Nejlepší inteligentní zásuvky mají časovač a dokážou měřit spotřebu. Jak WiFi zásuvku vybrat?

Se speciální aplikací a inteligentními zásuvkami můžete jednoduše na dálku zapínat a vypínat spotřebiče. Také si můžete kontrolovat spotřebu energie jednotlivých zařízení v reálném čase, ale i zpětně pomocí statistik spotřeby.

Jak si vybrat inteligentní zásuvku

V současnosti je už na trhu více variací těchto inteligentních zásuvek a výběr je opravdu bohatý. Proto vám poradíme, jak si vybrat zásuvku, která bude nejvíc vyhovovat vašim potřebám.

Nejlepší inteligentní zásuvky


Vlastnosti, funkce a parametry

Základem každé inteligentní zásuvky je spínací prvek. Slouží k tomu, aby zabezpečoval přenos napětí ke zdířkám, tedy malým součástkám přizpůsobeným na vodivé připojení. Spínacím prvkem je většinou mechanické nebo polovodičové relé, pomocné obvody ovládají jeho kontakty. Stejně tak pomáhají i při komunikaci mezi zásuvkou a okolním světem, přijímají příkazy pro zapnutí nebo vypnutí. Maximální výkon připojeného spotřebiče k inteligentní zásuvce se pohybuje kolem 3 680 W (proud 16 A). Je to zároveň maximum i pro klasické, 230V zásuvky. Na tento parametr je však třeba si dát pozor, protože některé modely povolují mnohem nižší výkon (2 300 W a méně).

Na co všechno můžete inteligentní zásuvku využít?

Inteligentní zásuvky nefungují jen na zapínání a vypínání spotřebičů v domácnosti. Mají víc zajímavých funkcí. Jednou z nich je zapínání a vypínání na dálku. Z pohodlí domova si dokážete před víkendem vyhřát chatu a už na víkend přijít do teplého prostředí. Také si můžete spustit vyhřívání bojleru a po příchode můžete mít ihned k dispozici teplou vodu. Dávejte si pozor na výkon bojleru a maximální spínací výkon zásuvky.

Při koupi inteligentní zásuvky s možností připojení více spotřebičů je můžete všechny najednou vypnout. Například televizi a její příslušenství, aby nezůstaly v pohotovostním režimu, který zvyšuje spotřebu energie. Tady je třeba si dávat pozor, abyste náhodou nevypli ledničku s mrazničkou a nepřišli tak o všechny potraviny.

Další dobrou funkcí je zapínání a vypínání spotřebičů v určitou hodinu. Můžete si nastavit zapnutí a vypnutí v přesnou hodinu nebo i týdenní rozvrh. Využít se to dá na zapínání večerního osvětlení nebo zavlažování zahrady. Také tak můžete svým dětem omezit sledování televize nebo používání internetu a WiFi připojení. Už je to jen na vašich potřebách.

Přehledné grafy, USB port a další doplňkové funkce

Některé inteligentní zásuvky dokonce dokážou měřit a zaznamenávat do přehledných grafů spotřebu energie jednotlivých zařízení. Všechny údaje si můžete kontrolovat v mobilní aplikaci. Nejčastěji lidé sledují to, kolik energie a v jakém čase dané zařízení spotřebovávají a kde byste na energii mohli ušetřit.

Na trhu jsou dostupné i takové typy inteligentních zásuvek, které mají v sobě zabudovaný senzor měření teploty. Zkontrolujete si tak, zda jste v zimě někde nenechali otevřené okno nebo zda jste před odchodem z domu na delší dobu nenechali zapnuté topení na vyšší teplotu. Oblíbené jsou modely s termostatem, který může teplo udržovat i regulovat.

