Jakou fontánu na zahradu (solární, kamenná, s osvětlením), cena, umístění, údržba

Když se řekne exteriérová fontána, nejednou si vybavíme spíše fontány v městských parcích, v botanických zahradách nebo v luxusních sídlech. Zahradní fontánky jsou stále oblíbenější formou zkrášlení pozemku rodinného domu. Ne všechny fontány totiž musí být rozměrné a stát vás mnoho energie. Na trhu najdete různé druhy fontán, kamenná fontána perfektně zapadne do přírodního prostředí, solární fontána vám ušetří energii a fontána s osvětlením se zase stane středobodem pozornosti při večerních posezeních.

Jak vybrat zahradní fontánu?

Pokud si ale nejste jistí, jaká fontána je ta správná pro vás, čtěte dál a dozvíte se, co všechno je třeba při výběru zvážit.

Krásne záhradné fontány nájdete v ✅ e-shopu electronic-star.cz.

Proč se vyplatí mít na zahradě fontánu

Fontány už dávno nejsou jen výsadou luxusních zahrad a parků. Kromě estetické funkce totiž přinášejí i další benefity, které mohou být přínosem na každé zahradě. A při správné péči a údržbě se z fontány a jejích výhod budete moci těšit roky.

 • Fontána je výrazným dekorativním prvkem – Fontána je skvělým způsobem, jak dotvořit zahradu výrazným estetickým prvkem. Fontány přitom lze najít v různých velikostech, typech a materiálech, proto si můžete jednoduše dotvořit exteriér podle vlastního stylu, ať už půjde o nenápadnou fontánku do tichého meditačního koutku nebo velkou, dramatickou fontánu, která má přitáhnout pozornost.
 • Potěšíte i okolní faunu – Fontána představuje také zdroj vody pro okolní faunu. Do zahrady si tak můžete přitáhnout hmyz, který se postará o opylování květů, ptáků, kteří využijí fontánku na koupání, ale i drobných živočichů, podle toho, kde žijete. Na toto přírodní divadlo se potom budete sice zdálky, ale rádi dívat.
 • Snížíte okolní teplotu – Přítomnost vodní plochy na pozemku je velmi nápomocná hlavně tehdy, když se v létě objeví vedra. Voda dokáže teplotu vzduchu v okolí o něco snížit. Navíc stříkající fontána šplíchá vodu v okolí, čímž zvlhčuje vzduch, osvěžuje a pomáhá lépe snášet teplo nejen vám, ale také okolním rostlinám, příp. živočichům, kteří se mohou zchladit.
 • Ztlumíte ruch a hlučnost – Když bydlíte ve městě, u rušné hlavní ulice nebo máte přes cestu obchod, ruch z okolí se vám může podařit ztlumit právě fontánou. Stříkající a kapající voda poskytuje příjemný a uklidňující zvuk, který neutralizuje hluk z ulice a ze zahrady pomůže vytvořit tiché místo vhodné na relax.
 • Vytvoříte si klidné místo – Voda a zvuk kapající vody mají úžasné uklidňující vlastnosti. Voda tiše a uklidňujíce stříká, bublá, dopadá na hladinu, čímž vytváří uvolněnou atmosféru, kterou je možné využít na odpočinek po práci, uklidnění po náročném dnu nebo na tichou meditaci a rozjímání.

Jak vybrat fontánu do zahrady

Zahradní fontána je skvělým způsobem, jak ozvláštnit prostor v zahradě, dodat jí ústřední prvek a vytvořit oázu klidu a odpočinku. Předtím, než si fontánu koupíte, je dobré udělat si průzkum toho, co trh nabízí, a jaká kritéria jsou při výběru důležitá. Zvažte i to, co od fontán očekáváte a jaké máte prostorové možnosti. Odpovězte si na otázky:

