Petúnie – pěstování, přesazení, zalévání, rozmnožování

Rok co rok petúnie překvapí vodopádem jemných květů i netradičními barevnými kombinacemi. Tyto jednoročky, které zdobí balkony i zahrady, vás potěší zejména nenáročnou péčí.

Kvetení letničky petúnie

Dnes si o jejich pěstování povíme všechno podstatné. I díky našim radám se váš domov promění na krásně rozkvetlý prostor, ve kterém se budete cítit tak dobře...

Nejoblíbenější letnička

Jemné květy petúnie patří mezi rostliny, které hospodyňky pěstují nejraději. Možná budete překvapení, ale svým původem má něžná květinka blízko k tabáku, od něhož má odvozené i svoje jméno. Tato něžná ozdoba vznikla teprve nedávno. V 19. století se ji podařilo vypěstovat pomocí křížení, dnes jich poznáme až 20 druhů. Její předchůdci pocházejí z oblasti Jižní Ameriky.

Není tedy divu, že petúnie nejvíc potěší teplé suché počasí  spojené s pravidelným zaléváním. Petúnie u nás, i když nejsou náročné na údržbu, přece jen potřebují pomocnou ruku pěstitele. Ve volné přírodě se téměř nevyskytují.

Charakteristickým znakem pro petúnii je nízký táhlý porost. Květy mají tvar hlubokého zvonu. Jsou zbarvené do bíla, krémova, růžova, žluta, fialova a jiných pastelových odstínů.

Vysazení petúnií

Pokud se rozhodnete pro vysazení do květináčů, potom pamatujte, že je o trochu náročnější než koupení už vysazených květů. Nezapomeňte, že s vysazením petúnií musíte začít už v únoru. Připravte si substrát (pH 6–6,5) na výsev. Semínka zasejte do hloubky tří centimetrů. Zasazená semínka dostatečně zalijte a vložte do igelitového sáčku. Nechejte ho pootevřený, aby vám vzniklo pařeniště. V teplém a vlhkém prostředí vyrostou petúnie rychleji.

Pěstování petúnií ze semínka

Ideální teplota na vypěstování sazenic je 18 až 20 stupňů. Když začnou výhonky růst, přesuňte je na okno, přičemž stále udržujte doporučenou teplotu. Pozor si dejte na jarní mrazy. S prvními lístky je čas na přesazení do květináčů. Buďte opatrní, petúnie jsou v tomto období ještě velmi křehké.

První týden po zasazení je chraňte před přímým slunečním světlem. Do květináčů na balkon nebo do zahrady je můžete vysadit v polovině května. Prvních 7 až 10 dnů rostliny nehnojte, substrát jim poskytne dostatek živin. Když se petúnie stabilizují, můžete začít s pravidelným přihnojováním krystalickým substrátem, ideálně 1x týdně.

Zalévání petúnií

Při zalévání myslete na to, že voda by měla směřovat přímo ke kořenům rostliny, ne do misky květináče. Zalévejte ideálně večer. Tyto květiny milují rosení, a to zejména v horkých dnech.

Petúniím škodí deštivé a sychravé počasí. Proto jim nezapomeňte v deštivých dnech věnovat zvýšenou pozornost. Zežloutlé, suché nebo poškozené květiny a listy otrhejte. Někdy jim prospěje skrýt se v závětří nebo pod střechou, aby jim příliš mnoho vody nepoškodilo kořeny.

Zežloutnutí květů může znamenat také nedostatek železa v substrátu. V tom případě se o použití vhodného přípravku poraďte přímo v květinářství.

Škůdci a choroby petúnií

Petúniím škodí různí škůdci, plísně, bakterie a viry. Typickým onemocněním je například virus mozaiky tabáku a rajčete. Ze škůdců se vyskytuje například molice skleníková, třásněnka západní, jejíž larvy vysávají šťávy listů a květů, ale také mšice. Nezapomeňte tedy doplnit svoji pěstovatelskou výbavu kvalitním postřikem a zachytit problém včas. Při rozšíření škůdců byste už svým krásným petúniím nemuseli pomoci.

Škůdci petúnií způsobují jejich úhyn

Petúnie často ohrožuje také houbové onemocnění rostlin, padlí. Vyvarujte se ho především pěstováním květin na dostatečně osvětleném vzdušném místě, kde jim nebude chybět přirozené sluníčko.

Přezimování není možné

Jelikož jsou petúnie jednoletky, s jejich přezimováním nepočítejte. Po odkvetení si však můžete odložit semínka, ze kterých vypěstujte svoje oblíbené květiny následující jaro. Připravte se však na práci navíc. Semínka skladujte na suchém tmavém místě.

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 07.02.2019
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...