Kovové a dřevěné žebřiny do dětského pokoje na cvičení. Jaká je cena a vhodné rozměry?

Kdo by si nepamatoval žebřiny z dětství. Lemovaly školní tělocvičňu a my jsme se na ně s radostí věšeli. Žebřiny natáhly záda, posílily ramena a dalo se na nich lézt a šplhat. Ideální pomůcka pro hravé a neposedné dítě, že? Nu, kdo říká, že žebřiny patří jen do tělocvičny?

Dřevěné žebřiny do dětského pokoje na cvičení

Domácí žebřiny pro děti zažívají boom. Dřevěná žebřina stěnu esteticky ozvláštní, zabaví děti a dá se využít nejen na cvičení.

Máte záujem o drevené alebo kovové rebriny? Ich veľký výber majú v ✅ internetovém obchodě insportline.cz.

Proč koupit žebřinu do dětského pokoje

Možná se to zpočátku nezdá, ale právě žebřina může být tím prvkem, který vašim dětem v pokoji chybí. Není novinkou, že děti pohyb milují a podle doporučení zdravotnických organizací by se děti měly denně hýbat minimálně 60 minut. Ve škole sice mají 2–3x do týdne tělesnou výchovu, ale nelze zapomínat na pohyb v domácích podmínkách. Tak proč jim to neulehčit správným vybavením?

Žebřina nemusí být jen tím obrovským, nemotorným prvkem, který nezapadá do zbytku interiéru. Moderní žebřiny pro děti nabízejí množství barevných variací, ale i klasické dřevo dokáže dodat interiéru teplo a pohodu. Žebřina je zároveň cvičební pomůckou, kterou děti milují. Mohou po ní lézt, věšet se, skákat a zkoušet různé gymnastické kousky. S přidanými doplňky, například gymnastickými kruhy, lanovým žebříkem, závěsnou houpačkou či hrazdou se jejich dětský pokoj rázem promění na pevnost s nekonečným množstvím možností na aktivní hry.

Zapojení pohybu do každodenního života dítěte má pro jeho vývoj množství výhod. Pravidelné cvičení vede k pevnějšímu zdraví a posílení imunity, dítě bude odolnější nejen fyzicky, ale i po psychické stránce. Aktivní pohyb totiž pomáhá snížit hladinu stresu a úzkosti, zmírnit kolísání nálad a zlepšit psychickou odolnost. Hlavně u nejmenších dětí dokáže lezení po žebřině zlepšit motorické zručnosti a pomoci při formování klenby chodidla, u starších dětí a teenagerů pomůže natáhnout záda a zlepšit držení těla. Žebřina se navíc dá využít i jinak. Stačí, když si našijete různé barevné pytlíky s úchytkami na suchý zip nebo knoflíky a rozvěsíte je po žebřině. Takto vzniknou zábavné úložné prostory na knihy, hračky, lego, časopisy nebo cokoliv jiného.

Jak si vybrat vhodné žebřiny

Při výběru žebřin je důležitých několik parametrů. Otázka, kterou byste před koupí žebřiny do dětského pokoje měli začít, je, na co a pro koho budete žebřinu potřebovat. Kolik roků má vaše dítě? Je v předškolním věku, nebo je z něho už teenager? Nebo máte dětí víc a potřebujete, aby žebřina byla vhodná pro všechny věkové kategorie? Pokud máte děti menší, chystáte se koupit žebřinu na kratší dobu, než děti vyrostou, nebo ji budete používat i vy? Všechny tyto otázky rozhodnou o parametrech, jakými jsou rozměry, nosnost žebřiny, materiál i doplňkové pomůcky.

Dětské žebřiny na cvičení

Rozměr a nosnost

Tento údaj rozhoduje o tom, kdo bude moci žebřinu používat. Když zamýšlíte koupit jen menší žebřinu do dětského pokoje, kterou po několika letech odstraníte, na rozměru nezáleží. Pokud však chcete, aby ji dítě používalo, i když vyroste, resp. abyste ji mohli používat i vy, sáhněte po žebřinách s výškou 220 až 240 cm. Výška žebřiny se odvíjí od vaší výšky, ale vaší výšce se nerovná. Změřte vlastní výšku s rukama směřujícíma nahoru a přidejte několik centimetrů rezervy. Při výběru výšky nezapomeňte změřit výšku stropu, aby se vám žebřina do pokoje pohodlně vešla. Standardní šířka žebřin bývá 80–90 cm, ale dětské žebřiny nabízejí i užší rozměry, např. 60 cm.