 • Jak velkou máte zahradu? Od velikosti zahrady a prostoru, který můžete fontáně věnovat, se bude odvíjet i její velikost a styl. Menší fontánka s bublající vodou se ve velkém prostoru ztratí a velká fontána s dramatickým efektem by v malé zahradě zase strhávala příliš mnoho pozornosti.
 • V jakém stylu máte zařízenou zahradu? Odpověď na tuto otázku zase rozhodne o typu a materiálu fontány. Pokud bude stát u terasy se zahradním nábytkem, měla by k celkovému zařízení ladit. Stejně to platí i pro dlažbu, cestičky, štěrk nebo stavby v blízkosti.
 • Pohybují se na zahradě malé děti? Pokud ano, určitě nelze sahat po deaignu s hlubokým dnem nebo odstávajícími ostrými částicemi. Také mohou být nebezpečné i pozemní fontánky, do kterých by dítě mohlo při hře spadnout.
 • Čeho chcete fontánkou dosáhnout? Fontánu určitě zvažujete s nějakým cílem. Může plnit čistě estetickou funkci, nebo má mít za úkol zvlhčovat okolí a ochlazovat zahradu během horkých dní, případně může sloužit i jako napajedlo. Váš záměr vám pomůže při výběru stylu.

Typ

Zahradní fontána je ve skutečnosti velmi univerzálním dekoračním prvkem, který doplňuje zahradní architekturu, a to i díky tomu, že existuje velké množství druhů fontán, které si můžete doladit k celkovému vzhledu zahrady. Toto rozdělení zahrnuje několik nejběžněji se vyskytujících typů fontán.

Zahradní fontána se samostatnou nádržkou na vodu

 • Fontány se samostatnou nádržkou – Jde o nejoblíbenější typ fontán. Jsou to fontány s vlastní samostatnou nádržkou na vodu, kterou stačí někam umístit, napustit vodu a spustit čerpadlo, které začne vodu cirkulovat. Tyto fontány patří mezi nejlevnější, dají se nejjednodušeji uvést do provozu a je možné je umístit kamkoliv, bez jakýchkoliv stavebních prací či úprav. Tyto fontány se vyrábějí v různých designech, proto je výběr opravdu široký.
 • Chrlící fontány – Chrlící fontány jsou právě ty, se kterými se nejčastěji setkáváme ve městech a parcích. Ze svých trysek chrlí vodu i do větších výšek, čímž vytvářejí dramatický efekt, voda šplíchá a kapičky je cítit v okolí. Pro toto chrlení vody je potřebné výkonné čerpadlo, proto bývají energeticky náročnější a používají se víc ve městech než v domácnostech.
 • Víceúrovňové fontány – Vzhledem klasické fontány se skládají z více úrovní, tedy nádržek, do kterých stéká voda z vyšších úrovní. Čím dál od sebe jsou jednotlivé nádržky, tím víc je slyšet zvuk šplíchání. Tyto fontány jsou typické pro dovolenkové destinace ve Středozemí, proto je lidé s oblibou vyhledávají hlavně tehdy, když chtějí do zahrady vdechnout dovolenkovou atmosféru.
 • Kaskádovité fontány – Kaskádovité fontány mají také více úrovní, ale liší se od víceúrovňových fontán tím, že kaskády jsou blíže u sebe, vytvářejí jakési schůdky, na které voda nedopadá hlučně a se šplícháním, ale spíše se jemným tokem přelévá z úrovně na úroveň. Vytvářejí proto relaxační zvuk a také sledování přelévání vody je uklidňující.
 • Vodopádová fontána – Podobným relaxačním dojmem působí i vodopádová fontána, tedy fontána vystavěná tak, aby vzhledem a způsobem dopadu vody připomínala přírodní vodopád. Tyto fontány bývají vyráběné z umělého kamene a vytvářejí kamennou stěnu, přes jejíž kameny se lije a do nádobky dopadá voda.
 • Mizící fontány – Mizícími fontánami se označují fontány, které chrlí vodu, ale ta se nezachytává v nadzemní nádržce, ale směřuje přímo do země, která je většinou vyložená kamínky. Působí to tak, že se voda ztrácí přirozeně v půdě pod kamínky, ale ve skutečnosti se nádržka nachází v zemi, kde vodu sbírá, díky čemuž cirkuluje dál. Jde o moderní a oblíbené fontány, díky svému atypickému řešení.
 • Japonské fontány – S japonskými zahradami získávají na popularitě i japonské fontány. Ty nemají jen estetickou hodnotu, ale představují i spirituální symbol očistění. Jde o minimalistické fontány, ve kterých se často používá bambus, skrz jehož dutou část voda stéká do nádržky. Fontány bývají doplněné i kulatými kamínky nebo soškami a nejednou nádržku nahradí jezírko s koi rybami.

