Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasu

U většiny domů v současnosti už nemůže chybět terasa. Hlavně když máte velkou zahradu a rádi trávíte čas venku. Jde o propojení mezi interiérem a exteriérem. I proto by měly být tyto dvě části v harmonii. Z hlediska designu, volby barev i materiálů. Na zahradní terase by neměl chybět kvalitní nábytek, zastřešení jako ochrana před sluncem či všechny potřeby na grilování. S tím souvisí i vhodně zvolená zeleň.

Vhodné květiny na terasu

Jak správně zvolit rostliny na terasu a kterým druhům se bude nejlépe dařit? Parametrů výběru a požadavků je hned několik. Záleží i na tom, co preferujete vy. Jsou to kvetoucí rostliny v záhonech a skalkách, nebo spíše plazivé, nekvetoucí druhy? Nebojte se, dnes je už v nabídce tolik druhů rostlin vhodných na terasu, že si to nakombinujete přesně podle svých představ.

Vlastnosti terasy

Právě ty jsou klíčovým faktorem při výběru rostlin. Zamyslete se nad tím, na jakou stranu je terasa situovaná, jak velký prostor máte k dispozici, zda chcete, aby rostliny splňovaly i funkci přirozeného stínu, do jakého stylu je zahrada zařízená a podobně. Při plánování terasy, ještě před její výstavbou, je dobré zahrnout i plánování zeleně. V dané fázi to nemusí být konkrétní druhy, ale měli byste si stanovit aspoň přibližnou představu. Toto jsou důležité vlastnosti terasy ovlivňující výběr vhodných rostlin:

  • Množství slunce – rostliny do interiéru a exteriéru se vybírají hlavně podle toho, kolik světla potřebují. Nemůžete na slunné místo zasadit rostliny, které preferují úplný stín. Je potřebné si dobře promyslet rozmístění rostlin iostatního zařízení na terase. Počítejte i s tím, že některé květiny potřebují přezimovat v teple, takže jim musíte vyhradit místo doma.
  • Rozměry terasy – čím víc místa na terase máte, tím víc a větších rostlin si můžete nakoupit. Ale nemělo by se to přehánět, ani když jde o zeleň. V tomto případě už by to mohlo vypadat na terase neupraveně a „přeplácaně“. Podle rozměrů rostlin je třeba vypočítat i množství prostoru, které bude zabírat. Pokud máte menší terasu, zvolte řešení, které šetří místem – závěsné květináče, zelené stěny nebo záhon vedle terasy.
  • Ochrana proti slunci – tato konstrukcr slouží nejen jako ochrana proti slunci, ale zároveň poskytuje oporu a prostor pro popínavé rostliny. V případě, že ji na terase ještě nemáte, doporučujeme ji zvážit.
  • Styl – stejně jako v interiéru, tak i v exteriéru se používajíú různé styly stavby a zařízení. Tento parametr by měl být v souladu s tím, co jste si vybrali do domu. Potom bude přechod z vnitřku na terasu plynulejší. Oblíbený je v současnosti přírodní styl se surovými materiály, minimalistický a boho styl. Každý potom vyžaduje i různý výběr rostlin vhodných na terasu.

Správné rozčlenění prostoru

Terasu byste si měli rozčlenit na několik funkčních sekcí a podle toho také vybírat rostliny, které tam budou dokonale sedět. Stejně jako to bývá v interiéru – máme prostor na stolování, přípravu jídla, část na odpočinek, případně na hry. Tak by to mělo být i na terase. Aby ani v tomto prostoru nenastal zmatek, rozdělte si ho na tyto základní „zóny“.

Bylinková stěna

Milujete voňavé bylinky na přípravu jídel? V tom případě by vám na terase neměla chybět stěna plná bylinek. Pěstovat tam můžete i jiné rostliny s chutnými plody, například jahody. S bylinkovou stěnou ušetříte mnoho prostoru. Nejpoužívanějšími bylinkami, které by neměly chybět ve vaší zahrádce, jsou bazalka, rozmarýn, šalvěj, koriandr, rukola, máta, meduňka nebo majoránka.

Jak si tuto bylinkovou stěnu vytvořit? Pokud máte boční konstrukci na terase, stačí na ni připevnit menší kulaté květináče. Víc bylinek se vám vejde do květináčů ve tvaru kvádru. Zajímavějším řešením je vytvoření vertikální bylinkové zahrady z palet. Namalujete staré palety, připevněte je k boční konstrukci a připevněte květináče s bylinkami. Ujistěte se, že mají bylinky dostatek světla, tepla a vody pro svůj růst.