Důležitým parametrem je nosnost. Ta bývá standardně 120–130 kg, což je dostatečná nosnost i pro většinu dospělých. Pokud však chcete žebřinu používat i vy a hledáte v dětském sortimentu žebřin, tento údaj si pro jistotu zkontrolujte – mnohé mají limit 80 kg. V tomto případě doporučujeme sáhnout po žebřinách s vyšší nosností, a to nejen proto, aby je mohlo dítě používat i v pozdějším věku. Při hře by se jednoduše mohlo stát, že se na žebřinu navěsí děti současně, a v tom případě je bezpečnost dětí prvořadá.

Materiál

Dva nejčastěji používané materiály při konstrukci žebřin jsou dřevo a kov. Klasické žebřiny poznáme vyrobené ze dřeva, ale v posilovnách se častěji objevují kovové. Je to proto, že kovové žebřiny bývají odolnější, snesou vyšší hmotnost a bývá u nich širší nabídka doplňujícího sortimentu. Avšak kov je také těžším a tvrdším materiálem, úchopy jsou často konstruované z plastu nebo neoprenu. Kovové žebřiny doporučujeme zvážit tehdy, když se vaše dítě chce sportu věnovat profesionálněji a žebřinu bude používat jako součást tréninku.

Kovové žebřiny pro děti

Dřevěné žebřiny jsou ověřenou klasikou, která se většinou do interiéru pěkně hodí, jednoduše se montuje a hlavně je pro rodinný rozpočet přijatelnější alternativou. Dřevo je příjemný materiál, který je příjemný na uchopení. Jako ochranná vrstva dřeva se často používá lak, hlavně u levnějších modelůh, ale lak může opotřebováním opadat. Trvanlivější je, když se dřevo napouští v oleji. Ze dřeva se často používá bukové dřevo, které je pevné, ale i pružné. U levnějších modelů si dejte pozor, zda nejsou vyrobené z překližky. I když mnohým může tento materiál stačit, jde o méně kvalitní a snadněji opotřebovatelný materiál, který sice zaručí nižší cenu, ale také kratší životnost žebřiny.

Příčky

Žebřina je tvořená převažně z 8–10 příček, přičemž horní příčky slouží často na úchop doplňkových pomůcek – například na zavěšení gumového expanderu nebo hrazdy. Příčky mají buď kulatý, nebo oválný tvar. Pro lepší úchop je vhodnější oválný tvar příček, který zaručuje i větší pevnost a tím i delší trvanlivost žebřiny. Kovové žebřiny mívají příčky pokryté i jinými materiály, jako gumou, protože uchopení kovové tyče není právě ideální.

Hloubka a uchycení

Často přehlíženým parametrem je hloubka. Jde o vzdálenost mezi žebřinou a stěnou za ní. Žebřina nesmí být na stěně úplně nalepená – čím víc prostoru za ní, tím komfortnější bude cvičení. Standardní hloubka bývá 23–24 cm, ale mnohé levnější nebo základní modely pro ty, kteří nemají doma dostatek prostoru, mají hloubku jen 10 cm. U tohoto modelu by vám hloubka chyběla hlavně tehdy, kdybyste chtěli horní část žebřiny využít na zavěšení doplňkových pomůcek.

Cvičení na kovových žebřinách

Uchycení žebřiny je důležité pro stabilitu a hlavně bezpečnost. Žebřiny se nejběžněji uchycují jen do stěny, a to přišroubováním bočnic kovovými příchytkami. Čím větší nosnost žebřiny potřebujete a čím víc chcete využívat horní část, např. se závěsnou hrazdou, tím víc dbejte o bezpečný úchyt, který by neměl být jen ze stěny, ale i z horní části žebřiny.