Umístění

Podle toho, jak le možné fontánu umístit, rozlišujeme podlahové, resp. samostatně stojící fontány, menší stolní fontány a nástěnné fontány.

 • Podlahové fontány – Podlahové fontány jsou středně velké až velké fontány, které se umísťují přímo na zem nebo se zapouštějí do země jako jezírka. Proto je důležité, aby byl terén pod nimi vyrovnaný a stabilní. Při umístění na nerovnoměrném povrchu totiž může dojít ke spálení motoru. Tyto fontány najdete v různých stylech a z různých materiálů.
 • Stolní fontány – Stolní fontány patří mezi nejmenší fontány, které se umísťují na stůl nebo povrch nábytku, ne přímo na zem. V centru stolu vytvářejí hlavní dekoraci a jsou tak na úrovni očí. Zvuk žbluňkající fontánky tak máte rovnou na stole, přičemž tyto fontány nespotřebují mnoho ani elektřiny, ani vody. Vzhledem na umístění jsou vhodné na terasu nebo do interiéru.
 • Nástěnné fontány – Nástěnné fontány jsou skvělou volbou pro terasy a vnější posezení se stěnou. Nezaberou mnoho místa a mohou působit nenápadně, protože se instalují přímo na stěnu, proto je potřebné mít v ní přívod vody, na který se fontána napojí. Fontány obsahují nádržku, do které kape voda z fontány a následně dál cirkuluje. Tyto fontány obvykle mají klasický vzhled fontán a soch z Itálie nebo Řecka.

Sezónní vs. celoroční

Na základě doby, kdy může být fontána v exteriéru v provozu, rozlišujeme mezi sezónními a celoročními modely. Nejčastěji se vyskytující, zejména v našich geografických podmínkách, jsou sezónní fontány, které mohou být v provozu jen během letní sezóny, kdy nemrzne. Před zimou je potřebné fontánu vypustit, vyčistit a uskladnit. Pokud by byla v provozu i v zimě, působením chladu by voda zmrzla a poškodila čerpadlo a další části.

Celoroční dekorativní fontána

Na druhé straně celoroční fontána může být v provozu i během zimních měsíců, a to z toho důvodu, že má vestavěný ohřívací systém. Tyto fontány bývají elektrické i solární, přičemž energii využívají na ohřívání stěn fontány. V zimě je tedy potřebné mít fontánu neustále napojenou, což znamená, že se musí nacházet v blízkosti zdroje. Mohou být energeticky náročné a v extrémně chladných podmínkách i méně účinné.

Zdroj energie

Fontány potřebují pro fungování čerpadla zdroj energie. Nejčastěji jím bývá běžná elektrická energie, která se získává z napojení v zásuvce. V tomto případě je třeba předem myslet na to, kam fontánu umístíte, aby bylo připojení možné a ne příliš komplikované. Nemusíte se přitom obávat o vysokou spotřebu elektřiny, většina modelů spotřebuje asi tolik energie jako noční lampa. Alternativním zdrojem energie je solární energie, což znamená, že fontána za pomoci solárního panelu získává energii ze slunečních paprsků. Toto řešení je nejen ekologičtější, ale ušetříte si také starosti s tím, kam a jak fontánu zapojit.

Zdroj vody

Co se týká zdroje vody, existují 2 možnosti. Buď fontána potřebuje neustálý přísun vody, nebo recykluje napuštěnou vodu. V prvním případě musí mít připojení na zdroj vody prostřednictvím hadice, díky které do fontány neustále proudí nová voda. Toto řešení je ekologicky náročnější, spotřebuje se velké množství vody. Ve druhém případě se do fontány voda napouští na začátku a ta samá voda v ozdobné nádrži neustále koluje. Voda se však může spíše znečistit a je potřebné fontánu pravidelně kontrolovat, zda nepotřebuje dolít vodu. Je to však mnohem ekologičtější řešení, které vám výrazně nezvýší účet za vodu.

