Vyplatí se zahrádkářství ve městě? Jak a kdy začít, co sázet

Když se řekne pěstování, automaticky se nám v hlavě vytvoří představa vesnic, zahrádek u rodinných domů a polí. Flóra a města se většinou vnímají v souvislosti s městskými parky či botanickými zahradami. Jen málokdo se pustí do pěstování květin, bylin a zeleniny v bytě a v jeho bezprostředním okolí. Řekněme si upřímně, pěstování květin na oknech bývá většinou doménou starších majitelů bytů a ne každého zahrádkářství nadchne.

Zahrádkářství ve městě - jak na to?

V tomto článku vám však rádi prozradíme, proč se pěstování ve měste vyplatí a hlavně, jak se do toho pustit a co si vysadit.

Proč se zahrádkářství ve městě vyplatí

Předtím, než se do čehokoliv pustíme, je důležité poznat svoje „proč“ – důvod, pro který to děláme a který nás podrží ve chvílích, kdy se nám zkrátka nechce a ztrácíme motivaci. Je sice pohodlné zeleninu nakoupit v supermarketu a květiny obdivovat jen z dálky v parku, avšak je několik důvodů, proč se vyplatí mít pár rostlin i doma:

 • Vypěstujete si zeleninu i vztah ke zdravé stravě – Dnešní doba je charakteristická zrychleným životním stylem, stravování se omezuje na rychlé ohřátí instantního jídla v mikrovlnce. A co tak se vydat opačným směrem a zeleninu si nejdříve vypěstovat? Pěstování zeleniny určitě ovlivní i váš pohled na zdravé stravování. Čerstvá voňavá mrkev působí vábněji než obrovské mrkve ze supermarketu a aromatické bylinky z kuchyňského okna určitě použijete raději než sušené směsi z obchodu.
 • Oceníte rozdíl mezi domácím a kupovaným – Na vlastní kůži zažijete rozdíl mezi nadrozměrnou zeleninou ze supermarketu bez vůně, s minimální chutí a vlastní dopěstovanou zeleninou bez chemie, plné vůně, šťávy a chuti. Mnohem víc tak oceníte biologické potraviny a výrobky od farmářů, kteří nepoužívají množství chemie a pesticidů, protože všechno, co konzumujeme, se odráží i na našem zdraví.
 • Naučíte děti něco nového – Žijeme v době, kdy děti bráváme málo do přírody nebo na vesnici. Mnohé ani netuší, odkud zelenina pochází, a už vůbec ne to, že se dá jednoduše vypěstovat. Na balkóně tedy sice nevysadíte brambory na celou zimu, avšak děti potěšíte společným pěstitelským projektem, kdy si projdou celým procesem od nákupu semínek nebo sazenic přes zasazení, zalévání a péči až po sběr a konzumaci. Právě tyto zážitky dětem utkví v paměti a budou na ně s láskou vzpomínat.
 • Naučíte sebe něco nového – Není to jen o dětech, tyto základní zručnosti chybějí i mnohým dospělým. Kromě samotného pěstování se naučíte víc o městském pěstování a o tom, jak co nejefektivněji využít omezený prostor balkonu, střechy, terasy či komunitní zahrady. Plánování výsadby a pečlivá příprava se postarají o výsledek, na který budete hrdí.
 • Odreagujete se – Relax po celém dnu práce s počítačem nejednou skončí jako celý večer u televize, počítače alebo na mobilu. Jako psychohygiena a odreagování působí zahrádkářství – manuální práce, při které se soustředíte jen na to, co právě děláte rukama, čím dopřejete mozku zasloužený odpočinek. Tato práce působí na vaše smysly, hmat při dotyku s půdou, čich při vůni rostlin a půdy, zrak při pohledu na rozkvetlé rostliny či chuť při ochutnávání prvních jahod.

