Zero waste domácnost! Domácnost bez odpadu pomáhá naší planetě

Musíte vynášet odpadky každý den, a ani to někdy nestačí? I my Češi patříme mezi velké konzumenty a nakupujeme toho opravdu dost. Naopak, v třídění odpadu právě nevynikáme.

Vyhozené odpadky

Mnohým na to nezbývá čas a chybí jim trpělivost. Není to však tak náročné... prozradíme vám, jak se aspoň částečně přiblížit k myšlenkové idei žití v domácnosti bez odpadu!

Ekologicky a bez třídění?

Umíte si představit ekologickou domácnost bez třídění odpadu? Už i u nás, stejně jako v zahraničí je tento trend stále populárnější. Zero waste, tedy nulový odpad, se stal předsevzetím pro mnohé rodiny, které se rozhodly víc nepřispívat ke znečišťování naší planety, chtějí udělat něco pro svoje zdraví a přitom ušetřit. 

Životní styl bez odpadu

Domácnost bez odpadu vás naučí využívat všechno kolem sebe, plánovat a hledat alternativní zdroje. Zkusíte to? 

Zero waste jako životní styl

Otázka zdravého životního prostředí se už netýká jen několika vyvolených. Všichni potřebujeme žít ve zdravém, odpadem a chemickými látkami nezatíženém prostředí. Nezdravě nastavený konzumní styl, který momentálně v našich končinách vládne, nás nutí neustále nakupovat množství věcí. Jídlo, oblečení, kosmetiku, čisticí prostředky – všechno zabalené do plastových obalů, papírových sáčků a krabic. S každou jednotlivou věcí si domů doneseme množství zbytečného odpadu.

Potraviny bez zbytečných obalů

Zero waste nás přivádí k myšlence zvážit, co z těchto věcí opravdu potřebujeme. Neprospělo by nám, naší peněžence i přírodě v naší zemi, kdybychom nakupovali méně? A neudělali bychom pro svůj rodinný rozpočet víc, kdybychom si všechny nákupy a výdaje pečlivě naplánovali?

Pokud si uvědomíme, že svoje finance nedáváme jen na potraviny a kosmetiku, ale s každým výrobkem si zaplatíme i igelitovou tašku nebo plastový obal, který potom jednoduše vyhodíme do smetí, můžeme si s čistým svědomím dát do nového roku předsevzetí – vytvořme si domácnost, která neprodukuje odpad.

Bez odpadu se žít nedá! Opravdu?

Většina odpadu k nám proniká prostřednictvím neomezených dennodenních nákupů, které se u nás staly v posledních letech fenoménem. Změnit takto nastavené uvažování není snadné, stojí to však za to. Někdy postačí udělat pár malých změn, které se postupně dotknou každé sféry našeho života.  

Pro začátek vyzkoušejte pár našich rad, které vás přivedou k dalším změnám. Pozor, zero waste je nakažlivé a odolat mu je poměrně těžké. 

Zero waste v kuchyni

 • Nejvíc odpadu si domů přinášíme spolu s nákupem potravin. Mikrotenové sáčky patří mezi největší znečišťovatele přírody. Poproste babičku, šikovnou kamarádku nebo otestujte vlastní schopnosti a ušijte si několik látkových pytlíků různých velikostí. Ty můžete nosívat s sebou  na nákupy a zabalit do nich vážené ovoce, zeleninu, sýr i chleba. 

Látkové sáčky na zeleninu

 • Na mražení ovoce a zeleniny používejte speciální sáčky, které se dají koupit například v Ikey. Vydrží vám roky a v zimě zajistí dostatek surovin do koláče. 
 • Máte blízko vašeho domu mlékomat? Tak šup-šup, obstarejte si skleněnou lahev a každý večer si udělejte vycházku pro mléko.  
 • Jogurty ze supermarketu nejsou tou nejzdravější alternativou. Vyzkoušejte domácí jogurtovač. Je to poměrně laciná investice, ale zdravý domácí jogurt bude k nezaplacení.

