Zamiokulkas – péče, zalévání, rozmnožování a choroby

Ti z vás, kteří už o zamiokulkasu slyšeli, ví, že jde o velmi nenáročnou pokojovou rostlinu, která dokáže oživit asi každý moderní interiér.

Pěstování zamiokulkasu v bytě

Mnozí lidé si ho oblíbili především díky jeho neutrálnímu vzhledu, jednoduchému pěstování, odolnosti a také životnosti. 

Co říká wikipedie

Latinsky také Zamioculcas zamiifolia je rostlina s nezaměnitelnými lesklými tmavozelenými listy. Rostlina nemá žádný výrazný květ a dosud nebyl vyšlechtěný žádný jiný druh kromě původní rostliny. Ta má původ v tropických krajinách Zanzibaru a Tanzánie. Patří do čeledi áronovitých rostlin jako například anturie nebo lopatkovec.  

Zamikulkas je v našich podmienkách čistě pokojová rostlina. Tento pomalu rostoucí sukulent vytváří podzemní cibule, které slouží i na jeho rozmnožování. Rostlinka vyhání stonky s listy dlouhými 40 až 60 cm.

Tip: Nebo možná spíše zajímavost. Přestože zamiokulkas není druhem rostliny, která by očarovala svými květy, časem vás může překvapit. Pokud se o něj dobře staráte, odvděčí se vám drobnými kvítky, které jsou sice nenápadné a bez vůně, ale každopádně jako odměna za dobrou péči to potěší. 

Kvetení zamiokulkasu

Pěstování rostliny

Největší plus tkví právě v podmínkách, které samotná rostlina vlastně potřebuje. Požadavky jsou minimální a dopěstovat zdravou rostlinu zvládne i začátečník. Ideální je, když má rostlina dostatek světla, ne však přímé sluneční světlo. Vůbec však nemá problém ani v tmavším prostředí. Pokojová teplota je úplně dostačující, nejvíce mu vyhovuje teplota mezi 21 a 30 °C. Chlad nesnáší dobře, proto se vyhněte místnostem, kde je dlouhodoběji méně než 10 °C. Jedná se o téměř nezničitelnou rostlinu, stačí když ji jednou za čas polijete a otřete z ní prach.

Pravidelná, ale malá zálivka

Nutné je provádět pravidelnou zálivku.  Avšak snese i menší období sucha. Skvělé však je občas rostlinu orosit, respektive pokropit ji vodou. Rostlina i listy tak budou působit vitálněji a vyživovaně.  Můžete ji zalévat v menších dávkách jednou za týden, ale také ve větších jednou nebo dvakrát  za měsíc.

Důležité je, aby rostlina nestála ve vodě. Pokud při zalévání steče voda do podmisky, vylijte ji. Nikdy rostlinu nepolévejte, pokud její substrát ještě není suchý. Zejména v zimě si na to dejte pozor. Zamiokulkas totiž snese raději sucho než příliš mnoho vody. Při přílišném zalévání mu budou žloutnout a měknout listy. Pokud bude mít vody příliš málo, listy budou opadávat. Čím více světla mu dopřejete, tím více ho zalévejte, protože na světlém místě roste rychleji.

Hnojení

Zamiokulkas můžete přihnojovat hnojivem pro pokojové rostliny od jara do podzimu. Hnojivo může být tekuté, tuhé, tyčinkové nebo krystalické, vždy používejte jen jedno z toho, nekombinujte více hnojiv najednou.

Přesazení zamiokulkasu

Zamiokulkas by se měl přesazovat každé 3 roky. Případně každý 3. rok měnit substrát, aby rostlina dostávala nové a čerstvé živiny. Tento úkon je však nutný i z toho důvodu, že rostlina narůstá a květináč, který stačil na začátku, už teď možná nebude stačit. Rostlinka se ráda tlačí, proto při přesazování nepoužívejte zbytečně velký květináč, postačí i o 2 cm větší od předchozího. Květináč musí mít drenážní otvor pro odtékání přebytečné vody. Na jeho spodek umístěte drenážní vrstvu, pro sázení je vhodný substrát pro pokojové rostliny, případně ten pro palmy. Rostlině neuškodí ani křemičitý písek a perlit, které můžete do substrátu přidat. Přesazení je dobré provádět na jaře.