Důvody pro to, proč začít se zahrádkářstvím ve městě? Nejlepší je vždy najít si vlastní, které budou dávat smysl vám. Mezi další běžné důvody patří:

 • Pěstování zdravé zeleniny bez zbytečných chemikálií a postřiků.
 • Úspora peněz – bio produkty jsou proti běžným dražší.
 • Budování vztahu s místní komunitou prostřednictvím komunitních zahrad.
 • Vlastní městská zahrádka poskytuje prostor pro seberealizaci a kreativitu.
 • Zahrádkářství prospívá tělu i mysli a celkovému zdraví.
 • Podpora dlouhodobě udržitelné produkce – lokální pěstování přece dává větší smysl než dovážení zeleniny přes půl zeměkoule.
 • Lokální pěstování je prospěšné pro životní prostředí.
 • Městské zahrady na střechách, na předzahrádkách či komunitní zahrady pomáhají přilákat včely, čmeláky a další hmyz, který je důležitý pro opylování.
 • Víc zeleně ve městě pomáhá zadržovat vodu, předcházet sesuvům půdyochlazovat okolí během letních vederč.

Pěstování ve městě - vhodné rostliny

Kde všude je možné zahradničit

Při pomyšlení na zahradničení ve městě si většina z nás představí něco jednoduchého, jako kaktus v obýváku, muškát na okně nebo rajče na balkonu. Pěstování však nemusí být omezené jen na 2–3 rostlinky v květináči a dá se různě zkombinovat tak, abyste dosáhli vysněné pěstitelské úspěchy. Rostliny je možné pěstovat například:

 • v květináčích a nádobách v interiéru
 • v bedničkách na balkonu
 • v kontejnerech na terase
 • vertikální pěstování na balkonu nebo na terase
 • na okenním parapetu
 • na zídkách jako skalničky a šplhavé rostliny
 • zavěšené v květináčích na stěnách
 • popínavé rostliny na stěnách
 • na střechách domů
 • v komunitních zahradách
 • na předzahrádce

Co je možné ve městě dopěstovat

Množství druhů rostlin, které lze ve městě dopěstovat, závisí na vašich specifických podmínkách, tedy kolik místa pro ně můžete vyhradit, na kterou světovou stranu máte orientovaný byt, balkon nebo komunitní zahrádku, nebo to, kolik času chcete do pěstování investovat. Ve městě můžete vypěstovat ovoce, zeleninu, ale také bylinky, stálozelené rostliny nebo květiny.

 • Ze zeleniny dopěstujete ředkvičku, cibuli, česnek, mrkev, petržel, cuketu, papriku, okurky, klíčky, salát, rukolu, špenát, kapustu, kaleráb, hrášek, fazoli, a dokonce i brambory.
 • Z ovoce se pěstují hlavně balkonová rajčata, jahody, borůvky, maliny, angrešt, rybíz nebo brusinky.
 • Z bylin je oblíbená máta, bazalka, meduňka, pažitka, tymián, majoránka, oregano, rozmarýn nebo šalvěj.
 • Z dalších rostlin se vyskytují hlavně skalní růže a sukulenty na zídkách a ve stěnách, jednoduše udržitelné kaktusy, stálozelené pokojové rostliny, rostliny filtrující vzduch, jako kapradí, nebo různé kvetoucí druhy, jako dobře známý muškát, řebříček, aksamitník, kapucínka, levandule, sedmikráska a mnohé další.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie květináče

Jak začít

Možností a způsobů pěstování ve městě je spousta, proto hlavně v začátcích můžete mít pocit, že je toho na vás mnoho a nevíte, kde začít. Důležité je však zachovat si počáteční nadšení a motivaci a jít na to postupně, krok po kroku. Pokud jste dosud pěstovali jen málo nebo vůbec, vyberte si nejdříve menší počet rostlin, které jsou nenáročné na pěstování. Po prvních pěstitelských úspěších získáte víc odvahy a odhodlání pro pěstování dalších, možná i náročnějších rostlin. Při výběru pěstovaných plodin také sáhněte po těch, které máte rádi. Zbytečně budete pěstovat cherry rajčata, pokud je neplánujete konzumovat.

