Dřevěná, plastová, nafukovací skluzavka pro děti do zahrady i do bytu – recenze, zkušenosti

Skluzavky jsou skvělou hračkou, která dokáže děti dlouho pobavit. Na několik hodin tak mají postaráno o zábavu a vy jim nemusíte vymýšlet program. Pestré barvy a konstrukce je začínají přitahovať už od okamžiku, když se naučí sedět. Přední výrobci nabízejí interiérové i zahradní skluzavky, které jsou stabilní a bezpečné, a proto jsou ideálním prostředkem pro rozvíjení dětské motoriky, smyslu pro rovnováhu i fyzické kondice.

JAK vybrat zahradní skluzavku

Většina menších dětských skluzavek je vhodná do interiéru i exteriéru. Děti si proto užijí hru i během nepříznivého počasí a skluzavka se stane hračkou s celoročním využitím. Předtím, než se rozhodnete koupit vašemu drobkovi zahradní skluzavku, měli byste vědět, jaké parametry je důležité sledovat.

Oblíbené skluzavky do zahrady

Jak vybrat zahradní skluzavku

Skluzavka je skvělá hračka, která dokáže dítě zabavit na několik hodin. Správně zvolená skluzavka dítě poutá a podněcuje ho ke hře. Díky skluzavce si dítě zdokonaluje motoriku, koordinaci i rovnováhu. Pestré barvy podněcují jeho představivost a fantazii. Jak se však v množství nabízených skluzavek vyznat? Poradíme vám, co zvážit a sledovat před koupí. Zaměřit byste se měli na věk dítěte, materiál skluzavky, rozměry a hmotnost, maximální zatížení či bezpečnostní prvky. Při výběru přihlížejte i na design skluzavky, jednoduchost údržby, možnosti příslušenství nebo doplňkové funkce.

Umístění

Předtím, než svoji pozornost zaměříte na konkrétní parametry skluzavky, změřte si prostor, kam ji chcete umístit. Ten musí být větší, aby se dítě pohodlně dostalo ke schůdkům a mělo dostatek místa i na bezpečný dojezd. V nabídkách obchodů najdete malé skluzavky, které jsou ideální do dětského pokoje, i velké modely do zahrady a na hřiště. Mnohé dětské skluzavky se hodí do interiéru i exteriéru a mají celoroční využití.

S umístěním skluzavky souvisí také odolnost proti povětrnostním vlivům. Skluzavky určené na vnější použití by měly být odolné proti slunečnímu UV záření. Pokud tuto odolnost nemají, na slunci rychle vyblednou a ze zářivých barev se stanou nevýrazné šedé. U dřevěných a kovových zahradních skluzavek zase myslete na ochranu před vlhkostí. Tyto materiály dokáže ochránit vhodný nátěr či povrchová úprava.

Věk dítěte

Při výběru vhodné skluzavky berte v první řadě do úvahy věk vašeho dítěte. Každý výrobce uvádí v popisu produktu věkové rozpětí. Doporučený věk zohledňuje rozměry konstrukce i nosnost skluzavky a v neposlední řadě schopnosti dítěte. V nabídkách obchodů se setkáte s malými skluzavkami, které jsou určené dětem od 1 do 3 roků, ale také s většími, na kterých se zabaví pětileté a starší děti.
 
Velikost skluzavky, která odpovídá věku dítěte, je nejdůležitějším kritériem při výběru. Není vhodné, když je skluzavka dítěti příliš velká a platí to i opačně. Na malé skluzavce, kterou váš drobek už přerostl, se dostatečně nezabaví. Navíc když překročí váhový limit, skluzavka se může převrátit a dojde k úrazu.
 
Pro batolata od 18 do 24 měsíců jsou ideální menší plastové skluzavky. Dítě se na ně vyšplhá snadněji i bezpečněji. Pro děti ve věku od 3 do 5 let by skluzavka neměla přesáhnout 150 cm, avšak pro starší děti od 6 do 12 let je vhodná skluzavka s výškou kolem 180 cm.

