Jak nastavit okna na zimní a letní režim?

Slyšeli jste už o možnosti nebo spíše nutnosti nastavovat plastová okna v bytě/v domě na letní nebo zimní režim? Nu, je to tak. Každý rok byste kromě kontroly těsnění oken a jejich namazání olejem, měli okna i nastavit, resp. uvést do sezonního režimu.

Nastavení plastového okna na letní nebo zimní režim

Sezonní režim oken zajistí nejen větší životnost oken, ale i mnohé jiné výhody, o kterých jste možná ani netušili.

Proč nastavovat okna?

Základním důvodem proč nastavovat a přestavovat okna je ten, že správné nastavení oken dokáže během zimy vaší domácnosti ušetřit pár euro při vytápění. Zimní režim oken izoluje teplo, méně studeného vzduchu proniká do bytu a naopak, teplo z bytu zase v mnohem menším množství uniká ven.

V létě se přestavují proto, aby netěsnila příliš a aby během horkých dní umožňovala cirkulaci vzduchu v místnosti. V místnosti tak není vlhko, parno a při zdržování se v prostoru vás neobklopuje těžký vzduch. Navíc v letním režimu si okna trochu oddychnou od vysoké těsnosti během zimy.

Kování

Celý proces nastavení oken na zimní nebo letní režim sestává ze správného nastavení kování, které se nachází na hraně oken. Na to jsou však potřebná okna s kvalitním kováním, které se stará o pevnost, odolnost a zároveň poskytuje oknu i delší životnost.

Jak nastavit zimní nebo letní režim na plastových oknech?

Díky kování si okno můžete nastavit na letní nebo zimní režim. Konec konců, kování se doporučuje kontrolovat a přitahovat pravidelně, minimálně 2krát ročně. Navíc, okno i tak po pár měsících používání "sedne" níže a je ho nutné přitáhnout tak či tak. Přitažením resp. dotažením kování vznikne větší přítlak a okno se dostane do původní výšky.

Dají se moje okna nastavit?

Při nastavení oken se nemusíte bát, jde o jednoduchou záležitost, která trvá jen několik minut. V některých případech na to budete potřebovat jen vaše ruce a v jiných imbusový klíč, který by měl být součástí každého "domácího kutila". V první řadě musíte vůbec zjistit, zda se vaše okna vůbec dají nastavit.

Nastavení oken podle výrobce

Nastavuje se na všech oknech letní a zimní režim? Ne, nenastavuje se. Někteří výrobci nedávají tuto možnost, resp. není nutné měnit na nich režim, ale u jiných se to doporučuje. Která to jsou?

  • Hesta - je výrobce oken, který neposkytuje možnost uvést okna do letního nebo zimního režimu.
  • Slovaktual - vyrábí okna, která mají možnost nastavení, a to otáčením čepu, podobným způsobem jako jsme uvedli výše.
  • Rakystav - prodává okna, která mají kování uzpůsobené na možnost nastavení letního a zimního režimu, avšak, když je s oknem všechno v pořádku, není třeba nic měnit.

Vzhledem k výrobci se v malých odchylkách může nastavování měnit. Pokud nevíte, od jakého výrobce okna máte, a tedy nevíte, zda lze na nich nastavit sezonní režim, napoví vám samotné okno. Otevřete okno a v případě, že má na boku křídla otvor pro čtyřhranný klíč nebo se tam nachází otvor oválného tvaru, může se okno "upravovat"

Jak nastavit zimní a letní režim?

Po otevření okna najděte místo, kde se nachází kování (většinou je to hrana u kličky). Při přestavování myslete na to, že okna jsou z výroby vždy nastavená na letní režim, zapamatujte si to pro případ přestavby ze zimního režimu na letní.

  • Při zimním režimu musíte šroub na boční straně otočit přesně o 90°, ale buďte opatrní, nemusíte to udělat jedním tahem na poprvé. Zaměřte se při tom na rysku, která vás bude vést, o kolik stupňů ještě musíte pootočit. Pokud jste změnili režim na zimní, zjistíte to jednoduchým testem, klička na okně se při otevírání/zavírání bude pohybovat hůře. Tímto způsobem jste přitlačili okno víc ke gumě, což má za následek lepší těsnění.
  • Do letního režimu nastavíte okna podobným způsobem jako při zimním. Jednoduše otočíte šroub tak, jak to bylo před tím, než jste nastavovali zimní režim. Tedy o 90° zpětným tahem. Při dobře nastaveném letním režimu půjde otáčení kličky lehčeji. Stejným způsobem nainstalujete také balkonové dveře.

