Zastřešení bazénu od A po Z

Skvělá grilovačka, dobrá hudba, přátelé, horké počasí a zahradní bazén. I takto si lze představit ideální léto. Ve spojení se zahradním bazénem však majiteli vznikají i určité povinnosti a náklady. Filtrování vody, chlorování, čištění, zazimování a mnoho jiného. V souvislosti s čištěním je skvělou pomocí zastřešení bazénu, resp. jeho překrytí. Jak zastřešit zahradní bazén? Jaké možnosti zastřešení existují?

Povrchové překrytí bazénu

Zastřešení zahradního bazénu už dnes není nic zřídkavého. Investovat do této vymoženosti se rozhodne vyplatí, i když je nutné vědět, že nejde o právě levnou investici. Zastřešení bazénu se vyplácí hned z několika důvodů, které si postupně vyjmenujeme. Možností na překrytí bazénu je několik. Existují méně nápadná povrchová překrytí nebo výrazná vyšší překrytí, která jsou dražší, ale zároveň mají svoje výhody. Zastřešení bazénu už tedy není jen jakousi trendy vymožeností, ale spíše praktickým prvkem, kterým získáte množství výhod.

Hlavní výhody zastřešení bazénu

První otázky ohledně zastřešení jsou většinou stejné. Proč? Za kolik? Jaké? Postupně si odpovíme na všechny. V první řadě je nutné vědět, proč bych měl bazén překrývat.

  • Koupání i v chladnějším počasí.
  • Snížení nákladů na údržbu.
  • Eliminuje tepelné ztráty vody.
  • Zabraňuje znečišťování vody.
  • Zvyšuje bezpečnost.
  • Praktické a estetické řešení.

Kolik zastřešení bude stát?

Proč bazén zastřešovat, už víte. Pokud se ptáte "za kolik", jde o poměrně individuální parametr, který úzce souvisí se třetí otázkou, jaké překrytí bazénu si zvolíte. Následně zastřešení závisí na tvaru a velikosti zahradního bazénu.

Překrytí bazénu s kolejnicemi

Firmy, které zastřešení realizují, cenu vypočítávají, ale nejen v závislosti na rozměrech bazénu. Výšku investice určuje i výška konstrukce, která bazén zakrývá. Platí, že čím je konstrukce vyšší, tím je přímo úměrně vyšší i cena. V případě, že máte bazén široký 3 metry a dlouhý 4,5 metru, výška zastřešení bude 0,5 metru, cena zastřešení se může pohybovat kolem 60 000 CZK. Toto je spodní hranice, která se zvyšuje v závislosti na typu bazénu, jeho rozměrech, typu konstrukce, její výšce a případných doplňcích. Některé bazény si také vyžadují specifická řešení, která se týkají uchycení nebo těsnění.

Typy zastřešení zahradního bazénu

Dělit můžeme zastřešení bazénu podle toho, jakým způsobem se konstrukce zastřešení pohybuje. Kolejnicové, bezkolejnicové nebo přenosné systémy zastřešení. Existují však i specifické druhy zastřešení, které si také představíme. Co se týká zastřešení zapuštěných zahradních bazénů, doporučujeme vám minimální výšku stěn zastřešení od 0,6 metru, abyste si mohli pohodlně zaplavat i v případě překrytého bazénu. Výška konstrukce překrytí může dosahovat v některých případech i více než 1,8 metru.

Kolejnicový systém

Zastřešení funguje na principu posunu segmentů zastřešení v kolejnicích. Kolejnice se kotví do betonových pásů, nebo se kolejnice umísťují na povrch, o který se ukotví. Kolejnice mohou mít stejnou délku jako bazén. Případně se můžete rozhodnout, že jedna část bazénu bude překrytá dlouhodobě. Posuvné části překrytí se buď posouvají vcelku, nebo se jednotlivé segmenty zastřešení skládají (jako harmonika, pozn. red.).

