Zahradní domek pro děti ze dřeva i plastu

Každý z nás byl dítětem a typické aktivity, jako stavění skrýší, pevností nebo bunkrů, měly specifický náboj. Taková aktivita je pro děti synonymem zábavy. No a dnes, pokud máte rodinu a její součástí jsou i malé ratolesti, vězte, že taková zábava v podobě zahradního domku je pro děti skutečnou atrakcí.

Dětský zahradní domeček

Nejenže dětem slouží jako útočiště, ale dětský zahradní domek, dřevený, může posloužit mimo provoz i na různé jiné účely. Dnes je výběr rozmanitý a můžete si vybírat barvu, design, materiál či technické provedení. Případně si dětský dřevěný domek do zahrady můžete zkonstruovat i sami. Co podstatného byste měli vědět o zahradních domcích?

Tipy na zahradní domky pro děti

Radost dětí je neskutečná

Abychom začali tím nejpodstatnějším. Zahradní domek pro děti je jakousi obdobou vlastního zázemí. Samozřejmě tím zázemím je domov, ale zahradní domek je něco, čím se mohou děti pochlubit, ukázat a zároveň jim poskytuje nekonečný prostor na hraní a spoustu zábavy.

Jaký materiál na domek zvolit?

Dnes už to není jen o velikosti, barvě a účelu domku. Také máte na výběr materiál, z něhož bude domek vyrobený. V případě vlastní stavby určitě zvolíte dřevo, ale v případě koupě máte na výběr dvě možnosti. Plastový dětský domek nebo dřevěný zahradní domek.

Dřevěný zahradní domek

V tomto případě je potřebné vyhradit si pro takový domek na zahradě nějaké to místo. Takový domek je určený pro větší děti, řekněme v předškolním nebo školním věku (6–14 roků). Ideální je, pokud je dřevěný domek pro děti do zahrady v kombinaci s prolézačkami nebo nějakou jinou zábavou. Samozřejme, takovéto dřevěné zahradní domky běžně můžete i koupit.

Dřevěný zahradní domeček pro děti

Dětské dřevěné zahradní domky OBI nabízí v široké nabídce a zároveň tyto domky využijete i jako prostor, který je praktický během celého roku. Širokou nabídku dětských zahradních domků ze dřeva má také Alza nebo můžete projít nějaké ty internetové bazary, kde seženete jak kupované, tak také podomácku vyrobené zahradní domky.

Plastový zahradní domek pro děti

Tento druh dětského zahradního domku je účelově určený pro dětskou potřebu. Obrovskou výhodou je jejich lákavý vzhled a pro otce zřejmě i důvod, že je složíte během pár minut bez přílišné námahy. Pokud je domek vyrobený z tvrzeného (ABS) plastu, tak bez problémů odolá dešti, sněhu nebo UV záření a není potřebné ho skládat. Vydržet tedy může dlouhé roky. Plastové zahradní domky jsou určené pro děti od 2 roků.

V případě plastových domků potěší široká nabídka a stejně tak je rozmanitá i cenová škála. V případě akce dětský zahradní domek pro děti nabízí i Tesco. Dětský zahradní domek Dráček se také těší oblibě a v této prodejní síti také najdete zajímavou nabídku, ale spíše pro menší děti. Plastové domky na hraní se samozřejmě dají koupit také online.

Plastový zahradní domeček pro děti

Dětské domky na míru

Pokud byste se přece jen neodhodlali na domácí výrobu nebo máte pocit, že nabídka, která je v obchodech, je pro vás nevyhovující, je tu možnost dát si vyrobit zahradní domky na míru. Samozřejmě, tito výrobci mají v nabídce určité vzory, které umí upravit přesně podle vašich požadavků. V závislosti na velikosti, požadavků a materiálu se určuje i cena. Cenově však na míru vyrobený zahradní domek začína od 500 eur a výše. Při výrobě na míru si můžete vybrat množství doplňků jako žebřík, prolézačku, houpačku nebo skluzavku.

Dřevěný domek – Návod na výrobu

Považujete se aspoň za trochu zručnou osobu? Pokud jste si právě odpověděli ano, proč se do toho nepustit ve vlastní režii? Na internetu máte množství inspirací, jak vašim ratolestem vytvořit místo pro kreativní zábavu a pro vás místo s praktickým využitím mimo sezónu. Pojďme si tedy ukázat jeden z nápadů, který vám může nabídnout dávku inspirace.

Co k tomu potřebujeme?

 • Metr, vodováha, tužka
 • Kladivo
 • Aku-vrtačka
 • Pila
 • Bruska s brusným papírem
 • Lopata

         Materiál

 • 30 ks europalet (+/-)
 • Vruty: 100 ks (6 x 120), 150 (6 x 100), 150 ks (6 x 80), 200 ks (5 x 70), 200 ks (5 x 50)
 • 12 hranolů na krov strechy: 3 m x 5 cm x 7 cm (ne paletové)
 • 4 štítové dosky pre vytvorenie hrany 3m x10 cm x 1,5 cm
 • 3 páry strešních latěk 3 m x 4 cm x 3 cm
 • 2 štítové hranoly a 1 hranol na hřeben + 2 podpěrné hranoly 3 m x 5 cm x 7 cm
 • Libovolné zakrytí střechy: plech, dřevo, šindele...
 • 6 ks pantů
 • 2 ks posuvných zámků
 • Pro zpevnění základu použít staré cihly, kostky dlažby nebo betonové profily

Doba výstavby

Svépomocně může tuto činnost zvládnout šikovný kutil i za 48 hodin. Samozřejmě, pokud ví, co přesně má dělat. V průměru si práci můžete rozdělit na 3 dny.