Orosení vám napoví

To, zda jste správně nastavili okno, hlavně v zimě, vám napoví orosení. Okno je dobře nastavené v případě, že se na něm během zavření neobjevuje rosení. Tam, kde se orosení objeví, v té části není dostatečně přitažené kování. Otevřete okno, přitáhěte kování a zkontrolujte to znovu.

Zkušenosti

Mnoho lidí si myslí, že toto nastavení je úplně zbytečné a že jde o velký výmysl. Zda je to opravdu tak nebo ne, s jistotou tvrdit nemůžeme. Někteří výrobci, jak jste se mohli dočíst, však potvrzují skutečnost o možnosti nastavení oken a podle vašich příspěvků víme, že někteří lidé to praktikují i bez toho, aby poznali stanovisko výrobce.

Jde hlavně o starší generaci, která si při používání různých věcí dává mimořádný pozor na údržbu a dodržení postupů. Takže můžete nebo nemusíte dělat tuto přestavbu, je to jen a jen na vás. Každopádně, aspoň jednou ročně udělejte kontrolu kování na vašich plastových oknech. V případě nutnosti ho přitáhněte, abyste upevnili okna, která i tak časem a používáním "sednou".

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

01/03/2021 17:03
Filip

Pěkný nesmysl, autorovi článku bych nechal zaplatit nasledně zpusobené škody.

14/09/2022 10:40
Ondřej

A to jako proč? Prkatikuji to již několik let a jsem spokojen! Výrobce mých oken toto umožňuje. Nevidím důvod to nedělat. S citem dotáhnu šroubky v kování, promáznu neabrazivním olejem, těsnění opatrně ošetřím silikonovým olejem a na léto/zimu "přepnu". V tom zimním režimu je lepší i zvukotěsnost. A můj výrobce oken dokonce umožňuje "přepnout" i tzv. ventilačku do zimního režimu tím, že se přehodí hák nahoře v kování a ventilace se tak rozevře v menším úhlu...
Vám by tedy raději do ruky neměli dávat nic, jen jídlo, protože jste rád, když se těma rukama se štěstím najíte!

12/12/2022 14:31
Miroslav

Seřizoval jsem plastová,dřevěná a hliníková okna 11roků.Byl jsem ve výrobě oken a a kování pro okna všech druhů a z této praxe říkám,že zimní a letní provoz oken je NASMYSL!!!Okna buď těsní ,nebo netěsní ať je léto,nebo zima,mají ventilaci a některá mikroventilaci.Tuto hloupost vymyslel někdo,kdo si povšiml,že kováním na oknech se dá otočit a vymyslel ..... .Čím častěji budete těmi ,,kolíčky'' na kování otáčet,fungují jako exentry,tím rychleji se uvolní v kovové liště ve které jsou nanýtovány.Slouží pouze k doseřízení oken po montáži a k eliminaci ev. netěsností.Pokud jsou okna dobře seřízena a dobře se zavírají,stačí občas promazat kovové části v místech označených výrobcem.Okna nejsou auto aby jste je seřizovali k lepšímu výkonu.
Zdravím všechny kutily a rozumprdy,kteří ví víc,než výrobci oken a kování.

20/11/2022 16:10
Antonín Pospíšil

Pro upřesnění by bylo vhodné, kdyby bylo řečeno jakým směrem má být otáčeno o 90st. Proti nebo po směru hodinových ručiček.....

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 16.11.2020
Hodnocení článku:
(88.6%)

V této kategorii najdete i:

Parní praní – výhody, nevýhody, zkušenosti, diskuze. Parní pračky nabízí Bosch, AEG, Electrolux i BekoParní praní – výhody, nevýhody, zkušenosti, diskuze. Parní pračky nabízí Bosch, AEG, Electrolux i Beko

Parní praní je možné použít jako způsob šetrnějšího praní prádla, které vytáhne špínu i z hloubky vláken. Parní praní má více výhod.

Jak vyčistit vertikální látkové a horizontální hliníkové a dřevěné žaluzie na oknechJak vyčistit vertikální látkové a horizontální hliníkové a dřevěné žaluzie na oknech

Na žaluziích se postupem času začne usazovat prach, jehož je potřebné se zbavit, ale jak? Poradíme vám, jak co nejjednodušeji vyčistit jednotlivé typy žaluzií.

Jak se zbavit plísně na betonových plochách? Pomůže bělidlo i fosforečnan sodnýJak se zbavit plísně na betonových plochách? Pomůže bělidlo i fosforečnan sodný

Beton je povrch, na kterém se nejčastěji objevují a drží škodlivé plísně. Víte, jak plíseň odstranit?