Jaké bylinky na terasu

Zahradní kuchyně

Milujete pobyt na zahradě a nechce se vám stále chodit z interiéru do exteriéru? Přenášení potravin a pohoštění, hlavně když máte velkou návštěvu, může být pořádná otrava. Pokud máte na to prostor, doporučujeme vytvořit si na terase malou zahradní kuchyni. Samozřejmě nemusí být vybavená tak jako klasická kuchyně. Ale aspoň základní věci by tam neměly chybět – malá lednička, rychlovarná konvice i sporák na ohřívání potravin. Co se týká rostlin, pěkně zaplní prostor vysoké rostliny v květináčích, bylinky i menší kvetoucí rostliny.

Prostor na sezení a stolování

Během teplých dní budete na terase trávit množství času, proto by měl být stůl dostatečně velký a sedačky pohodlné. Vždyť na čerstvém vzduchu vám bude chutnat nejlépe. Prostor na stolování od odpočinkové zóny můžete oddělit vysokými květináči s průhlednou dřevěnou konstrukcí. Do květináčů můžete zasadit okrasné stromky, keříky, popínavé rostliny nebo vyšší kvetoucí rostliny. Důležité je to, aby zvládly víc slunečních paprsků a vyhovovalo jim méně místa v květináči.

Oáza odpočinku

Pokud máte na terase bohatý prostor, nejvíc si ho nechte na zónu odpočinku. Neměla by tam chybět pohodlná pohovka s velkými polštáři, houpačka, lehátko a samozřejmě dostatek rostlin. Do této části můžete vymyslet kreativnější nápady, jak se dají květiny využít. Ideální je použít závěsné květináče, které si můžete koupit nebo si je můžete vyrobit. Tímto opticky terasu oddělíte, prostor zútulníte a rozvoníte. Dalším tipem jsou rostliny v ratanových košíčcích.

Nejlepší rostliny na terasu

Rostliny v kvetináčích se dají snadno přesouvat a prostor bude vypadat znovu trochu jinak. Přímo do země doporučujeme zasadit vyšší stromky, keře a rostliny, které budou vytvářet přirozený stín. Každá část zeleně by měla navzájem ladit a působit upraveně, takže bude vyžadovat pravidelnou údržbu. Co zasadit do květináčů a do skalky u terasy?

Kvetoucí rostliny na terasu

Kvetoucí rostliny

Největší ozdobou na vaší terase jsou jednoznačně kvetoucí rostliny. Hodí se hlavně na sluncem zalitou terasu. Nevýhodou je, že mnohé z nich vyžadují přezimování ve vnitřních chráněných prostorách. Proto byste s tím měli už předem počítat. Výběr konkrétních druhů závisí na vašem vkusu. Máme pro vás pár tipů na kvetoucí rostliny ideální na terasu.

Oleandr

Tato dřevina vyžaduje dostatek místa, ale odmění se vám bohatými květy, které dlouho vydrží. Proto je vhodná na středně velké až velké terasy. Nedoporučujeme ji k malým dětem, protože je jedovatá. Před příchodem zimy ji umístěte na světlé a chladné místo.

Kvete od začátku léta až do podzimu. Pro oleandr je typická výrazná vůně a barva květů může být bílá, fialová, růžová nebo žlutá. Jeho základními požadavky je dostatek slunce, tepla, vody a občasné hnojení. Rozmnožuje se zakořeněnými odřezky a vysazuje se začátkem léta.

Petunie

Petunie se pěstuje v různých kultivarech a u mnohých zahrádkářů je velmi oblíbená. Nejlépe vypadá, když je umístěná v závěsném květináči. Hodí se do samostatných i kombinovaných výsadeb. Kvete od začátku léta až do podzimu, dokud je ještě pěkné počasí.

Tak iako oleandr i petunie je rostlina, která vyžaduje teplo, světlo, pravidelné zalévání a odstraňování uschlých květů. Aby se petunie odlehčila, tak průběžně stříhejte dlouhé výhonky. Rozmnožuje se semínky během období jara.

Levandule

Voňavá rostlinka, která je specifická hlavně svou zářivou fialovou barvou. Je ideální právě na terasy nebo do skalky. Kromě slunné terasy ji můžete umístit i do polostínu. Dobře se pěstuje v zemi i vegetačních nádobách.

Levandule na terase

Pěstitelsky je velmi nenáročná – vyžaduje teplo, sucho a každoroční řez. Přihnojovat není potřebné. Levandule se zalévá jen během velmi suchých a horkých dnů. Rozmnožovat ji můžete semeny i odřezky během jara.

