Jak navrhnout a zrealizovat zahradní jezírko svépomocí?

Žbluňkající jezírko, zurčící vodička, vyskakující rybičky, stékající vodopád, teplé sluneční paprsky a šálek dobré kávy. Atmosféra jako z filmu. Nemusí to tak být však jen ve filmu nebo ve vašem šuplíku s nálepkou "nesplněné sny".

Jak navrhnout a zrealizovat zahradní jezírko svépomocí?

Pokud máte na zahrádce hodně "placu", nepřemýšlejte příliš dlouho, navrhněte a udělejte si umělé jezírko úplně sami. S naším postupem jak na to vám vytvoření zahradního jezírka nezabere víc než 3 až 4 dny.

Věci potřebné na vytvoření jezírka

Co budete potřebovat?

Nejdůležitější je dostatečně velké místo na zahradě, abyste měli vůbec kde jezírko vybudovat. Samozřejmě, neměla by vám chybět chuť pracovat a nakonec se není třeba vzdávat. Kromě toho budete na vykopání jezírka potřebovat také rýč a lopatu, přívod vody s hadicí a na úpravu terénu vodováhu. Tyto pomůcky pravděpodobně budete mít doma, z obchodu si ještě přineste jezírkovou geotextilii, jezírkovou fólii a nějaké akvarijní rybky (např. okrasné karasy i japonské koi kapry). Tak, toto by pro úplný základ mělo stačit. Pro jezírko s lepší životností a s lepším estetickým zážitkem si opatřete písek, říční kamínky, větší ozdobné kameny a vodní rostlinky.

Výběr vhodného místa

Asi se ptáte, jak a kde začít. Prvním krokem je výběr správného místa. Možná už máte nějakou tu představu, kde byste chtěli mít jezírko. Prvotnní představa je velmi důležitá, ale aby bylo vaše jezírko také co nejméně údržbové, je nutné vybrat vhodné místo. Nejvhodnější a nejlepší bude, když nad jezírkem neroste velký strom, abyste nemuseli stále jezírko čistit od opadaných listů, pylu, větví, trusu od ptactva a od ptačích hnízd. Mělo by to být však místo, na kterém se během dne střídá slunce a stín.

Zahradní jezírko - výběr vhodného místa

Tvar jezírka, velikost a jeho hloubka

Jezírko může být různého tvaru, velikosti a v podstatě i hloubky. Tvar, který se vám zdá nejvíc, si naznačte na povrch terénu, např. hadicí. Na navržený tvar se následně podívejte buď z balkónu, nebo z terasy. Hloubka jezírka může být jakákoliv, ale ve větší části jezírka musí být hloubka minimálně 1,3 metru, tam se rybičky uchýlí, aby přezimovaly. Pokud se vám místo zdá, myslete na to, že podle velikosti jezírka budete potřebovat i dostatek materiálu na výplň vykopané jámy a pochopitelně také vodu. Důležité tedy je si uvědomit, že čím větší jezírko, tím větší časová a finanční investice.

Úprava a vrstvy

Začněte kopat tak, že odkopete vrchní část jezírka a potom si promyslete další tvar vrstvy. Kopejte tak, abyste po obvodu, uvnitř jezírka, vytvořili minimálně jeden schod. Tam budete moci ukládat rostlinky vhodné do jezírka. Nedělejte je příliš úzké, aby se rostliny na schody vešly. Jezírko bude spolu s nimi mnohem krásnější.

Zahradní jezírko s rybami a rostlinami

Nevytvářejte mnoho mělčin, protože vlivem tepla se budou na nich vytvářet a udržovat řasy. Vykopané jezírko, hlavně dno a břeh, si zkontrolujte na vodováze, zda nenastává nechtěný spád (voda by mohla na některých místech unikat) a jámu očistěte od kořenů, aby nic nepoškodilo fólii.

Geotextilie a fólie

Před tím, než začnete pokládat fólii, na dno jezírka naneste vrstvu písku. Odstraňte ze stěn jezírka a ze dna všechny větve, kameny, kořínky rostlin a případné ostré věci, aby se prostřednictvím přítlaku vody zabránilo poškození fólie. Použití geotextilie, pod fólii, není nutné, ale pokud se pro ni rozhodnete, začněte jí vystýlat celé jezírko. Aby byla výstélka co nejlepší a rychlejší, zavolejte si na pomoc souseda. Na geotextilii aplikujte jezírkovou/hydroizolační fólii. Začněte ji rolovat od středu jezírka, budete ji moci lépe a rovnoměrněji napínat na stěny. Záhyby vyrovnávejte tak, abyste nenarušili vykopané schody a kaskády. Do středu natažené fólie si můžete napustit trochu vody, fólie se tak vyrovná a vy víte, kde ji je třeba ještě upravit. Na březích ji zatižte, např. kamenem nebo vrstvou půdy.

Fólie jako podklad pro zahradní jezírko

Filtrace a pouštění vody

V případě zapojení filtrace myslete na to, že průtoková filtrace se musí nacházet v ideální rovině nad hladinou jezírka. Aby filtrace nerušila celkový estetický zážitek, umístěte ji na vhodné místo, případně ji obložte přírodním materiálem, např. kamenem nebo dřevem. Dopusťte vodu a nechjte ji pár dní odstát. Sama se okysličí a v případě vodovodní vody z ní vyprchá chlór, který by mohl ohrozit rybičky.

