Jak čistit klávesnici počítače? Čisticí hmota, sprej, guma nebo jiný přípravek na klávesnice?

V našich klávesnicích žije množství bakterií, choroboplodných zárodků i plísní, a protože do nich pravidelně přisypáváme drobty a jiné nečistoty, tak všem těmto potvorám vytváříme dokonalé podmínky pro rozmnožování.

Jak vyčistit počítačovou klávesnici od nečistot a bakterií?

Jak tomu zabránit? Velmi jednoduše. Klávesnici stačí jednou za čas vyčistit.

Všechno, co potřebujete vědět o čištění klávesnice

Při čištění klávesnice si dávejte pozor hlavně na vlhkost. Pokud ji budete pouze přetírat zvenku, použijte opravdu jemně navlhčený hadřík nebo papírovou utěrku. Nejnáchylnější je elektronická deska, kterou byste neměli za žádných okolností namočit. Neriskujte to ani s vlhkým hadrem či vlhčenými utěrkami.

Prostředky vhodné na čištění

 • Odmašťovací prostředek na nádobí je nejlepší na odstranění mastnoty a nečistot z povrchu klávesnice.
 • Bílý alkohol, minimálně 50procentní, čistí hůře, ale má silné dezinfekční účinky.
 • Spreje na elektroniku dokážou zabít bakterie i odstranit nečistoty.
 • Vlhčené ubrousky na klávesnice a elektroniku mají také antibakteriální účinek. Jsou praktické, protože je můžete mít neustále položené u počítače a klávesnici jimi přetírat pravidelně.
 • Antiseptická gelová hmota je použitelná opakovaně a na všechny druhy elektroniky (dálkové ovladače, mobily atd.). Za 70g balení zaplatíte kolem 6 eur.

Rychlé čištění a dezinfekce

 • Klávesnici odpojte od počítače, otočte ji obráceně a jemně po ní poklepte. Takto se zbavíte aspoň určité části drobtů a ostatní špíny.
 • Namočte hadřík do vody s odmašťovacím čisticím přípravkem pořádně jej vyždímejte (musí být jen mírně vlhký) a důkladně přetřete všechna tlačítka i prostor mezi nimi. Pokud použijete alkohol nebo speciální čistič, voda není nutná.
 • Před tím, než klávesnici opětovně zapojíte, počkejte cca 30 minut, aby pořádně vyschla.

Důkladné čištění zevnitř

 1. Z klávesnice odpojené od počítače pomocí vidličky vyndejte jednotlivá tlačítka. Dejte si pozor u větších, jako je ENTER, SHIFT nebo mezerník. Vypáčte je postupně, jinak se mohou zlomit.
 2. Odšroubujte malé šrouby na bocích klávesnice. Před sebou budete mít tři části: plastový kryt, který slouží na uchycení tlačítek, gumovou membránu na jejich stlačení (můžete ji opatrně přetřít mírně vlhkým hadříkem) a kontaktní elektronickou desku s řídícím čipem (nepřetírejte ji vlhkým hadrem, protože i minimum vlhkosti může způsobit zkrat a poškození, na její vyčištění použijte vysavač nebo štětec).
 3. Všechny plastové části, tedy vrchní kryt a tlačítka, můžete klidně vložit do lavoru nebo umyvadla napuštěného vodou s čisticím prostředkem, a pořádně vydrhnout zubním kartáčkem. Nepoškoďte kovové a plastové úchytky uvnitř tlačítek a nesetřete nápisy.
 4. Abyste se nemuseli trápit se sušením každého tlačítka, položte je na radiátor a nechte pomalu vyschnout.

Jak často klávesnici čistit

Svoji vlastní klávesnici byste si měli povrchově vyčistit jednou za měsíc a důkladně i s rozebráním jednou za rok. Jiné je to u počítačů v kancelářích nebo školách. S jednou klávesnicí pracuje velké množství lidí, což může být nebezpečné.

Jak často čistit klávesnici počítači nebo notebooku?