Muškáty

Jednou z nejvíc tradičních květin, kterou najdete asi na každém balkonu, okně i terase, je právě muškát. Vybírat si můžete ze širokého spektra barev i velikostí. Bohatě kvete během celého léta a přezimovat byste ho měli dát na chladné a tmavé místo.

Na svůj růst potřebuje slunce nebo polostín, teplo, vydatné zavlažování a pravidelné přihnojování. Abyste muškáty odlehčili, je dobré jednou za pár dnů odstranit suché květy, zežloutl listy a suché stonky. Chybět by neměl ani kvalitní substrát speciálně na muškáty. Rozmnožují se odřezky nebo semeny na jaře.

Hortenzie

Hortenzie je odolná a pěstitelsky nenáročná trvalka, která bohatě kvete. Tento rod zahrnuje více než 70 různých druhů, v zahradách se jich pěstuje jen několik. Hortenzie tolerují téměř jakoukoliv půdu a používají se ve společných výsadbách v záhonech i květináčích.

Tato rostlina vyžaduje polostinné stanoviště a dobře propustnou půdu. Pokud je půda dostatečně výživná, hortenzie nepotřebuje žádné další přihnojování. Na její výsadbu je optimální jarní období, když pominou poslední mrazy. Řezem odstraňte staré a poškozené větve. Hortenzii je možné rozmnožit pomocí mladých odřezků.

Zelené a popínavé rostliny

Další kategorií rostlin vhodných na terasu jsou zelené a popínavé rostliny. Ty se hodí do jejích rohů a k dřevěným konstrukcím oddělujícím terasu od zbytku zahrady. Většina z nich se rozrůstá bez nějaké velké péče, spíše budete muset rostliny zastřihávat. Toto jsou nejoblíbenější nekvetoucí rostliny na terasu.

Bambusy

Na pěstování na terase nebo balkonu se hodí hned několik různých druhů bambusů. Mezi ně patří například rákos nebo pabambus. Jejich největší výhodou je, že rostou poměrně rychle. Už za krátkou dobu vytvoří příjemně stínící prvek.

Všechny druhy bambusů nejlépe rostou na slunci, případně v polostínu. Ideální je východní nebo západní strana, na kterých jsou sluneční paprsky méně ostré. Neměly by se sázet na místa s přímým větrem. Počítat byste měli i s tím, že hlavně v horkých dnech bez deště potřebují bambusy dostatek vody a živin.

Bambus na terase

Ozdobné trávy

Do nádob na terase nebo balkonu je vhodné vybírat trávy, které nedorůstají příliš vysoko. Takto budou působit stále upraveně, ale zachovají si svůj přirozený vzhled. Velmi oblíbeným druhem trávy je opeřenec obecný, který dorůstá do výšky maximálně 100 centimetrů. Okraje listů jsou světle růžové, středový pás je tmavozelený. Vyžaduje slunné stanoviště a přezimuje v chladné místnosti.

Zajímavým druhem je také imperata válcovitá. Je to další nekvetoucí druh trávy a pěstuje se jen v jedné odrůdě. Listy jsou ve vrchní třetině červené, na spodní části je světle zelená barva. Aby měly takto zajímavé zbarvení, imperata potřebuje dostatek světla.

Zimolez

Nejznámější je zimolez kamčatský a další jiné popínavé druhy, které jsou ideální popínavé rostliny na terasu a do zahrady. Většina těchto rostlin je poloopadavá, ale najdou se i stálozelené druhy. Listy jim neopadají ani během silných mrazů.

Popínavé zimolezy nepatří mezi rostliny náročné na pěstování, rozšiřují se po konstrukcích a během léta kvetou pestrobarevnými trubkovými květy. Zaujmou vás i lesklými zelenými listy, které vytvářejí odlišnou texturu. Zimolez dorůstá do několika metrů a vyžaduje polopropustnou půdu v částečném stínu.

Loubinec

Rychle rostoucí a zároveň zajímavou rostlinou je loubinec. Dokáže porůst stěny, altánky i pergoly velkou rychlostí – 1–2 metry za sezónu. Na povrchy se přichytává neinvazívně a nenarušuje jejich strukturu. Dokonce dokáže chránit konstrukce a budovy před povětrnostními podmínkami a během léta se nepřehřívají.

Listy mění barvu během sezóny a zbarvují se hlavně do odstínů červené. Invazívně se rozrůstá do všech směrů, proto je třeba provádět pravidelný řez. Nejznámějšími druhy jsou pavián pětilistý a pavián trojlaločný. Dorůstá do délky 10 až 15 metrů, vyžaduje slunné stanoviště a nevadí mu jakýkoliv typ půdy.

