Kolik stojí zimní zahrada? Jsou levné zimní zahrady z Polska kvalitní?

Zimní zahrady jsou velmi pěkným zpestřením každého domu. Příbytek vkusně spojují s dotykem přírody. Ačkoli jsou primárně určené na to, aby v ní bydlely rostliny a květy, při trošce fantazie si ze zimní zahrady můžete vytvořit útulné místo na oddech.

Zimní zahrada v domě

Potřebujete se zorientovat v tom, jak zimní zahradu zrealizovat, jaké materiály použít, na co si dát pozor a co trh nabízí? Poradíme vám!

Zimní zahrada rychle a jednoduše!

Co je to zimní zahrada a k čemu slouží?

Jde o druh zahrady, který je zabudovaný přímo v domě. Ačkoli jde o specifické místo v příbytku, korespondovat by mělo minimálně s vnějším designem domu. Zimní zahrady jsou určené na pěstování pestré flóry a bezprostředně tak spojují dům s přírodou. Proč však tuto místnost v domě nevyužít ještě víc? 

Zimní zahrada na pěstování květin

Právě proto se zimní zahrady zařizují tak, aby sloužily také jako místo k oddechu a relaxu. Klidně ji zařiďte malými kousky nábytku, pohovkou, stolem nebo židlemi. Skleněné stěny, vůně květů a barevný interiér – všechno jako stvořené na popolední siestu. Zimní zahradu není problém zakomponovat do už postaveného domu, jak se dá, výstavbu zvažte hned v rámci novostavby.

Základní rady při realizaci

Zimní zahrady by měly být orientované směrem na jih nebo jihozápad, eliminujete tak energetické ztráty. Investujte do kvalitních oken, zvážit můžete montáž vnějších žaluzií, ale také klimatizace. 

Jak je to s použitými materiály?

Při stavbě zimní zahrady se používá hodně skla a jiného těžkého materiálu. Je proto důležité, aby na všechno dohlédl odborník. Vzhledem k tomu, že zimní zahrady mají v sobě silný nádech přírody, dobře zapadne dřevo a dřevěné výrobky. Pokud ho použijete v rámci konstrukce, musí být mimořádně pevné.

Realizace zimní zahrady

Pevnost konstrukce můžete zlepšit také přidáním hliníkových či plastových profilů – výběr je relativně pestrý. Nezapomínejte ani na vzhled. Pokud chcete, aby byla zimní zahrada místem, kde se budete cítit pohodlně, slaďte minimálně rámy oken a dveře, na podlahu snadno udržovatelný materiál – keramické nebo kamenné podlahy. V úvahu připadá i štěrkopísek nebo zámková dlažba.

Zimní zahrady z lexanu

Pokud v rámci konstrukce nevyužijete velká skleněná okna, vhodnou volbou jsou i lexanové tabule. Lexan je speciálně upravený polykarbonát, který se zařazuje do skupiny termoplastů. Můžeme je rozdělovat na:

  • Komůrkové polykarbonáty: Velmi stabilní materiál i při teplotních extrémech, nerozbitný a dobře izoluje teplo. Za studena je ohybatelný a údržba je velmi jednoduchá. Důležitá je oboustranná UV ochrana pro lepší životnost.
  • Plné polykarbonáty: Vzhledem podobné sklu nebo plexisklu. Díky mimořádné pevnosti rovnající se nerozbitnosti se považují za vůbec nejbezpečnější volbu v rámci zasklívacích systémů.

Vytápění zimních zahrad

    • První možností je nezabudovat vytápěcí systémy. V tom případě bude zimní zahrada "studená" a během zimy poslouží k přezimování rostlin. Pochopitelně, během studených dní ji jen těžko budete moci využívat jako běžnou místnost.
    • Druhou volbou je zabudované topení, které umožní zimní zahradu využívat během celého roku. Tím se ale zvyšují náklady.
    • Nejčastěji se do zimních zahrad doporučuje podlahové topení. Je však důležité, aby v zahrádke nechýbělo kvalití odvětrávání, protože tak by mohlo snadno docházet k rosení.

Prosklená zimní zahrada

Stejně tak je nutné počítat s tím, že během léta je tento prostor přehřátý, což opět podtrhuje potřebu dobrého větrání, resp. investice do klimatizace.

Ceník zimních zahrad

Cena zimních zahrad se odvíjí především od jejich rozměrů. U menších zimních zahrad na míru (2x2) zaplatíte približne 1500–2000 eur. Větší mohou stát klidně i více než 10 000 eur. Protože nejde o malou investici, dbejte na to, aby použité materiály byly skutečně kvalitní, pevné a trvanlivé.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentářPublikováno dne: 10.03.2019
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hmoždinky do cihly, polystyrenu i sádrokartonu: Víte, které a kdy použít? Hmoždinky do cihly, polystyrenu i sádrokartonu: Víte, které a kdy použít?

Chcete na stěnu připevnit skříňku, poličku nebo knihovnu? Jedním z nejlepších pomocníků při práci budou určitě hmoždinky. Vzhledem k různým typům stavebních materiálů je nezbytné umět si...

Odvětrání koupelny přes střechu i stěnu. Kam umístit ventilátor Odvětrání koupelny přes střechu i stěnu. Kam umístit ventilátor

Plísně se tvoří při vlhkosti nad 70–80 %. Nejčastěji se s tímto problémem setkáváme v koupelnách, na toaletách a v bytových jádrech. Poradíme vám jak vyřešit účinné odvětrávání.

Jak a kde získat list vlastnictví zdarma? Jak a kde získat list vlastnictví zdarma?

List vlastnictví je doklad, kterým se prokazuje vztah vlastníků k nemovitosti. Existují však dva typy listu vlastnictví – jeden zdarma, druhý za poplatek. Jaký je mezi nimi rozdíl?...