Kdy začít

Na výsadbu semínek a přísad je ideálním obdobím jaro, nejlépe duben, kdy už noční mrazy zmizely a je dostatečné teplo i světlo. Delší a teplejší dny jsou i skvělou motivací na to, vyjít ven, na zahradu, na balkon a nasadit nějaké ty rostliny. To, co chcete vysadit, si naplánujte měsíc dva dříve. Dopřejte si dostatek času na rozvržení vaší minizahrádky, připravení prostoru a nákup květináčů, nářadí, substrátů, semínek, přísad nebo rostlin.

Ne všechny rostliny totiž pěstujeme ze semínek a některé je třeba zasít už dříve, v interiéru, aby vám stihly do dubna vyrůst přísady. Ze semínek si zasadíme např. rajčata a papriky, které vysadíme už na přelomu února a března a uložíme je na teplý slunný parapet v interiéru. V dubnu už budou připravené na přesazení na zahrádku. Přímo vyséváme například semínka okurek nebo hrách, na což je vhodné období v dubnu. Pro lepší orientaci v tom, kdy co sázet, je potřebné zkontrolovat si kalendář zahrádkáře, resp. kalendář výsadby, ve kterých jsou tato období uvedená. Přesná data se mění každoročně s datem posledního mrazu.

Koupit už dospělé rostliny se vyplatí hlavně u bylinek, u kterých je pěstování ze semínek náročné. Pozor, bylinky si kupujte spíše ze zahradnictví nebo tržnice, ne ze supermarketu. Ty ze supermarketů jsou určené spíše pro přímý konzum – jejich kořenová soustava je většinou nerušená a v květináči vám vydrží pár týdnů.

Plánujte v dostatečném předstihu

Protože výsadba vás čeká už na jaře v prvních měsících roku nezanedbejte přípravu. Ta spočívá v získání představy o rozměrech místa, kde budete sázet, výběru rostlin, koupi nádob a půdy. Velmi dobrou pomůckou je nakreslit si plán své městské zahrádky. Možná zjistíte, že se vám všechny plánované rostliny nevejdou, nebo naopak že vám zůstane hodně nevyužitého prostoru. Pokud máte prostoru méně, zvažte vertikální pěstování. Při tomto způsobu pěstování se rostliny pěstují vertikálně nad sebou uchycené na stěně. Na jednom prostoru tak vypěstujete mnohem víc rostlin, od salátů, ředkviček až po rajčata nebo hrášek – v závislosti na tom, kolik prostoru jim dáte. Obdobným způsobem je pěstování v závěsných nádobách, které se často používá zejména na balkonech a terasách. Když budete vysazovat na terase, ve vnitrobloku nebo zákoutích, kde je velká část vybetonovaná, opatřete si bedničky nebo větší nádoby, do kterých budete moci vysazovat.

Malá střešní zahrada ve městě

Zvažte výběr rostlin

Výběr rostlin by se měl odvíjet od vašich preferencí, prostorových možností, náročnosti pěstování, orientace vaší zahrady a potřeb rostliny, co se týká tepla, světla, vláhy a hnojiva. Mezi méně náročné ovoce a zeleninu, které se vyplatí v začátcích zkusit, patří rajčata a paprika. Oběma se dobře daří na teplém a slunném místě v závětří s dostatkem vláhy. K rajčatům můžete zapíchnout tyč, po které budou šplhat a která je bude podepírat. Pokud máte rádi pikantní jídla, zasaďte si i čili papričky, které působí i velmi esteticky.