Břečťan

Když mluvíme o popínavých rostlinách, tak si většina z nás představí hlavně břečťan. Je to rychle rostoucí, stále zelená rostlina a často se využívá jako porost pergol, zdí a konstrukcí. Důležitý je jeho hustý porost a zelená textura, kterou si zachová i během zimy.

Břečťan na terase

Břečťan patří mezi velmi odolné a přizpůsobivé rostliny. Pod kontrolou ji udržíte pravidelným řezem. Nevýhodou je, že se břečťan může dostat do štěrbin a puklin stěn, které může následně rozrušit. Vybírat si můžete z více druhů břečťanu s různými tvary listů, velikostí i barvami. Dorůstá do výšky 3–5 metrů podle druhu a preferuje polostín.

Keře na terasu

Možná je to méně tradiční volba, ale také keře jsou skvělou ozdobou na terasu. Je možné je pěstovat v květináčích na terasách a balkonech. Některé jsou zelené po celý rok, jiné v zimě shazují listy. Stromy a keře můžeme také rozdělit podle toho, zda stráví celý rok venku, nebo od jara do podzimu mohou strávit v exteriéru, potom je třeba je zazimovat. Tady je našich pár tipů na různé stromy a keře na terasu.

Jalovce

V květináčích na terase se jalovce dají pěstovat. Jalovce patří mezi jehličnaté keře různých velikostí a barev. Kromě typické syrě zelené barvy mohou mít jehličí do žlutých a modrých odstínů. Na terasu se hodí keře, které mají nižší až plazivý vzrůst. Zároveň tyto druhy vyžadují mnohem méně místa.

Nejvhodnějšími druhy jsou jalovec šupinatý, jalovec plazivý nebo jalovec obecný. Mají rády slunné stanoviště, ale mohou růst i na místě s menším množstvím slunečních paprsků. Pozor na přebytečnou vodu v květináčích – raději je zalévejte méně.

Palmový javor

Javor palmový je netypický, ale zato velmi dekorativní strom. Odlišuje se hlavně zbarvenými listy. Hodí se na menší i větší terasy, vynikne opravdu všude. Vhodné jsou zejména jeho zakrslé odrůdy. Přirozeně se u nás nevyskytuje, ale podmínky na našem území mu vyhovují. Strom má obvykle tvar deštníku, listy jsou silně řezané.

Na pěstování a dobré podmínky je palmový javor dost náročný. Vyžaduje rozptýlené světlo a místo chráněné před větrem. Citlivý je i na mrazy, takže je třeba ho vysadit, až když se teploty ustálí v plusu.

Rododendron

Většina z druhů rododendronů pochází z Asie, ale ve volné přírodě se nacházejí po celé severní polokouli. V současnosti existují tisíce různých druhů. Často je najdete i pod názvem azalky.

Rododendrony můžete vysazovat během celého roku, ale nejvhodnějším obdobím je jaro. Nejvhodnější je polostinné stanoviště s dostatkem vláhy. Na pár hodin snesou i přímé slunce, v úplném stínu by nekvetly. Nemají rády trvale promočenou půdu. Nejvhodnějším obdobím na stříhání je hned po jejich odkvetení.

Túje

Túje se obvykle pěstují v zahradě, ale daří se jim i na terasách. Když si je ostříháte do zajímavých tvarů, dokážou být pěknou ozdobou. Patří mezi vždyzelené jeličnany a nemusíte mu věnovat dostatek pozornosti.

Nejlépe se jim daří na slunných místech a středně vlhké půdě. V chladnějších oblastech a při mladších rostlinách je potřebné je chránit před mrazem. Zastříhávání je nejlepší na jaře nebo ze začátku podzimu. Při pozdějším zastříhávání a tvarování se nemusí rány zahojit. Aby rostlina lépe rostla, pravidelně odstraňujte suché větve a nečistoty.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 26.06.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česnekuJak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česneku

Vysoké teploty, ostré sluneční paprsky a nedostatek srážek nevyhovují květinám, stromům ani trávníku. Jak na pravidelnou zálivku všech rostlin?

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.

Žížaly na zahradě a v trávníku, kterých se není třeba zbavitŽížaly na zahradě a v trávníku, kterých se není třeba zbavit

Žížaly pomáhají prokypřovat půdu, zlepšují její strukturu i dostupnost živin. Může jejich výskyt v některých případech znamenat problém?