Živý plot z tújí, habru, smrku nebo muchovníku. Které jsou vhodné rostliny?

Živý plot je nejpřirozenější formou oplocení, která vždy zapadne do koloritu jakékoliv krajiny – ať už okolo rodinného domu, nebo na zahradě. Svojí svěží barevností dokáže však přinést kousek přírody i na místa, kde byste to nečekali – například do průmyslových či komerčně využívaných areálů.

Živý plot v kombinaci s dřevěnými pláty

Pojďme se spolu podívat, jaké rostliny se nejčastěji na jeho realizaci používají a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Oblíbené nůžky na živý plot

Účel využití živého plotu

V první řadě byste si měli ujasnit, jaké plochy pozemku chcete živým plotem oddělit. V případě rozdělení pozemku na více funkčních částí se hodí spíše rostliny nižšího vzrůstu, avšak výraznějších barev, které místo osvěží. Tento živý plot by neměl přesahovat výšku 120 cm, aby nevytvářel příliš velký stín pro ostatní rostliny, které by potom neměly dostatek slunce.

Když chcete vytvořit optickou bariéru a oddělit váš pozemek od městského nebo sousedova, je vhodné použít spíše vyšší rostliny, které jsou schopné dorůst do výšky 2 m nebo výše. Vyšší rostliny slouží také jako větrolamy a dokážou z velké části ztlumit hluk přicházející z veřejné komunikace. Na některých druzích vyrůstají také ostré trny, díky kterým mohou rostliny sloužit i jako účinná fyzická bariéra před proniknutím osob nebo zvířat na část vašeho pozemku.

Vždyzelený živý plot

Pokud chcete, aby byl váš živý plot neopadavý, sáhněte po tzv. vždyzelených rostlinách. Jejich listí, resp. jehličí na zimu neopadává a nemění svoji barvu, případně ji mění jen v malém rozsahu. Tyto rostliny vám pomohou vytvořit rovnoměrné živé ploty na velkých plochách, které se hodí na oddělení vašeho pozemku od okolí.

  • Túje – Jsou nejoblíbenější rostlinou na rychle rostoucí živý plot. Nejznámější je odrůda Brabant, která je odolná a nenáročná, nemá však ráda suchou a chudou půdu, v níž se její růst zpomaluje. Oblíbená je také odrůda Columna, která je úzká a sloupcovitá, roste velmi rychle a nevyžaduje řez. Odrůda Smaragd má žlutozelené jehličí, ale vyžaduje hodně slunce, jinak bude růst pomaleji, také nepotřebuje tvarování. Túje řasnatá (Excelsa Compact) je plně mrazuvzdorná a postupem času se mění z plochých větví na štíhlý strom. Túje východní (Aurea Nana) má, na rozdíl od ostatních uvedených odrůd, žluté jehličí, které v zimě dostává nádech bronzové barvy. Dorůstá do výšky max. 1,5 m.
  • Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) – Nejoblíbenější jsou odrůdy Caucasica, Herbergii a Rotundifolia. Ty mají typické nápadné lesklé listy a vyrůstají do výšky 1–1,5 m. Bobkovišeň vyžaduje polostín a mírně zásaditou půdu. Mrazy jí pomáhá přežít silná regenerační schopnost a nezapomínejte ani na fakt, že je mírně jedovata.
  • Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) – Je to vždyzelený keř, který vyniká svojí mimořádnou odolností a vysokou regenerační schopností. Není náročný na půdu ani ovzduší, avšak jeho regenerační schopnost je vhodné podporovat pravidelným přihnojováním. Tehdy velmi dobře snáší řez a je možné ho tvarovat do nejrůznějších podob. Bez řezu dokážou některé odrůdy vyrůst až do výšky 6 m. Také je možné ho velmi jednoduše rozmnožovat prostřednictvím odřezků. Oblíbenou odrůdou je Arborescens a na nízké obruby se hodí Suffruticosa.

