Jak utěsnit okna a dveře svépomocí – kde a jak nalepit samolepicí či těsnění do drážky

Z každé strany slyšíte, že je potřebné šetřit? Nejen peníze, ale také energie? Jedna z možností, jak ušetřit během topného období, jsou samozřejmě také kvalitně utěsněná okna a dveře. Sami se nemůžete rozhodnout, zda je efektivnější okna vyměnit, nebo je výhodnější je svépomocí utěsnit?

Těsnění na okna

Prozradíme vám, jak správně utěsnit okna, ale také vchodové plastové dveře. Ujasníme vám rozdíly v těsnění a přiblížíme techniky, jak utěsnit staré dřevěné dveře a okna.

Jak a proč utěsnit okna a dveře?

Existují 4 jednoduché a především praktické důvody, proč byste, nejen během vytápění, měli dbát na správně utěsnené dveře i okna. Správně utěsněná okna a dveře:

  • vám dokážou ušetřit až 30 % nákladů za energie na topení,
  • tlumí vnější hluk,
  • zabraňují vniknutí prachu do interiéru,
  • nezpůsobují nepříjemné vnúitřní rosení oken a dveří, díky čemuž předejdete dalším problémům, jakým jsou plísně.

V první řadě je potřebné zkontrolovat v bytě nebo domě vchodové dveře, balkonové dveře a okna. Když zjistíte nedostatky, nepanikařte. Nemusíte hned měnit a kupovat nová okna nebo dveře. Chyba může nastat při špatném nastavení, se kterým se nejčastěji setkáte u plastových oken, nebo při opotřebovaném těsnění. Tyto nedostatky odstraníte za minimální náklady.

Postup při nastavování plastových oken a dveří

Pokud jsou plastová okna a dveře ještě v záruce, máte vyhráno. Stačí uplatnit reklamaci a servisní technik zkontroluje stav oken, kování a také těsnění. Postará se i o správné nastavení oken. Pokud jsou už okna po záruce, nastavení oken a dveří zvládnete sami, případně si můžete objednat pozáruční servis u vaší dodavatelské firmy. Pokud neznáte dodavatelskou firmu, vyhledejte si odborníky a vyzkoušejte okenářskou firmu. Svépomocí to dokážete pomocí imbusového klíče a návodu na obsluhu, který náleží ke značce vašich oken nebo dveří. V návodu najdete přehledné pokyny k jejich údržbě. Myslete na to, že plastová okna se nastavují do letního nebo zimního režimu. Podle toho, jaký režim okna zvolíte, rozhodnete o tom, jakým tlakem bude okno přitlačené k vnějšímu rámu.

Jak si svépomocí utěsnit okna?

Na začátku budete potřebovat zapálenou svíčku, díky které dokážete detekovat místo, odkud vám proniká vzduch do domácnosti. Pomalu projíždějte kolem okna, a když začne plamen "blikat", znamená to, že jste našli místo špatného těsnění.

Jak utěsnit okna svépomocí

Okenní parapet a okno z vnější strany dokážete opravit a utěsnit sami. Špatné těsnění napravíte pomocí těsnicí hmoty nebo okenní pěny pod parapetem i na okenním rámu. Pro dokonalý vizuální soulad použijte i okenní tmel. Pomocí něho vytvoříte škáru, jakou potřebujete.

Typy těsnění na okna a dveře

Pokud jste se rozhodli si utěsnit okna a dveře svépomocí, měli byste si nejdříve vybrat nejvhodnější těsnění a poznat jeho plusy a mínusy. Na výběr máte silikonové, EPDM těsnění, samolepicí termoplast, těsnění z PVC materiálu nebo gumu.

Silikonové těsnění

Pokud vámi aplikované nastavení oken nepomáhá, přichází na řadu menší technická pomoc v podobě silikonu. Jeho minimální životnost je 20 let. Při správné aplikaci dokážete díky silikonovému těsnění snížit infiltraci vzduchu o 50 až 70 %.

Silikonové těsnění se vyznačuje chemickou odolností proti kyselinám a nátěrovým látkám. Je odolné i proti:

  • extrémním teplotám od -60 °C do +180 °C,
  • UV záření,
  • nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Při práci myslete na to, že se vždy utěsňuje vnitřní hrana křídla, která je nejbližší k interiéru. Pokud máte doma dvojité okno, nezapomínejte, že je potřebné utěsnit vnitřní křídlo. Ve specializovaných obchodech najdete i silikonové nalepovací těsnění se dvěma lepicími rovinami na nalepení do rohu profilu okenního rámu. Nevýhody silikonového těsnění jsou náchylnost na mechanické namáhání a vyšší náklady.

Samolepicí termoplast

Dalším druhem těsnění je samolepicí termoplast. Samolepicí termoplastové těsnění na okna jsou flexibilní, vodotěsná a umyvatelná. Nejsou hořlavá a navíc jsou zdraví neškodná. Už z názvu je jasné, že při aplikování nepotřebujete žádné lepidlo. Samolepicí těsnění na okna jsou vybavená vlastní lepicí vrstvou, proto je jejich aplikace jednodušší. Jejich nevýhodou je zvýšené riziko rychlého odlepování.

