Zimování a péče o kaktusy a sukulenty v zimě

Tak jko ovlivňuje zima náš organismus, tak ovlivňuje i organismus a „zdravotní stav“ vašich rostlin. I vy se potřebujete pořádně nachystat na zimu a během tohoto těžšího období se každý z nás o sebe i o cosi víc stará, aby nepodlehl typickým zimním chorobám. No a co rostlinky?

Jak zazimovat kaktusy a sukulenty?

I o ty je třeba se v zimě starat, aby se potom na jaře mohly znovu ukázat v celé svojí kráse. Správné zimování má totiž vliv na celkovou kondici rostlin a kvetení v další sezóně. Přípravu na zimu si tedy pořádně promyslete a přečtěte si o tom, jak byste to měli dělat všechno správně. Protože správná péče po čase přináší svoje ovoce, a to neplatí například jen u rostlin.

Proč je důležité rostliny zazimovat?

Na světě existuje mnoho druhů rostlin a také mnoho druhů kaktusů. No a každý z těchto druhů vyžaduje něco jiného, proto je důležité pořádně si zjistit, jaký konkrétní druh máte doma vy. Podle toho zjistíte všechny konkrétní informace o dané rostlince; jaká je její citlivost na změny teplot, kolik světla a vláhy potřebuje, nebo zda se jí v zimě lépe daří někde schované. Kaktusy je důležité zazimovat proto, že některé z nich například při poklesu teplot už pod 15 stupňů začnou odumírat. Samozřejmě jsou i takové, které přežijí sněhovou pokrývku a mínusové teploty, ale takových druhů není moc.

Zazimování je tedy hlavně důležité pro to, aby rostlinky zbytečně neodumřely a další rok mohly opět růst. Správné zimování také příznivě působí na kvetení v příštím roce, na barvu i velikost květů. Je to hlavně kvůli tomu, že kaktusy během zimy naberou živiny, které pro správný růst potřebují, a také energii a odpočinek. Všechny tyto faktory potom pozitivně působí na vývin rostlinky po zimním období a její stav během zbytku roku.

Množství světla a teplota při zimování

Pěstovatelé mají na toto téma skutečně různé názory, ale tady je lepší se držet toho, co fungovalo právě vám. V čem se ale většina pěstitelů shodne, je to, že by teplota, ve které kaktusy a sukulenty zimují, neměla být vyšší než 10 stupňů, ale zároveň by neměla být nižší než 5 stupňů, protože to obvykle vyhovuje tomuto typu rostlin nejčastěji.

Jak správně zazimovat kaktusy - teplota, světlo, stanoviště

Proč tomu tak je? Rostliny se při této teplotě dostanou do tzv. vegetačního klidu. Proto jsou tedy ideální prostory jako chodby, sklepy, schodiště, skleník nebo spíže. Doporučuje se ale při zimování kaktusů raději více světla než méně.

Do domu byste měli dát teplomilné druhy kaktusů, např. rodu Melocactus, Discocactus, a rostliny roubované na Pereskiopsisy a Hylocereusy. Ostatní tedy mohou být ve sklepech nebo sklenících, kde by měl být pro udržování teploty nainstalovaný ohřívač. Ve skleníku by měla být i pár centimetrová izolační vrstva z bublinkové fólie nebo polystyrénu, aby vám odtud neunikalo teplo.

Postup a péče při zimování

Proces zazimování opravdu není nijak složitý a zvládne ho každý z nás. Samozřejmě časově to záleží na počtu sukulentů, které budete chtít zazimovat, ale většinou to zvládnete plus mínus za jednu hodinu. Také vás to nebude stát ani nějaké závratné sumy peněz, kolem 10 eur by vám mělo stačit.

Co budete na tento proces potřebovat? Co se týká materiálu, tak budete potřebovat hnojivo, které je přímo určené na konkrétní druh vašich kaktusů a sukulentů. Dále budete potřebovat seramis nebo keramzit a substrát na pěstování kaktusů. Z nářadí budete potřebovat ruční kypřič půdy, na vytvoření co nejlepších podmínek pro kaktusy, dále nůžky, hadřík, štětec a konev s vodou.

Když máte všechno připravené, můžeme přejít na postup, který bude probíhat během celé zimy. Jako první je umístění. Kaktusy musí být v zimě umístěné na chladnějším místě, ale zároveň s dostatkem světla. Najděte proto takové místo ve vašem domě, tipy na tato místa jsme vám dali už výše v článku a udělejte si tam místo na vaše zimující kaktusy.

