Petúnie – pěstování, přesazení, zalévání, rozmnožování

Rok co rok petúnie překvapí vodopádem jemných květů i netradičními barevnými kombinacemi. Tyto jednoročky, které zdobí balkony i zahrady, vás potěší zejména nenáročnou péčí.

Kvetení letničky petúnie

Dnes si o jejich pěstování povíme všechno podstatné. I díky našim radám se váš domov promění na krásně rozkvetlý prostor, ve kterém se budete cítit tak dobře...

Nejoblíbenější letnička

Jemné květy petúnie patří mezi rostliny, které hospodyňky pěstují nejraději. Možná budete překvapení, ale svým původem má něžná květinka blízko k tabáku, od něhož má odvozené i svoje jméno. Tato něžná ozdoba vznikla teprve nedávno. V 19. století se ji podařilo vypěstovat pomocí křížení, dnes jich poznáme až 20 druhů. Její předchůdci pocházejí z oblasti Jižní Ameriky. Přirozeně se petunie vyskytuje v oblasti jižní Brazílie a na severu Argentiny. Jelikož se ale přišlo na to, jaké podmínky její při růstu nejvíce vyhovují a zároveň pomohlo i šlechtění této rostliny, tak není problém pěstovat ji i v našich zeměpisných šířkách. Dokonce se tak přizpůsobila našim podmínkám, že ji v Česku najdete ve volné přírodě.

Petúnie jsou jednoleté rostliny (záleží podle konkrétního druhu) s přímými i převislými stonky, které bývají mnohonásobně větvené s květinami výrazné barvy. Dokáží dorůst do výšky 80 centimetrů. Na stoncích se nacházejí menší listy vejčitého tvaru s tupým nebo špičatým zakončením. Pro petúnie je typické i to, že se na listech nacházejí různě dlouhé chloupky. Květy mají tvar kalicha, který bývá zvonkovitý a hluboce dělený, jeho cípy mají kopinatý až čárkovitý tvar. Co se týče využití, tak se petúnie nejčastěji umisťují na okna, balkony, terasy nebo různé prostranství kolem domu, na které je možné umístit závěsný květináč s kvetoucími petúniemi.

S petúniemi se pojí i pojmenování surfinie. Pokud byste si mysleli, že jde o nějaký jiný květ, tak jste na omylu. Tak se říká převislým typem petúnií. Pojmenování nejprve vzniklo jako chráněný název podniku Suntory pro jeho produkty, ale časem se to tak uchytilo, že se toto pojmenování používá i pro konkrétní typ petúnií.

Kterou odrůdu petúnií si vybrat

Jelikož se v již v minulosti petúnie ve velkém vyšlechťovali, je v nabídce velký výběr druhů petúnií, které se odlišují způsobem růstu i tvarem a barvou květů. Většina byla vyšlechtěna speciálně, aby splňovala svůj účel co nejlépe. Níže rostoucí petúnie jsou vhodné do záhonů a skalek, na druhé straně, petúnie s dlouhými stonky se hodí na balkony, okna nebo do závěsných květináčů. Pro inspiraci máme pro vás pár druhů petúnií a je na vás, pro který druh se rozhodnete.

Růžové petúnie zasazeny v květináčích

  • Petunia Grandiflora – jedna z nejstarších odrůd, která dorůstá do výšky až 30 centimetrů a má velké květy s vlnitými okraji. Díky své velikosti jsou vhodné do květináčů i záhonů.
  • Petunia Multiflora – druh s menšími květy a kompaktnějším vzhledem. Velmi dobře odolávají dešti a jsou vhodné na okraje záhonů nebo do menších květináčů.
  • Petunia Wave – nejoblíbenější ze všech druhů. Tyto petúnie jsou charakteristické tím, že sice rostou jen do výšky 15 centimetrů, ale šířka dosahuje až 1,5 metru. Kvůli tomu je nejčastěji najdete viset z balkónů a v závěsných květináčích.
  • Calibrachoa – petúnie s malými květy a oblíbené jsou hlavně do závěsných květináčů. Zvládají i nepříznivé počasí, nižší teploty a nevyžadují pravidelné odstraňování zvadlých květů. Jsou tedy ideální i pro nezkušené pěstitele.

