Zimní řez ovocných stromků

Pravidelné ořezávání stromků je důležitou rutinou, pokud chcete správně přistupovat k péči o váš strom. Mnozí nezkušení a mladí zahrádkáři se ořezávání vyhýbají, protože mají obavy, že růst stromu naruší nebo ho seřežou špatně.

Zimní řez mladé jabloně

Opatrní jsou zejména u mladých stromků, protože mají obavy, že špatně zasáhnou do jejich růstu. Není třeba se však obávat, pamatujte, že nůžky berete do rukou pro jejich vlastní dobro.

Proč seřezávat?

 • větve zmohutnějí
 • strom má výrazně hezčí tvar – můžeme ho formovat
 • dosáhneme bohatou rodivost stromu
 • stromy rychleji rostou
 • oddaľujeme rodivost 

Zimní řez se praktizuje ve vegetačním období od října do března. Prospěje všem ovocným dřevinám, přičemž peckovité ovocné stromy je lepší seřezať na podzim a jádroviny v předjaří.

Máme různé typy řezů, s nimiž se seznámíme předtím, než se do samotného seřezávání ovocných stromů pustíte. Každý zahrádkář dává přednost jinému tvarování stromků, proto volí i odlišný střih.

 

Druhy řezů

 • mělký a dlouhý řez

Volíme u stromků, ktoré mají bujný růst a pozdní úrodu. Z mladého jednoletého výhonku seřežeme malou část, abychom dosáhli mělkého řezu.

 • krátký a hluboký řez

Pokud chceme podpořit rodivost stromku, protože úroda nebyla podle našich očekávání volíme tento typ řezu. Ořežeme šikmo větší část větve a ránu natřeme voskem.

 • řez na větvový keřík

Tento řez děláme v místech, kde se vytvořily prstencové zduřeniny. Řežeme šikmo, ale nevytváříme příliš velkou řeznú plochu.

 • řez nad poupětem

Tento druh řezu se uplatňuje při zkracování letorostů nebo výhonků.

 

Pokud bychom řez neudělali, výhonek by se prodloužil nad hlavní větev a na bočních stranách by začala rašit poupata. Větve by se nerozvětvily a ubylo by z možné bohatosti koruny a plodnosti stromu.

Přestože se seřezávání nezdá až tak náročné, je důležité si uvědomit, že ke každému stromku je nutné přistupovat individuálně. Zvážit jaký střih je nejvhodnější na konkrétní typ stromu.

Tip: Pokud seřzáváte větší větve, tak použijte pilku a následně je ošetřete nožíkem, aby byla plocha seřezání hladká. Na závěr použijte vosk nebo nátěr, kterým ránu ošetříte.

Výhody a nevýhody zimního řezu

 • stromy jsou bez listí, dokonalý přístup ke koruně  
 • umíme určit stav stromu, jeho poškození a nemoci
 • riziko zmrznutí větví

|Omlazující, tedy zimní řez se nedoporučuje provádět na ovocných stromech, a to broskvoni, meruňce, třešni, višni a nektarince! Jsou citlivé na chladné počasí a jejich větve se seřezávají po sběru ovoce.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.Publikováno dne: 18.05.2018
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny

Elektrické deky, podložky a ostatní pomůcky vás příjemně zahřejí a pomohou i s mnohými zdravotními těžkostmi. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit? Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Tvrdá voda je problémem mnoha domácností. Jak si s ní poradit, aby vaše spotřebiče vydržely déle? S následujícími radami si s tvrdou vodou určitě poradíte.

Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši

Každý, kdo denně pracuje na počítači, potřebuje počítačovou myš. V případě, že je to váš případ, budete určitě dobrou myš potřebovat. Pomůžeme vám vybrat správně.