Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. I díky tomu zkoušejí mnozí lidé různé tipy a triky, které nemusí být vždy správné. Také si mohou vytvořit zlozvyky, které jim čas uklízení prodlouží. V některých případech mohou těmito špatnými návyky poškodit nábytek, podlahy nebo jiné části domácnosti.

Špatné návyky při úklidu

Teď je ta správná doba, abyste začali tyto návyky odstraňovat. Počítejte však s tím, že se nedá změnit všechno najednou. Když si vyberete jeden nebo dva zlozvyky, které byste chtěli za týden změnit, zanedlouho budete na cestě k čistšímu domovu. Tak se vám ušetří víc času na věci, které máte rádi.

Uklízení v nesprávném pořadí

Říká se, že je třeba začít uklízet od podlahy. Většinou máme i při pohledu na zem nutkání začít uklízet „zespodu nahoru”. Ale není to úplně správně. Hlavně když máte v plánu hloubkové uklízení, a tedy i utření prachu ze všech polic a nedostupných míst.

Zkusili jste už opačné pořadí? Při utírání prachu z poliček, lamp či obrazů padá část nečistot i na podlahu. Doporučuje se tedy uklízet „shora dolů”, takže nejdříve poutírejte prach, potom povysávejte a nakonec umyjte podlahu. I když je pravda, že při vysávání se prach znovu mírně zvíří, nebude ho až tolik jako před utíráním prachu. Víření prachu předejdete tím, když vysávání úplně vynecháte.

Hromadění papíru

Časopisy, noviny, papíry do školy, letáky… Nenechte si jimi zahltit celou domácnost. Určete si místo blízko vchodových dveří, kam budete dávat nepotřebné papíry. Můžete si tam dát i skartovačku nebo nádobu na recyklování. Aspoň jednou do týdne si roztřiďte tyto papíry. V případě bydlení v domě je nejlepším řešením papíry pravidelně protřídit a ty, které už nepotřebujete, spálit v kamnech.

Důležité dokumenty, jako například daňové doklady, si odkládejte a snažte se v nich udělat přehled a pořádek. Papíre do školy si můžete vyfotit do mobilu a staré časopisy či noviny darovat někomu dalšímu, do domova důchodců nebo škol. Nejjednodušší bude, když si články budete číst online.           

Mokré ručníky na zemi v koupelně

Toto je jeden z dalších špatných návyků, který lidé dělají bez toho, aby si uvědomili možné následky. Tím, že necháte na podlaze mokrý ručník, podporujete tvorbu plísní. V případě, že je necháte dlouho mokré, mohou začít nepříjemně zapáchat. Podobné by to bylo, i pokud byste pověsili ručník sušit nerozložený nebo ho poskládali ještě mokrý. Odstranit tento zlozvyk je velmi jednoduché. Jen si namontujete do koupelny držák na ručníky, ale postačí i obyčejný háček či radiátor. Pokud máte sprchový kout, stačí ručník přehodit přes jeho konstrukci.

Mokrý ručník na zemi

Vlhkost a plísně se mohou tvořit, i když necháte v jedné hromadě sprchový závěs. Případně když máte závěs delší a jeho spodní část zůstává neustále namočená. Dbejte na to, abyste měli mezi sprchovým závěsem prostor aspoň pár centimetrů, aby tudy mohl proudit vzduch, který pomůže při schnutí. Nejlepší je nechat ho po celou dobu rozložený.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie odvlhčovače vzduchu

Čisticí přípravky a nářadí – jak je správně používat? 

Ulehčení a urychlení uklízení vám zaručí i používání správných čisticích prostředků a výběr vhodných pomůcek. Ne vždy se vám napoprvé podaří obstarat ty správné věci na účinné vyčištění koupelny či kuchyně. Někdo preferuje ekologické varianty, jiným zase práci ulehčí klasické čisticí prostřiedky. Prostě si to musíte sami všechno vyzkoušet a zjistíte, co vám vyhovuje nejvíc.

Používání velkého množství čisticích prostředků

Hodně lidí si myslí, že když malé množství čisticího prostředku funguje, potom bude rychleji a lépe působit, když ho bude hodně. Tak to však často nefunguje – vy zbytečně nadměrně utrácíte a množství pěny může zanechat na povrchu tenký film, na který se lepí všechny nečistoty.

Když budete používat příliš velké množství prostředku, může se stát, že zbytek po čištění zůstane aktivní a smícháním s jinými čisticími přípravky se vytvoří nebezpečné výpary. Na toto si dávejte pozor hlavně u povrchů, kde připravujete a konzumujete jídlo. Problémem to může být i v domácnostech s malými dětmi. Řešením je vhodné množství čisticího prostředku a v případě potřeby také umytí povrchu čistou vodou. Některé čističe (hlavně ty ekologičtější) mají na sobě napsáno, že je smývat vodou není třeba.

