Kolik stojí zimní zahrada? Jsou levné zimní zahrady z Polska kvalitní?

Zimní zahrady jsou velmi pěkným zpestřením každého domu. Příbytek vkusně spojují s dotykem přírody. Ačkoli jsou primárně určené na to, aby v ní bydlely rostliny a květy, při trošce fantazie si ze zimní zahrady můžete vytvořit útulné místo na oddech.

Zimní zahrada v domě

Potřebujete se zorientovat v tom, jak zimní zahradu zrealizovat, jaké materiály použít, na co si dát pozor a co trh nabízí? Poradíme vám!

Zimní zahrada rychle a jednoduše!

Co je to zimní zahrada a k čemu slouží?

Jde o druh zahrady, který je zabudovaný přímo v domě. Ačkoli jde o specifické místo v příbytku, korespondovat by mělo minimálně s vnějším designem domu. Zimní zahrady jsou určené na pěstování pestré flóry a bezprostředně tak spojují dům s přírodou. Proč však tuto místnost v domě nevyužít ještě víc? 

Zimní zahrada na pěstování květin

Právě proto se zimní zahrady zařizují tak, aby sloužily také jako místo k oddechu a relaxu. Klidně ji zařiďte malými kousky nábytku, pohovkou, stolem nebo židlemi. Skleněné stěny, vůně květů a barevný interiér – všechno jako stvořené na popolední siestu. Zimní zahradu není problém zakomponovat do už postaveného domu, jak se dá, výstavbu zvažte hned v rámci novostavby.

Základní rady při realizaci

Zimní zahrady by měly být orientované směrem na jih nebo jihozápad, eliminujete tak energetické ztráty. Investujte do kvalitních oken, zvážit můžete montáž vnějších žaluzií, ale také klimatizace. 

Jak je to s použitými materiály?

Při stavbě zimní zahrady se používá hodně skla a jiného těžkého materiálu. Je proto důležité, aby na všechno dohlédl odborník. Vzhledem k tomu, že zimní zahrady mají v sobě silný nádech přírody, dobře zapadne dřevo a dřevěné výrobky. Pokud ho použijete v rámci konstrukce, musí být mimořádně pevné.

Realizace zimní zahrady

Pevnost konstrukce můžete zlepšit také přidáním hliníkových či plastových profilů – výběr je relativně pestrý. Nezapomínejte ani na vzhled. Pokud chcete, aby byla zimní zahrada místem, kde se budete cítit pohodlně, slaďte minimálně rámy oken a dveře, na podlahu snadno udržovatelný materiál – keramické nebo kamenné podlahy. V úvahu připadá i štěrkopísek nebo zámková dlažba.

Zimní zahrady z lexanu

Pokud v rámci konstrukce nevyužijete velká skleněná okna, vhodnou volbou jsou i lexanové tabule. Lexan je speciálně upravený polykarbonát, který se zařazuje do skupiny termoplastů. Můžeme je rozdělovat na:

  • Komůrkové polykarbonáty: Velmi stabilní materiál i při teplotních extrémech, nerozbitný a dobře izoluje teplo. Za studena je ohybatelný a údržba je velmi jednoduchá. Důležitá je oboustranná UV ochrana pro lepší životnost.
  • Plné polykarbonáty: Vzhledem podobné sklu nebo plexisklu. Díky mimořádné pevnosti rovnající se nerozbitnosti se považují za vůbec nejbezpečnější volbu v rámci zasklívacích systémů.

Vytápění zimních zahrad

    • První možností je nezabudovat vytápěcí systémy. V tom případě bude zimní zahrada "studená" a během zimy poslouží k přezimování rostlin. Pochopitelně, během studených dní ji jen těžko budete moci využívat jako běžnou místnost.
    • Druhou volbou je zabudované topení, které umožní zimní zahradu využívat během celého roku. Tím se ale zvyšují náklady.
    • Nejčastěji se do zimních zahrad doporučuje podlahové topení. Je však důležité, aby v zahrádke nechýbělo kvalití odvětrávání, protože tak by mohlo snadno docházet k rosení.

Prosklená zimní zahrada

Stejně tak je nutné počítat s tím, že během léta je tento prostor přehřátý, což opět podtrhuje potřebu dobrého větrání, resp. investice do klimatizace.

Ceník zimních zahrad

Cena zimních zahrad se odvíjí především od jejich rozměrů. U menších zimních zahrad na míru (2x2) zaplatíte približne 40 000–50 000 korun. Větší mohou stát klidně i více než 250 000 korun. Protože nejde o malou investici, dbejte na to, aby použité materiály byly skutečně kvalitní, pevné a trvanlivé.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 10.03.2019
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pejskaři často řeší otázku, zda pustit psa do postele, nebo ne? Odpověď není jednoznačná, v článku se však dozvíte všechna pro a proti. 

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.

Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické

Při koupi žebříkového radiátoru do koupelny máte více možností. Na co se při výběru zaměřit a která varianta bude nejlepší právě pro vás, se dozvíte ve článku.