Zamiokulkas – péče, zalévání, rozmnožování a choroby

Ti z vás, kteří už o zamiokulkasu slyšeli, ví, že jde o velmi nenáročnou pokojovou rostlinu, která dokáže oživit asi každý moderní interiér.

Pěstování zamiokulkasu v bytě

Mnozí lidé si ho oblíbili především díky jeho neutrálnímu vzhledu, jednoduchému pěstování, odolnosti a také životnosti. 

Co říká wikipedie

Latinsky také Zamioculcas zamiifolia je rostlina s nezaměnitelnými lesklými tmavozelenými listy. Rostlina nemá žádný výrazný květ a dosud nebyl vyšlechtěný žádný jiný druh kromě původní rostliny. Ta má původ v tropických krajinách Zanzibaru a Tanzánie. Patří do čeledi áronovitých rostlin jako například anturie nebo lopatkovec.  

Zamikulkas je v našich podmienkách čistě pokojová rostlina. Tento pomalu rostoucí sukulent vytváří podzemní cibule, které slouží i na jeho rozmnožování. Rostlinka vyhání stonky s listy dlouhými 40 až 60 cm 

 Tip: Nebo možná spíše zajímavost. Přestože zamiokulkas není druhem rostliny, která by očarovala svými květy, časem vás může překvapit. Pokud se o něj dobře staráte, odvděčí se vám drobnými kvítky, které jsou sice nenápadné a bez vůně, ale každopádně jako odměna za dobrou péči to potěší. 

Kvetení zamiokulkasu

Pěstování rostliny

Největší plus tkví právě v podmínkách, které samotná rostlina vlastně potřebuje. Požadavky jsou minimální a dopěstovat zdravou rostlinu zvládne i začátečník. Ideální je, když má rostlina dostatek světla, ne však přímé sluneční světlo. Vůbec však nemá problém ani v tmavším prostředí. Pokojová teplota je úplně dostačující.  

Nutné je provádět pravidelnou zálivku. Avšak snese i menší období sucha. Skvělé však je občas rostlinu orosit, respektive pokropit ji vodou. Rostlina i listy tak budou působit vitálněji a vyživovaně. Rostlinu můžete přihnojovat hnojivem pro pokojové rostliny. Teplota by neměla klesnout pod méně než 15°C.

Přesazení zamiokulkasu

Zamiokulkas by se měl přesazovat každé 3 roky. Případně každý 3. rok měnit substrát, aby rostlina dostávala nové a čerstvé živiny. Tento úkon je však nutný i z toho důvodu, že rostlina narůstá a květináč, který stačil na začátku, už teď možná nebude stačit. 

Přesazování zamiokulkasu do většího květináče

Přesazení je dobré provádět na jaře. Pro přesazení rostliny zvolte větší květináč a na dno umístěte také drenáž ve formě kamínků. 

Rozmnožování

Nových rostlinek se dočkáte na začátku jara. Z malých lístků oddělených od listů můžete mít nové výhonky. Lístky stačí zasadit do květináče, kde vytvoří cibulky a začnou hnát do výšky. Ideální je tehdy vytvořit pro lístky vlhké a teplé prostředí. Přece jen jde o exotickou rostlinu, které teplo a vlhko prospívá.

Rozmnožování zamiokulkasu

Rozmnožovat se dá také podobně jako jiné cibuloviny, kdy oloupeme vrchní vrstvy cibulky a ve spodní části uděláme dva řezy, kterými vytvoříme jakýsi křížek. Následně cibulky řezy nahoře zapíchneme do půdy a ideálně překryjeme tmavou fólií a pravidelně zaléváme a čekáme, až rostlinka začne vyhánět první výhonky. 

Choroby? Žluté listy

Tento problém může vznikat přílišnou zálivkou. V tomto případě je nutné, aby substrát proschl a až tehdy udělejte další zálivku. Od každé zálivky tak musí uběhnout určitý časový úsek, během kterého substrát úplně proschne.

Žluté listy na zamiokulkasy

Případně, pokud si podobného poškození všimnete a není ještě rozšířené, list jednoduše odtrhněte. 

Pozor na suchý vzduch

Přestože je rostlina nenáročná, má svoje výsady. Předevím jí vadí suchý vzduch a mráz. Logicky, protože jde o teplomilnou rostlinu z prostředí tropů. Vzpomínali jsme, že je skvělé rostlinu občas orosit, aby vlhkost nabraly i samotné listy, které jsou silnější a uchovávají si svoje živiny. Tento problém nastává obvykle v období zimních měsíců, kdy je i samotný vzduch venku mnohem sušší.  

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 25.10.2018
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování