Přenosné kovové zahradní ohniště s grilem i bez si můžete vyrobit nebo koupit

Mezi nejhezčí letní zážitky vždy zaručeně patří posezení u ohně s přáteli a opékání špekáčků, slaniny či dalších dobrot. Oheň vyzařuje teplo a vábí nás svými plamínky a praskotem, čímž vnáší do našeho večera klid a příjemnou atmosféru.

Jak vybrat zahradní ohniště?

A to je jen pár důvodů, proč se mnozí rozhodli koupit si nebo vlastnoručně postavit zahradní ohniště.

Oblíbená zahradní ohniště

Proč si opatřit zahradní ohniště

Důvodů, proč byste si i vy měli opatřit zahradní ohniště, je spousta. Mnohé lidi láká právě atmosféra, kterou dokáže vytvořit jen teplo a světlo ohně. Posezení s rodinou či přáteli na chatě nebo na zahradě je vždy pěkným zážitkem, ale je to právě oheň, který dokáže vytvořit hřejivou atmosféru pohody a klidu. Teplo ohně zároveň s klesající vnější teplotou zahřeje a vy si budete moci večer užít ještě déle než obvykle.

Ohniště je důležité i z bezpečnostního hlediska, protože se staví mimo dosah budov, dřevěných konstrukcí či porostů a jeho okolí bývá vyložené štěrkem nebo okrasnými kamínky. Často představuje i určitý centrální bod na zahradě a dodává jí nový impulz. Nebude vám však přidávat moc starostí, protože jeho údržba vám zabere minimum času. Ohniště je zároveň velkým lákadlem pro děti, které jsou hravé a zvědavě pobíhají kolem ohně těšíce se, co si na hůlce opečou.

Jak si vybrat zahradní ohniště

Zahradní ohniště si můžete buď koupit, nebo vlastnoručně postavit. S kupovanými ohništi sáhnete o něco hlouběji do kapsy, ale ušetříte čas, a pokud nejste zrovna domácí kutil, tak i zbytečnou námahu, která by mohla vyjít nazmar. Výběr zahradního ohniště není až tak složitý, pokud víte, co hledáte a jak budete ohniště využívat. Existuje několik parametrů nebo charakteristik, nad kterými se před koupí zamyslete.

Styl

Kupovaná zahradní ohniště jsou přenosná ohniště ve tvaru mísy, do které se klade dřevo nebo uhlí a tvoří základ ohniště. Nejzákladnější model je tvořený z kulaté mísy na třech nožkách bez vrchní ochrany. Slouží pro oddělení ohne od okolní trávy, listů a jiných přírodních materiálů, na které by se mohl oheň rozšířit. Tyto modely existují v různých velikostech a pohybují se v několika desítkách eur v závislosti na velikosti a designu.

Dražší modely mají různe tvary – hranaté, tvary bedniček, luceren, geometrických prvků a jiné designové útvary. S vyšší cenou přichází i lepší vybavení, například vrchní mřížka, která zabraňuje šíření jisker do okolí a zvyšuje tak bezpečnost. Další modely jsou zase vybavené mřížkou, kterou je možné použít na grilování masa a zeleniny. Styl ohniště tedy nezávisí jen na vašem vkusu, ale také rozpočtu a požadovaných vlastnostech.

Materiál

Mezi často využívané materiály patří nerezavějící ocel, která představuje odolný materiál. Snadno se čistí a udržuje, odolá náporům počasí a je poměrně těžká. Lehčí kovy, které se používají na přenosná ohniště, tedy když si ho chcete brávat například na chatu, jsou odlévaný hliník nebo měď. Hliník je měkký a levný materiál, ale odolný vůči korozi, avšak měď se dokáže snadno znečistit a získat patinu. Jedním z nejodolnějších materiálů je litina. Litinové ohniště je však většinou příliš těžké na to, aby bylo vhodné na pravidelný přenos, avšak existují i litinová přenosná ohniště.

Kovové zahradní ohniště

Cena

Cena je určitě důležitým parametrem a nemusí znamenat výrazný zásah do vašeho rodinného rozpočtu. Menší ohniště z levnějších materiálů koupíte už od 20 eur, přičemž průměrné ohniště základního tvaru se pohybuje ve výšce 50–100 eur. Dražší ohniště už nabízejí víc možností využití, například mřížku na grilování, kotlík na vaření guláše, ochranu před jiskrami, prostor na uskladnění dřeva a podobně.

