Změna trvalého pobytu – postup. Jaká je pokuta za nenahlášení změny?

Svatba, rozvod, práce – i to jsou důvody k přestěhování se na jiné místo. Někteří lidé se stěhují jen proto, že potřebují ve svém životě změnu. A jsou tu také lidé, kteří se nestěhovali nikdy a celý život prožili ve svém rodičovském domě. Tak či tak, stěhování předchází mnoho povinností a mnoho povinností přetrvává i po tom, když se už přestěhujete. Jednou z nejdůležitějších věcí je změna trvalého pobytu. Můžete to udělat na úřadech, ale i online, ale musíte k tomu splnit určité náležitosti.

Jak postupovat při změně trvalého pobytu?

V dnešním článku se budeme věnovat změně trvalého pobytu. Úřední záležitosti umí být pořádně náročné a mnozí z nás by se bez těchto návodů a postupů neobešli. Proto se vám budeme snažit pomoci a všechno vysvětlit i ohledně tohoto tématu. V článku vám vysvětlíme, co všechno budete při tomto procesu potřebovat, jaký je přesný postup změny trvalého pobytu, kde všude byste měli tuto změnu nahlásit a jak probíhá zrušení předešlého trvalého pobytu. Také vás seznámíme s poplatky, které by vás neměly při změně trvalého pobytu překvapit.

Přihlášení změny trvalého pobytu

Začněme pěkně popořádku. Kam by měly směřovat vaše první kroky při změně trvalého pobytu? Právě na ohlašovnu nového trvalého pobytu. Takže když se stěhujete například z Prahy do Brna, tak přijdete na městský úřad v Brně. Tam vám pomůžou s přihlášením nové adresy a také vás odhlásí z původního trvalého bydliště, abyste nemuseli stát zase na úřadu tam.

V případě, že si chcete přehlásit trvalý pobyt, musíte:

  • vyplnit a podepsat přihlašovací lístek k trvalému pobytu,
  • předložit platný občanský průkaz,
  • doložit vlastnictví bytu nebo domu (výpis z katastru nemovitostí), nebo doložit oprávněnost užívání bytu (nájemní smlouva, souhlas oprávněné osoby).

Když už máte trvalý pobyt změněný, tak můžete požádat i o vydání potvrzení. Poplatek za ohlášení změny místa trvalého pobytu je 50 Kč.

Po návštěvě úřadů následuje návštěva policie 

Když už máte na úřadě oficiálně změněnou adresu, je potřebné nechat si ji změnit i na dokladech, preto vám musí vystavit nové. Samozřejmě, není třeba měnit hned všechny, ale vaším nejdůležitějším dokladem je občanský průkaz, a ten je potřebné mít aktuální, i s aktuální adresou. Na to, abyste si nechali vystavit nový, je potřebné navštívit na policii oddělení dokladů. Následovný postup už pravděpodobně zná každý z vás. Žádost, focení a podpis.

Změna trvalého pobytu občanský průkaz

Nezapomínejte také na to, že na vydání nového občanského průkazu potřebujete na policii odevzdat i ten starý a také potvrzení o změně trvalého pobytu. To je třeba mít vždy u sebe, když si vyřizujete nějaké doklady nebo měníte svoje údaje. Poplatek se neplatí. Nový občanský průkaz bývá k vyzvednutí do 30 dnů. O nové občanské průkazy musíte zažádat i dětem. Co se týká občanského průkazu, tak ještě jedno upozornění. Když dojde k nějaké změně (vašeho příjmení po svatbě nebo právě při změně trvalého bydliště), požádat o vystavení nových dokladů by jste měli do 30 dní od dané změny. 

Ohlášení změny zaměstnavateli a zdravotní pojišťovně 

Při změnách adresy by se někdy ani nedalo věřit, u kolika různých lidí a organizací máte tuto adresu uvedenou. Dalšími z důležitých míst, kde je potřebné tuto změnu nahlásit, je váš zaměstnavatel, zdravotní a sociální pojišťovna. Co se týká zaměstnavatele, tak mu to jen stačí oznámit, on vyplní papíry, případně i elektronicky tuto změnu zaznamená a je to vyřízené. Na druhé straně, když jste nezaměstnaní a jste evidovaní na úřadu práce, sociálních věcí a rodiny, musíte nahlásit tuto změnu na příslušném úřadu.

Co se týče zdravotní pojišťovny platí oznamovací povinnost dle zákona o veřejném zdravotním pojištění. Do 30 dnů od změny trvalého bydliště musíte oznámit tuto změnu své pojišťovně, a to i v případé, zda pojišťovna provede změnu sama.