Samolepící termoplast k utěsnění oken

Guma

Jako těsnění můžete použít také gumu. Jde o praktické a spolehlivé těsnění. V obchodech najdete syntetické gumové těsnění nebo kaučukové. Guma se nedeformuje, je pevná, vyznačuje se dlouhou životností. Dokonce dokáže odolat teplotním extrémům. Její nevýhodou je způsob aplikování. Gumové těsnění vyžaduje přítomnost lepidla. Lepidlo a samotná guma mají charakteristický zápach, který ne každému vyhovuje.

Těsnění EPDM 

Měkké těsnění s profilem trubky. EPDM materiál je vysoce kvalitní materiál. Možná ho znáte pod názvem etylen-propylenová guma. Je to skvělý těsnicí materiál, který je odolný proti účinkům ozonu. Při dobré údržbě vydrží těsnění EPDM i 15 let. Těsnění bývá umístěné mezi rámem a křídlem.

Těsnění z PVC materiálu

Nízkonákladové těsnění z PVC materiálu je vyrobené z modifikovaného polymeru. Často to nebývá nejlepší volba. Těsnění z PVC materiálu sice zaujme nízkou cenou, ale na druhé straně je to materiál závislý na teplotě okolí. Mezi nevýhody patří i ztráta elasticity při nízké teplotě. Při pravidelném mechanickém zatížení se dokonce deformuje, poškodí a změní svoji přirozenou podobu.

Jak a kde nalepit těsnění na dřevěná okna a dřevěné dveře?

Správné těsnění u dřevěných oken a dveří je obzvlášť důležité. Je mnohem náchylnější na teplotní ztráty. Vhodné je pěnové nebo gumové těsnění. Nejlepší místo pro nalepení těsnění je vnitřní hrana křídla, ale můžete ho nalepit i na křídlo okna. V tom případě budete potřebovat silikonové těsnění nebo těsnění z pěnového polyetylenu. Pamatujte, pokud jsou okna dvojitá, těsnění se lepí na vnitřní okno. Vnitřní těsnění vám zabezpečí, že se zbavíte věčně orosených oken. Pokud však jde o zdvojená okna, těsnění musí být umístěné mezi dva sešroubované rámy. Všeobecně se doporučuje těsnění z měkčího materiálu, protože je flexibilnější a mnohem snáze se přizpůsobí. Při výběru těsnění se zohledňuje tlouštka mezery. Podle ní si zvolíte průměr těsnění.

Těsnění na dřevěná okna

Samolepicí těsnění dokáže přilepit každý domácí kutil. Složitější technika na zaplnění děr je těsnění oken do drážky. Vyfrézování drážek do okenního rámu a umístění silikonového profilu je náročnější, proto tato technika těsnění vyžaduje určité kutilské znalosti a zručnosti.

Těsnění dřevěných oken do drážky 

Materiál, který budete potřebovat:

  • silikonové těsnění,
  • drážkovací frézu s vodidlem a odsáváním,
  • přítlačné kolečko a nůžky.

Postup těsnění oken do drážky:

Připravte si frézu. Drážky, do kterých budete vkládat silikonové těsnění, frézujte do okenních rámů. V žádném případě nefrézujte do drážky, určené pro odvod dešťové vody z okna. Při frézování postupujte shora dolů a opírejte vodidlo o drážku. Do vyfrézované drážky vložte připravené silikonové těsnění. Těsnění důkladně vtlačte a přejeďte kolečkem. Po vtlačení těsnění odstřihněte nůžkami jeho zbytek na konci drážky.

Jak utěsnit dveře proti hluku?

Ptáte se, jak utěsnit dveře proti hluku, prašnosti a zabránit vniknutí nepříjemného studeného vzduchu? Levnou alternativou, jak utěsnit dveře bez výrazných změn, jsou těsnicí lišty s odolným kartáčem nebo vyšší práh. Pokud jste zručný kutil, dveře můžete utěsnit pomocí těsnění. Jako těsnění poslouží samolepicí pásky nebo guma. Dřevěné dveře je nutné utěsňovat dvakrát. Musíte utěsnit hranu v rohu profilu dveří a zároveň i druhý roh na vnitřní přítlačné rovině.

Pamatujte, kromě správného těsnění využijte i jiné způsoby, jak ušetřit během topného období. Hlídejte si teplotu v místnostech. Za optimální teplotu považujeme 16 až 18 °C v ložnici a 20 °C v obýváku. V kuchyni se bude dobre vařit i při teplotě 18–19 °C. A místnosti, kde se téměř nezdržujete, jako např. předsíň, stačí vyhřát na příjemných 15 °C. Teplotu v místnostech si dokážete pohlídat s termostatem. Pokud doma termostat nemáte, ale váš radiátor disponuje termostatickými hlavicemi, otočte je na trojku a podle potřeby regulujte.

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považuji se za tvůrčí a kreativní typ člověka. Jsem společenská, empatická a mám ráda výzvy. Vždyť co mě nezabije, to mě posílí. Vystihují mě slova...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 01.01.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(87.6%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.