Vodní rostlinky

O něco příjemnější činnost než kopání a natahování fólie je vysazení vodních rostlinek. V tomto okamžiku nastupují ženy se svojí láskou ke květům. V zahrádkářství vám poradí, které rostlinky jsou, kromě tradičního bílého nebo růžového leknínu, vhodné do jezírka.

Rostliny vhodné do zahradního jezírka

Můžete si je nasadit přímo do jezírka na vytvořený schod. Zasaďte je do perforovaných košů nebo jutových pytlů spolu se štěrkem, který pytle zatíží. Rostlinky jsou velmi důležité, protože budou vytvářet kyslík pro rybičky a správný ekosystém jezírka. Okolo břehu jezírka můžete zase vysadit i jiné květiny, např. hortenzie.

Závěrečná fáze

V závěrečné fázi si sedněte u jezírka a v klidu pouvažujte, co a kde byste přidali, aby vypadalo jezírko a okolí skutečně jako z časopisu. Břehy jezírka můžete doplnit dekorační štěpkou a kůrou různé barvy nebo říčními kamínky, které můžete ukládat podle barev. Vyhotovte si dřevěný most přes jezírko nebo si do jezírka kupte odlehčené figurky labutí. Opravdu ani tady se fantazii meze nekladou.

Ošetřování

Vybudováním jezírka to však nekončí. O jezírko a jeho obsah je potřebné se starat během celého roku. Důležité je opatřit rybičkám vhodnou potravu, několikrát denně podle teploty vody. Na podzim je nutné odstraňovat z hladiny jezírka napadané listy a během zimy vytvořit mezi ledem otevřený prostor pro přísun kyslíku. Samozřejmě, že i o rostlinky je třeba se starat. Některé potřebují pro svůj růst speciální substráty (obzvlášť lekníny), které však nesmějí nijak ohrožovat život rybiček. Nehnojte je tím, co běžně používáte na květy, ale dejte si poradit v zahrádkářství. Některé rostlinky jsou trvalky a některé jednoletky. Při jejich koupi myslete na to, že o většinu trvalek se není třeba během zimy nijak speciálně starat, postarají se o sebe samy.

Péče o zahradní jezírko - jak postupovat?

Jak správně přikrmovat rybičky?

Rybičky se přikrmují podle toho, jakou teplotu má jezírko. Na začátku jara, při teplotě vody 10 °C se začínají postupně přikrmovat jednou za týden. Ze začátku používejte krmivo, které má v sobě víc tuku než bílkovin a s přidanými vitamíny. Při stabilní teplotě 15 °C krmte 1krát denně. I rybičky cítí blížící se léto a stávají se aktivnějšími, proto je lze postupně začít krmit častěji za den, při teplotě 20–26 °C krmte až 3krát za den. Není třeba je krmit, když je teplota v jezírku vyšší než 30 °C. S příchodem zimy přestávejte postupně krmiť a ke konci krmného období (teplota jezírka klesne pod 8 °C), krmte krmivem s vysokým obsahem tuku, aby měly rybičky dostatek tukových zásob a energii přezimovat.

Rychlé tipy na závěr

  • Není nutné použít geotextilii, ale právě geotextilie zvyšuje odolnost jezírka. Chrání fólii před poškozením a jezírku zajišťuje dlouhou životnost.
  • Geotextilii spojujte teplovzdušným lepidlem – při ukládání fólie se nebude nechtěně rolovat.
  • Rybky "nasaďte" až po odstátí vody, až potom, co se okysličí.
  • Čištění jezírka vám usnadní jezerní vysavač, se kterým bude čištění mnohem rychlejší a preciznější.
  • Při koupi rostlin do jezírka kupujte převážně trvalky.

POZOR: Listy z jezírka je potřebné neustále odstraňovat, protože se udržují na hladině vody a do jezírka produkují škodlivé plyny, které mohou udusit rybičky. Během mrznutí zajistěte, aby se v jezírku nacházela i část bez ledu, hlavně tam, kde je jezírko nejhlubší. Zajistíte tím unikání škodlivých plynů ven z jezírka a přísun kyslíku.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.Publikováno dne: 29.04.2021
Hodnocení článku:
(91.6%)

V této kategorii najdete i:

Jaký je rozdíl mezi odvětrávanou a kontaktní fasádou?Jaký je rozdíl mezi odvětrávanou a kontaktní fasádou?

Správně zvolená fasáda může udržovat váš příbytek v šetřícím, úsporném režimu a zároveň to může být i něco, co budově dodá nový moderní ráz. Před aplikací fasády je potřebné ujasnit si,...

Ošetření dřevěného nábytku či altánku před zimouOšetření dřevěného nábytku či altánku před zimou

Příprava domu na zimu – jak zazimovat závlahu, nábytek, sekačkuPříprava domu na zimu – jak zazimovat závlahu, nábytek, sekačku

Podzim je tady a zima se blíží. Připravte svoji zahradu a celý exteriér domu na toto období. Abyste na nic nezapomněli, udělali jsme seznam činností, který vám pomůže zvládnout všechno...