo pevný předmět, kterým ji doslova oškrabte)
 3. Následně látku vyperte a nechte vyschnout

TIP: WD-40 můžete použít i na odstraňování skvrn z kůže nebo koženky (křesla, sedačky atd.).

WD-40 jako „rozmrazovač“

WD-40 si poradí i s námrazou a sněhem. V tomto směru si najde také více využití. Když jím nastříkáte okna v bytě, během zimy se na nich nebude hromadit sníh a námraza. Samozřejmě jeho účinky nejsou nekonečné, proto budete muset toto netradiční ošetřování průběžně opakovat. Podobně ho využijete i u skel na autě, ze kterých dokáže odpuzovat i kapky vody. To oceníte při skutečně silných lijácích. Jak jsme uvedli už výše, WD-40 je nápomocný i při čemkoliv, co zamrzlo a co potřebujete rozmrazit. Když sprejem ošetříte nářadí, například lopatu, odhrnutí sněhu by mělo být také o něco jednodušší.

TIP: Došel vám impregnační prostředek na obuv? WD-40 ho dočasně spolehlivě zastoupí.

Tipy na netradiční použití WD-40

Lidská kreativita někdy skutečně nemá hranice, což platí i u produktu WD-40. Po přečtení následujících řádků pochopíte, o jak všestranném prostředku hovoříme.

 • Když chcete ochránit vaše ptačí budky před veverkami, i když i ony patří k celkem užitečným tvorům, nastříkejte WD-40 na jejich stříšku. Nemějte strach, veverkám nijak neublížíte, jen povrch namažete, kvůli čemuž se na něm neudrží.
 • Vosí nebo sršní hnízda v bezprostřední blízkosti okna, nebo přímo v zahradním altánku nejsou ničím příjemným. Pokud na tato místa nastříkáte WD-40, vosy i sršni nebudou schopní svoje příbytky dostatečně uchytit, proto by si měli najít jiné místo. Výhodou tohoto řešení je hlavně to, že nemusíte hmyz hubit, protože ho preventivně odeženete.
 • Zasekl se vám prsten na prstu? Ano, i na toto můžete využít WD-40. Nezapomínejte však, že nejde o kosmetický přípravek, proto si je po této „operaci“ pořádně umyjte a natřete krémem.
 • Žvýkačka ve vlasech se dá řešit rázně, například nůžkami, nebo i tímto přípravkem. Snažte se to však nedělat příliš často, protože WD-40 vlasy (i pokožku) extrémně vysušuje.
 • Pomocí WD-40 odstraníte žvýkačky i z jiných míst, například z bot nebo textilu.
 • Sprejem můžete mazat všechno, co potřebujete namazat, a to od řetězu na bicyklu až po struny na kytaře. WD-40 zastoupí také vazelínu na dveře.
 • Zaseknuté poháry nebo misky? Už asi víte, co máte dělat.

WD-40 je dostupný v různých velikostech

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.Publikováno dne: 09.08.2021
Hodnocení článku:
(90.6%)

V této kategorii najdete i:

Keramický ohřívač Rovus - recenzeKeramický ohřívač Rovus - recenze

S vytápěcím zařízením od Rovusu zazapomenete na nepříjemné pocity chladu už za pár minut a v létě oceníte jeho rychlou "transformacu" na miniklimatizaci. Dnes vám o něm povíme všechno...

Delimano Air Fryer – zdravé smažení v teplovzdušné fritézeDelimano Air Fryer – zdravé smažení v teplovzdušné fritéze

Rychlé a kvalitně připravená smažená jídla můžete připravit i ve fritézách s novější technologií, která vaří lepším, zdravějším způsobem. Tou zdravější fritézou je i teplovzdušná fritéza...

Vakuový čistič pórů Wellneo – recenzeVakuový čistič pórů Wellneo – recenze