Umístění

To, kam se chystáte ohniště umístit, je při výběru také podstatné. Pokud máte málo prostoru a ohniště se bude nacházet ve větší blízkosti budov, při výběru dbejte víc na bezpečnostní prvky. Pokud hledáte ohniště, které byste mohli jednoduše přenášet a brát s sebou na stanování nebo na chatu, sáhněte po lehčích materiálech. A v neposlední řadě si zjistěte, jak je to se zakládáním ohně v obci, ve které budete ohniště používat – na některých místech totiž platí přísnější pravidla.

Další doplňky

Modely s ochrannou mřížkou proti šíření jisker nabízejí i hák/pohrabáč s dřevěnou rukojetí, díky kterému lze ochrannou mřížku lehce odstranit bez nebezpečí popálení, a zároveň ho lze použít na úpravu žhavých uhlíků. Praktickým doplňkem je i krycí vak, kterým lze ohniště zakrýt tehdy, když se nepoužívá, díky čemuž odolá nepříznivému počasí a přezimuje bez poškození. Při uskladnění tak budete mít jistotu, že ohniště nezrezaví, nepoškrábe se a nezanese nečistotami. Využití najdou i stojany na dřevo, do kterých si předem připravíte palivo a budete ho moci jednoduše průběžně přikládat. Multifunkční ohniště přicházejí i s trojnožkou a kotlíkem na guláš nebo mřížkou na gril, díky čemuž získáte zahradní ohniště s grilem. U větších modelů potěší komín, který bude kouř odvádět jedním směrem namísto toho, aby šel tam, kam ho právě vítr zavěje.

Vybíráme z katalogu

Jak postavit zahradní ohniště

Zahradní ohniště si můžete i postavit, když jste dostatečně zruční a rádi stavbě věnujete 1 víkend. Stavbou zahradního ohniště vytvoříte nepřenosné ohniště, které se stane centrálním bodem vaší zahrady. Vaším prvním krokem by měl být výběr místa. Oblíbeným umístěním je prostor v blízkosti terasy, zahradního jezírka, bazénu nebo altánku. Myslete však na to, že ohniště musí stát v dostatečné vzdálenosti od domu, jiných budov, dřevěných konstrukcíí, stromů, keřů a v podstatě čehokoliv, co by mohlo představovat požární riziko.

Zamyslete se i nad velikostí stavby. Kromě samotného ohniště budete pravděpodobně chtít okolí vyložit štěrkem, kamínky nebo dlažbou, na kterou umístíte dřevěné lavice nebo zahradní nábytek na posezení nebo stůl na přípravu a konzumaci jídla. V závislosti na velikosti stavby bude potřebná komunikace se stavebním úřadem. U zahradních ohnišť však většinou stavební povolení není nutné, avšak je vhodné stavbu stavebnímu úřadu ohlásit.

Zvolte si druh ohniště

Zahradní ohniště je široký pojem. Může jít o maličkou kulatou nadzemní stavbu, ale i rozsáhlou stavbu s hlubokými základy a terasou. Proto vám doporučujeme prohlédnoiut si inspirace na internetu, a tak zvolit, která alternativa bude nejlepší pro vás. Když máte málo místa a hledáte něco skutečně jednoduchého na víkendové opékání, postačí vám nevelký kameny obložený kruh. Když chcete ohniště na časté opékání s větším počtem lidí, zamyslete se nad úpravou větší části terénu a stavbou terasy. Když už terasu máte, promyslete si, jaký tvar a stavební materiál by se do vaší zahrady hodil nejvíc. Pokud bydlíte ve větrné oblasti, zvažte stavbu v závětří, resp. vykopejte skutečně hluboké základy, aby bylo celé ohniště i s posezením pod povrchem.

Stavba zahradního ohniště

Vyberte a zajistěte materiál

Oblíbenými stavebními materiály jsou kameny, cihly, různorodé dlažební kostky, beton nebo různé kombinace materiálů. Při výběru materiálu zvolte vždy tepluvzdorné materiály, protože ohništi musí odolat i vysokým teplotám. Když si vyberete méně odolný materiál kvůli designu, aby vám ladil s domem či terasou, použijte ho jen z vnější strany a vnitřek vyložte tepluvzdorným materiálem. Kromě toho budete potřebovat další materiál jako maltu, stavební lepidlo, štěrk, okrasné kamínky a podobně. Nezapomeňte na nářadí, lopatu, krumpáč, vodováhu, měřicí pásmo, kladivo, koště, kolíky a motouz.

Vyznačte si místo

Pokud se chystáte stavět jednoduché kulaté ohniště, nepotřebujete žádné složité nákresy – jednoduše se rozhodněte, jaký průměr má ohniště mít a za pomoci měřicího pásma, motouzu a kolíků určete, kde na zemi se bude nacházet. Pokud chcete složitější stavbu s více prvky, rozhodně si nejdříve udělejte nákres i s rozměry, které potom vymeřte v zemi.