Materiál

Použitý materiál určuje životnost i bezpečnost skluzavky. Například kovová skluzavka je pro batole nebezpečná, ale pro starší dítě může být vhodnou volbou. Kovové skluzavky jsou robustní a vyznačují se dlouhou životností i nosností. Materiál by měl odpovídat věku vašeho dítěte a také intenzitě používání. Pokud předpokládáte, že dítě bude skluzavku využívat jen občas, klidně můžete sáhnout po levnějším plastovém modelu. Při intenzívním používání je vhodnější kov.

Barevná plastová skluzavka pro děti do zahrady

Plast

K nejlevnějším a nejvíc rozšířeným materiálům patří plast, který se uplatní v interiéru i v exteriéru (např. na zahradě nebo dvoře). Plast je vhodný pro batolata, protože je mnohem bezpečnější než kov nebo dřevo. Samozřejmě nesmí obsahovat žádné zdraví škodlivé látky, jakými jsou zpomalovače hoření, dioxiny či ftaláty. Plastové konstrukce jsou lehké, a tak se jednoduše přenášejí na potřebné místo, mívají však nižší nosnost i životnost.

Výrobci nabízejí plastové skluzavky v mnohých barevných i designových provedeních, z nichž si nebudete mít problém vybrat. Tyto modely se pyšní dokonale hladkou plochou na klouzání, ale u levnějších si plochu pro jistotu zkontrolujte. K nevýhodám levných plastových skluzavek patří křehkost a barevná nestálost. Blednutí se výrobci snaží zabránit povrchovou úpravou s UV filtrem, proto si před koupí zkontrolujte, zda vámi vybraný model tuto úpravu má.

Do kategorie plastových skluzavek patří i nafukovací skluzavky, které jsou doplňkem k bazénu nebo skákacímu hradu. Nafukovací skluzavka do bazéna je však podstatně dražší než obyčejný plastový model. Počítejte s cenou kolem 1 200 Kč a víc.

Dřevo

Dřevěná skluzavka dokáže upoutat svým vzhledem už na první pohled. Dřevo je na dotyk příjemné a teplé, navíc je ekologické a trvale udržitelné. Dřevo však s sebou přináší i několik nevýhod, je víc náchylné na mechanické poškození a v menší míře odolává povětrnostním vlivům. Dřevěné skluzavce proto budete muset věnovat větší péči.

Dbejte na to, aby se dřevěná skluzavka nevystavovala přílišné vlhkosti, protože vlhké dřevo se může v důsledku nekvalitní či opotřebované povrchové úpravy zdeformovat. Potom představuje ideální prostředí pro množení zdraví škodlivých plísní.

U dřevěného modelu nezapomeňte na častější kontrolu plochy na klouzání. Ta by měla být dokonale hladká, aby nehrozilo, že dítě si během hry zadře třísku nebo si způsobí jiné vážnější zranění. Drobné nedostatky je nutné zbrousit hned, jak se objeví, aby byla zajištěná maximální bezpečnost dítěte. U dřevěných konstrukcí jsou také vhodné pravidelné nátěry, abyste se vyhnuli vlhnutí a poškození dřeva.

Sklolaminát

U skluzavek se můžete setkat i se sklolaminátem. Ten se vyznačuje vysokou odolností i hladkostí, která je při klouzání podstatná. Správně ošetřenému sklolaminátu nepřekáží sluneční záření a u tohoto materiálu nehrozí ani extrémní přehřátí, které by mohlo vašemu dítěti ublížit.