Živý plot ze zimostrázu stálezeleného

  • Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana) – Je rostlina podobná túji, má však jemnější větvičky a jehličí, jehož barva přechází ze zelené do modré až sivé. Je to náročnější rostlina než túje – vyžaduje si slunné místo, kvalitní půdu bohatou na živiny, pravidelné zavlažování a nesnáší dobře silné mrazy, suchý zimní vítr a také hluboký řez.  
  • Tis obyčejný (Taxus baccata) – Je vcelku nenáročný, nemá však rád silné mrazy. Má výbornou regenerační schopnost a výborně snáší řez. Je možné ho tedy tvarovat do nejrůznějších podob a plotů ve výšce 1–4 m. Na ploty se hodí silnější, odrostlé rostliny. Na mráz jsou citlivější odrůdy Fastigiata a Hybernica, tye vyžadují pyramidový střih. Pozor, tis obyčejný je jedovatý.
  • Jalovec (Juniperus) – Překrásný tyrkysově zbarvený jehličnan, který si svoji barvu si zachovává během celého roku. Je to velmi odolná rostlina, která se dožívá stovek roků. K dispozici jsou různé odrůdy od trpasličích až po mohutné, které dorůstají do výšky 10 m. Jalovec dobře snáší řez.
  • Červenka (Photinia) – Zajímavá rostlina s výrazně dočervena a dozelena zbarvenými listy, které mění barvu v průběhu roku. Dokáže dorůst do velké výšky, ale aby byla dostatečně hustá, vyžaduje si pravidelný řez. Červenka má i ostny, takže působí jako zábrana proti průniku zvířat na pozemek.
  • Ovocné keříky – Jsou zajímavou variantou na realizaci optického oddělení částí zahrady. Navíc plodí velmi chutné druhy ovoce. Pro tento účel dobře poslouží např. rybíz, angrešty, maliny nebo jošty.

Oživte zahradu barevným živým plotem

Výše uvedené druhy rostlin dokážou vytvořit rovnoměrný vždyzelený živý plot, který je však většinou jednobarevný a působí trochu sterilně. Moderní trend v zahradní architektuře však velí, aby nebyly živé ploty stálozelené a hlásí návrat k přirozeným barvám, které vaši zahradu osvěží a přilákají do ní i mnoho pestrobarevných motýlů a hmyzu.

Živý plot z tújí

Když máte rádi svěží barvy, nebojte se kombinovat různé listnaté keříky, které v průběhu ročních období mění svoje zabarvení a vytvoří z vaší zahrady přírodní oázu. Zahradní architekti pro tento účel doporučují rostliny jako muchovník (Amelanchier), aronie, rakytník (Hippophae), hlošina (Elaeagnus), dřín (Cornus), dřišťál (Berberis), růže velkoplodá (Karpatia), kdoulovec (Chaenomeles), kalina (Viburnum) či komule (Buddleia).

Většina z uvedených druhů je opadavá, na podzim vás však potěší různobarevným padajícím listím. Barevnou zahradu si můžete vychutnávat i po celý rok. Například dřišťál Thunbergův nebo dřišťál červenolistý dokážou vytvořit metr vysoký plot a mají zajímavě zbarvené fialovočervené listy. Taková škumpa vlasatá (Cotinus coggygria) má také pěkné tmavofialové lístky, ale dorůstá až do výšky 2 m. Zajímavou rostlinou je také dřín bílý, který má výrazně červenou kůru, nebo zlatý ptačí zob, který má listy výrazně zlaté a dokáže vyrůst až do výšky 5 m.

Výsadba a péče o živý plot

Sazenice na živý plot se obvykle prodávají ve výšce 10–40 cm, platí však, že silnější a urostlejší kusy se rychleji uchytí. Vysazovat byste je měli ve vzdálenosti cca 40–50 cm, na záhonu je vhodná vzdálenost 20 cm. Jehličnaté rostliny se vysazují na jaře, listnaté zase na podzim.

Péče o živý plot

Časté a správné stříhání pomáhá tvarovat rostliny, které potom vytvářejí hustější porost. Co se týká stříhání, je nutné počkat, až rostliny dorostou do požadované výšky živého plotu. Potom se stříhají vrcholy i boky rostlin ve správném řezu. Dobrým pomocníkem pro dodržení rovné linie je např. napnutý provaz. Nezapomínejte ani na dostatečné přihnojování, jak to konkrétní odrůda rostliny vyžaduje. V obdobích delšího sucha je nutné plot také uměle zavlažovat, v zimě je zase dobré oklepávat z rostlin sníh, protože mokrý sníh vytváří silné a těžké vrstvy, které dokážou tenké větvičky polámat.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 13.04.2020
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou lepicí pistoli na dekorace pro děti i dospělé? Bosch je sázka na jistotuJakou lepicí pistoli na dekorace pro děti i dospělé? Bosch je sázka na jistotu

Věrným domácím pomocníkem při opravách, ale také dekorování je tavná pistole. Její využití je skutečně široké. Jak si však správně vybrat lepicí pistoli na dekorování? Podívejte se na...

Nejlevnější betonové ploty z Polska nejsou kvalitní. Rozpadnou se za pár letNejlevnější betonové ploty z Polska nejsou kvalitní. Rozpadnou se za pár let

Chcete plot, který vám zajistí dostatek soukromí, dlouho vydrží a bude dobře vypadat. Náročná kombinace, jednoduché řešení. Betonový plot splní vaše očekávání. Jsou lepší polské, nebo...

Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?

Pokažený zámek ve dveřích je problém. O tom není pochyb. Komplikace s vložkou ve dveřích dokáže nadělat pořádné vrásky. Myslíte, že okamžitě je to práce pro zámečníka? Jak vyměnit zámek...