Zamiokulkas – péče, zalévání, rozmnožování a choroby

Ti z vás, kteří už o zamiokulkasu slyšeli, ví, že jde o velmi nenáročnou pokojovou rostlinu, která dokáže oživit asi každý moderní interiér.

Pěstování zamiokulkasu v bytě

Mnozí lidé si ho oblíbili především díky jeho neutrálnímu vzhledu, jednoduchému pěstování, odolnosti a také životnosti. 

Co říká wikipedie

Latinsky také Zamioculcas zamiifolia je rostlina s nezaměnitelnými lesklými tmavozelenými listy. Rostlina nemá žádný výrazný květ a dosud nebyl vyšlechtěný žádný jiný druh kromě původní rostliny. Ta má původ v tropických krajinách Zanzibaru a Tanzánie. Patří do čeledi áronovitých rostlin jako například anturie nebo lopatkovec.  

Zamikulkas je v našich podmienkách čistě pokojová rostlina. Tento pomalu rostoucí sukulent vytváří podzemní cibule, které slouží i na jeho rozmnožování. Rostlinka vyhání stonky s listy dlouhými 40 až 60 cm 

 Tip: Nebo možná spíše zajímavost. Přestože zamiokulkas není druhem rostliny, která by očarovala svými květy, časem vás může překvapit. Pokud se o něj dobře staráte, odvděčí se vám drobnými kvítky, které jsou sice nenápadné a bez vůně, ale každopádně jako odměna za dobrou péči to potěší. 

Kvetení zamiokulkasu

Pěstování rostliny

Největší plus tkví právě v podmínkách, které samotná rostlina vlastně potřebuje. Požadavky jsou minimální a dopěstovat zdravou rostlinu zvládne i začátečník. Ideální je, když má rostlina dostatek světla, ne však přímé sluneční světlo. Vůbec však nemá problém ani v tmavším prostředí. Pokojová teplota je úplně dostačující.  

Nutné je provádět pravidelnou zálivku. Avšak snese i menší období sucha. Skvělé však je občas rostlinu orosit, respektive pokropit ji vodou. Rostlina i listy tak budou působit vitálněji a vyživovaně. Rostlinu můžete přihnojovat hnojivem pro pokojové rostliny. Teplota by neměla klesnout pod méně než 15°C.

Přesazení zamiokulkasu

Zamiokulkas by se měl přesazovat každé 3 roky. Případně každý 3. rok měnit substrát, aby rostlina dostávala nové a čerstvé živiny. Tento úkon je však nutný i z toho důvodu, že rostlina narůstá a květináč, který stačil na začátku, už teď možná nebude stačit. 

Přesazování zamiokulkasu do většího květináče

Přesazení je dobré provádět na jaře. Pro přesazení rostliny zvolte větší květináč a na dno umístěte také drenáž ve formě kamínků. 

Rozmnožování

Nových rostlinek se dočkáte na začátku jara. Z malých lístků oddělených od listů můžete mít nové výhonky. Lístky stačí zasadit do květináče, kde vytvoří cibulky a začnou hnát do výšky. Ideální je tehdy vytvořit pro lístky vlhké a teplé prostředí. Přece jen jde o exotickou rostlinu, které teplo a vlhko prospívá.

Rozmnožování zamiokulkasu

Rozmnožovat se dá také podobně jako jiné cibuloviny, kdy oloupeme vrchní vrstvy cibulky a ve spodní části uděláme dva řezy, kterými vytvoříme jakýsi křížek. Následně cibulky řezy nahoře zapíchneme do půdy a ideálně překryjeme tmavou fólií a pravidelně zaléváme a čekáme, až rostlinka začne vyhánět první výhonky. 

Choroby? Žluté listy

Tento problém může vznikat přílišnou zálivkou. V tomto případě je nutné, aby substrát proschl a až tehdy udělejte další zálivku. Od každé zálivky tak musí uběhnout určitý časový úsek, během kterého substrát úplně proschne.

Žluté listy na zamiokulkasy

Případně, pokud si podobného poškození všimnete a není ještě rozšířené, list jednoduše odtrhněte. 

Pozor na suchý vzduch

Přestože je rostlina nenáročná, má svoje výsady. Předevím jí vadí suchý vzduch a mráz. Logicky, protože jde o teplomilnou rostlinu z prostředí tropů. Vzpomínali jsme, že je skvělé rostlinu občas orosit, aby vlhkost nabraly i samotné listy, které jsou silnější a uchovávají si svoje živiny. Tento problém nastává obvykle v období zimních měsíců, kdy je i samotný vzduch venku mnohem sušší.  

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 25.10.2018
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...