Jak by měl zahradní domk z palet pro děti vypadat? Záleží jen na vaší fantazii. Proč se však neinspirovat výtvory ostatních?

1. Příprava povrchu a podklad        

Plocha musí být připravená tak, aby byla v úplné rovině. Bez hrbolů, trávy nebo jiných nerovností. Začneme tím, že si na povrch poskládáme cihly, kamenné kostky nebo betonové profily, které budou sloužit jako pevný základ. Následně začneme ukládat na zem palety jko podlahu.

2. Stěny

Počítejte s tím, že stěny z palet budou mít mezery, a proto ze zbylých kousků palet můžete vytvořit dřevěný obklad. Při dělání stěny část obvodové palety zařízneme o výšku výčnělku základové palety. Palety k sobě přišroubujeme na více místech. Pro stabilitu a přesnost si ale pomocí vodováhy kontrolujte rovnováhu, aby byla stěna opravdu kolmá. Z vnitřní strany boční palety přišroubujte pomocí šroubů a malé desky. Palety jsou stabilní a velmi pevné, takže obvod není potřebné speciálně upevňovat, protože palety se samy udržují stabilitu.

3. Okna a dveře

V případě okna stačí, pokud do horní části palety (nejlépe vypichovací pilou) vyřežete čtvercový tvar. Na okno zespodu připevníte panty a posuvný zámek. Následně vyřezanou část zajistite šrouby. S dveřmi je to podstatně jednodušší. Jedna paleta jsou v zásadě jedny dveře. Nevýhodou však je váha palety a panty by takovou váhu neunesly. Proto z palety odeberte všechny desky kromě vrchní vrstvy. Následně vrchní část podbijte deskami do tvaru písmene Z. Dveře tak budou stabilní, ale mnohem lehčí a pant je udrží.

4. Střecha

Podstatným krokem je střecha. Na střed bočních stěn je potřebné připevnit dva štítové hranoly, které budou určovat výšku a spád střechy. Následně trámy propojíte středovým hranolem, který bude jako opěrný trám pro šikmé trámy, které budou směřovat směrem od něj k bočním stěnám, kde je opět upevníte, konkrétně 6 kusů hranolů, 3 hranoly na každé straně. Nezapomeňte však, že krovy budete muset zaříznout do potřebného tvaru, aby se daly o boční stěny domku upevnit. Klasický sedlový vzhled střechy (hřebene) tak nabere reálný tvar.

5. Laťkování střechy

Také v případě, že budete střechu zakrývat profilem, který bude vcelku, 3 řady střešních latěk budou sloužit jako stabilizační prvek. Horní laťka musí být minimálně 10 cm od hřebene a také minimálně 10 cm od konců krovu. Střední na střed, no a podle druhu krytiny přidáte ještě potřebné množství latěk. Tímto způsobem získáte základní konstrukci pro upevnění krytiny.

6. Zakrytí střechy

Je už v zásadě individuální, za pomoci šroubů upevňujete krytinu do krovu a strešních latěk. V tomto případě kusovou krytinu ukládejte od spodní části až po hřeben střechy. V případě plechu nebo plastového profilu stačí, pokud střechu pořádně upevníte a následně ponecháte dostatečné překrytí hřebene i krovu aspoň 10 cm.

7. Štít

Abychom nezapomněli, pokud je střecha pevná, nesmíme zapomenout na štít, který je nutné podbít. Z pěti rozebraných palet použijeme desky, které od spodní laťky začneme přišroubovávat šrouby přímo na spojnici štítového krovu (středový hranol). Pokračujete způsobem, že laťku upevníte tak, že ji opřete o spodní laťku pod ní a připevníte ji k ní. Laťky se tak navzájem opírají a jsou stabilní a odolné.

8. Terasa a zábradlí

Tato část není povinnou, ale v případě, že se vám daří, takovéto zkrášlení rozhodně potěší. Realizace je úplně na vás. Terasa může i nemusí být připevněná k zahradnímu domku. Stačí vytvořit podlahu z palet, přesně zaříznout a sešroubovat. Zábradlí je už hračka.

9. Úprava povrchu dřeva

Za pomoci brusky všechny desky přebrousime, minimálně ty, s nimiž přicházíme do kontaktu od podlahy až po dveře nebo okna. Vyhneme se tak nepříjemným odřeninám nebo záděrám. Nesmí chybět ani impregnační vrstva laku nebo barvy. Klasický bezbarevný lak na dřevo je ideálním ochranným filmem proti poškození i pro ochranu naší pokožky. Doporučují se minimálně 3 nátěry.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 31.05.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Půst v minulosti a dnes: Jak vypadal půst našich prarodičů? + recept na pečeného pstruhaPůst v minulosti a dnes: Jak vypadal půst našich prarodičů? + recept na pečeného pstruha

Podle původní křesťanské tradice trvá v těchto týdnech až do Velikonoční neděle období 40denního půstu. Jak vypydala půstní jídla našich prarodičů a co si naopak během půstu překvapivě...

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...