Ne každý dodržuje hygienu rukou na 100 %, navíc nikdy nevíte, kdo má chřipku nebo střevní virózu. Tyto klávesnice by měly být povrchově dezinfikované speciálními utěrkami každodenně a jejich celkové čištění je potřebné provést jednou za 3 měsíce.

Jak čistit klávesnici na notebooku

S čištěním klávesnic notebooků je to trošku komplikovanější. Nedají se odpojit od elektronické části, která může jednoduše zkratovat nebo se poškodit mechanicky.

Nejdříve vyndejte tlačítka. Každé z nich je upevněné na mechanismu sestávajícím ze dvou plastových úchytek a gumového polštářku. Plastové háčky se nacházejí i na spodní straně tlačítek. Při vytahování a opětovném vkládání si dávejte velký pozor, abyste je nepoškodili nebo nezlomili a i v tomto případě buďte opatrní u shiftu, mezerníku a dalších větších klávesách.

Místa pod tlačítky povysávejte nebo je opatrně vyčistěte suchou vatovou tyčinkou. Ani elektronická deska notebooku nesmí přijít do kontaktu s vlhkostí. Tlačítka vyčistěte jedním ze způsobů, které jsme si uvedli výše, a nastrčte je zpět na plastový mechanismus.

Kolik stojí odborné čištění klávesnice na notebooku

Pokud byste se obávali domácího čištění, notebook můžete odnést do specializovaného servisu. Za čištění zaplatíte kolem 30 eur. Výměna nefunkční klávesnice je o něco dražší. U klasických notebooků se pohybujeme v cenových relacích od 50 do 100 eur. Výměna klávesnice na Macboocích se může vyšplhat až na 300 eur, protože je potřebné vyměnit celou vrchní část notebooku, touchpad, zdroje nabíjení a všechny světelné kontrolky.

Co všechno žije v našich klávesnicích

Život v našich klávesnicích je vskutku pestrý. První z potvůrek, která nám po nich „běhá“, je Staphylococcus aureus. Napadá střeva a následně způsobuje infekční onemocnění plic. Našli bychom tu i streptokoky (infekce jícnu), původce spály, virus chřipky, fekální bakterie a různé druhy plísní.

Čištění špinavé klávesnice vatovou tyčinkou

Podle testů, při kterých byly pod mikroskopem kontrolované „domácí“ klávesnice, se na nich nachází více než 60 druhů bakterií. Drtivá většina z nich přitom patří do skupiny původců otravy z jídla. Testy v londýnských kancelářích ukázaly, že 4 z 30 klávesnic představovaly vážné zdravotní riziko a víc než polovina z nich byla pokrytá asi 150krát větším počtem bakterií než záchodová deska.

Proč bakterie milují klávesnice?

Proč jsou právě klávesnice špinavější než jiné předměty v domácnostech či kancelářích? Bakterie milují teplo a tmu. Útroby klávesnice tyto podmínky dokonale splňijí. Do velké míry však k jejich množení přispíváme i my. Před používáním klávesnice si určitě nikdo z nás neumývá ruce a navíc nad nimi nejednou konzumujeme jídlo. Drobty, vlasy, chlupy a další bordel slouží jako potrava pro bakterie, takže v našich klávesnicích jim k životu opravdu nic nechybí.

Netradiční způsoby čištění, které raději nezkoušejte

Na internetu se můžete setkat i s netradičními způsoby čištění tlačítek klávesnice, které jsou nepochybně rychlejší, ale ne až tak bezpečné. Prvním z nich je umytí v myčce nádobí při nejšetrnějším režimu. Plast by měl tuto teplotu vydržet, je však možné, že ji nevydrží nápisy na tlačítkách.

Podle některých návodů je možné tlačítka prát v pračce, a to zabalená v látkové utěrce nebo pytlících na praní. Pokud z nich však tlačítka vypadnou, můžete se s nimi rozloučit, protože malé kovové úchytky už nikdy nenajdete. Také v tomto případě hrozí nebezpečí smytí nápisů na tlačítkách.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 25.08.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(87%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.