Jak vyčistit náhrobní kámen?

Období dušiček se vyznačuje vyšší mírou péče o hroby. Pomníky čistíme nejen před Svátkem všech svatých, ale často i po něm, kdy ho pokryjí skvrny způsobené výzdobou.

Náhrobní kámen znečištěný lišejníky

U kamene platí, že čím spíše znečištění odstraníte, tím méně se poškodí.

Oblíbené prostředky na čištění náhrobního kamene


Jak odstranit vosk z pomníku?

Vosk je nebezpečím číslo jedna. S tradicí pálení svíček na hrobech by měla být spojená také povinnost používání svícnů, které zabrání kontaktu vosku s kamenem. Je totiž jedno, zda jde o čištění mramoru od vosku, nebo o čištění jiného typu kamene, vosk má na něj ničivý účinek.

Mastné fleky se nedají vyčistit právě pro svoji schopnost vsáknout se do kamene, který ztmavne. Na odstraňování vosku proto nikdy nepoužívejte organická rozpouštědla ani ředidla, která dokážou vosk rozpustit. Tím totiž jen usnadní jeho vstřebání do kamene. Vosk je potřebné odstranit mechanicky a co nsjdříve. Jednou z babských rad je čištění zasažené plochy sépiovou kostí.

Čištění náhrobních kamenů párou

Druhým nejčastějším problémem hrobů jsou poškození, která zanechávají  mechy, lišejníky, ptačí trus, hlína a podobně. Tady je spolehlivou metodou parní čištění pod vysokým tlakem. Zbaví hrob každé viditelné špíny.

Tím se prodlouží samotná životnost náhrobního kamene, který nenarušují biologické složky. Takovéto čištění náhrobního kamene od mechu, špíny i lišejníků je ekologické, spolehlivé a nedotkne se struktury samotného kamene.

Jak odstranit rez z pomníku?

Rez na pomníku je nutné čistit co nejdříve. Proto v deštivém počasí krátce po svátcích hroby navštivte a zjistěte, zda kovové části nezanechaly skvrny. Odstraníte je pomocí intenzivního čističe kamene, kterým ošetříte zasažená místa. Rez odstraní také kyselina citronová, ale je třeba si dávat pozor u mramoru, kterému kyseliny škodí.

Jak čistit pískovec?

Tento typ kamene je náročnější na údržbu a chemie mu nedělá příliš dobře. Není třeba se bát ho jako první přejet klasickým pevným kartáčem.

Čištění náhrobního kamene kartáčem

Ideální je také pára, nebo čistič kamene s neabrazivním charakterem.

Jak čistit žulu?

Je tvrdá, má množství barevných provedení a nejnižší savost, takže i vosk nebo rez se z ní při rychlém postupu dají odstranit téměř beze stopy. Při čištění je vhodné používat standardní čistič náhrobních kamenů, který koupíte v každém dobrém obchodě s domácími potřebami.  Pokud ho nemáte po ruce, na žulu můžete jít i octem a klasickým saponátem. Snese toho opravdu hodně.  

Jak čistit mramor?

Jde o nejcitlivější druh kamene. Zatímco u žuly jste mohli sáhnout téměř po všem, u mramoru je nutné vyhnout se prostředkům s obsahem kyselin. Stejně tak jsou nebezpečná organická rozpouštědla a ředidla na rozpouštění nečistot, která mění jeho barvu.

Intenzivní čistič na mramor a přírodní kámen

Nejlépe působí pára nebo čisticí prostředky, které se používají běžně v domácnosti například na schody nebo mramorové pracovní kuchyňské desky. 

Čištění umělého kamene

Přestože evokuje umělou hmotu, je to stále kámen složený z malty a kamenné drtě. Hrubé nečistoty můžete seškrabat, na poctivé vyčištění od skvrn z deště, vosku, rzi nebo smogu je vhodné použít přípravek na čištění pomníků z umělého kamene.

Vyhněte se domácí chemii

Při čištění hrobů není vhodné používat běžné univerzální prostředky z domácnosti. Obvykle obsahují látky, které nejsou pro kámen příliš přijatelné a často si neumí se znečištěním ani adekvátně poradit. Vždy se vyhněte především práškovým čističům, nevhodné jsou také tekuté prášky.

HG Čistič náhrobních kamenů 

Ideální volbou jsou čističe náhrobních kamenů, které se dají koupit už od 10 eur. Při čištění však vždy precizně rozlišujte mezi nečistotou a přirozenou strukturou kamene.

Zvyšte odolnost pomníku

Po důkladném vyčištění zabrání dalším škodám na hrobu impregnace. Chrání kámen před savostí a také vosk způsobí menší škody. Konzervování ochrání pomník i před lišejníky, mechy a řasami, na které také zabírají speciální prostředky s fungicidními účinky.

 Impregnační sprej na náhrobky s nanotechnologií

Impregnovat je možné chemickými prostředky, jednou za sezónu. V současnosti je možné využít i hydrofobní impregnaci kamene, která zaručí nanotechnologickou ochranu s výdrží více než 10 roků.

Oblíbené prostředky na čištění náhrobního kamene

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 23.06.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(88%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.