Kov

Robustní skluzavky jsou vyrobené z kovu. Vyznačují se nejdelší životností i nejvyšší nosností. Pokud však nebyla použitá nerezavějící ocel, jsou náchylné na korozi, a tak je musíte pravidelně ošetřovat nátěry. K nevýhodám kovových konstrukcí patří vysoká tepelná vodivost. Když je skluzavka vystavená příamému slunečnímu záření, dosahuje vysokou teplotu, což může vést k popálení vašeho dítěte. Týká se to nejen kluzné plochy, ale i schůdků a držadel, které mohou být také přehřáté. Během chladných dní je zase skluzavka nepříjemně studená. Pokud chcete kovovou skluzavku, ujistěte se, že ji v době léta umístíte do stínu. U kovových modelů dbejte na spoje a všímejte si každého detailu, aby bylo všechno hladké.

Kovová zahradní skluzavka pro větší děti

Pro většinu outdoorových skluzavek je ideální volbou nerezová ocel. Ocelová skluzavka má skvělou stabilitu, kotvení, nosnost i životnost. Ocelová skluzavka je odolná a má hladký povrch, který umožňuje dětem rychlejší klouzání. Jak jsme uvedli v úvodu, kovové skluzavky jsou vhodné pro starší děti.

Rozměry

Každý výrobce by měl v popisu uvádět rozměry, abyste věděli, zda je skluzavka dostatečně velká pro vašeho drobka a zda se vejde tam, kam ji chcete připevnit. Údaje o výšce představují nejvyšší bod skluzavky, kam se dítě dokáže dostat. Nejčastěji jde o 70 až 165 cm. Pro dítě, které už dokáže samo chodit, můžete vybrat skluzavku přesahující 150 cm. Menší děti potřebují nižší skluzavku, která se pohybuje v rozmezí od 70 do 90 cm. Nižší skluzavka má výhodu v tom, že dítě můžete v případě potřeby kdykoliv chytit nebo ho při klouzání přidržet.

Délka plochy určené na klouzání se vybírá podle věku dítěte a také velikosti prostoru, který máte k dispozici. Modely určené nejmenším dětem mají přibližně metr a skluzavky pro velké děti dosahují délku i více než 5 metrů. Nezapomeňte sledovat i šířku klouzací plochy, aby se dítě při klouzání cítilo pohodlně a nebylo příliš stísněné.

Hmotnost

Pokud plánujete se sklouzavkou často manipulovat a přenášet ji z místa na místo, oceníte nižší váhu. Jsou však situace, kdy nízká váha není výhodou, ale spíše naopak, protože příliš lehké skluzavky mohou mít problémy se stabilitou. Hmotnost skluzavky závisí na použitých materiálech. U lehkých skluzavek si prověřte jejich stabilnost a ukotvení k místu.

Modely pro nejmenší děti obvykle nepřekračují hmotnost 5 kilogramů, a proto je můžete bez problémů podle potřeby přenášet. Na druhé straně jsou masívní skluzavky do exteriéru, které mohou vážit víc než 50 kilogramů. Montáž i manipulace s takto obrovskou skluzavkou si vyžaduje pomoc více osob.

Nosnost

Nosnost patří k dalším z důležitých parametrů, který byste při výběru neměli přehlížet. Čím větší nosnost skluzavka má, tím déle ji bude moci dítě používat. Při výběru se zaměřte na věk a váhu dítěte a promyslete si, jestli chcete skluzavku na delší období. Zahradní skluzavky určené pro nejmenší děti mají zpravidla nosnost do 20 kilogramů. Robustní modely zvládnou zátěž až do 80 kilogramů, a proto jsou vhodné i pro starší děti nebo mladé dospělé.

Bezpečnostní prvky

Kromě správného materiálu, nosnosti či výšky skluzavky musíte myslet i na bezpečnostní prvky. Při klouzání se dítě může velmi rychle zranit, a to i v případě, když je skluzavka umístěná v interiéru. Právě bezpečnostní prvky se tyto nepříjemné situace snaží eliminovat. S jakými bezpečnostními prvky se můžete u skluzavek setkat?