Pohyb vody

Při výběru fontány je vhodné si zkontrolovat i to, jakým způsobem se voda pohybuje. U klasických fontán jsme zvyklí na to, že voda vystřikuje, přičemž buď jde o kontinuální pohyb, nebo se může chrlení trysek měnit a střídat, např. do rytmu hudby, jako je to v případě kinetických fontán. Mezi klasiku se řadí i stékající pohyb vody, když se voda ze zdroje leje do nádoby, přičemž má často víc úrovní a vytéká tak z jedné nádoby do druhé. Lákavé jsou i fontány s efektem deště, které jsou většinou ve tvaru oblouku, ze kterého voda v malých kapkách prší. Voda může z fontány také vyvěrat a vytvořit tak méně nápadný, ale plynulý a uklidňující proud vody. Známé jsou i fontány, ze kterých voda stéká po stranách, např. jako je to v případě vodopádových nebo kulových fontán, kde voda vyvěrá na vrcholku koule a rovnoměrně proudí po jejím povrchu. Uklidňujíce působí i žbluňkající fontány, kde voda mírně bublá na povrchu a vytváří tak tichý pohyb. Čím je pohyb vody větší a dynamičtější, tím silnější čerpadlo bude fontána potřebovat, víc bude šplíchat, a tak také ochlazovat okolí. Čím menší a plynulejší je pohyb vody, tím je fontána tišší a působí víc relaxačně.

Zahradní fontána z umělého kamene

Materiál

 • Umělý kámen – Umělý kámen patří mezi často žádanou volbu. Z tohoto materiálu se fontány i stavební doplňky vyrábějí už dlouhé roky, během kterých se materiál ověřil jako trvanlivý a odolný. Na rozdíl od kamene čekejte nižší cenu a větší škálu a možností designů a barev, od klasických a elegantních fontán až po moderní a minimalistické fontány.
 • Přírodní kámen – Přírodní kámen je perfektní volbou pro každou zahradu. Svým vzhledem dokonale zapadá do prostředí, přičemž design a barevnost se odvíjí od toho, jaký kámen si zvolíte. Často jde o granit, břidlici a mramor, což však znamená také vyšší cenu oproti jiným materiálům. Výhodou je spolehlivost a odolnost materiálu.
 • Kov – Z kovů se na stavbu fontán používá zejména nerezavějící ocel a měď. Nerezavějící ocel je velmi odolná, nepodléhá korozi, nemění barvu a poskytne lehčí konstrukci než kámen. Měď zase působí elegantněji, má typickou barvu a postupem času se na ní vytvoří zajímavá patina. Nevýhodou je její vyšší cena.
 • Keramika – Keramické fontány jsou vyráběné spíše do interiérů, ale na popularitě získávají hlavně zahradní kaskádovité fontány. Keramika je nádherný materiál, který může zahradě či zahradnímu posezení dodat eleganci a luxus. Zároveň poskytuje množství designů, barevných provedení a stylů, ze kterých si lze vybrat.

Design

Design fontány bývá úzce spojený s typem produktu. Fontána by měla do celkového vzhledu vaší zahrady dobře zapadat, stejně tak, jako když do domu kupujete nový kus nábytku. Když se rozhodnete pro fontánu z kamene, snažte se, aby barevně ladila s okolím a nevznikly více než 2–3 barvy kamenných a betonových ploch. Do menší zahrady vybírejte spíše fontány s menším vzhledem a klidnějším a plynulejším tokem vody, jinak by mohly působit rušivě. Když chcete dosáhnout přirozený vzhled a venkovský styl, okolo fontány můžete vysadit i dekorativní rostliny, např. různé trávy.

