Záchod v koupelně, nebo odděleně?

Možná řešíte, jak přestavět bytové jádro, a kladete si podobnou otázku. Spojení koupelny s toaletou má svoje výhody, ale také jednoznačné mínusy. Pojďme se spolu podívat na to, jaké.

Koupelna spojená s WC

Jsou dvě místnosti, v nichž se nejčastěji potkávají všichni členové domácnosti. Kuchyně a koupelňa. V té druhé je však tento jev nežádoucí. Dochází doslova ke střídání rodinných příslušníků, někdy i s nepříjemnými "čekacími dobami" v ranní a večerní špičce.

WC s koupelnou = víc funkčního prostoru

V současnosti je v kurzu zejména v rozlohou malých panelových bytech spojení koupelny s toaletou. Jako jedna z výhod se udává úspora prostoru. Pokud vybouráte stěnovou nebo umakartovou příčku mezi záchodem a koupelnou, skutečně získáte víc funkčního prostoru. Nemluvě o tom, že koupelna tímto zásahem získá na "vzdušnosti" i opticky. Budete tak moci účelněji rozmístit například pračku nebo odkládací skríňky tak, že se konečně nebudete v koupelně tísnit a doslova točit kolem své osy.

Velkou výhodou je také to, že po použití toalety máte umyvadlo hned na dosah a nemusíte se kvůli mytí rukou přemísťovat z WC do koupelny. Možná se to nezdá, ale v ranním shonu to může představovat vzácnou úsporu času. Navíc se zbavíte jedněch dveří, které se otevírají nejčastěji do předsíně. Na uvolněné místo můžete umístit funkční nábytek, například skříňku na boty nebo věšák na bundy a kabáty. Případně můžete uvolněný roh v předsíni patřičně dekorovat a zvýšit tak celkový pocit útulnosti své domácnosti.

WC a koupelna dohromady – trendem je bidetový záchod

Probouráním příčky mezi WC a koupelnou může vzniknout také prostor na umístění bidetu, který je stále populárnější, protože zvyšuje kvalitu osobní hygieny. Doslova dobrodiním je pro ženy, které mají své dny a výborně funguje také jako prevence hemoroidů. Rozloha panelových bytů však v našich podmínkách podobné řešení neumožňuje. Pokud jste probourali jen tenkou umakartovou příčku, až tolik prostoru navíc zase nezískáte. Víc prostoru na kreativní vylepšení získáte spíše dispozičně. Proto se samostatné bidety montují spíše do koupelen v rodinných domech.

WC a bidet v koupelně

Ale i malá bytová koupelna spojená s WC neznamená, že si musíte odepřít luxus "mokré" očisty. Řešení se nabízí v osazení bidetového záchodu. Jedná se vlastně o klasické WC se zabudovanou bidetovou tryskou. Trh nabízí hned několik druhů, od lacinějších až po luxusní.

Pokud se rozhodnete ponechat v koupelně přece jen klasický záchod, doporučejeme aspoň k jeho blízkosti namontovat bidetovou sprchu na stojánku. Vodu do ní můžete přivést hadicí z umyvadlové baterie. Bidetovou sprchu můžete navíc využít velmi prakticky i na pořádné "vysprchování" záchodu během jeho umývání. V tomto případě dokáže úspěšně zastoupit i záchodovou štětku.

Koupelna s WC nabízí možnost použít jednotný design

Pokud jste se rozhodli přestavět vaše bytové jádro a spojit WC a koupelnu dohromady tak, aby tvořila jeden funkční prostor, nezapomeňte vzít do úvahy také estetické hledisko. Záchod spojený s koupelnou do jedné místnosti umožňuje vytvořit z něj esteticky velmi přítažlivé místo, v němž se budete cítit příjemně.

Interiér koupelny s jednotným designem

Nabídka vybavení od dlaždic přes sanitu je dnes velmi široká a není proto problém vybrat si design, který nejvíc lahodí vašemu oku. Firmy vyrábějící vybavení do koupelen a toalet berou do úvahy i zvýšenou poptávku po řešeních pro WC spojené s koupelnou. Různorodé designy z katalogů působí opravdu efektně. Pokud si necháte poradit od zkušeného designového projektanta, může se vaše koupelna spojená s WC přeměnit na útulné a čisté místo, kde budete s radostí vykonávat jakékoliv aktivity spojené s osobní hygienou.

Zvažte, zda možný zápach není pro vás překážkou!

Záchod spojený s koupelnou má však nepochybně také svoje odpůrce. A, pravdu říci, oprávněně. Tak, jako každé jiné řešení interiéru, také toto má nejen svoje klady, ale i zápory.

Dříve, než se rozhodnete spojit svoji toaletu s koupelnou, zvažte, zda vám nebude například při sprchování nebo koupání překážet pohled na "trůnícího" partnera. Někteří lidé nedokážou vykonat svoji intimní potřebu v případě, že na to nemají dostatek soukromí. Pokud máte v rodině takovéhoto člena, WC a koupelnu v žádném případě nespojujte dohromady. Mohlo by se to velmi negativně projevit na zdravotním stavu vašeho partnera nebo dítěte. Lékařii důsledně varují před riziky zadržování stolice. Takže na to pozor, zdraví musí být vždy na prvním místě, a to i při zařizování interiéru!