Změna v papírech od vašeho auta

Kvůli změně v registru vozidel musíte do 10 pracovních dnů navštívit dopravní odbor. Správní poplatek je 50 Kč. Musíte žádat o nový malý technický průkaz, který vám bude vydán už s novou adresou. Do velkého technický průkazu vám budou doplněny nové údaje.

Změna trvalého pobytu řidičský průkaz

Jakoukoli změnu, kterou provedete ohledně vašeho motorového vozidla, jste povinen hlásit nejen na policii, ale také v pojišťovně, ve které máte povinné smluvní pojištění, případně i havarijní pojistku. U řidičského průkazu není změna nezbytná, protože na něm trvalé bydliště není uvedeno. Nachází se tam jen místo narození a místo, kde jste si řidičský průkaz dělali.

Ostatní instituce 

Kam byste měli zajít po změnách ve všech institucích, kde máte uvedenou zákonnou lhůtu na provedení těchto změn, je banka. Když jste si otevírali bankovní účet, tak jste ve smlouvě podepsali, že při jakékoliv změně vašeho rodinného stavu nebo změně bydliště ohlásíte informace v dané finanční instituci. Znovu, i na tuto změnu je potřebný nový občanský průkaz, takže banku navštivte, až ho budete mít. Možná si řeknete, že se nic nestane, pokud byste v bance adresu nezměnili. Ale při vyřizování různých záležitostí může mít banka problém se s vámi zkontaktovat a i tak budete muset nakonec tuto změnu bance nahlásit. 

Dalšími místy, kde musíte změnu trvalého pobytu nahlásit, je dodavatel elektřiny, plynu a váš mobilní operátor. K těmto změnám nepotřebujete žádné zvláštní papíry a potvrzení, jen váš nový občanský průkaz. U většiny operátorů je to tak, že vyžadují osobní návštěvu pobočky a nevyřídíte to jen tak přes telefon nebo e-mail. Naplánujte si tedy návštěvu i tam. V případě elektřiny a plynu se tato osobní návštěva nevyžaduje a vyřídíte to pomocí e-mailu, který bude v příloze obsahovat váš naskenovaný občanský průkaz, případně se přihlásíte do webového rozhraní dodavatelů. 

Poslední z vašich "vyřizovací zastávek" je katastr, tedy v případě, když nějakou nemovitost vlastníte. Tady opět nelze zapomínat na to, že je stanovená zákonná lhůta na nahlášení změny, a to 30 dní. Tato změna se nahlašuje na okresním úřadu, kde jste vlastníkem této nemovitosti. Nespleťte si to proto s katastrálním úřadem v okrese vašeho trvalého bydliště, tam se tato změna nenahlašuje. K této změně budete potřebovat: 

  • vyplněnou žádost o vyznačení změny trvalého pobytu
  • kopii nového občanského průkazu
  • potvrzení o změně trvalého bydliště
  • list vlastnictví

A hotovo! Všechny změny máte za sebou a už vám jen zbývá užít si váš nový domov. Při provádění těchto změn si nezapomeňte vždy zkontrolovat, které doklady potřebujete a jaká je zákonem stanovená lhůta, abyste nemuseli navíc platit pokuty za zmeškání. 

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 12.07.2022
Hodnocení článku:
(92.6%)

V této kategorii najdete i:

Sběr a sušení léčivých rostlin v sušičce, troubě, na slunci. Jak skladovat sušené bylinky?Sběr a sušení léčivých rostlin v sušičce, troubě, na slunci. Jak skladovat sušené bylinky?

Víte, jaké možnosti při sušení bylinek máte a jak je vysušit tak, aby si zachovaly co nejvíc původních látek? Čtěte dál.

Zavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukruZavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukru

Kolem června a července dozrávají oranžové sladké plody meruněk. Říká se, že když dozrají meruňky, nastalo léto. Poradíme vám, jak je zpracovat.  

Ohlášení bouracích prací: Kdo vydává bourací povolení, stavební dozor při bourání, pokuta za bourání bez povoleníOhlášení bouracích prací: Kdo vydává bourací povolení, stavební dozor při bourání, pokuta za bourání bez povolení

Chystáte se bourat? Ať už jste se rozhodli odstranit starou stodolu na nově koupeném pozemku, nebo vyměnit příčky v bytě, nesmíte zapomenout na povinnosti, které vám vyplývají ze zákona.