Kolik stojí zimní zahrada? Jsou levné zimní zahrady z Polska kvalitní?

Zimní zahrady jsou velmi pěkným zpestřením každého domu. Příbytek vkusně spojují s dotykem přírody. Ačkoli jsou primárně určené na to, aby v ní bydlely rostliny a květy, při trošce fantazie si ze zimní zahrady můžete vytvořit útulné místo na oddech.

Zimní zahrada v domě

Potřebujete se zorientovat v tom, jak zimní zahradu zrealizovat, jaké materiály použít, na co si dát pozor a co trh nabízí? Poradíme vám!

Zimní zahrada rychle a jednoduše!

Co je to zimní zahrada a k čemu slouží?

Jde o druh zahrady, který je zabudovaný přímo v domě. Ačkoli jde o specifické místo v příbytku, korespondovat by mělo minimálně s vnějším designem domu. Zimní zahrady jsou určené na pěstování pestré flóry a bezprostředně tak spojují dům s přírodou. Proč však tuto místnost v domě nevyužít ještě víc? 

Zimní zahrada na pěstování květin

Právě proto se zimní zahrady zařizují tak, aby sloužily také jako místo k oddechu a relaxu. Klidně ji zařiďte malými kousky nábytku, pohovkou, stolem nebo židlemi. Skleněné stěny, vůně květů a barevný interiér – všechno jako stvořené na popolední siestu. Zimní zahradu není problém zakomponovat do už postaveného domu, jak se dá, výstavbu zvažte hned v rámci novostavby.

Základní rady při realizaci

Zimní zahrady by měly být orientované směrem na jih nebo jihozápad, eliminujete tak energetické ztráty. Investujte do kvalitních oken, zvážit můžete montáž vnějších žaluzií, ale také klimatizace. 

Jak je to s použitými materiály?

Při stavbě zimní zahrady se používá hodně skla a jiného těžkého materiálu. Je proto důležité, aby na všechno dohlédl odborník. Vzhledem k tomu, že zimní zahrady mají v sobě silný nádech přírody, dobře zapadne dřevo a dřevěné výrobky. Pokud ho použijete v rámci konstrukce, musí být mimořádně pevné.

Realizace zimní zahrady

Pevnost konstrukce můžete zlepšit také přidáním hliníkových či plastových profilů – výběr je relativně pestrý. Nezapomínejte ani na vzhled. Pokud chcete, aby byla zimní zahrada místem, kde se budete cítit pohodlně, slaďte minimálně rámy oken a dveře, na podlahu snadno udržovatelný materiál – keramické nebo kamenné podlahy. V úvahu připadá i štěrkopísek nebo zámková dlažba.

Zimní zahrady z lexanu

Pokud v rámci konstrukce nevyužijete velká skleněná okna, vhodnou volbou jsou i lexanové tabule. Lexan je speciálně upravený polykarbonát, který se zařazuje do skupiny termoplastů. Můžeme je rozdělovat na:

  • Komůrkové polykarbonáty: Velmi stabilní materiál i při teplotních extrémech, nerozbitný a dobře izoluje teplo. Za studena je ohybatelný a údržba je velmi jednoduchá. Důležitá je oboustranná UV ochrana pro lepší životnost.
  • Plné polykarbonáty: Vzhledem podobné sklu nebo plexisklu. Díky mimořádné pevnosti rovnající se nerozbitnosti se považují za vůbec nejbezpečnější volbu v rámci zasklívacích systémů.

Vytápění zimních zahrad

    • První možností je nezabudovat vytápěcí systémy. V tom případě bude zimní zahrada "studená" a během zimy poslouží k přezimování rostlin. Pochopitelně, během studených dní ji jen těžko budete moci využívat jako běžnou místnost.
    • Druhou volbou je zabudované topení, které umožní zimní zahradu využívat během celého roku. Tím se ale zvyšují náklady.
    • Nejčastěji se do zimních zahrad doporučuje podlahové topení. Je však důležité, aby v zahrádke nechýbělo kvalití odvětrávání, protože tak by mohlo snadno docházet k rosení.

Prosklená zimní zahrada

Stejně tak je nutné počítat s tím, že během léta je tento prostor přehřátý, což opět podtrhuje potřebu dobrého větrání, resp. investice do klimatizace.

Ceník zimních zahrad

Cena zimních zahrad se odvíjí především od jejich rozměrů. U menších zimních zahrad na míru (2x2) zaplatíte približne 40 000–50 000 korun. Větší mohou stát klidně i více než 250 000 korun. Protože nejde o malou investici, dbejte na to, aby použité materiály byly skutečně kvalitní, pevné a trvanlivé.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 10.03.2019
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.

Akrylátová, plechová či smaltovaná vana? Která je nejlepší?Akrylátová, plechová či smaltovaná vana? Která je nejlepší?

Chcete vanu a akrylát a smalt vás oslovily nejvíc? Stále jste se nerozhodli, protože nevíte, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? V článku vám vysvětlíme, co můžete od smaltové i akrylátové...