Inteligentní WiFi zásuvka

Máte doma systém Google Home, Apple HomeKit nebo Amazon Echo? I k nim si můžete dokoupit inteligentní WiFi zásuvku. Můžete ji ovládat hlasovými příkazy pomocí asistentů Google Assistant, Apple Siri nebo Amazon Alexa. Pokud tento systém ještě doma nemáte, ale zaujalo vás to, je třeba počítat s tím, jakým jazykem můžete s nimi komunikovat.

Občas se můžete setkat i s modely, které mají vestavěné podsvícení. Využít se to dá hlavně v noci jako orientační světlo. V některých smart zásuvkách si můžete nastavit barvu podsvícení. Barva se může měnit podle aktuální spotřeby připojeného zařízení. Barevné spektrum je většinou od zelené přes modrou, oranžovou až po červenou a fialovou. Dodatečnou funkcí inteligentních zásuvek může být USB port. Tímto způsobem si můžete přímo nabíjet telefon nebo další zařízení.

Bezpečnostním prvkem je ochrana proti přepětí. V případě, že by k přepětí došlo, automaticky se celá vypne. Ochrannou funkcí proti nebezpečí může být automatické hlášení poruch. Zásuvka sama rozezná, že připojený spotřebič je chybný nebo že s ním něco není v pořádku, sama se vypne a pošle zprávu o chybě na váš telefon. Nemůže se tak stát, že by chyba zásuvky nějak ovlivnila chod vaší domácnosti.

Pokud máte problém s ranním vstáváním, ale potřebujete jít brzy do práce nebo do školy, můžete si ze zástrčky jednoduše udělat osobní budík. Můžete si díky časovači nastavit, že vám zasvítí lampa, začne nahlas hrát rádio, nebo vás může probudit příjemná vůně z osvěžovače vzduchu. Formu ranního budíku si už zvolíte podle sebe, své kreativity a vynalézavosti.

Výhody a nevýhody

Ještě před nákupem a instalací inteligentní zásuvky byste si měli pořádně promyslet, zda bude vyhovovat vám a vašemu životnímu stylu. Tady jsou všechny výhody a nevýhody inteligentních Wi-Fi zásuvek pohromadě.

Výhody inteligentních zásuvek

Nespornou výhodou je pohodlnost a větší kontrola nad domácností. Nemusíte před odchodem z domu všechno kontrolovat, máte přehled o své spotřebě elektrické energie, můžete si ji regulovat a nastavovat podle vlastních představ. Tak můžete ušetřit nejen čas, ale také peníze. Dalším plusem je určitě možnost ovládání na dálku a předpříprava na příchod domů. Přes telefon si zapnete, co potřebujete, a po návratu se budete cítit pohodlně.

Inteligentní WiFi zásuvka aplikace

Většina inteligentních zásuvek je kompaktní, nezabírá mnoho místa, proto ji můžete zamaskovat nábytkem nebo rostlinami. Jednoduchá je také instalace – žádné vrtání do stěny není nutné. Stačí, když SMART zásuvku připojíte do té klasické, už namontované.

A co nevýhody?

Každým zapnutím a vypnutím zásuvky automaticky zapnete nebo vypnete daný spotřebič. Aby to bylo možné, musí se po zapnutí zásuvky spotřebič sám spustit. Mechanický spínač ma vždy dva stavy, zapnutý a vypnutý. Ale vždy při používání inteligentní zásuvky je třeba mít nastavený na spotřebiči zapnutý stav.

Některé spotřebiče mohou fungovat i trochu jinak. Jejich spínač se ovládá tlačítkem, které nepřepíná mezi stavy zapnutý a vypnutý, ale používá paměť – pamatuje si, který stav je aktuální, a automaticky tak přepíná spotřebič do druhého stavu. Pokud se však spotřebič vypne, paměť se vymaže. Hned když zařízení zapnete, zůstane pouze v pohotovostním režimu.

V případě, že zvažujete koupi inteligentní zásuvky a toto zařízení s ní chcete používat, udělejte si ještě před koupí menší test. Zapněte zařízení a následně ho odpojte od elektrické energie. Pokud se po opětovném připojení k síti zařízení zapne úplně, bude fungovat i s inteligentní zásuvkou.

