Zimní řez ovocných stromků

Pravidelné ořezávání stromků je důležitou rutinou, pokud chcete správně přistupovat k péči o váš strom. Mnozí nezkušení a mladí zahrádkáři se ořezávání vyhýbají, protože mají obavy, že růst stromu naruší nebo ho seřežou špatně.

Zimní řez mladé jabloně

Opatrní jsou zejména u mladých stromků, protože mají obavy, že špatně zasáhnou do jejich růstu. Není třeba se však obávat, pamatujte, že nůžky berete do rukou pro jejich vlastní dobro.

Proč seřezávat?

 • větve zmohutnějí
 • strom má výrazně hezčí tvar – můžeme ho formovat
 • dosáhneme bohatou rodivost stromu
 • stromy rychleji rostou
 • oddaľujeme rodivost 

Zimní řez se praktizuje ve vegetačním období od října do března. Prospěje všem ovocným dřevinám, přičemž peckovité ovocné stromy je lepší seřezať na podzim a jádroviny v předjaří.

Máme různé typy řezů, s nimiž se seznámíme předtím, než se do samotného seřezávání ovocných stromů pustíte. Každý zahrádkář dává přednost jinému tvarování stromků, proto volí i odlišný střih.

 

Druhy řezů

 • mělký a dlouhý řez

Volíme u stromků, ktoré mají bujný růst a pozdní úrodu. Z mladého jednoletého výhonku seřežeme malou část, abychom dosáhli mělkého řezu.

 • krátký a hluboký řez

Pokud chceme podpořit rodivost stromku, protože úroda nebyla podle našich očekávání volíme tento typ řezu. Ořežeme šikmo větší část větve a ránu natřeme voskem.

 • řez na větvový keřík

Tento řez děláme v místech, kde se vytvořily prstencové zduřeniny. Řežeme šikmo, ale nevytváříme příliš velkou řeznú plochu.

 • řez nad poupětem

Tento druh řezu se uplatňuje při zkracování letorostů nebo výhonků.

 

Pokud bychom řez neudělali, výhonek by se prodloužil nad hlavní větev a na bočních stranách by začala rašit poupata. Větve by se nerozvětvily a ubylo by z možné bohatosti koruny a plodnosti stromu.

Přestože se seřezávání nezdá až tak náročné, je důležité si uvědomit, že ke každému stromku je nutné přistupovat individuálně. Zvážit jaký střih je nejvhodnější na konkrétní typ stromu.

Tip: Pokud seřzáváte větší větve, tak použijte pilku a následně je ošetřete nožíkem, aby byla plocha seřezání hladká. Na závěr použijte vosk nebo nátěr, kterým ránu ošetříte.

Výhody a nevýhody zimního řezu

 • stromy jsou bez listí, dokonalý přístup ke koruně  
 • umíme určit stav stromu, jeho poškození a nemoci
 • riziko zmrznutí větví

|Omlazující, tedy zimní řez se nedoporučuje provádět na ovocných stromech, a to broskvoni, meruňce, třešni, višni a nektarince! Jsou citlivé na chladné počasí a jejich větve se seřezávají po sběru ovoce.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 18.05.2018
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopikyJak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopiky

Dětem s velmi citlivou pokožkou mohou nevhodné prací prostředky nebo kosmetika způsobovat nepříjemné kožní problémy. Co je důležité vědět o pracích prostředcích pro děti? Které látky...

Kolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto avivážeKolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto aviváže

Správné dávkování pracího prášku a aviváže vám pomůže ušetřit. Podle čeho se při praní řídit? Poradíme vám.

Jak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůžeJak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůže

Výskyt plísní v domácnostech je poměrně častým nechtěným jevem, který nejenže škaredě vypadá, ale také znehodnocuje zdivo a fasádu a k tomu je i zdraví škodlivý. Pomůžeme vám s ním...