Doplňkové pomůcky

Doplňkové pomůcky se u dětí vyplatí využít. Čím víc možností pohybu, tím víc zábavy, pružnější a pevnější tělo a pozitivní vztah ks sportu a cvičení. K žebřině se dá dokoupit a přimontovat závěsná hrazda, na kterou se dá zavěsit a procvičovat horní část těla, gymnastické kruhy, které ocení hlavně mladé gymnastky, bradla na procvičování břicha nebo lavičky, které ocení teenageři na procvičení svalů rukou, hrudníku či břicha. K zábavným doplňkům patří závěsná lana, lanové žebříky, sítě, houpačky nebo skluzavky.

Instalace a údržba

Většinu žebřin koupíte v rozmontovaném stavu a je potřebné si svoji žebřinu podle návodu poskládat a bezpečně přichytit. Nejde o žádný komplikovaný proces. Žebřinu vždy montujte se všemi díly, to znamená nevynechávejte jednotlivé příčky, ale využijte všechny části. V opačném případě by to mohlo mít vliv na bezpečnost při používání. Důležitý je výběr pevné a stabilní stěny. Pokud se snažíte žebřinu uchytit k atypické stěně, poraďte se o tomto kroku s odborníkem.

Po namontování žebřiny je údržba zcela nenáročná. Po cvičení stačí příčky přetřít vlhkým hadříkem a následně utřít suchým hadříkem. Není nutné používat žádné komplikované přípravky a nedoporučuje se používat silné a agresívní čisticí prostředky, které by mohly materiál poškodit.

Jak cvičit na žebřinách

Cvičení na žebřinách je prospěšné pro děti v každém věku. U těch nejmenších můžete cvičení podpořit prostřednictvím hry. Z žebřiny se může stát pevnost nebo pirátská loď, na kterou musí vylézt, můžou si zahrát na opice, zachránit princeznu z vysoké věžě a podobně. Dětská představivost přece nezná hranic. Při více dětech můžete vytvořit soutěž o to, kdo spíše zdolá překážkovou trasu, jejíž součástí je i lezení po žebřině či slézání po lanovém žebříku. Na žebřinu můžete přivázat šátek nebo vlaječky a soutěžit, které dítě je dříve získá nebo které dítě vydrží déle viset. Tato soutěžení a hry je povzbudí k tomu, aby si s žebřinou hrály a samy trénovaly.

Náctiletí mohou žebřinu využít na posílení svalstva, zvýšení flexibility a výdrže. Mohou cvičit kliky, přítahy, výpady a podobně. Mezi nejznámější cvičení patří visení na žebřině  tváří ke stěně, alternativně tváří od stěny. Záběrem na bříško je, když při visení dítě zdvíhá natažené nohy vzhůru. Dítě může vylézt na první příčku čelem ke stěně a rukama se k žebřině přitahovat. Ramena lze procvičit děláním kliků – buď rukama o žebřinu, nebo zachycením nohou o žebřinu a děláním kliků na zemi. Na začátku však může úplně stačit seznámit se s žebřinou, umět se na ni zavěsit a udělat pár jednoduchých přítahů.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 16.08.2021
Hodnocení článku:
(86.2%)

V této kategorii najdete i:

Dřevěné hračky pro děti na tahání, tlačení, do kuchyňky. Vyzkoušejte Montessori či WoodyDřevěné hračky pro děti na tahání, tlačení, do kuchyňky. Vyzkoušejte Montessori či Woody

Dřevěné hračky chytily za srdce už nejedno dítě i rodiče. Jsou však opravdu lepší alternativou, jsou zdravější a je skutečne vhodné nahradit všechno nedřevěnené tím dřevěným?

Hry Albi v kostce milují děti i dospělí! Vyberete si přírodu, film nebo historii?Hry Albi v kostce milují děti i dospělí! Vyberete si přírodu, film nebo historii?

Máme nenásilný tip, jak s tímto neduhem zatočit a ještě se při tom i celá rodina fantasticky pobavíte. Vyzkoušejte stolní hry Albi V kostce. Prozdradíme vám, jaká různá vydání existují. 

Šátky na nošení dětí – jak vybrat, vázání, recenzeŠátky na nošení dětí – jak vybrat, vázání, recenze

Nošení děťátka v šátku je pohodlné a praktické, zajišťuje soukromí při kojení na veřejnosti. Poradíme vám, jak si vybrat vhodný šátek, který uspokojí vaše požadavky.