Jak vyčistit náhrobní kámen?

Období dušiček se vyznačuje vyšší mírou péče o hroby. Pomníky čistíme nejen před Svátkem všech svatých, ale často i po něm, kdy ho pokryjí skvrny způsobené výzdobou.

Náhrobní kámen znečištěný lišejníky

U kamene platí, že čím spíše znečištění odstraníte, tím méně se poškodí.

Oblíbené prostředky na čištění náhrobního kamene

Jak odstranit vosk z pomníku?

Vosk je nebezpečím číslo jedna. S tradicí pálení svíček na hrobech by měla být spojená také povinnost používání svícnů, které zabrání kontaktu vosku s kamenem. Je totiž jedno, zda jde o čištění mramoru od vosku, nebo o čištění jiného typu kamene, vosk má na něj ničivý účinek.

Mastné fleky se nedají vyčistit právě pro svoji schopnost vsáknout se do kamene, který ztmavne. Na odstraňování vosku proto nikdy nepoužívejte organická rozpouštědla ani ředidla, která dokážou vosk rozpustit. Tím totiž jen usnadní jeho vstřebání do kamene. Vosk je potřebné odstranit mechanicky a co nsjdříve. Jednou z babských rad je čištění zasažené plochy sépiovou kostí.

Čištění náhrobních kamenů párou

Druhým nejčastějším problémem hrobů jsou poškození, která zanechávají  mechy, lišejníky, ptačí trus, hlína a podobně. Tady je spolehlivou metodou parní čištění pod vysokým tlakem. Zbaví hrob každé viditelné špíny.

Tím se prodlouží samotná životnost náhrobního kamene, který nenarušují biologické složky. Takovéto čištění náhrobního kamene od mechu, špíny i lišejníků je ekologické, spolehlivé a nedotkne se struktury samotného kamene.

Jak odstranit rez z pomníku?

Rez na pomníku je nutné čistit co nejdříve. Proto v deštivém počasí krátce po svátcích hroby navštivte a zjistěte, zda kovové části nezanechaly skvrny. Odstraníte je pomocí intenzivního čističe kamene, kterým ošetříte zasažená místa. Rez odstraní také kyselina citronová, ale je třeba si dávat pozor u mramoru, kterému kyseliny škodí.

Jak čistit pískovec?

Tento typ kamene je náročnější na údržbu a chemie mu nedělá příliš dobře. Není třeba se bát ho jako první přejet klasickým pevným kartáčem.

Čištění náhrobního kamene kartáčem

Ideální je také pára, nebo čistič kamene s neabrazivním charakterem.

Jak čistit žulu?

Je tvrdá, má množství barevných provedení a nejnižší savost, takže i vosk nebo rez se z ní při rychlém postupu dají odstranit téměř beze stopy. Při čištění je vhodné používat standardní čistič náhrobních kamenů, který koupíte v každém dobrém obchodě s domácími potřebami.  Pokud ho nemáte po ruce, na žulu můžete jít i octem a klasickým saponátem. Snese toho opravdu hodně.  

Jak čistit mramor?

Jde o nejcitlivější druh kamene. Zatímco u žuly jste mohli sáhnout téměř po všem, u mramoru je nutné vyhnout se prostředkům s obsahem kyselin. Stejně tak jsou nebezpečná organická rozpouštědla a ředidla na rozpouštění nečistot, která mění jeho barvu.

Intenzivní čistič na mramor a přírodní kámen

Nejlépe působí pára nebo čisticí prostředky, které se používají běžně v domácnosti například na schody nebo mramorové pracovní kuchyňské desky. 

Čištění umělého kamene

Přestože evokuje umělou hmotu, je to stále kámen složený z malty a kamenné drtě. Hrubé nečistoty můžete seškrabat, na poctivé vyčištění od skvrn z deště, vosku, rzi nebo smogu je vhodné použít přípravek na čištění pomníků z umělého kamene.

Vyhněte se domácí chemii

Při čištění hrobů není vhodné používat běžné univerzální prostředky z domácnosti. Obvykle obsahují látky, které nejsou pro kámen příliš přijatelné a často si neumí se znečištěním ani adekvátně poradit. Vždy se vyhněte především práškovým čističům, nevhodné jsou také tekuté prášky.

HG Čistič náhrobních kamenů 

Ideální volbou jsou čističe náhrobních kamenů, které se dají koupit už od 10 eur. Při čištění však vždy precizně rozlišujte mezi nečistotou a přirozenou strukturou kamene.

Zvyšte odolnost pomníku

Po důkladném vyčištění zabrání dalším škodám na hrobu impregnace. Chrání kámen před savostí a také vosk způsobí menší škody. Konzervování ochrání pomník i před lišejníky, mechy a řasami, na které také zabírají speciální prostředky s fungicidními účinky.

 Impregnační sprej na náhrobky s nanotechnologií

Impregnovat je možné chemickými prostředky, jednou za sezónu. V současnosti je možné využít i hydrofobní impregnaci kamene, která zaručí nanotechnologickou ochranu s výdrží více než 10 roků.

Oblíbené prostředky na čištění náhrobního kamene

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentářPublikováno dne: 23.06.2018
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Programovatelné termostatické hlavice na radiátor ušetří až 30 % účtu za teplo Programovatelné termostatické hlavice na radiátor ušetří až 30 % účtu za teplo

Regulace vytápění interiéru zabrání plýtvání teplem. Přečtěte si náš článek o termostatických ventilech a termostatických hlavicích na radiátor, ve kterém najdete všechno podstatné.

Přestavba a rekonstrukce bytu – povolení, rozpočet a postup Přestavba a rekonstrukce bytu – povolení, rozpočet a postup

Rekonstrukce bytu ve většině případů proběhne jednou za život. Proto jsme připravili jednoduchého průvodce, který vás procesem rekonstrukce vašeho bytu provede a ukáže vám to...

Termostatické baterie sníží účet za vodu. Podívejte se, jak fungují Termostatické baterie sníží účet za vodu. Podívejte se, jak fungují

Chcete se sprchovat komfortněji a navíc ušetřit pár korun na účtech za vodu? V článku vám prozradíme, jak termostatická baterie funguje a proč byste si ji měli nechat namontovat nejen do...