Kam umístit kaktusy v zimě?

Příprava na zimu, co se týká zálivky, by měla začít už na podzim, kdy byste ji měli začít postupně snižovat, takže před začátkem zimního období by měl být substrát úplně suchý. S opětovným zvyšováním zálivky a postupným přechodem z chladnějších prostor do tepla byste měli začít někdy na začátku března, záleží i na počasí v daném roce.

Dalším z důležitých faktorů je čištění, které byste během zimy měli pravidelně opakovat. Štětec by měl být jemný, ale zároveň by měl odstraňovat to, co odstranit chcete. A tím jsou zbytky listů, suchých květů, nečistot, prachu, případně uhynulý hmyz. S čištěním souvisí i kontrola těchto rostlinek, jejich stav a to, zda se nemění nějak jejich barva. Kontrola je důležitá hlavně tehdy, pokud byly kaktusy před začátkem zimy umístěné ve vlhkém prostoru či na dešti, a potom byly rychle přesunuté do studené místnosti. Mohou jim totiž začít hnít kořeny a tehdy je kontrola klíčová, protože hneď jak na to přijdete, kořeny byste měli odstranit.

Voda. Důležitá složka při tomto procesu, ale zároveň by se to s ní nemělo přehánět, protože kaktusy celkově nevyžadují příliš hodně vody a v tomto „bdělém“ stavu jí vyžadují ještě méně. Během zimy stačí kaktusy zalít jednou za dva týdny a hlavně ty, které zimují v teplejších prostorách, takže se teplota těhto prostor pohybuje kolem těch 10 stupňů. Ty ve studených prostorách zalévejte méně a nepřekáží jim ani to, když se suchem a chladem trochu svraští.

Co se týká přihnojování, tak s tím počkejte až na období těsně před začátkem jara. U výjimek, kterými jsou kaktusy vo vytápěné místnosti, můžete kaktusy přihnojit jednou měsíčně. Počkat do jara byste měli také s přesazením, ideální období je tehdy, když se už venku začne postupně oteplovat. Jediné, nouzové přesazení, když se vám květináč rozbije, je v zimě povolené.

Kde možná děláte chybu?

Ano, i při přezimovávání rostlin lidé často dělají chyby a potom se není co divit, když se vám rostlinky na jaře neprobudí ze zimního spánku. Nesprávné zimování se dá shrnout v jedné větě; rostlinky jsou umístěné v místnosti, kde je příliš vysoká teplota a nedostatek světla. Když do toho ještě přidáme pravidelné zalévání (které je také zcela nevhodné a neprospívá kaktusům ani během období růstu), tak nečekejte, že zimu přežijí.

V těchto podmínkách se kaktusy začnou deformovat, růstový vrchol u kaktusů zbledne a nepřirozeně se zúží. To potom způsobuje, že kaktusy už potom nevykvetou nebo jen velmi zřídkavě. Nesprávně zazimované rostliny jsou také náchylnější na nejrůznější druhy chorob a také škůdců, kteří parazitují na rostlinkách. Z estetického hlediska jsou tyto kaktusy už zcela neatraktivní a je zbytečné je pěstovat. I pro toto je důležité dbát na dostatečnou péči a správné zazimování.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...Publikováno dne: 14.10.2020
Hodnocení článku:
(88.4%)

V této kategorii najdete i:

Inteligentní květináče na bylinky: Smart Garden, Lua, Click and GrowInteligentní květináče na bylinky: Smart Garden, Lua, Click and Grow

Inteligentní květináče jsou v současnosti velmi populární, hlavně u lidí, kteří často cestují. Zajímá vás, v čem jsou tak inteligentní a výjimečné? Podívali jsme se na to, jak fungují.

Jak pěstovat špenát v zimě, na jaře, na podzim, v květináči a na zahradě? Jak pěstovat špenát v zimě, na jaře, na podzim, v květináči a na zahradě?

Špenát je chutný, dá se zpracovat na milion způsobů, a to jak mražený, tak i čerstvý, je bohatý na vitamíny, minerály a v neposlední řadě se pěstuje neskutečně snadno. Tak proč si svůj...

Batáty – pěstování v květináči i venku na zahradě. Kde koupit sazenice batátů?Batáty – pěstování v květináči i venku na zahradě. Kde koupit sazenice batátů?

Říká vám něco název povijnice batátová? A co sladký brambor nebo batát? Tyto „pseudobrambory“ patří k nejzdravějším plodinám na světě a přestože pocházejí z tropických oblastí,...