Doplňky a funkce

 • Osvětlení – Osvětlení může být vestavěné, ale dá se dokoupit i v podobě LED pásků nebo svítících dekorací. LED osvětlení bývá také vodě odolné, tedy ho lze umístit pod vodu, díky čemuž bude vytvářet zajímavé efekty.
 • Ovladač – Je dobré, když mají fontány i ovládání s časovačem, který dokáže nastavit zapínání a vypínání podle vámi preferovaných časů. To samé platí i pro ovládání osvětlení, kterým navíc změníte i barvu světel.
 • Možnost měnit způsob toku vody – Ovládání toku vody platí hlavně pro fontány, které chrlí vodu z více trysek. Tímto způsobem je možné nastavit vzorec stříkání nebo způsob pohybu vody.
 • Výrobník mlhy – Tento doplněk se hodí hlavně pro vyvěrající a klidné fontány, kterým vzniklá pára dodá nádech mystičnosti a exotiky. Vyhněte se chemikáliím a sáhněte po přístroji, který vytváří mlhu pomocí suchého ledu.

Vodopádová zahradní fontána

Cena

Ceny fontán se odvíjejí od jejich velikosti, typu i použitého materiálu. Nejčastěji je možné se setkat s fontánami v cenovém rozmezí 2 500–5 000 Kč, kde najdete širokou škálu stylů a designů. Fontány pod 2 500 Kč zahrnují menší fontánky nebo solární modely, které představují spíše jen čerpadlo s tryskou, přičemž samotnou fontánu (jako místo, kde bude voda stříkat) si vybudujete sami, např. z kamene. V případě, když se pustíte do projektu vlastní fontány svépomocí, nezapomeňte do ceny rozpočtu započítat i materiál, tedy kameny, cement, izolační materiál a podobně. Fontány nad 5 000 Kč už představují o něco větší nebo designově zajímavě zpracované produkty. Pokud toužíte po návrhu fontány na míru, určitě vás to vyjde na několik stovek eur.

Kam umístit fontánu

Je několik možností, nejčastěji jde o 4 řešení:

 • Fontánu lze umístit ve středu zahrady, kde bývají umístěné rozměrově větší fontány s dramatickým chrlením vody, které představují centrální bod celé zahrady.
 • Fontánu lze umístit k domu, přímo k terase, aby byla v blízkosti a mohli jste si ji užít i při pohledu z okna.
 • Fontána bývá umístěná i v odlehlejší části zahrady, která bývá středobodem spoločenských aktivit, např. u altánku nebo vzdálenějším místě s posezením.
 • A nakonec fontána skvěle doplňuje i užitkovou část zahrady, resp. část s vysazenými květinami nebo rostlinami, kde láká hmyz, který se postará o opylování.

Kamkoliv se rozhodnete fontánu umístit, myslete na přívod elektřiny (pokud nejde o solární fontánu) a přívod vody (pokud voda necirkuluje v nádobě). A myslete i na možné znečištění – když se bude nacházet v bezprostřední blízkosti stromů a vyšších keřů, může být častěji znečištěná navátými listy a nečistotami.

Péče a údržba

Vnější fontány potřebují jiný druh péče než ty v interiéru. Zabrat jim dávají výkyvy počasí, častěji se zanesou listy a nafoukanými nečistotami a bývají prověřené také mrazivým zimním počasím. Proto zahradní fontány vyžadují pravidelné čištění, přičemž frekvenci je třeba přizpůsobit míře zanesení. Při čištění zvažte materiál, ze kterého je vyrobená – v některých případech výrobce uvádí speciální návod na čištění. Jinak fontánu vypusťte a saponátem a vodou vydrhněte hadrem nebo měkkým kartáčem. Nezapomeňte čistit čerpadlo, těžko dostupná místa můžete vyčistit starým zubním kartáčkem. Na prevenci vzniku řas je vhodné koupit přípravek na čištění proti vodním řasám nebo použijte ověřenou klasiku – ocet, který navíc neškodí životnímu prostředí. Pokud máte sezónní fontánu, včas udělejte poslední čištění, ještě před prvními mrazy, aby se mechanismus nepoškodil. Čerpadlo a fontánu, pokud je skladná, uložte vyčištěné a v suchu v zahradním přístřešku, ve sklepě nebo v garáži.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 12.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.8%)