Vysazení petúnií

Na výběr máte dvě možnosti – buď si koupíte v zahrádkářství semínka, nebo si zakoupíte již hotové sazenice, přičemž je pak proces pěstování jednodušší a rychlejší. Při petuniích je důležité stanoviště – mělo by to být místo s dostatkem slunce. Pokud jste si vybrali nízko rostoucí typ petúnie, tak se bude hodit na okraje záhonů, jako dekorace k bazénu nebo v květináči ke vchodovým dveřím.

Pokud se rozhodnete pro vysazení do květináčů, potom pamatujte, že je o trochu náročnější než koupení už vysazených květů. Nezapomeňte, že s vysazením petúnií musíte začít už v únoru. Připravte si substrát (pH 6-6,5) na výsev. Semínka zasejte do hloubky tří centimetrů. Zasazená semínka dostatečně zalijte a vložte do igelitového sáčku. Nechejte ho pootevřený, aby vám vzniklo pařeniště. V teplém a vlhkém prostředí vyrostou petúnie rychleji.

Po vysazení jim nejvíce vyhovuje teplota mezi 18 – 25 stupňů Celsia. Na začátku se nelekněte, protože semena rostou pomalu, takže je důležité vysadit je dostatečně v předstihu, abyste měli připravené sazenice na prosazení. Přibližně osm týdnů před posledními mrazy byste měli semínka petúnií vysadit.

Při otevírání balení byste měli být opatrní, semena si přesypte do misky nebo ruky a manipulujte s nimi opatrně. Před zasazením si přichystejte kvalitní substrát, který je přesně určen pro výsevy a rozmnožování rostlin. Substrát by měl být při výsevu každý rok nový a pokud byste použili již použitý, tak by růst nemusel probíhat správně. Petúnie vyžadují jemný substrát, který prošel dezinfekcí.

Ideální nádobou na vysazení je čistá výsevní miska a v případě, že takovou nemáte, tak postačí i plastové krabičky z ovoce nebo plastové květináče. Důležité je, aby nebyly příliš hluboké, protože tak se vláha lépe udrží v půdě a dostane se snadněji k rostoucím petúniím. Při sázení povrch substrátu vyrovnejte, rozsypte semínka a mírně ho přitlačte. Následně ho už jen intenzivně polijte, aby měli semínka dostatek vláhy, ale použijte na to hlavici, aby se z půdy nevyplavili.

Při normálních teplotách by mělo dojít ke klíčení za 5 až 15 dní. Když už budou dostatečně velké, tak je čas prosadit je do buněčných tácků nebo malých květináčů a pěstovat je při teplotě do 15 stupňů Celsia. Předtím, než jejich prosadíte do květináčů venku, tak byste je během 10 dnů měly aklimatizovat na nižší teploty.

Pěstování petúnií ze semínka

První týden po zasazení je chraňte před přímým slunečním světlem. Do květináčů na balkón nebo do zahrady je můžete vysadit v polovině května. Prvních 7 až 10 dní rostliny nehnojte, substrát jim poskytne dostatek živin. Když se petúnie stabilizují, můžete začít s pravidelným přihnojováním krystalickým substrátem, ideálně 1x týdně.

Petúnie byste měli hnojit pravidelně, a to buď tekutým hnojivem nalitým na vrch půdy, nebo v podobě postřiku na listy. Pokud máte více petúnií nasazených vedle sebe v záhoně, tak je nejlepší možností použít granulované hnojivo. pH v půdě byste měli udržovat na úrovni 5,5.