Je lepší, když má skluzavka navrchu plošinu, která dítěti umožní bezpečně sedět před sklouznutím. Po tom, co dítě po schůdcích vyleze nahoru, se díky plošině bude cítit jistěji. Pro bezpečné přistání je vhodné zvolit skluzavku s rovným zakončením kluzné plochy. K dalším bezpečnostním prvkům patří mantinely klouzací plochy či držadla, která se nacházejí na vrchní části skluzavky a dají se snadno a pohodlně uchopit.

V rámci bezpečnosti se ujistěte, že povrch, na který dítě dopadne, není příliš tvrdý a drsný. Preferovanými vnějšími povrchy jsou písek, tráva nebo dřevní štěpka.

Dřevěno-plastová skluzavka do zahrady

Nezapomínejte, že základem bezpečnosti je dobrá stabilita skluzavky, zaoblené hrany a absolutně hladká plocha na klouzání. Skluzavka nesmí mít žádné nerovnosti, vyčnívající prvky či nedokonalé spoje, o které by se dítě mohlo poranit. Schůdky, žebřík či plošina by měly disponovat protiskluzovými prvky, které zajistí stabilitu dítěte a minimalizují riziko uklouznutí.

U plastových zahradních skluzavek se v rámci bezpečnosti informujte o použitém plastu. Ten má být zdraví vyhovující. Pokud cítíte ostrý zápach chemikálií, zřejmě jste narazili na skluzavku, na jejíž výrobu byly použité méně kvalitní materiály nebo barvy.

Před tím, než dítě pustíte poprvé na skluzavku, ukažte mu, jak ji má správně používat. Pokud jde o velmi malé dítě, je žádoucí, abyste mu při klouzání pomáhali a přidržovali ho. Před každým použitím skluzavku zkontrolujte, zda je všechno v pořádku. Při zjištění jakékoliv chyby dítěti nedovolte, aby si na skluzavce hrálo. K opětovné hře může dojít až po odstranění problému.

Údržba

Myslete na to, že skluzavky je třeba udržovat čisté, protože přicházejí do kontaktu s dítětem. Jednou za čas je třeba je umýt, aby zůstaly hygienické a hra byla pro dítě bezpečná. Zpravidla se nejsnadněji čistí plastové skluzavky. Menší modely umístěné v interiéru stačí přetřít vlhkým hadříkem a při větším znečištění můžete použít i saponát. Skluzavky s většími rozměry, které máte namontované na zahradě nebo na dvoře, se nejrychleji vyčistí pomocí vodní hadice.

Údržba skluzavky nespočívá jen v jejím očištění. Všechno závisí na použitých materiálech a vlastnostech produktu. Mnohé zahradní skluzavky mají ochranu proti UV záření a dokážou si udržet původní barvu po dlouhé roky. Ty levnější od méně známých výrobců však ochranou nedisponují a časem jejich barvy blednou a dostávají nádech šedé. Pestré barvy se změní na nevýrazné a skluzavka už nemusí dítě tolik přitahovat. V tomto případě můžete skluzavku zachránit novým nátěrem. S údržbou tak budete mít víc práce a při výběru barev dbejte na to, aby byly netoxické a zdraví vyhovující.

Podobný problém může nastat se skluzavkou, která má kovové části s nátěrem. Nátěr se mechanickým používáním znehodnocuje, odlupuje se. I u tohoto problému vám pomůže správně zvolená barva. Pokud kov není z nerezavějící oceli, je náchylný na korozi, a proto ho musíte pravidelně ošetřovat vhodnými antikorozními nátěry.

Zvýšenou údržbu a péči si vyžaduje dřevěná skluzavka, protože tento materiál je náchylnější na mechanické poškození a v menší míře dokáže odolávat povětrnostním vlivům. Dřevěnou skluzavku nevystavujte přílišnému vlhku, aby se dřevo v důsledku nekvalitní nebo opotřebované povrchové úpravy nezdeformovalo. Vlhké a zdeformované dřevo je ideálním prostředím pro množení zdraví škodlivých plísní. Tadyvšak údržba dřevěné skluzavky nekončí, protože kluznou plochu musíte kontrolovat častěji, abyste měli jistotu, že je dokonale hladká. Jinak dítěti hrozí, že si během hry zadře třísku, případně si jinak ublíží. Drobné nedostatky zbruste hned, jak je zjistíte, a nezapomínejte ani na pravidelné nátěry, díky kterým se vyhnete vlhnutí a následnému poškození dřeva.