Silné čisticí prostředky

Také umývání s velmi drsnými přípravky může být škodlivé. Dejte si pozor na to, zda prostředek nepoškozuje nebo úplně neodstraňuje povrchový lak na podlaze. Doporučujeme používat čističe, které jsou přesně určené na konkrétní povrchy – dřevo, nerez, keramika a podobně.

Vhodné čistící prostředky

Dobrým příkladem je v tomto případě peroxid vodíku. Působí jako dobrá dezinfekce, ale není doporučovaný při odstraňování nečistot a jeho výpary mohou být toxické. Proto raději používejte co nejjemnější čisticí prostředky. Vhodné pomocníky pro uklízení najdete i ve své kuchyni – soda bikarbona, citronová šťáva nebo ocet.

Špatné skladování čisticích prostředků

Nejlepší je roztřídit si přípravky podle toho, kde je používáte. Prášky a potřeby na praní u pračky. Čisticí prostředky do koupelny můžete uložit do malé plastové tašky a odložit na poličku nebo pod umývadlo. Prachovky a přípravky na nábytek uchovávejte spolu, abyste je mohli v případě potřeby hned použít.

Lahve z čirého skla mohou vypadat na poličce pěkně, ale nejsou vhodné pro všechny čisticí prostředky. Některé (jako peroxid vodíku nebo chlorová bělidla) jsou prodávané v neprůhledných nádobách, a to záměrně. Mohou ztrácet svoji účinnost a efektivitu, když na nádobu přímo svítí slunce. Jiné látky (jako aceton nebo líh) jsou hořlaviny. Proto musí být uschované mimo teplo a světlo, v pevně uzavřených nádobách.

Používání jedné dezinfekční utěrky na celou koupelnu

Jednorázové dezinfekční utěrky jsou ideální pro rychlé utření umývadla v koupelně. Ale tento malý hadřík neobsahuje ani zdaleka tolik dezinfekčního prostředku, který je potřebný pro vyčištění celé koupelny. Když se přesunete k čištění záchodové desky a držadlům, dezinfekční účinek se ztratí a vy už jen roznášíte bakterie z místa na místo. Určitě není vhodné používat stejnou utěrku na čištění koupelny.

Aby byla utěrka účinná a efektivní, musí obsahovat dostatečné množství dezinfekční vlhkosti. Povrch by měl být po utření vlhký aspoň tři čtyři minuty. Pro důkladnější vyčištění použijte raději více utěrek. Ještě lepší a ekologičtější bude použít čistý látkový hadřík v kombinaci s vhodným typem a množstvím dezinfekce, vodního roztoku nebo jiného čisticího prostředku.

Uklízení s jednou opotřebovanou pomůckou

Vezměme si do úvahy takovou houbičku na nádobí. Skoro každý den jí umýváte špinavé talíře od jídla, zároveň drhnete připáleniny na hrncích a na závěr ještě setřete povrch kuchyňské linky. Časem se na ní začne zachytávat mastnota, kterou potom budete přenášet dál na čisté nádobí. Umývání potom tak zabírá víc času a vůbec není účinné.

Utěrka na úklid

Něco podobného se děje i tehdy, když používáte jeden hadr na více účelů. Kromě různých nečistot můžete přenést i plísně nebo jiné zdraví škodlivé bakterie. Zlaté pravidlo je, že pokud už na pomůckách vidíte značné opotřebování, raději si obstarejte nové. Čas od času je dobré vyčistit také metlu, nástavce ve vysavači, kbelíky, mop či jiné pomůcky na uklízení. Hadry také pravidelně dejte do pračky pořádně vyprat a následně usušit. Tímto způsobem můžete prodloužit jejich životnost.

Nesprávné a nekvalitní pomůcky

Pokud si chcete uklízení co nejvíc urychlit a zjednodušit, musíte vědět, které pomůcky a nástavce je nejlepší použít při různých činnostech. Při vysávání je důležité popřemýšlet, jaké specifické potřeby má domácnost a její obyvatelé. Máte děti nebo domácí mazlíčky? Pouvažujte nad vysavačem, který je výkonnější a zvládne i mokré vysávání. Vždy si také zkontrolujte, jestli používáte správný nástavec doporučený výrobcem. Je rozdíl vysávat se stejným nástavcem koberec i parkety.

Na utírání prachu si zvolte takový hadr, aby dobře zachytával prach. Na umývání podlahy si obstarejte lehký mop s jednoduchou manipulací. Na trhu jsou mopy se zjednodušeným ždímáním a ergonomickým tvarem. Dejte si pozor na to, aby dobře sál vodu, protože některé podlahy nemají rády příliš mnoho vody – mohou ji poškodit.