Vykopejte a připravte základy

Ne každé ohniště je potřebuje – malé kulaté ohniště můžete stavět i bez základů. Jinak vám postačí i malé, 5–10cm základy. Skutečně nemusíte kopat příliš hluboko – čím těžší je materiál, tím mělčí základy vám postačí. Když například použijete betonové kvádry nebo tvárnice, o základy se nemusíte starat – postačí když odstraníte trávu i s kořínky. Trávu a kořínky odstraňte i z povrchu v okruhu 30–50 cm od ohniště, čímž vytvoříte místo například pro zahradní židle a zároveň zvýšíte požární bezpečnost ohniště.

Vykopané místo následně zahlaďte a vodováhou se přesvědčte, zda se na něm nenacházejí nerovnosti. Pro pevné základy zalejte vykopané místo vrstvou betonu a dopřejte mu dostatek času na důkladné proschnutí. Alternativně můžete vykopané místo vysypat pískem nebo jemným štěrkem, například když používáte cihly, a zahladit do rovnovážné polohy. To, čím základy zpevníte, záleží na vámi použitém stavebním materiálu.

Připravte stavební materiál

Následně si připravte materiál, s nímž budete pracovat. Při plánování stavby často pomůže si kameny, cihly či cokoliv budete používat, nejdříve poskládat do požadovaného tvaru bez spojovacího materiálu. Takto si s ohništěm můžete vyhrát a dotáhnout ho do tvaru, se kterým budete spokojení.

Zahradní ohniště z kamene

Začněte stavět

Začněte s ukládáním stavebních bloků do kruhu (obdélníku, čtverce nebo jiného vámi požadovaného tvaru). Pokud máte méně pravidelný materiál (např. kameny), může to chvilku trvat, než vytvoříte požadovaný tvar a některé kameny možná budete potřebovat uložit hlouběji do písku než jiné. Po uložení první vrstvy se vodováhou přesvědčte, zda je vrstva dostatečně rovnovážná.

Před uložením druhé vrstvy nejdříve naneste spojovací materiál. Může jít o zdicí maltu nebo flexibilní stavební lepidlo, které zvládne udržet i těžký stavební materiál. Na vrstvu pojiva následně začněte ukládat další bloky. Když používáte maltu, dejte si pozor, aby vám nestékala, resp. vytékající maltu hned utřete, abyste si po zaschnutí nepřidali víc práce. Takto pokračujte i další vrstvou, dokud nedosáhnete požadovanou výšku a tvar. Po dokončení zkontrolujte stěny a jakékoliv mezery vyplňte zbylým pojivem.

Před prvním použitím

Po dokončení stavby budete určitě chtít ohniště co nejdříve vyzkoušet. Před tím, než v něm poprvé zapálíte oheň, mu však dopřejte dostatek času na to, aby malta nebo lepidlo stihly pořádně vyschnout a neporušila se tak stabilita konstrukce. Pokud jste základy nezabetonovali, můžete na spodek nasypat lávové kameny, které odolávají vysokým teplotám a zároveň poskytnou odtok tehdy, když ohniště za nepříznivého počasí zapomenete zakrýt.

Údržba a čištění

Údržba a čištění ohniště jsou velmi jednoduché a nezaberou vám příliš času. Stačí dodržovat několik zásad a tipů. Když se blížíte ke konci opékání, nepřikládejte už žádné dřevo nebo uhlí, ale nakladená dřívka raději pohrabáčem rozhrňte, aby mohl oheň sám přirozeně dohořet. Hašení ohně vodou by mohlo mít negativní vliv na samotné ohniště, které by vlivem změny teplot mohlo popraskat a časem se výrazněji poškodit.

Ohniště se čistí jednoduše, vymetením popela, avšak někteří odborníci radí nechat vrstvičku popela na spodku ohniště na to, aby posloužil jako izolace mezi základy a vysokým žárem z plamenů. Popel také není nutné vybírat z ohniště příliš často, teda ne po každém použití. Vybírá se až druhý den nebo po úplném vychladnutí, aby v něm nezůstaly žádné žhavé uhlíky. Stěny ohniště nakonec postačí jednoduše umýt mýdlovou vodou a hadříkem. Také si počkejte na to, až ohniště úplně vychladne. Mezi jednotlivými použitími je dobré ohniště zakrýt krycím vakem, který ho ochrání před nepříznivým vlivem počasí.

Oblíbená zahradní ohniště

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.Publikováno dne: 01.04.2022
Hodnocení článku:
(87.6%)