Zahradní domek na nářadí, bicykly i celoroční bydlení

Žádná zahrada by neměla být bez zahradního domku. Věděli jste ale, že si je můžete koupit i hotové a nechat si je přivézt přímo na místo, kde budou stát?

Zahradní domek na nářadí

V tomto článku se dozvíte, jaký zahradní domek si vybrat a jaké máte při jeho výběru možnosti.

Oblíbené modely zahradních domků

Funkce zahradních domků

Ne každý rodinný dům je podsklepený a ukládat zahradní nářadí jako hrábě, rýče, motyky nebo lopaty do garáže také není nejlepší způsob, jak udržet okolo domu pořádek. Do zahradního domku můžete uložit i špinavé pracovní nástroje bez obav, že byste znečistili okolí. V samostatně stojící zahradě poslouží i na ochranu před zloději. V tom případě je však důležité, aby měl domek robustnější uzamykací mechanismus.

Domek také chrání nářadí a nástroje před povětrnostními vlivy. Můžete do něj uložit klidně i elektrickou či benzínovou sekačku, ale také např. zahradní nábytek. Ten tak nebude vystavený slunečnímu záření, díky čemuž si zachová barevnost i materiálové vlastnosti.

Dřevěný zahradní domek

Kromě toho vám zahradní domek poskytne i dočasné přístřeší v případě, že vás na zahrádce překvapí náhlá nepřízeň počasí. Dokáže tak do jisté míry nahradit i zahradní chatku, avšak za zlomek její ceny. Navíc, domek není pevnou stavbou a je tedy snadno přenosný.

Materiály zahradních domků

U zahradních domků nejčastěji narazíte na tři druhy materiálů:

  • Dřevo – Oblíbený materiál, který vždy bude na zahrádce působit nejpřirozeněji a ladit s okolím. Dřevo navíc příjemně voní, ale je náročné na údržbu. Aby vám dlouho vydrželo, musíte ho naimpregnovat a nátěr pravidelně obnovovat. Prefabrikované domky se často dodávají neupravené, takže je dobré při jejich koupi počítat s tím, že nějaké to euro a pár hodin času vynaložíte na aplikaci ochranného nátěru.
  • Plech – Plechové domky jsou zhotovené z pevné ocelové konstrukce ze čtvercových profilů, případně trubek, přičemž jejich plášť je tvořený tenkým plechem. Povrchovou úpravu tvoří nejčastěji trvanlivý nátěr práškovou barvou, která odolá nepřízni počasí během několika let. Nátěr je možné později jednoduše obnovit. Přestože prefabrikované plechové zahradní domky bývají natřené zelenou barvou, působí na zahradě méně přirozeně než domky dřevěné. Jejich další nevýhodou je, že nejsou tepelně izolované. Postavíte, resp. složíte je však mnohem rychlejší než domky dřevěné.
  • Plast – Plast je oproti dřevu a oceli velmi lehký, takže domek jednoduše usadíte, resp. přenesete na jiné místo. To je zároveň i jeho největší nevýhodou, totiž plastový zahradní domek je tím pádem méně stabilní, a aby odolal náporům silného větru, je nutné ho skutečně pevně ukotvit. Co se týká trvanlivosti, kvalitní plasty se vyznačují materiálovou i barevnou stálostí, domek je prakticky bezúdržbový a vydrží vám po dlouhé roky.
  • Zděný zahradní domek – Jeho stavba si vyžaduje už pečlivější výběr materiálu (cihly, tvárnice) a také pokročilé znalosti z oblasti zděných staveb. Je proto nutné ji přenechat zkúšeným zedníkům. Tyto domky jsou však nejstabilnější a vyznačují se také vysokou odolností a trvanlivostí.

Jak velký domek si vybrat?

Jeho velikost by se měla odvíjet především od účelu využití, případně množství skladovaných věcí. Nejmenší zahradní domky mají rozměry malé budky, připomínající suchý záchod. Do nich uložíte max. pár kusů nářadí ve svislé poloze. Pokud potřebujete místo na víc nástrojů, např. kolečka, sekačku nebo bicykly, měl by mít domek aspoň 2 m na délku.