Mléko v láhvi z mliekomatu

 • Čerstvé bylinky ze zahrádky, balkonu nebo květináče na okně jsou mnohem lepší než ty sušené z obchodu. V létě si odstřihněte pár lístků a nechte je usušit.  
 • Možná to nevíte, ale sáčky z čajů obsahují látky, které zdraví rozhodně neprospívají. Věnujte jedno letní odpoledne procházce v přírodě a nasbírejte si lípu, mátu nebo mateřídoušku. V zimě jako byste našli. 
 • Namísto supermarketu se vydejte na trh. Zaměřte se na sezónní zeleninu. Nezapomeňte, že kvalita převládá nad kvantitou a kromě zdravějšího salátu podpoříte také malé podnikatele.

Čerstvá zelenina z trhu

 • Přestaňte kupovat slazené vody, džusy a minerálky! Ušetříte nemalé peníze a čistá voda je i tak nejlepší volbou pro váš pitný režim. 
 • I k nám postupně začíná pronikat trend obchůdků, kam můžete přijít a koupit si vážené ovesné vločky, těstoviny nebo sušené ovoce. Poohlédněte se po okolí, možná nějaký objevíte i u vás. 

Zero waste v koupelně

 • Všechny ženy chtějí být krásné. Nezapomínejte však, že kosmetika je dobrý sluha, ale zlý pán. Chemické látky mohou vyhladit a rozzářit pleť, zároveň však urychlují její stárnutí a vysušují ji. Pokud nemáte s pletí vážné problémy, nahraďte krémy přírodními oleji. 
 • Obstarejte si látkové odličovací tampony, které můžete používat měsíce. Po použití je stačí jemně přeprat.

Látkové odličovací tampony

 • Soda bikarbona rozmíchaná s trochou vody hravě nahradí šampon.  
 • Téměř v každém velkém městě funguje obchod, kam můžete přijít a „načepovat“ si šampon, gel na praní nebo aviváž. Čepovaná drogerie je lacinější, avšak stejně kvalitní jako kterákoliv známá značka z obchodu. 

Obchod s čepování drogerií

 • Namísto chemických čističů na skvrny vyzkoušejte sodu bikarbonu a ocet. Budete spokojení. 
 • Ocet nahradí i leštidlo do myčky nádobí, vyčistí jakýkoli povrch a použít ho můžete i místo aviváže. Pokud potřebujete vyčistit pračku, nalejte přímo do bubnu 2 dcl octa a pračku pusťte na běžný program. 
 • Na skvrny na umyvadle nebo vaně použijte šťávu z citronu.   
 • Aspoň v letních měsících nechte sušičku odpočívat a sušte prádlo na balkonu.

Zero waste nápady

 • Textilní průmysl je po ropném největším ničitelem životního prostředí na světě. I když obchodní retězce obměňují trendy téměř každý měsíc, vy nemusíte mít všechny tyto věci doma. Mnoho pěkných věcí najdete i v second-handu. Nebo udělejte výměnný byznys s dobrou a stylovou kamarádkou. 
 • Z dovolené u moře si doneste lahev olivového oleje, fíky nebo netradiční bylinky. Potěší mnohem víc než magnetky a pohlednice. 
 • Namíesto květů a bonboniéry darujte svým blízkým praktický dárek. Nabídněte, že jim uklidíte byt, pohlídáte děti nebo je pozvěte na výlet.  
 • Vyhazování potravin je u nás naneštěstí stále velmi rozšířené. Opatřete si domácí kompostér a naučte celou rodinu ho správně využívat. 

Zaujaly vás naše tipy na zero waste domácnost a chcete se dozvědět víc? Všechny důležité informace a další nápady najdete knize Domácnost bez odpadu od Bey Johnson.

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 01.09.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?