Přesazování zamiokulkasu do většího květináče

Rozmnožování

Nových rostlinek se dočkáte na začátku jara. Z malých lístků oddělených od listů můžete mít nové výhonky. Lístky stačí zasadit do květináče, kde vytvoří cibulky a začnou hnát do výšky. Ideální je tehdy vytvořit pro lístky vlhké a teplé prostředí. Přece jen jde o exotickou rostlinu, které teplo a vlhko prospívá. Množení pomocí řízků je časově náročné, může trvat až několik měsíců. Řízky listů nebo stonků můžete dát zakořenit i do vody nebo substrátu. Jelikož jsou odřezky náchylné k hnilobě, je třeba je pravidelně kontrolovat.

Rozmnožovat se dá také podobně jako jiné cibuloviny, kdy oloupeme vrchní vrstvy cibulky a ve spodní části uděláme dva řezy, kterými vytvoříme jakýsi křížek. Následně cibulky řezy nahoře zapíchneme do půdy a ideálně překryjeme tmavou fólií a pravidelně zaléváme a čekáme, až rostlinka začne vyhánět první výhonky. 

Rozmnožování zamiokulkasu

Choroby? Žluté listy

Tento problém může vznikat přílišnou zálivkou. V tomto případě je nutné, aby substrát proschl a až tehdy udělejte další zálivku. Od každé zálivky tak musí uběhnout určitý časový úsek, během kterého substrát úplně proschne

Případně, pokud si podobného poškození všimnete a není ještě rozšířené, list jednoduše odtrhněte. 

Žluté listy na zamiokulkasy

Pozor na suchý vzduch

Přestože je rostlina nenáročná, má svoje výsady. Předevím jí vadí suchý vzduch a mráz. Logicky, protože jde o teplomilnou rostlinu z prostředí tropů. Vzpomínali jsme, že je skvělé rostlinu občas orosit, aby vlhkost nabraly i samotné listy, které jsou silnější a uchovávají si svoje živiny. Tento problém nastává obvykle v období zimních měsíců, kdy je i samotný vzduch venku mnohem sušší.

Nejčastější otázky o zamiokulkase

Je zamiokulkas jedovatý?

Ano, jde o jedovatou rostlinu. Listy i stonky obsahují šťavelan vápenatý, který způsobuje křeče, zažívací problémy či potíže s dýcháním. Při práci se zamiokulkasem používejte rukavice, neboť šťáva z rostliny způsobuje podráždění pokožky.

Proč roste zamiokulkas tak pomalu?

Jde o pomalu rostoucí rostlinu, pokud ji nebudete přihnojovat, může trvat několik let, než vám vyroste do požadované velikosti.

Má zamiokulkas nějaké druhy?

Ano, existuje několik druhů, nejznámější jsou Zamioculcas zamiifolia Raven, Zamioculcas zamiifolia Variegated a Zamioculcas zamiifolia Zamicro. Raven se vyznačuje tmavě fialovými až kaštanovými listy. Variegated má zelené listy s občasným bílým nebo žlutým zbarvením. Zamicro je menší oproti původní rostlině a má kratší listy, ale je tvarově stejný.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 25.10.2018
Posledná aktualizácia: 01.03.2023
Hodnocení článku:
(90%)

V této kategorii najdete i:

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.

Žížaly na zahradě a v trávníku, kterých se není třeba zbavitŽížaly na zahradě a v trávníku, kterých se není třeba zbavit

Žížaly pomáhají prokypřovat půdu, zlepšují její strukturu i dostupnost živin. Může jejich výskyt v některých případech znamenat problém?

Jak hnojit na podzim zahradu a trávník Jak hnojit na podzim zahradu a trávník

Zahrádkáři mají před odpočinkem jeden náročný úkol... uložiť zahradu k zimnímu spánku. Půdu je třeba přeorat a pohnojit, aby byla úroda příští rok ještě hojnější. Jak na to?