Malý zelený zahradní domek

Další úrovní z hlediska velikosti jsou domky s obytnou částí. Ta může být využívaná na dočasné posezení, případně i na přespání. Pokud chcete domek využívat i na tyto účely, je vhodné, aby měl obytnou a odkládací část oddělenou. U obytné části počítejte s dostatečným prostorem na postele, podle jejich počtu.

Součástí domku využívaného na odpočinek je vhodné, když je jeho součástí pergola či terasa – jednoduše stříška s přesahem, která v létě poskytne příjemný stín a po celý rok ochranu před případným deštěm.

Prefabrikované zahradní domky šetří čas

V nabídce mnohých tzv. hobbymarketů najdete množství prefabrikovaných modelů zahradních domků s různými rozměry a účely využití, které jsou vyhotovené ze dřeva, plechu či plastu. Nejlevnější dřevěné domky s půdorysem cca 120 × 140 × 180 cm koupíte za cenu kolem 250 eur. Za středně velký dřevěný domek na odkládání nářadí s rozměry cca 2,4 × 2,4 m zaplatíte kolem 500 eur, přičemž ty plechové jsou obvykle o něco levnější. Větší domky s rozměry cca 2,5 × 3 m, ve kterých se pohodlně vyspíte, vás budou stát cca 1 300 eur. Dále už cena stoupá podle velikosti domku až na cca 5 000 eur za model se zastavěnou plochou 27 m2 a velkou terasou.

Je nutné také podotknout, že prefabrikované modely jsou zpravidla o dost dražší než domek, který si necháte vyrobit na míru u zručného řemeslníka pracujícího se dřevem. Při koupi si prověřte, zda je domek dodávaný i se střešní krytinou, často to tak není a dodatečná investice do ní vás potom může nemile překvapit. Nezapomínejte ani na povrchovou úpravu – domky se totiž dodávají v surovém, neupraveném stavu a je proto nutné je naimpregnovat vhodným ochranným prostředkem na dřevo. Jeho cenu tedy nezapomeňte započítat do výšky investice.

Malování zahradního domku červenou barvou

Většina prefabrikovaných zahradních domků se dodává v rozebraném stavu. Nějaký čas tedy strávíte jejich skládáním, což samo o sobě není nic složitého a zvládne to průměrně zručný domácí mistr, který dokáže pracovat s vrtacím aku šroubovákem.

Neméně důležitou částí skládání domku je i volba jeho umístění. Prefabrikované domky mají většinou samonosnou konstrukci, na nerovném povrchu může tedy docházet k jejich zkroucení a namáhání materiálu, což může vést až k poškození stěn. Je proto nutné zahradní domek umístit na rovný povrch. Pro malou verzi na odkládání nářadí postačuje vytvoření patek z betonových tvárnic, pro větší domky je nutné vytvořit rovnoměrný podklad vysypáním štěrku, nebo ideálně vyzděním zpevněné betonové základové desky. Některé domky se dodávají bez podlahy, u nich je nutné věnovat stavbě základů zvýšenou pozornost.

Zahradní domek od řemeslníka nebo svéjpomocí

Jeho výhodou je zejména už uvedená nižší cena, za model na míru s rozměry 2,6 × 2,3 m zaplatíte asi 700 eur včetně zastřešení a povrchové úpravy. Tyto domky bývají často zhotovené z kvalitnějších materiálů (pevnější dřevo, hrubší desky a latě).

Tuto cenu můžete ještě snížit zhotovením domku svépomocně. Co se týká svépomocné konstrukce, nezapomínejte na výšku minimálně 2 m a přesah střechy aspoň 20 cm. U větších domků je vhodné vyřešit i odtok dešťové vody vhodným odtokovým systémem (ten u prefabrikovaných domků často chybí).

Oblíbené modely zahradních domků

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 15.04.2020
Hodnocení článku:
(93.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.