Materiály, ze kterých je skluzavka vyrobená, mají vliv také na to, zda ji můžete nechat po celý rok namontovanou venku. Když se vám nechce skluzavku každou sezónu opětovně skládat a rozkládat, na zimu ji doporučujeme aspoň zakrýt igelitem nebo jiným vhodným materiálem, který ji zčásti ochrání před deštěm, sněhem a dalšími vlivy počasí. Vhodnější je však zvolit skluzavku, která má jednoduchou montáž i demontáž a po konci sezóny ji uskladnit na bezpečném místě. Budete tak mít jistotu, že skluzavka se neznehodnotí a spolehlivě bude vašemu dítěti sloužit dlouhé roky.

Design

Skluzavky se vyrábějí v mnoha barevných provedeních. Na trhu najdete univerzální modely, které jsou vhodné pro děvčata i chlapce, ale také modely, které cílí na konkrétní pohlaví. Dívčí skluzavky jsou často fialové nebo růžové, chlapecké zase modré nebo šedé. Nejčastější volbou rodičů jsou pestrobarevné skluzavky, které mají více barev, díky čemuž se stávají pro dítě atraktivní a zajímavou hračkou. Výrobci nabízejí také modely, které vycházejí z pohádkových postaviček.

Plastová skluzavka pro malé děti

Pro malé děti jsou vhodné vícebarevné skluzavky, neboť je svou rozmanitostí více poutají, pro větší zase můžete zvolit jednobarevné neutrální modely v oku lahodící barvě. Při rozhodování můžete vzít do úvahy místo, kde chcete skluzavku upevnit. Vybírejte tak, aby vám hračka barevně ladila s vybavením dětského pokoje nebo se zahradním nábytkem na dvoře.

Design skluzavky není jen o barevném provedení, ale o celkovém vzhledu, který má být konstrukčně navržený tak, aby byla skluzavka pro dítě maximálně bezpečná a poutavá. V rámci estetického hlediska dejte bokem svoje preference a kupujte to, co víte, že vaše dítě potěší a udělá mu radost.

Příslušenství

Některé skluzavky mají zábavné funkce, jakými jsou přídavné míčky, kruhy, vodní minifontánky a podobně. Ke skluzavce mohou být připojené i menší průlezky či suché bazény, díky kterým bude dítě při hraní ještě víc aktivní.

Suchý bazén s míčky dokáže pozitivně ovlivňovat rozvoj dětské osobnosti a při tom se dítě skvěle zabaví. Skluzavka do suchého bazénu s míčky tříbí smyslové vnímání, jemnou motoriku, udržování rovnováhy i schopnost koordinace. Suchý bazén se skluzavkou a míčky je možné umístit venku i uvnitř. Svoje místo si najde na zahradě, na terase, v dětském pokoji nebo obýváku.

Vhodným příslušenstvím ke skluzavkám jsou také skákací hrady nebo zahradní domky. Jde o bezpečný prostor na hru, se kterým se navíc zabaví více dětí současně. Pokud máte větší rodinu, případně vaše ratolesti často navštěvují kamarádi, toto příslušenství se vám vyplatí.

Na trhu existují i skluzavky s nastavitelnou výškou, přestože na našem trhu jich je méně. Tato nastavitelná skluzavka je ideální pro batolatá, která se teprve učí chodit. Výšku skluzavky můžete upravovat podle aktuálních preferencí. Další alternativou pro batolatá, která zatím nechodí, je pevná pěnová skluzavka. Ta dítěti dovolí bezpečně lézt, klouzat se po bříšku a plazit se.