Zalévání petúnií

Petúnie mají rády vlhkou půdu, v té se jim daří nejlépe. A protože by měli mít slunné stanoviště, je důležité je zalévat pravidelně, hlavně pokud je máte zasazeny v hliněných květináčích. S množstvím vody byste to však neměli přehánět, protože pak by mohli začít kořeny hnít nebo by měla rostlina při kvetení méně květů.

Při zalévání myslete na to, že voda by měla směřovat přímo ke kořenům rostliny, ne do misky květináče. Zalévejte ideálně večer. Tyto květiny milují rosení, a to zejména v horkých dnech.

Petúniím škodí deštivé a sychravé počasí. Proto jim nezapomeňte v deštivých dnech věnovat zvýšenou pozornost. Zežloutlé, suché nebo poškozené květiny a listy otrhejte. Někdy jim prospěje skrýt se v závětří nebo pod střechou, aby jim příliš mnoho vody nepoškodilo kořeny. Na konci léta po odkvětu je důležité, abyste zvadlé části odstřihli. Petunii tak nebudou zbytečně překážet a lépe poroste. Když už se ke konci léta začne rostlina stále více natahovat a květin bude ubývat, tak tehdy třeba seříznout stonek na polovinu, abyste znovu obnovili rostlinu a proces kvetení.

Zežloutnutí květů může znamenat také nedostatek železa v substrátu. V tom případě se o použití vhodného přípravku poraďte přímo v květinářství.

Přezimování není možné

Jelikož jsou petúnie jednoletky, s jejich přezimováním nepočítejte. Po odkvetení si však můžete odložit semínka, ze kterých vypěstujte svoje oblíbené květiny následující jaro. Připravte se však na práci navíc. Semínka skladujte na suchém tmavém místě.

Škůdci a choroby petúnií

I petúnie podléhají škůdcům a chorobám, které postihují množství květin a rostlin. Nejčastějším škůdcům jsou mšice, které mají velikost špendlíkové hlavičky a měkké hruškovité tělo. I když se snaží maskovat svou barvou, tak při bližším prozkoumání rostliny byste neměli mít problém je najít. Na rostlině parazituje tak, že shlukuje a nasává šťávu z nových stonků na spodní straně. Abyste se jich zbavili, je třeba oříznout napadené části rostlin a nasprejovat je insekticidem.

Škůdci petúnií způsobují jejich úhyn

Petúnie často ohrožuje také houbové onemocnění rostlin, padlí. Vyvarujte se ho především pěstováním květin na dostatečně osvětleném vzdušném místě, kde jim nebude chybět přirozené sluníčko.

Na listech petúnií se kromě mšic často živí i více druhů housenek a skeletonizujú je. Jelikož jsou housenky mnohem větší než mšice, tak není problém je posbírat rukou, aniž jste používali chemikálie. Při housenkách je výhodou to, že se neshlukují do větších skupin a na rostlině jsou samy. Jediné, co je třeba udělat, je odstřihnout napadené části rostlin.

Mezi petúniemi se rozšiřuje několik virů – kadeřavost, mozaika, potyvírus a například i tečkované vadnutí. Tyto virové nemoci se na rostliny přenášejí přes škůdce, takže nejúčinnější prevencí je ochrana proti parazitům. Roznášejí je komáři, mšice i roztoče. Nemocné petúnie nenechávejte u ostatních, protože se infekce rychle přenáší. Vyklopte je a zlikvidujte, potřebná je i následná dezinfekce použitých nástrojů a nádob.

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 07.02.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.2%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česnekuJak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česneku

Vysoké teploty, ostré sluneční paprsky a nedostatek srážek nevyhovují květinám, stromům ani trávníku. Jak na pravidelnou zálivku všech rostlin?

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasu

Jak správně zvolit rostliny na terasu a kterým druhům se bude nejlépe dařit? Parametrů výběru a požadavků je hned několik.

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.