Překrytí bazénu bez kolejnic

Bezkolejnicový systém

V tomto případě je konstrukce pevně umístěná nad bazénem bez možnosti pohybu samotné konstrukce. Toto řešení se většinou používá v případě, že není možné umístit kolejnicový systém na obou stranách, kvůli povrchu nebo nedostatku místa. Tento způsob překrytí je praktický i v případě, že bazén vytápíte a chcete ho používat i během chladnějších měsíců. Izolace je tak stabilní.

Nemusíte se obávat, že z bazénu se stane krytá plovárna. Jednotlivé části překrytí je totiž možné odsunout buď ručně, nebo elektronickým posuvem za pomoci elektromotoru.

Lamelové překrytí bazénu

Velmi felxibilní a poměrně ekonomické řešení překrytí bazénu. Možné je tento způsob překrytí instalovat v případě jakýchkoliv tvarů i rozměrů bazénu. Jde o PVC nebo polykarbonátové lamely, které perfektně izolují a zabraňují nečistotám či případnému pádu do bazénu.

Ideální lamelové překrytí je těsně nad úrovní okraje bazénu. Toto překrytí je však možné instalovat jen při samotném budování bazénu. Jeho dodatečná instalace je poměrně náročná. Toto roletové zastřešení je nejen praktické a estetické, ale velmi odolné. Dokonce je možné po něm chodit.

Bezkolejnicové systém překrytí bazénu

Molové zastřešení – pochůzné

Jde o druh terasového zastřešení, kdy je bazén překrytý posuvnou terasou. Konšsrukci tvoří hliníkové profily a dřevěná podlaha je ještě doplněná o izolační a ochrannou vrstvu. Povrch terasy je dobré volit z exotických dřevin, které odolávají vlhkosti, nebo z dřevoplastových desek.

Jde o tzv. pochůzné překrytí bazénu, které vytváří na zahradě dokonalé splynutí s prostorem. V tomto případě je nutné počítat s velkým prostorem pro posouvání konstrukce. Případně je možné zastřešení rozdělit na dvě části.

Bublinková fóle, plachta, přenosné střechy

Levné, praktické a dostupné. Modrá nebo černá bublinková fólie eliminuje tepelné ztráty vody a zároveň zabraňuje vzniku řas. Samozřejmě nezaručuje bezpečí v případě možného pádu do bazénu. Plachta plní stejný účel jako fólie, ale kromě toho se předpokládá, že při správném upevnění dokáže unést i dospělého člověka a zabránit tak bezprostřednímu pádu do vody.

Přenosné střechy jsou určené pro bazény povrchové nebo polozapuštěné oválného či kruhového tvaru. Toto zastřešení připomíná stan. Je vyrobené z pevné PVC tkaniny. Zastřešení se snadno upevňuje do země, což vám, například proti neustálému natahování fólie či plachty, ušetrí množství času. Zastřešení se jednoduše otevírá, a proto není problém ani s přístupem přímo do bazénu.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 12.10.2020
Hodnocení článku:
(92.6%)

V této kategorii najdete i:

Rosný bod ve zdivu, polystyrenu, ve sklepěRosný bod ve zdivu, polystyrenu, ve sklepě

Hledáte způsob, jakým se zbavíte plísní v domácnosti? V tom případě byste určitě měli vědět, co je to rosný bod. Jak ho vypočítat? Dozvíte se v našem článku.

Jak navrhnout vestavěný (walk-in) šatník?Jak navrhnout vestavěný (walk-in) šatník?

Mít šatník, do kterého vejdete a okamžitě máte přehled o šatech, tričkách, kalhotách, oblecích, košilích nebo botách, které máte, je snem mnohých. My vám ho pomůžeme navrhnout!

Nejprodávanější fotopasti s WiFi, na sim kartu s GSM? Na zloděje i zvěř Nejprodávanější fotopasti s WiFi, na sim kartu s GSM? Na zloděje i zvěř

Fotopast do domu je díly svému širokému využití skvělým bezpečnostním prvkem. Jak fotopast funguje a to, zda dokáže spolehlivě fungovat i u vás doma, se dočtete v našem článku.