Ventilační systém v koupelně

Mezi další nevýhody záchodu spojeného s koupelnou patří nepříjemný zápach. Ten je sice nechtěnou, ale nevyhnutelnou součástí vykonávání potřeby na záchodě. Sprchování nebo čištění si zubů v takovém "zamořeném" prostředí nemusí také každému vyhovovat. Řešením je vybavit koupelnu s WC kvalitním odvětrávacím ventilačním systémem, který z místnosti účinně a rychle odvádí "kontaminovaný" vzduch. Přesto, když vezmeme do úvahy toto "aromatické" hledisko, vyhrává spíše záchod oddělený od koupelny. Nestane sa vám tak, že musíte hodlajíc si vyčistit zuby nejdříve počkat, až se v koupelně trochu "vyčistí vzduch"...

Jak oddělit WC v koupelně?

Pokud vám výše vzpomenuté negativum spojené koupelny a WC nevadí, doporučuje se oddělit záchodovou mísu od zbytku koupelny aspoň vhodnou příčkou. Nejen z estetických důvodů, ale i pro zachování určité osobní intimity a soukromí. Výrobci nabízejí různé druhy plastových, skleněných či plátěných příček a zástěn, takže výběr je opět jen na vás. Důležité je především, aby ladil s celkovým designem a barevností koupelny.

WC v koupelně odděleny příčkou

Koupelna s wc a skříňkou

Jako příčku mezi WC a ostatním prostorem koupelny můžete v případě velkorysejších půdorysných rozměrů použít také skříňku nebo větší pokojovou květinu. Vždy však berte do úvahy, že v těsném sousedství toaletní mísy by se neměly nacházet nechráněné poličky nebo jiné odkládací prostory na prostředky osobní hygieny – zubní kartáčky, mádlo, ručníky a podobně. Přece jen, záchod a sterilní čistota se vzájemně moc nesnoubí...

Jako je to vlastně s fekálními bakteriemi?

Další skutečností, která mluví proti spojení WC a koupelny, je hygienické hledisko. V anglosaských zemích je dodnes běžné, že i v rodinných domech jsou koupelna a WC dohromady. Zejména ve Velké Británii, ale i v USA, proto lékaři provedli mnoho studií, které poukazují na to, že pokud se nachází záchodová misa příliš blízko ostatního vybavení určeného na osobní hygienu, není to velmi ideální stav.

Po spláchnutí se totiž do vzduchu uvolní jemné aerosoly vody kontaminované fekálními bakteriemi, které se potom mohou usazovat například na vašem zubním kartáčku nebo ručníku. Pravda je však taková, že odborníci nejsou stále zajedno v otázce, jestli WC umístěné v koupelně představuje tak významné hygienické riziko.

Uzavíratelná skříňka nad WC

Nedávno se tomu celému podívali na zoubky američtí odborníci, kteří porovnávali víceré studie s protichůdnými závěry. Výsledek tohoto porovnání uveřejnili nedávno v The American Journal of Infection Control (uznávaný odborný časopis věnující se infekční medicíně) s tím, že "není možné jednoznačně prokázat, ale ani úplně vyloučit možný přenos infekčních patogenů z toaletní mísy na ostatní zařízení v koupelně". Zároveň však uvedli, že toto riziko je možné považovat za "hraniční" až nízké, proto spojení koupelny a WC nelze z hygienického hlediska považovat za významný problém.

Krátké tipy na závěr - pokud se rozhodnete pro rekonstrukci a spojení koupelny se záchodem:

  • Záchod nechte, pokud možno, na svém původním místě – přesunutí je sice možné, ale poměrně komplikované, protože do podlahy nebo do stěny bude nutné instalovat prodloužení kanalizačního svodu, jehož standardní průměr je až 100 mm.
  • Pokud se rozhodnete pro položení nové dlažby, je třeba vzít do úvahy také to, že se zvýší její úroveň a tomu je třeba přizpůsobit i rozměry vstupních dveří.
  • Dost důležitým rozhodnutím je také to, zda se rozhodnete ve své renovované koupelně instalovat vanu, nebo raději sprchovací kout. Pokud se rádi koupete, vana je jednoznačná volba. Je třeba však brát v úvahu také skutečnost, že většina z nás se více sprchuje než koupe. Šetří to nejen náklady na vodu, ale také čas. Do úvahy je třeba vzít i faktor budoucnosti – až zestárnete, mnohem komfortnější způsob hygieny je sprchovací kout, ideálně se sedátkem. Vana je pro seniory z manipulačního hlediska dost problematická.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Psaní se profesionálně věnuji od začátku svých vysokoškolských studií až dosud. Tvořím texty pro weby s ohledem na nejnovější trendy v oblasti...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 28.04.2018
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.

Nejčastější problémy s pračkou a jejich řešeníNejčastější problémy s pračkou a jejich řešení

Trh nabízí stovky různých modelů praček, které spolehlivě plní svůj účel. Ani jedna však není bez chyb. Jaké jsou nejčastější problémy s pračkou a jak je řešit? Dozvíte se v našem článku.