Skvělou volbou je také kořenová zelenina, mrkev a petržel, u kterých nezapomeňte vybírat dostatečně hluboké nádoby, aby měly prostor pro růst. Mrkev a petržel rostou dobře v kombinaci s cibulí, ke které můžete vysadit i další cibuloviny jako česnek a pažitka. Pažitku oceníte jako čerstvou pochoutku na chleba a cibule, mrkev a petržel vám vytvoří základ pro nedělní vývar. Z jednoduchých rostlin, které jsou vhodné pro přímý konzum, jsou výborné i ředkvičky či řeřicha. Na růst je nenáročný i salát a jeho různé odrůdy, rukola či špenát. Když máte dostatek prostoru i horizontálně, můžete vysadit například hrách, fazoli nebo okurky, které potřebují mříž, po které by šplhaly.

Z bylin si vždy ověřte, které z nich je možné pěstovat v jedné nádobě, a které se k sobě nehodí. Zvlášť nasaďte mátu a meduňku, které se rozpínají a zabírají hodně místa. Spolu můžete nasadit bazalku, tymián, rozmarýn, oregano či majoránku. Další vhodnou kombinací je pažitka, petržel, šalvěj a koriandr. Libeček se rozpíná a může narůst do větších rozměrů, ale je silně aromatický, což působí odpudivě proti škůdcům. Nejčastěji pěstovaným ovocem, které zvládnou i začátečníci, jsou jahody. Dopřejte jim však dostatek místa, abyste měli i dostatek úrody, a nezapomeňte je plít, jinak vám záhon zaroste. Z ovoce lze pěstovat i jiné bobulovité plody (maliny, ostružiny, rybíz), ale jde o keře, které jsou vhodné spíše do komunitní zahrady než na balkon.

Mezi zeleninové nádoby je vhodné vysadit i květinové. Pestrobarevné květy přilákají opylující hmyz, zkrášlí vám zahrádku a potěší příjemnou vůní, která v některých případech může působit odpudivě proti škůdcům. Mezi tyto rostliny patří známý aksamitník, ale i nehtík či kapucínka, ale do výsadby se vám bude hodit i muškát či rozchodník. Velmi esteticky působí i menší skalky tvořené ze skalních růží, sukulentů a horských rostlin, které mohou být efektivně dotvořené okrasnými kamínky, soškami či fontánkou.

Několik užitečných tipů

 • Přísady si nemusíte vysazovat jen doma. Dají se i koupit, například na trzích, což se vyplatí zejména na začátku, kdy se může stát, že vám přísady nevyrodtou podle představ.
 • Naučte se správně zalévat. Při městském pěstování se nejednou stává, že se květiny přelévají – dostávají příliš mnoho vody, přičemž kořeny hnijí a listy žloutnou. Potřebu vody zkontrolujete snadno dotknutím se půdy. Pokud je ještě vlhká, na zalévání je brzy. Pozor si dávejte hlavně na přelévání sukulentů, které mnoho vody nepotřebují.
 • Naučte se správně hnojit. Každá rostlina má jiné nároky na hnojivo, ale nejčastěji si živiny navíc vyžadují na jaře, při růstu, nebo později, když kvetou nebo dozrávají plody. Výborným přírodním hnojivem je kompost, který si také můžete připravit doma, i když žijete ve městě.
 • Nemusíte všechno kupovat. Na pěstování nemusíte použít jen drahé keramické květináče, které působí esteticky, ale můžete obnovit a znovu použít to, co máte – hrnce, nádobky, kbelíky a cokoliv, co je dostatečně velké na růst plodin.
 • Vsaďte na vhodný substrát. Půdu si můžete nabrat i z volné přírody, avšak vhodný substrát zajistí, aby voda dobře odtékala, bude mít dostatek živin a plevel se vyskytne v menším množství.
 • Dopřejte rostlinám dostatek prostoru. Při plánování a vysazování počítejte s výškou dospělé rostliny, která se může pořádně rozrůst a zastínit ostatní rostliny.

Vybíráme z katalogu

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 30.05.2022
Hodnocení článku:
(92.2%)