TOP inteligentní zásuvky

Vybrali jsme pro vás porovnání různých značek, cenových kategorií a také funkcí, aby si každý našel to ideální řešení. Výhodou je, že si každý z produktů můžete objednat online u více prodejců – Heureka, Mall, Alza, Lidl.

Typy připojení a komunikací

Jako jsou různé typy zásuvek a mají rozličné funkce, podle toho mají i odlišné typy připojení. Ale ne všechny jsou pro každého, a proto je třeba si vybírat tak, aby vám to stoprocentně vyhovovalo. Nejčastěji je to právě prostřednictvím mobilní aplikace, ve které máte o všem přehled a můžete informace sledovat z různých míst. Ale jsou i další typy připojení a komunikace s inteligentní zásuvkou.

Mobilní aplikace

Je to výhodné, když jste mimo domov. Ale co když tu zásuvku potřebujete zapnout, když jste doma a nemáte u sebe mobil? Tento způsob spárování je výhodný pro ty, kteří ani doma nepustí mobil z ruky.

Hlasový asistent

Tento typ ovládání není vhodný v případě, že nemáte dobrou angličtinu, protože asistenti většinou používají angličtinu. Po zapojení zásuvku pojmenujte, ideálně názvem spotřebiče, který je v ní připojený. Potom už jen stačí říct asistentovi povel, aby se spotřebič zapnul.

Inteligentní zásuvka ovládání

WiFi

Z hlediska komunikace je tento typ zásuvky úplně nejideálnější. Stačí, že se připojí na WiFi síť u vás doma. Většinou se ovládají právě pomocí mobilní aplikace. Když je WiFi a zásuvka připojená k internetu, dokážete ovládat domácnost na dálku. Možným mínusem je, když máte velký dům a WiFi připojení nebývá dostatečně silné ve všech místnostech. Na druhé straně, stačí si koupit zesilovač a problém je vyřešený.

Bluetooth

Jde o bezdrátovou komunikaci, která je nejčastěji spojená se smartphonem. Zásuvky s tímto typem připojení dokážete nejčastěji ovládat mobilní aplikací. Jako první se ujistěte, že máte Bluetooth zapnuté na obou zařízeních. Potom následuje spárování a telefon se vám k zásuvce automaticky připojí vždy, když se přiblížíte. Nevýhodou je, že dosah této komunikace je omezený jen na 10 metrů od zásuvky, tedy musíte být v budově, kde je zapnutá, takže ji nemůžete ovládat a kontrolovat mimo dům. Také musíte počítat s tím, že propojení přes Bluetooth má tendenci rychleji vybíjet baterii na smartphonu.

ZigBee

Je to univerzální bezdrátové připojení (protokol). Používají ho různé elektroinstalační SMART systémy. Tím pádem zásuvky, které podporují jen ZigBee, nemůžete používat samostatně. Vždy je třeba je připojit k některému z komplexních inteligentních řešení.

GSM

Tento typ připojení je založený na tom, že komunikace mezi vámi a zásuvkou probíhá prostřednictvím SMS zpráv, ale už méně jen stisknutím kombinace tlačítek na telefonu po navázání telefonického spojení se zásuvkou. Na navázání tohoto typu komunikace a připojení potřebujete SIM kartu a mobilní signál, což na chatě ve středu lesa může být problém.

Později si už můžete načasovat více činností najednou jako harmonogram. Všechno dokonale naplánovat dokáže zabrat víc času a musíte počítat s tím, že vytvořit ideální plán se vám nepodaří na první pokus, takže chvíli potrvá, než se naučíte s tímto systémem pracovat.

Jak vybrat tu správnou zásuvku

Na trhu už je mnoho variací a výběr je opravdu bohatý. Jak tedy vybrat ten správný typ, který skutečně využijete? Při koupi je třeba si všímat více faktorů.