Uklízení se špinavým nářadím

Nemůžete očekávat čisté výsledky, když použijete špinavé nástroje. Pokud vám po praní zapáchá oblečení, problém bude v pračce. Pokud se prací prášek (kapsle na praní, prací gel) v pryčce dostatečně nerozpustil, začnou se tam později hromadit bakterie, které zapáchají. Nezanedbávejte proto její pravidelnou kontrolu a údržbu.

Když jsou sáček nebo filtr ve vysavači plné, nebude dobře vysávat. Špinavý mop/houba na nádobí bude víc roznášet bakterie než je odstraňovat. Po každém uklízení si tedy najděte čas na důkladné vyčištění nářadí, se kterým jste pracovali. Všechno vyprázdněte nebo umyjte v teplé vodě s dezinfekčním prostředkem. Také je pravidelně vyměňujte za nové.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie zvlhčovače vzduchu

Uklízení nádobí

Když nádobí po použití rovnou umyjete nebo aspoň dáte do myčky, nebudou se šířit bakterie do okolí. Zároveň se v létě vyhnete otravnému hmyzu. Když umýváte nádobí, tak ho hned ukliďte do poliček, stejně jako i pri vybírání myčky. Je to rychlejší a kuchyně tak působí uklizeněji.

Špinavé nádobí ve dřezu

Houby na nádobí potom nechávejte vyždímané uschnout mimo umývadlo, protože když do něj stále budete něco vlévat, houby nikdy neuschnou a budou se v nich množit bakterie. Pravidelně je můžete přeprat v octové vodě, aby se pořádně vydezinfikovaly. Umývadlo je třeba také čas od času přejet octem. To, že jím protéká voda, nestačí. Většinou se nečistoty z nádobí zachytí na stěnách a okrajích umývadla, což potom vytváří nepříjemný mastný povlak. Důležitá je proto i pravidelná dezinfekce.

Nošení vnější obuvi dovnitř

I když tento zvyk není u nás až tak rozšířený jako v zahraničí, v některých domácnostech se lidé nepřezouvají. Hlavně když mají v domě dlažbu, která se jednoduše udržuje. Ale když přijdete domů, postačí vám jen pár sekund, abyste se přezuli a ušetříte tak hodiny umývání a vysávání. Navíc tak necháte venku všechny bakterie a choroboplodné zárodky, které se vám nasbíraly na boty.

Pro vylepšení můžete dát ke vchodovým dveřím místo na sezení pro lehčí přezouvání. V chladnějších měsících a v případě nepříznivého počasí můžete také použít pod boty podnos nebo tác. Nebudete mít mokro ani špínu po zemi, která by se potom roznášela dál.

Pravidelné uklízení vyžaduje i lednička

Když víte, že zbytky jídla už nebudete jíst, proč je skladovat v ledničce. Jen se na nich zbytečně začnou tvořit bakterie a plísně. Čištění ledničky je mnohem těžší než vyhození jídla. Jednou za měsíc povybírejte z ledničky úplně všechno. Zkontrolujte, zda jsou jednotlivé potraviny ještě v záruce, a roztřiďte je podle druhu. Ledničku vymyjte hadrem namočeným v roztoku vody a saponátu. Ideální je, když povybíráte všechny poličky a zásuvky, umyjete je ve vaně nebo sprchovém koutě a necháte odkapat.

Lidé si většinou myslí, že když není v ledničce nebo mrazničce větší vrstva ledu, není třeba ji čistit ani rozmrazovat. To není pravda. V mrazničce méně, ale v ledničce se bakterie usazují velmi rády, a tak způsobují plísně nebo všeobecně kažení jídel. Ledničku doporučujeme vyčistit aspoň jednou za měsíc a mrazničku jednou za 3–6 měsíců. Závisí i na tom, jaké typy potravin v mrazničce obvykle skladujete, jestli je dobře uzavíráte a rozhodující je i věk spotřebiče.

Péče o postel 

Postel je místem, kde každý z nás tráví několik hodin za den. Někdo se tam jde jen vyspat, jiní v posteli sledují seriály, jedí i pracují. Proto je ideálním místem na sbírání nečistot a množení mikroorganismů. Dostatečná hygiena je klíčová hlavně v létě, kdy se nejvíc potíte. Kromě pravidelného stlaní, které zajistí uhlazenější vzhled v místnosti, je třeba postel také vyvětrat. Jednou do týdne vyvěste peřiny na balkon a zvedněte matrace. Samozřejmostí je i pravidelná výměna ložního prádla – ideálně jednou za měsíc, v letních měsících to může být častěji.

Ustýlání postele

Údržbu si usnadníte i výběrem správného ložního prádla. Mělo by být vyrobené z přírodních materiálů. Oblíbené jsou například bavlna, len nebo hedvábí. Výhodou hedvábí jsou jeho antibakteriální vlastnosti. Nezapomínejte ani na pravidelnú údržbu matrací a jejich obaly pravidelně perte.