Cena

Pro mnohé je nejdůležitějším parametrem cena, ta by však měla jít bokem, protože vybíráte hračku pro dítě. Bezpečnost je na prvním místě. Samozřejmě, v nabídkách obchodů najdete i levné zahradní skluzavky, které nabízejí základní možnosti a nemusíte si připlácet za exkluzívní design či přídavné funkce, například v podobě připojení vodní hadice.

Příliš levné skluzavky mohou trpět různými, nejen bezpečnostními nedostatky. Jejich nekvalita se projeví hlavně v použitém materiálu s krátkou životností. Pokud chcete ušetřit, vybírejte z těch levných zahradních skluzavek, které mají pozitivní recenze a hodnocení od uživatelů. Často si totiž připlatíte za prémiovou značku, ačkoliv srovnatelný model nabízí i méně známý výrobce a za výrazně nižší cenu.

Nejlevnější skluzavku si koupíte už od cca 300 Kč. V této cenové kategorii najdete plastové skluzavky, které jsou určené pro nejmenší děti, ale i vodní klouzačky, které dětem poskytnou skvělou zábavu během horkých letních dnů.

Mezi oblíbené skluzavky patří ty, které začínají na cenovce cca 500 Kč a končí kolem sumy 2 000 Kč. V této cenové kategorii najdete skluzavky různých velikostí, materiálů i barevných provedení. Samozřejmě, cena skluzavek se může vyšplhat mnohem výše. Výjimkou nejsou ceny několik tisíc, či dokonce desítky tisíc korun. V tomto případě jde o obrovské skluzavky, které jsou určené na veřejná místa a komerční použití. Za kvalitní skluzavku pro domácí použití, která má propracovaný design a nadstandardní funkce, nezaplatíte více než 5 000 Kč.

K populárním značkám dětských zahradních skluzavek patří například Smoby, Little Tikes, Dohany, Buddy Toys, Doloni, KBT, Paradiso, Marimex nebo Inlea4Fun.

Oblíbené skluzavky do zahrady

TOP zahradní skluzavky pro děti

Na trhu je množství zahradních skluzavek, které nabízejí známí i neznámí výrobci, a proto je náročné se v nabídce rychle zorientovat. Vybrali jsme pro vás pár produktů, které se mohou stát vhodnými kandidáty pro koupi a usnadní vám rozhodování. Podívejte se, jaké parametry mají jednotlivé skluzavky a co patří k jejich plusům a mínuslm. Která z nich vás zaujala nejvíc?

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.Publikováno dne: 01.09.2022
Hodnocení článku:
(89.4%)

V této kategorii najdete i:

Magnetická tabule na kreslení pro děti – 90 x 60 cm, 120 x 90 cm nebo na míru?Magnetická tabule na kreslení pro děti – 90 x 60 cm, 120 x 90 cm nebo na míru?

Magnetická tabule je vhodná nejen pro děti, ale i dospěléh – na kreslení i věšení obrázků. Poradíme vám, jak si magnetickou tabuli vybrat tak, abyste s ní byli spokojení v každém ohledu.

Kdy a jak naučit dítě jezdit na kole – jak udržet rovnováhu, jak šlapatKdy a jak naučit dítě jezdit na kole – jak udržet rovnováhu, jak šlapat

Plánujete učit svého drobka jezdit na kole? Poradíme vám správný postup, ale také čas, kdy s jízdou na kole začít.

Dřevěné hračky pro děti na tahání, tlačení, do kuchyňky. Vyzkoušejte Montessori či WoodyDřevěné hračky pro děti na tahání, tlačení, do kuchyňky. Vyzkoušejte Montessori či Woody

Dřevěné hračky chytily za srdce už nejedno dítě i rodiče. Jsou však opravdu lepší alternativou, jsou zdravější a je skutečne vhodné nahradit všechno nedřevěnené tím dřevěným?