Množství připojených spotřebičů

Je potřebné si promyslet, zda si chcete obstarat inteligentní zásuvku jen pro jeden spotřebič, nebo potřebujete zapojit více zařízení najednou. Pokud plánujete zapojit více zařízení, připlatíte si trochu víc. Nezapomeňte si zkontrolovat, jestli se každá zásuvka dá samostatně zapínat a vypínat. Důležitým parametrem je výkon. Do místností, kde se nachází spotřebičů opravdu hodně (kuchyně, obývák) doporučujeme automaticky uvažovat spíše nad zásuvkami pro více spotřebičů. Ušetří vám to nejen místo, ale také peníze.

Kompaktní inteligentní zásuvka

Výkon

Připojený spotřebič obvykle podává maximální výkon, který se pohybuje kolem 3 680 W, což je proud 16 A. To je i maximem pro klasické 230V zásuvky. Ale některé modely smart zásuvek mají max. výkon jen 2 300 W nebo méně. U levnějších typůh je třeba si na to dávat pozor, protože ty mívají občas výkon jen několik stovek wattů. V tom případě by sotva utáhly rychlovarnou konvici, natož ještě mikrovlnnou troubu nebo televizi.

Inteligentní zásuvky podle ceny

Co asi většinu z vás zajímá při nákupu jakéhokoliv produktu, je právě cena. U smart zásuvek je třeba hledat nejlepší kompromis mezi cenou a kvalitou, sahat po ověřených značkách a dát si nechat poradit. Všechny produkty jsme rozdělili do tří základních cenových kategorií, abyste věděli, co můžete při dané ceně očekávat.

V kategorii do 20 € najdete sice kvalitní produkty, ale s minimem funkcí, které byste v budoucnosti mohli potřebovat. Pokud si plánujete obstarat zásuvku z této cenové kategorie, přečtěte si recenze ostatních uživatelů. Dávejte pozor na výkon, spotřebu energie a také na možnosti připojení. Velkou roli sehrávají v této cenové kategorii materiály. I když se může zdát, že v tomto případě je není třeba řešit, je to právě naopak. Levné materiály nevydrží pády, bouchnutí nebo stlačení, což se při běžném používání může stát.

Inteligentní zásuvky v cenové kategorii od 20 do 40 eur obvykle umožňují zaznamenávání spotřeby energie. Zásuvky mají už větší příkon, takže už se nemusíte obávat, že by nezvládly utáhnout i náročnější spotřebiče. V případě, že nemáte úplně jasno, do které cenové kategorie chcete jít, tak právě tato „zlatá střední cesta“ bývá pro většinu uživatelů ideální.

V případě, že máte dostatečně velký rozpočet, sáhněte po produktech nad 40 €. Můžete očekávat plně vybavenou inteligentní zásuvku s množstvím funkcí. Většinou jsou to produkty od oblíbených značek, vyrobené z kvalitních materiálů a často s více vstupy. Pokud peníze neřešíte, potom jsou dražší inteligentní zásuvky sázkou na jistotu.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.Publikováno dne: 29.01.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(88.6%)

V této kategorii najdete i:

Malý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cenaMalý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cena

Díky své multifunkčnosti a kvalitní přípravě jídel poskytují konvektomaty top výsledky. Nedokážete si poradit s výběrem? Poradíme vám.

Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?

Zajímají vás výhody horského slunce a jak si poradit při koupi? Nabízíme vám návod, jak si vybrat horské slunce.

4 výhody elektronické dětské chůvičky, které vás přesvědčí o její koupi4 výhody elektronické dětské chůvičky, které vás přesvědčí o její koupi

U novorozenců je kontrola a prevence nadevše. Dítě můžete kontrolovat, i když u něj fyzicky nejste, a to jen díky praktické elektronické chůvičce.