Čtení návodů na použití

Už se vám někdy stalo, že jste museli vyměnit čisticí prostředek, protože „nefungoval”? Možná by i fungoval, kdybyste si přečetli návod, jak ho správně používat. Některé přípravky totiž potřebují trochu času, aby nečistotu rozpustily a šla tak snáze dolů. Raději proto stravte 30 sekund čtením návodu než 30 minut zbytečným čištěním navíc.

Mnohé přípravky je třeba před používáním ředit, protřepat nebo jinak připravit. Přečíst si návod proto není až tak špatným nápadem, hlavně když jste dosud daný přípravek nepoužívali. Někdy postačí použít pouze malé množství, ale nejlepší je projít si doporučené dávkování. Všechny tyto informace se nacházejí na zadní straně čisticích prostředků a podrobné informace si můžete najít na internetové stránce prodejce.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie ryžovary

Uklízení jen viditelných míst

Je jakousi samozřejmostí, že se při uklízení zaměřujete na ta místa, která je na první pohled vidět. Hlavně když chcete uklidit co nejrychleji. Nelze však zapomínat na vysávání pavučin a prachu pod a za nábytkem. Nahromaděný prach na méně viditelných místech se časem dostane do prostoru a vdechujete ho, což není zdraví prospěšné.

Často vynechávanými místy bývá i prostor pod postelí, za ledničkou, na kobercích, v rozích nebo na jiných hůře dostupných místech. A právě tam bývá nečistot nejvíc. Abyste se vyhnuli bakteriím a virům, doporučuje se dezinfikovat místa dotyku, jako jsou kliky, vypínače, záchod, vodovodní baterie či stoly. Je to dobré hlavně tehdy, když někdo ve vícečlenné rodině onemocní.

Plná pračka a myčka

V případě, že se vám nahromadilo víc oblečení, neperte ho hned všechno najednou. Stejné je to i v případě nádobí a myčky. Ačkoliv není moc ekologické pouštět spotřebiče vícekrát po sobě nebo tehdy, když nejsou naplněné úplně, nedoporučuje se ani přecpávat je do prasknutí.

Plná pračka

Mohlo by se vám stát, že oblečení nebude dostatečně vyprané a nádobí nebude úplně čisté. Vy tak budete muset v konečném důsledku proces zopakovat, což stojí váš čas, energii i peníze. Pračka je optimálně naplněná tehdy, když se vám do ní stále ještě vejde ruka s otevřenou dlaní. Vždy si to raději zkontrolujte a nestane se, že by bylo prádlo po vyprání špinavé nebo nasáklé pracím prostředkem. Co se týká nádobí, tak tam je to jednoduché – každý talíř má mít svoje místo a mezi sklenicemi by mělo být dostatečné množství prostoru. Nikdy neukládejte hrnce ani sklenice na sebe.

Špinavé oblečení po zemi

Těžký den v práci může na vás dopadnout psychicky i fyzicky. Proto se vám už po příchodu domů nechce řešit, co s použitými věcmi a často skončí na zemi nebo v koutě. Jak plyne týden, věci se tam hromadí a před uklízením je těžké najít čisté tričko nebo pár čistých ponožek.

Tohoto zlozvyku se můžete zbavit tak, že do každé obývané místnosti si obstaráte koš na prádlo. V den, kdy se bude prát, si každý donese svůj koš a vyprázdní ho. Děti můžete pověřit i tím, že si prádlo z koše rovnou přetřídí. Pokud však máte menší domácnost, můžete si koupit jeden větší koš a mít ho jen v koupelně u pračky. Usnadní se tím například odkládání špinavého prádla před sprchováním.

Prokrastinace a nedokončení úkolů

Lenost a odkládání věcí na jindy je asi jedním z největších zlozvyků. Ať už je to v oblasti práce, školy, vaření, nebo právě uklízení. Když už začnete něco dělat, snažte se to dokončit na 100 %. V kuchyni není místo na slova „nechce se mi” nebo „udělám to zítra”. Jídlo a nečistoty z něho by se měly odstraňovat hned. Když zaschne, jde dolů o něco hůře. Ale hlavně je to ráj pro bakterie a hmyz, které mohou způsobovat různé nemoci. Proto se raději překonejte a umyjte všechno co nejdříve. Nádobí, pracovní desky, stoly a další znečištěné plochy. 

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.Publikováno dne: 12.02.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(93%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.

Jak utěsnit okna a dveře svépomocí – kde a jak nalepit samolepicí či těsnění do drážkyJak utěsnit okna a dveře svépomocí – kde a jak nalepit samolepicí či těsnění do drážky

Jedna z možností, jak ušetřit během topného období, jsou samozřejmě kvalitně utěsnená okna a dveře. Prozradíme vám, jak správně utěsnit okna, ale také vchodové plastové dveře.