Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech.

Černá kuchynská baterie

Jak zajistit, aby byla černá stále černá? Jak čistit černou baterii?

Čeho se vyvarovat u černých baterií

Udržet černé dřezové baterie krásné se může zdát náročnější, než je tomu v případě běžných baterií, avšak jediné, na co si musíte u černých povrchů dát pozor, jsou agresivní chemikálie, bělidla a hrubé hadříky či drátěnky. Nezapomenout byste neměli ani na barviva, ať už umělá nebo přírodní.

U černých dřezů, ale také černých dřezových baterií se může jednat o červenou řepu, kari, sáčky s čajem, papriku nebo dokonce kečup. V případě koupelen jsou nebezpečím například bělící zubní pasty, ale také tónovací šampóny, barvy na vlasy, laky na nehty, ale také laky na vlasy či různé odlakovače nebo pigmentové barvy (pozor někdy jsou v dětských fixách). V koupelně si dejte pozor i na dětské vodovky nebo prstové barvy. Tyto látky je třeba ihned umýt vlažnou vodou a vybavení utřít dosucha.

Jak se udržuje černá baterie

To, že se s černou baterií či jiným černým vybavením něco děje, poznáte snadno. Zešedne, vytvoří se jakési mapy, povrchy jsou lepkavé nebo hrubé. Jak se udržuje černá baterie? Základem je vždy prevence. Po použití ji umýt a vysušit. Pozor byste si měli dát na náchylnější místa – pokud máte otočné rameno, pak jej zpravidla uchopujete špinavýma rukama, stejně tak ovládací páku.

Mějte vždy po ruce hadřík, a to zejména v kuchyni. Jakmile dovaříte, kápněte na vlhký hadřík pár kapek octa nebo citronové šťávy, a ošetřete baterii i dřez. Pozor si dejte také na místo uchycení baterie, kam přirozeně stéká voda, a je zde vyšší riziko tvorby vodního kamene. Alespoň jednou týdně připravte pastu z jedlé sody, octa a vody, naneste na okolí baterie, nechte působit 15 minut a pak setřete, opláchněte a utřete dosucha.

Údržba černé kuchyňské baterie

Vodní kámen lze odstranit

Další velkou otázkou je, jak odstranit vodní kámen z černé baterie. Rozhodně zapomeňte na drastické přípravky a drátěnky. Výsledkem by nebyla čistota, ale spíš poškrábaný či dokonce sedřený povrch. Černé povrchy jsou sice odolné vůči poškrábání, loupání i chemickému působení, ale jedná se o konstrukci pro běžnou zátěž. Intenzivní působení chemikálií může povrchy poškodit, respektive spolu s vodním kamenem odstraníte i kus povrchu.

Jak tedy na to? Pro běžné náznaky vodního kamene postačí směs vody a octa. Dejte 250 ml vody do rozstřikovače a přidejte 3 polévkové lžíce octa. Směs poté nastříkejte na postižené povrchy. Poté opláchněte vlažnou vodou a utřete baterii i vybavení dosucha.

K černé dřezové baterii se hodí granitový dřez

Vedle černých baterií je třeba také pomýšlet na umyvadla, vany a zejména dřezy v černé barvě. I o ně je třeba pečovat. Zejména černé granitové dřezy vyžadují pozornost. Jak jsme zmínili, pozor byste si měli dát zejména při vaření „barvících“ potravin. Rozšiřme výše uvedenou nabídku o červené zelí nebo kurkumu.

V případě černého granitového dřezu doporučujeme po každém větším vaření sáhnout po směsi octa a povrchy ošetřit. Zůstanou krásně černé a vyhnete se jejich šednutí.

Černý granitový dřez - čištění


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 14.03.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(88.8%)

V této kategorii najdete i:

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.

Jak utěsnit okna a dveře svépomocí – kde a jak nalepit samolepicí či těsnění do drážkyJak utěsnit okna a dveře svépomocí – kde a jak nalepit samolepicí či těsnění do drážky

Jedna z možností, jak ušetřit během topného období, jsou samozřejmě kvalitně utěsnená okna a dveře. Prozradíme vám, jak správně utěsnit okna, ale také vchodové plastové dveře.