Petúnie – pěstování, přesazení, zalévání, rozmnožování

Rok co rok petúnie překvapí vodopádem jemných květů i netradičními barevnými kombinacemi. Tyto jednoročky, které zdobí balkony i zahrady, vás potěší zejména nenáročnou péčí.

Kvetení letničky petúnie

Dnes si o jejich pěstování povíme všechno podstatné. I díky našim radám se váš domov promění na krásně rozkvetlý prostor, ve kterém se budete cítit tak dobře...

Nejoblíbenější letnička

Jemné květy petúnie patří mezi rostliny, které hospodyňky pěstují nejraději. Možná budete překvapení, ale svým původem má něžná květinka blízko k tabáku, od něhož má odvozené i svoje jméno. Tato něžná ozdoba vznikla teprve nedávno. V 19. století se ji podařilo vypěstovat pomocí křížení, dnes jich poznáme až 20 druhů. Její předchůdci pocházejí z oblasti Jižní Ameriky.

Není tedy divu, že petúnie nejvíc potěší teplé suché počasí  spojené s pravidelným zaléváním. Petúnie u nás, i když nejsou náročné na údržbu, přece jen potřebují pomocnou ruku pěstitele. Ve volné přírodě se téměř nevyskytují.

Charakteristickým znakem pro petúnii je nízký táhlý porost. Květy mají tvar hlubokého zvonu. Jsou zbarvené do bíla, krémova, růžova, žluta, fialova a jiných pastelových odstínů.

Vysazení petúnií

Pokud se rozhodnete pro vysazení do květináčů, potom pamatujte, že je o trochu náročnější než koupení už vysazených květů. Nezapomeňte, že s vysazením petúnií musíte začít už v únoru. Připravte si substrát (pH 6–6,5) na výsev. Semínka zasejte do hloubky tří centimetrů. Zasazená semínka dostatečně zalijte a vložte do igelitového sáčku. Nechejte ho pootevřený, aby vám vzniklo pařeniště. V teplém a vlhkém prostředí vyrostou petúnie rychleji.

Pěstování petúnií ze semínka

Ideální teplota na vypěstování sazenic je 18 až 20 stupňů. Když začnou výhonky růst, přesuňte je na okno, přičemž stále udržujte doporučenou teplotu. Pozor si dejte na jarní mrazy. S prvními lístky je čas na přesazení do květináčů. Buďte opatrní, petúnie jsou v tomto období ještě velmi křehké.

První týden po zasazení je chraňte před přímým slunečním světlem. Do květináčů na balkon nebo do zahrady je můžete vysadit v polovině května. Prvních 7 až 10 dnů rostliny nehnojte, substrát jim poskytne dostatek živin. Když se petúnie stabilizují, můžete začít s pravidelným přihnojováním krystalickým substrátem, ideálně 1x týdně.

Zalévání petúnií

Při zalévání myslete na to, že voda by měla směřovat přímo ke kořenům rostliny, ne do misky květináče. Zalévejte ideálně večer. Tyto květiny milují rosení, a to zejména v horkých dnech.

Petúniím škodí deštivé a sychravé počasí. Proto jim nezapomeňte v deštivých dnech věnovat zvýšenou pozornost. Zežloutlé, suché nebo poškozené květiny a listy otrhejte. Někdy jim prospěje skrýt se v závětří nebo pod střechou, aby jim příliš mnoho vody nepoškodilo kořeny.

Zežloutnutí květů může znamenat také nedostatek železa v substrátu. V tom případě se o použití vhodného přípravku poraďte přímo v květinářství.

Škůdci a choroby petúnií

Petúniím škodí různí škůdci, plísně, bakterie a viry. Typickým onemocněním je například virus mozaiky tabáku a rajčete. Ze škůdců se vyskytuje například molice skleníková, třásněnka západní, jejíž larvy vysávají šťávy listů a květů, ale také mšice. Nezapomeňte tedy doplnit svoji pěstovatelskou výbavu kvalitním postřikem a zachytit problém včas. Při rozšíření škůdců byste už svým krásným petúniím nemuseli pomoci.

Škůdci petúnií způsobují jejich úhyn

Petúnie často ohrožuje také houbové onemocnění rostlin, padlí. Vyvarujte se ho především pěstováním květin na dostatečně osvětleném vzdušném místě, kde jim nebude chybět přirozené sluníčko.

Přezimování není možné

Jelikož jsou petúnie jednoletky, s jejich přezimováním nepočítejte. Po odkvetení si však můžete odložit semínka, ze kterých vypěstujte svoje oblíbené květiny následující jaro. Připravte se však na práci navíc. Semínka skladujte na suchém tmavém místě.

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 07.02.2019
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak pěstovat jahody na zahradě, v květináči a na paletáchJak pěstovat jahody na zahradě, v květináči a na paletách

Víte, jak pěstovat jahody? Můžete si je klidně vysadit na zahradě, do květináče nebo i do palet. Vysvětlíme vám všechno, co o pěstování jahod potřebujete vědět – kdy sázet, jak často...

Sázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jakSázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jak

Máte zahradu, ale nemáte příliš velké zkušenosti s pěstováním plodin? Rádi vám s tím pomůžeme. Připravili jsme si pro vás souhrnný návod pěstování nejrozšířenějších rostlin v našich...

Pěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, chorobyPěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, choroby

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastních okurek, poradíme vám, jak rozlišovat mezi jednotlivými odrůdami, jak se o ně starat a před jakými hrozbami je chránit.